PDA

Zobacz pełną wersję : Monopod, jaki wybrać?



Paweł M
03-08-2009, 14:03
Pytanie może łatwe, ale...

Chcę kupić monopod. Wstępnie padł wybór na Manfrotto 679B + głowica 234RC. Całość ok 300 zł, ale...

czy warto kupić w/w zestaw z założeniem, że będzie używany może kilka razy w miesiącu, może żadziej...
Czy w tym wypadku lepiej zaoszczędzić parę złotych i kupić np. jakiegoś Vanguarda.

Poradźcie bo już sam nie wiem....

wilk325
03-08-2009, 14:08
Pytanie może łatwe, ale...

Chcę kupić monopod. Wstępnie padł wybór na Manfrotto 679B + głowica 234RC. Całość ok 300 zł, ale...

czy warto kupić w/w zestaw z założeniem, że będzie używany może kilka razy w miesiącu, może żadziej...
Czy w tym wypadku lepiej zaoszczędzić parę złotych i kupić np. jakiegoś Vanguarda.

Poradźcie bo już sam nie wiem....

Przede wszystkim co na nim chcesz posadzić? Tak jak przy statywach, również przy monopodach ważny jest udźwig i sztywność.
Osobiście do monopoda bardziej mnie pasuje głowica kulowa niż 234RC ( ale to już są indywidualne preferencje ).

Paweł M
03-08-2009, 14:21
posadzić: 80-200/2.8.

Bardziej pasuje mi aspekt ekonomiczny. Mogę sobie kupić droższy monopod + super głowicę, ale nie o to chodzi. Nie sztuka wydać 300 zł na coś co będzie używane sporadycznie. Założenie jest takie, że jeśli nie znajdę nic sensownego, to pewnie kupie powyższy zestaw, ale skoro można kupić coś "fajniejszego" w niższej cenie to czemu nie skorzystać

wilk325
03-08-2009, 14:25
Ten monopod spokojnie wystarczy, tak jak pisałem - zastanów się nad głowicą. Niestety nie znam Vanguarda lub podobnych, dlatego się nie wypowiem na ich temat.

Robert_P
03-08-2009, 14:43
Proponuję Goldphoto YH304 , mam takowy i spokojnie do tego szkiełka wystarczy i 2 stówki masz w kieszeni :)

sebaok
03-08-2009, 14:50
Mam na 679B ok 5kg, głowicy nie kupowałem bo uzywam go raz na miesiąc kiedy jest dużo światła i nie chce mi sie taszczyc statywu:)
Polecam YH304, miałem go brać ale trafiłem nowke frote w tej samej cenie.

Paweł M
05-08-2009, 21:05
czy ktoś używa YH304 i mógłby napisać coś o nim, czy warto go kupić?

ŁUKASZ SZIN
05-08-2009, 21:58
Swoop

A JA bym ci polecił BENRO MC-96 n6.
Bardzo solidny i w dobrej cenie monopod. Jak bym miał raz jeszcze kupić to bym go wybrał na pewno.
A co do głowicy hmm, nie wypowiem się jestem na etapie sam wybierania .

Paweł M
05-08-2009, 22:06
Swoop

A JA bym ci polecił BENRO MC-96 n6.
Bardzo solidny i w dobrej cenie monopod. Jak bym miał raz jeszcze kupić to bym go wybrał na pewno.
A co do głowicy hmm, nie wypowiem się jestem na etapie sam wybierania .

no tak, wszystko pięknie, ale mi bardziej chodziło, czy wziąć tańszy czy tego MF za ok 175 zł. Benro trochę za drogi ...

Janpiot
05-08-2009, 23:25
Od ponad 10 lat używam zestaw:
Manfrotto 479 + mocowanie płytki 354.

Solidny, mocny, wytrzymały do samoobrony znakomity.

Pozdrawiam

Mateoosh
06-08-2009, 22:22
ja bym sie wogole zastanowil czy jest sens kupowac monopod do 80-200. jeszcze rak używasz go zadko to male zakwasy nikomu nie zaszkodzily :D

Adak
06-08-2009, 23:06
Monopod jak monopod, ja tylko polecę 234RC.

