PDA

Zobacz pełną wersję : Właśnie przeżyłem szok !



Anonymous
04-03-2005, 16:30
Robiłem jak większość początkujacych fotki w JPG i z jakości FINE byłem więcej niż zadowolony. Dziś poczytałem i odpaliłem Nikon Capture a następnie zrobiłem fotkę w RAW a potem identyczna w JPG FINE. JAK MOGŁEM DO TEJ PORY ZAPISYWAĆ W JPG :!: :?: :oops:

Więcej tego błędu nie popełnię. Teraz tylko kartę 4 GB i jestem szczęśliwy...

Dzielę się tym z wami bo może ktoś jeszcze tak głupio foci jak ja...

maroo
04-03-2005, 16:32
Ja często focę tak głupio.
Ale wynika to bardziej z mułowatości komputera niż z niewiedzy. ;)

JaW
04-03-2005, 16:56
Dzielę się tym z wami bo może ktoś jeszcze tak głupio foci jak ja...
:D :D :lol: :lol: :!:

abraxas
04-03-2005, 18:30
ten programik na plytkach w zestawie z aparatem jest w wersji trialowej

Nikon Capture 4.0

Piractwo na tym forum nie jest tolerowane


Pozdrawiam

Moderator

Pawel Pawlak
04-03-2005, 18:32
Ja z racji wymagań NC focę w NEF+BASIC. Szybką selekcję fotek robię ogladając JPGi a obrabiam z nef-a.



Teraz tylko kartę 4 GB i jestem szczęśliwy...

Może lepiej pomyśl o databanku ? Mój kosztował tyle co 1GB CF a ma pojemność 40GB. Polecam :)

[ Dodano: Pią Mar 04, 2005 5:35 pm ]

ten programik na plytkach w zestawie z aparatem jest w wersji trialowej

Nikon Capture 4.0
**************** - wpisz sobie ten serial i bedzie ok

Czy to nie zalatuje piractwem ??
Na tym forum to nie dozwolone.

Jacek
04-03-2005, 18:42
roczniku 70. napisz coś więcej o tym databanku. jaki, gdzie, za ile, zasilanie itp. bardzo proszę, bo wlasnie się waham czy kupić duuuuzą karte...

bart_i
04-03-2005, 18:48
Polecam watek o fotobankach:

http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=4226

abraxas
04-03-2005, 18:55
rocznik 70 no coz stalo sie
piratem jestem nie od dzis klaniam sie Bartek

Anonymous
04-03-2005, 19:52
Jeśli chodzi o databanki to jak wygląda w praktyce sposób zgrywania fotek? Nie ukrywam że o tym myślałem ale najpierw wolałbym się upewnić czy nie prosciej (choć nie taniej) jest nie uprzykrzać sobie życia w ten sposób i kupić kartę... Oczywiście mam nadzieję że się mylę. :roll:

adik
04-03-2005, 21:13
Abraxas usun prosze ten numer seryjny z watku.


Alsen poczytaj watek o databankach.Naprawde ciekawa sprawa.

Pawel Pawlak
04-03-2005, 21:29
roczniku 70. napisz coś więcej o tym databanku. jaki, gdzie, za ile, zasilanie itp. bardzo proszę, bo wlasnie się waham czy kupić duuuuzą karte...

Jacku, mój databanak to najwieksza prościzna na świecie. Składa się z kiezeni:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41860987 i dysku twardego samsung 40gb
Całość jest bardzo mała i lekke i zaopatrzona w futerał do poziomego mocowania na pasku. Zasilanie odbywa się albo z portu USB komputera albo z dodatkowego pojenika na 4 akumulatory AA który też mieści się we futerale (wydaje mi się że to lepsza forma zasilania niż wbudowany akuumulator. Akumulatorki AA zawsze mam przynajmniej 2 komplety do lampy a jakby co to można zawsze kupić 4 paluszki i problem z głowy). Zgrywanie polega na podpięciu D70 albo czytnika kart do kieszeni z dyskiem i wciśnięciu jedynego pstryczka ;) Kopiowanie SanDiska Ultra II 1GB za pośrednictwem najtańszego czytnika CF na USB2 trwa jakieś 3.5min i zakończone jest sygnałem sygnałem dźwiękowym. Nie wiem na jak długo starczają baterię. Jak mi sie "skończa" to dam znać ;)

[ Dodano: Pią Mar 04, 2005 8:30 pm ]
Abraxas, nie czekaj na oklaski i nie chwal się że jesteś piratem tylko wykasuj galopem ten s/n

irekka
09-03-2005, 12:44
Nie uważam się za początkujacego i 90% zdjeć robię w jpg i na dodatek w kompresji normal. Czy robie głupio ??? Część z tych zdjęć jest przelewana na papier 10x15 mat. Jestem zadowolony z otrzymanych resultatów i dlatetgo nie kompilkuję sobie życia.