Wyjątkowo nie lubię kulkę i joysticków w monopodach, a jako że szkła najczęściej mają obracane mocowanie statywowe, to nie widzę powodów dla których można je w ogóle rozpatrywać.

Każdemu według potrzeb.

docxxx
07-08-2009, 09:53
Mam Frotke 681B i 234RC. Monopod nie do zdarcia. I taki ma byc, a nie, wyginiac sie jak leszczyna. Druga sprawa, ze mam go ponad rok, a uzylem tylko raz. Tez myslalem, ze jest potrzebny do 70-200, ale kilku wypadach po przyzwyczailem sie juz do wagi zestawu i nie jest mi potrzebny monopod. Teraz czeka na Sigme 150-500:)

ps. Czekam tylko na klotnie nt. tego, czy lepsza jest glowica kulkowa, czy zwykla (jak 234RC).

wilk325
07-08-2009, 09:57
ps. Czekam tylko na klotnie nt. tego, czy lepsza jest glowica kulkowa, czy zwykla (jak 234RC).

Nie chodzi o kłótnie, a indywidualne preferencje użytkowników oraz co na tym jest stawiane.
Jedni wolą kulę ( ja do nich należę - miałem też 234RC, stąd wiem ), a inni zwykłą.

Paweł M
07-08-2009, 12:58
monopod do focenia na spektaklach, przedstawieniach teatralnych itd ... więc czasem nie utrzymam w ręku żeby nie drgnęła... no to mam zagwozdkę

willy_fil_
07-08-2009, 13:16
Proponuję Goldphoto YH304 , mam takowy i spokojnie do tego szkiełka wystarczy i 2 stówki masz w kieszeni :)

a jaka głowica do niego?

konopia
10-08-2009, 10:27
Pod sigmę 70-200 mam:

noga: "frota" - 680B, sztywna, solidna, cztero sekcyjna - to na duży + bo mniejsza po złożeniu niż trzy sekcyjne.

głowica: kula "frota" - 486RC2 - rewelacja, wygoda (w skrócie same ochy i achy)

Bardzo dobrze mi się tego używa.
Przed zakupem poszedłem do sklepu popróbować, pooglądać, pomacać
i wybrałem jak powyżej.
I 100% zadowolenia.

korona.
17-08-2009, 22:50
wybrałam Manfrotto 334B ze względu na możliwość szybkiej regulacji długości nogi. automatyczna dźwignia świetnie się sprawdza. udźwig do 8kg.
polecam jeśli nie lubisz cackać się z zatrzaskami

Adak
18-08-2009, 08:27
wybrałam Manfrotto 334B ze względu na możliwość szybkiej regulacji długości nogi. automatyczna dźwignia świetnie się sprawdza. udźwig do 8kg.

Kiedyś nad tym myślałem i ciekaw jestem jego pancerności.
Czemu? Mój 681 nie raz już gdzieś (kilka metrów) poleciał, stracił już zewnętrzny gwint na głowicę i ogólnie dostaje w kość, ale nic mu nie jest (ten zewnętrzny gwint to jakiś dowcip - komu się on rozwali ten zrozumie dlaczego), a jak się ma 334B? Ten automat do nogi jak się czuje? :-)

Jacek S.
27-11-2009, 23:55
Zrobie małe wykopki :)
Właśnie zastanawiam sie nad jedną nogą. Chciałbym nabyć coś za 200-250 zł z głowicą. Zależy mi na głowicy ze względu na pionowe kadry (niefajnie by było kogoś zdzielić przez przypadek). Mam pytanie, czy głowice ze statywów pasują do monopodów? Będę go używał do zminimalizowania drgań, nie chodzi mi o ból ręki od cięzkiego szkła. Waga sprzętu w najcięższej jak dotąd konfiguracji (D90 + 17-55 + SB-900) podchodzi pod dwa kilo.
Co byście mogli polecić?
Dodam jeszcze, że mam około 175 cm wzrostu i niechciałbym sie schylać :)

Jacek S.
29-11-2009, 22:01
Hmm, cisza...
To może zapytam co lepsze:

monopody

http://www.allegro.pl/item825054160_slik_monopod_mono_pod_350.html
czy
http://www.allegro.pl/item824096979_hit_wspanialy_monopod_goldphoto_yh30 1_lodz.html

głowice

http://www.allegro.pl/item833393760_hit_prof_glowica_manfrotto_234rc_f_v at_lodz.html
czy
http://www.allegro.pl/item821903566_glowica_benro_dj_80_monopod_jakosc_g itzo_fv.html

Co do Slika 350 mam wątpliwości, na jednej stronie znalazłem udźwig 1,5kg, na innej 4,98kg.
Proszę o sugestie.

Jacek S.
03-12-2009, 12:23
Nie piszcie wszyscy na raz...
A tak na poważnie proszę o jakieś podpowiedzi :)

rainbowwarrior
03-12-2009, 16:41
Żadnego z tych kijków nie miałem w łapkach, ale patrząc na opisy, wziąłbym slika, który jest lżejszy, krótszy po złożeniu, dłuższy po rozłożeniu i ma wystarczający udźwig.

wojtas0009
03-12-2009, 17:09
polecam slika 350, mam go od paru dni, radzi sobie z canonem 40d i 70-200 2.8 od sigmy :) także udźwignie trochę więcej niż ten 1.5kg :) wierze w siłę tego kijka- lekki i wydaje się wytrzymały
mojego d40 i 70-300 nawet nie czuje :) z resztą canona też ;)
aa... i ten udźwig raczej do 5kg :)
brakuje szybko złączki lub głowicy, także warto dokupić, niż za każdym razem wkręcać...
pozdrawiam

-bob-
03-12-2009, 19:25
ja jestem zadowolony z benro i kulki do tego

ŁUKASZ SZIN
04-12-2009, 22:00
JA również mam BENRO i jestem z niego bardzo zadowolony. Solidny patyk wart swojej ceny .

Jacek S.
04-12-2009, 23:34
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie do kolegów polecających Benro. Jak sprawdzają się te "zatrzaski" (nie wiem jak to nazwać, chodzi o blokowanie długości nogi) względem standardowych? Czy to rozwiązanie pozwala szybko i wygodnie rozłożyć i złożyć monopod?

Tok'Ra
05-12-2009, 01:32
Hmm, cisza...

Co do Slika 350 mam wątpliwości, na jednej stronie znalazłem udźwig 1,5kg, na innej 4,98kg.
Proszę o sugestie.

Ja byłbym za GoldPhoto. Mam statyw tej firmy, solidny, i nic poza sporą wagą nie ma do zarzucenia. Oczywiście - patrzę ze swojego punktu widzenia, bo mam D300, który trochę waży, szczególnie z Sigmą 50-150.
Dobrze jest przyjąć regułę podzielenia przez 3 tego, co podaje producent odnośnie wagi. W dodatku pewnie nieraz zdarzy się każdemu nieco nacisnąć na kij z aparatem - więc przy wytrzymałości złączek do 2-4kg pewnie można się przykro zdziwić.

-bob-
05-12-2009, 12:14
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie do kolegów polecających Benro. Jak sprawdzają się te "zatrzaski" (nie wiem jak to nazwać, chodzi o blokowanie długości nogi) względem standardowych? Czy to rozwiązanie pozwala szybko i wygodnie rozłożyć i złożyć monopod?

nie ma tam zatrzasków tylko ,,pokrętła blokujące,, i sprawują się bdb............ moja noga dźwiga D80+grip+sigma 70-200

Slon
05-12-2009, 12:21
a ja mam velbona up-4000. Jakies 2,5 roku kupilem nowke za ok. 90zl i ciagle wyglada jak nowy. Wytrzymuje bardzo wiele, od 80-200/2.8, przez 200/2, az po 400/2.8, wszystkie z d700 + grip. Z czystym sumieniem moge polecic

Jacek S.
05-12-2009, 13:09
nie ma tam zatrzasków tylko ,,pokrętła blokujące,, i sprawują się bdb............ moja noga dźwiga D80+grip+sigma 70-200