Saint
09-03-2005, 13:31
irekka, punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia w raw-ach bez kompresji mozna duzo poprawic w jpg-ach juz duzo mniej zwlaszczza jesli chodzi o utrate jakosci przyobrabianiu i to wlasnie jest przewaga jednego nad drugim i oczywiscie jak wszystko i tryby zapisu maja swoje zady i walete raw - duzy, ale mozna go obrabiac jpg - maly, ale obrabiac sie da juz duzo mniej.

admin
09-03-2005, 13:38
w raw-ach bez kompresji mozna duzo poprawic

Mala uwaga - NEF z D70 jest poddany kompresji...

Saint
09-03-2005, 13:41
chodzilo mi o pewne uproszczenie, ale dobra zgadza sie ... :P

irekka
09-03-2005, 13:55
Wiem dobrze, że RAW pozwala na wiekszą skalę ingerencji. Jak admin zauważył jest to format skompresowany i jak wykazali tacy jedni w Siei skompresowany stratnie. Należy sobie tylko odpowiedziec na pytanie co komu jest potrzebne. "Ważne" zdjęcia RAW - pozostałe jpg. Generalizowanie że RAW jest lepszy nie specjalnie ma chyba sens, jeżeli potem zdjecie to jest publikowane na stronie w rozdzielczości 300x200. Przeciez d70 aż tak żle nie naświetla, żeby każde zdjecie musiało byc wyciągane i to z formatu RAW - drobne modyfikacje da się zrobic i w jpg.

<| MICHAŁ |>
09-03-2005, 14:45
Ireczku,
zgadzam sie z Toba - Raw to mozna w zime, gdy warynki sa kiepskie, ale w lato wydaje mi sie ze JPG jest wystarczajacy....
Zauwazylem, ze praktycznie nie korzystam z zaawansowanych ustawien NEFa na poziomie NC - czesciej ineruje z zdjecia z poziomu kamery i wtedy przy algorytmach naswietlania jakie daje D70 jest mi to po prostu zbedne

adik
09-03-2005, 15:31
Tez tak myslalem.Poki sobie nieotworzylem fotek w rawie z mojej Tokiny :> .........

<| MICHAŁ |>
09-03-2005, 15:46
aaaaale o co chodzi?
to znaczy jaka jest de facto roznica?? przeciez niemal wszystko co ustawiasz w NEFowej czesci NC mozesz ustawic juz na poziomie kamery, a konczowym rezultatem jest i tak JPG, bo chyba nie powiesz mi, ze w TIFFach albo NEFach zdjecia rodzinie pokazujesz...
rozumiem - chcesz zrobic jakies megapowiekszenie, hiperjakosc - NEF jest wskazany, ale gdubym Ci pokazal zdjecia 13x18 jedno jako NEF i konwersja, a drugie jako JPG w sredniej rozdzielczoci i max jakosci z D70, to nie rozpoznasz ktore jest ktore, tak jak ja nie jestem w stanie rozpoznac....
tak mi sie przynajmniej wydaje

adik
09-03-2005, 16:15
Teoretycznie tak.Choc mozliwosc jest.Pozatym glowa sie lepiej czuje.Jednak wole z NEFA zrobic se jpga :>

<| MICHAŁ |>
09-03-2005, 16:22
i tu wlasnie Ci przyznam racje - mi generalnie JPGi nie przeszkadzaja, ale jak mam fotki w NEFach to jakos mi razniej, bo wiem ze jesli nawet kamera cos zwali to moze uda mi sie wyciagnac...

matej
09-03-2005, 16:59
hmmm..., a nie jest tak, ze z NEF zapisujesz do TIFF i mozesz w tym formacie oddac do wywolania?
konwertujac do JPG jest jednak strata... czy zauwazalna, czy nie, to juz oddzielny temat...

<| MICHAŁ |>
09-03-2005, 17:25
mozesz oddac w tiffie, mozesz i w jpgu - up2u
tyle tylko, ze nie wiem, czy przy robieniu zwyklych odbitek - mysle ze dluzszy bok do 21cm - nie mija sie z celem dawanie zdjec w tiffach.
oczywiscie jest jeszcze wazne, doczego uzywasz aparat - jesli do zwyklego, radosnego pstrykania, to chyba NEFowanie mija sie z celem

matej
09-03-2005, 17:32
mozesz != musisz -> dokladnie, up2me :)
a jesli nawet z tego radosnego pstrykania bedziesz chcial zrobic wieksza odbitke, to majac NEF masz wieksze mozliwosci.
Poza tym pamieci masowe nie sa ograniczeniem, wiec spokojnie mozna robic wszystko w NEF. No chyba, ze ma sie wolny komputer, to w dalszym ciagu mozna robic NEF+JPG i na podstawie JPG robic selekcje.
Co kto lubi :)