Właśnie o pokrętła mi chodziło :) Dziękuję za odpowiedzi :)

maniek750
05-12-2009, 15:08
A ja tobie polecam Gitzo :D super sprzet, ale troche drogi :(

RBT
09-12-2009, 22:29
Prawie każdy monopod się nada. Ale... trzeba sobie odpowiedzieć na następujące pytania: jakiej wysokości i udźwigu będziemy potrzebować, czy monopod ma być używany w pracy ciągłej, czy raczej będzie nam towarzyszył na wszelki wypadek, a jego użycie będzie sporadyczne, choć czasem konieczne.
Jeżeli pracujemy na siedząco, nie zmieniamy często pozycji (np. stadion), wystarczy noga trójsekcyjna, krótka, ze zwykłymi zaciskami. Gdy przemieszczamy się często, dużo z monopodu korzystając, warto rozważyć zakup MANFROTTO 334B AUTOMATIC. Jeśli zaś chcemy mieć podporę na wszelki wypadek, nie mając pewności co do konieczności jej użycia, najlepszy wówczas będzie monopod czterosekcyjny z uwagi na nieco mniejszą długość po złożeniu.
Co do głowic, doradzać trudno, gdyż bardzo ważne są osobiste preferencje i przyzwyczajenia, jednak można spróbować wysunąć następujące uwagi: głowica MANFROTTO 234RC - dobra do obiektywów z własnym pierścieniem obrotowym, lub aparatów z przykręcona płytką kątową. W pozostałych przypadkach (lżejszego sprzętu) raczej średnia głowica kulowa, przy czym do kadrów pionowych zawsze najlepszym, najstabilniejszym, rozwiązaniem będzie płytka kątowa.
Na koniec uwaga ogólna, raczej ciekawostka, mam MANFROTTO 334B AUTOMATIC jak też delikatny, lekki chiński monopod no name. I tego ostatniego używam zdecydowanie częściej. Jest po prostu lżejszy i po złożeniu krótszy.

Jacek S.
10-12-2009, 02:30
Dzięki za rzeczową i obszerną odpowiedź :)
Mój wybór to najprawdopodobniej Slik 350 + Manfrotto 234RC. Ale jeszcze parę dni się zastanowię. Poza tym, zbliża się Gwiazdka :D

Art Erie
06-01-2010, 14:48
Przyszła moja kolej na wybór monopodu :) Wymagania: dobra jakość wykonania, duży udżwig ( puszka, grip, 70-200 + zapas ), ma być lekki i krótki po złożeniu. Przy moim wzroście 186cm wystarczająca wysokość maksymalna 146cm jest wystarczająca; sam byłem tym zaskoczony, ale grip+puszka+lekki wykrok nogą powodują, że oko jest na poziomie wizjera ;)
Wstępnie wybrałem Benro MC-66 M8 http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,9855s
Proszę o ewentualne kotrpropozycje.

JacekCz
06-01-2010, 15:08
Dzięki za rzeczową i obszerną odpowiedź :)
Mój wybór to najprawdopodobniej Slik 350 + Manfrotto 234RC.

Tak jak ja (jedno mam, drugie jedzie). jest jeden problem. Monopody MF, chyba Gold też sa dostosowane do obu gwintów (1/4 aparatowy i 3/8 głowicowy - wiedza z netu).
W wypadku monopodu Slik'a (i reszty rynku) które mają jedynie 1/4 potrzebna jest przejściówka, śrubka. Kosztuje od 4-5 zł do 30zł markowa z logo firmy ;) Plus transport.
Nie wiem, czy te markowe są ze złota, może z platyny. Jak chcesz mieć najdroższą śrubkę na ulicy, polecam, szkoda, że jej nie widać i lans jest kiepski.

Zaplanuj to sobie dobrze, bez tej śrubki nie poużywasz.

marszull
06-01-2010, 15:17
Jaki manfrotto jest najkrotszy, po zlozeniu, moze ktos wie?

RBT
06-01-2010, 17:23
Przyszła moja kolej na wybór monopodu :)...Przy moim wzroście 186cm wystarczająca wysokość maksymalna 146cm jest wystarczająca....
W normalnych warunkach może i tak. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że bywają sytuacje w których dłuższy monopod byłby zdecydowanie lepszy, np. w sypkim śniegu, na schodach, zboczu góry itp.

novell
06-01-2010, 17:25
no wlasnie poruszona zostala pare razy kwestia wzrostu fotografa. 185 mierze niestety i nie pamietam teraz ile ma Velbon Sherpa 600R ale jako statyw jest dla mnei za niski. no nie chce miec tego samego przy monopodzie. to co mozecie polecic cos co bym sie nie musial schylac? z gory dziekuje za wskazowke

Art Erie
06-01-2010, 17:48
W normalnych warunkach może i tak. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że bywają sytuacje w których dłuższy monopod byłby zdecydowanie lepszy, np. w sypkim śniegu, na schodach, zboczu góry itp.

Uwaga słuszna, choć biorąc pod uwagę fakt, że z monopodu będę korzystał dość sporadycznie, mogę przyjąć że takie styuacje będą zdarzać się jeszcze rzadziej. Dodatkowo zwiększenie długości monopodu o 25cm (171,5cm po rozłożeniu) skutkuje zwiększeniem długości po złożeniu o 14,5cm czyli aż 35% i ceny o 140zł. Jeśli chodzi o różnicę w cenie, to jestem to w stanie zaakceptować bo jest to zakup docelowy na kilka lat. Jednak ta długość po złożeniu z 42cm robi się 56,5cm; więc wygodniej będzie się od czasu do czasu pochylić.
Dzięki za uwagę.

RBT
06-01-2010, 18:00
O ile w wypadku zbyt niskiego statywu stracimy tylko na komforcie fotografowania (czasem też na niewłaściwym punkcie widzenia), to na skutek użycia niedopasowanego do wzrostu monopodu, stracimy wiele na statyce z powodu nienaturalnej, wymuszonej pozycji ciała.

novell
06-01-2010, 18:03
no wiec jaki dla tych o wzroscie 185? :)

Art Erie
06-01-2010, 18:12
O ile w wypadku zbyt niskiego statywu stracimy tylko na komforcie fotografowania (czasem też na niewłaściwym punkcie widzenia), to na skutek użycia niedopasowanego do wzrostu monopodu, stracimy wiele na statyce z powodu nienaturalnej, wymuszonej pozycji ciała.
Może w ekstremalnych warunkach, na skraju przepaści...
W moim wypadku, częściej wchodzą w grę zdjęcia w przyklęku; a jeśli w pozycji wyprostowanej to raczej też nie w ekstremalnych warunkach.

no wiec jaki dla tych o wzroście 185? :)
Weż metrówkę odmierz przykładowo 146cm od ziemi do podstawy puszki, przyłóż oko do wizjera i napisz czy taka wysokość Ci odpowiada. Według mnie jest OK.
Można jeszcze doliczyć 2cm na głowicę...

novell
06-01-2010, 18:18
ok posluchalem rady. odmierzylem 150cm do tego dojdzie glowica i 3/4 wysokosci body i odziwo taka wysokosc by zadowolila......
otworzylem stronke manftrotto (tak jak i wczoraj tyle ze wtedy niewiedziec czemu szukalem czegos znacznie dluzszego) i moim oczom ukazaly sie liczby... wyglada ze wszystkie manfrotto teraz sa powyzej 150cm.....

Art Erie
06-01-2010, 18:27
ok posluchalem rady. odmierzylem 150cm do tego dojdzie glowica i 3/4 wysokosci body i odziwo taka wysokosc by zadowolila......
otworzylem stronke manftrotto (tak jak i wczoraj tyle ze wtedy niewiedziec czemu szukalem czegos znacznie dluzszego) i moim oczom ukazaly sie liczby... wyglada ze wszystkie manfrotto teraz sa powyzej 150cm.....

Czyli w sumie potwierdzasz moje odczucia co do potrzebnej wysokości, a skoro interesuje Cię Manfrotto, to będziesz miał jeszcze bezpieczny zapas :)

Slawek Wojtczak
06-01-2010, 18:40
https://fotozakupy.pl/monopod/benro-mp-68-m8,9848s
Ja bym ten polecał. Sam sobie niedawno taki zanabyłem i bardzo sobie chwalę - kawał porządnej rury. Utrzymuje bez problemu D300 + AF-S 300/4. Lepiej Weź trochę wyższy monopod, aby nie wysuwać do końca nogi

Art Erie
06-01-2010, 18:47
https://fotozakupy.pl/monopod/benro-mp-68-m8,9848s
Ja bym ten polecał. Sam sobie niedawno taki zanabyłem i bardzo sobie chwalę - kawał porządnej rury. Utrzymuje bez problemu D300 + AF-S 300/4. Lepiej Weź trochę wyższy monopod, aby nie wysuwać do końca nogi

Ciekawa alternatywa :) Minimalnie wyższy, minimalnie dłuższy po złożeniu (5cm), troszeczkę cięższy i o połowę tańszy...
Podoba się :)

EDIT

Tak na szybko w trzech sklepach znalazłem trzy różne dopuszczalne obciążenia 6; 8 i 12kg :mrgreen:

JacekCz
06-01-2010, 20:45
[QUOTE=novell;1675443]ok posluchalem rady. odmierzylem 150cm do tego dojdzie glowica i 3/4 wysokosci body i odziwo taka wysokosc by zadowolila......
/QUOTE]

Ja tam czasem przewracam body na bok (kadr pionowy), więc rachunek mniej korzystny. Zdecydowanie monopod "nie działa" jak nie masz minimum komfortu w przyjętej pozycji (tu się różni od statywu, który choćby 130cm będzie "działał").

Art Erie
06-01-2010, 20:56
Od kadrów pionowych jest głowica dająca taką możliwość, a w przypadku dłuższych obiektywów specjalny pierścień umożliwiający obrót całego sprzętu o 90 stopni.

Dzięki sugetiom kolegów RBT i Deerzet znalazłem coś takiego http://www.fotofobia.pl/produkt/monopod/benro-mc-68
Czyli nieco dłuższy i w odróżnieniu od wersji MP o 10dkg lżejszy monopod w bardzo ciekawej cenie. Do tego jeszcze Manfrotto 234RC i całość zamknie się w granicach 350zł :)

Art Erie
06-01-2010, 20:59
Dubel proszę o usunięcie.

Art Erie
07-01-2010, 11:59
Oczywiście cena 210zł była pomyłką ze strony sklepu :) Dziś rano otrzymałem telefon z taką właśnie informacją, aktualna cena to 299zł. Sklep zachował się jednak bardzo uprzejmie, do ceny 210zł dopłacę jeszcze parę groszy, a sklep pokryje koszty wysyłki :)

Art Erie
12-01-2010, 12:51
Benro MC-68 m8 jest już u mnie :) w pełni rozłożony monopod ma długość 155cm, do tego głowica 234RC oraz aparat z gripem sprawia, że w pozycji na "baczność" wizjer jest dokładnie na wysokości mojego oka (przy wzroście 186cm). Oczywiście jest to pozycja nienaturalna przy używaniu mnopodu, więc przy prawidłowym użytkowaniu, w lekkim rozkroku powstanie mały zapas wysokości.

bastek
14-01-2010, 15:47
Ja ostatnio kupiłem Slik 350, dźwiga d300 z 300mm f2.8 i daje spokojnie radę ;) Polecam bo tani ok 89zł, 160cm wysokości i bardzo solidnie wykonany ;)

Adak
14-01-2010, 20:53
Hmm, ja bym się mocno zastanowił do czego ta noga jest wykorzystywana.

Są takie tematy, że nie ma jak stanąć w jakimkolwiek rozkroku i jedyną możliwą pozycją jest "na baczność", więc lepiej monopod mieć za długi niż za krótki.

Art Erie
14-01-2010, 22:20
Hmm, ja bym się mocno zastanowił do czego ta noga jest wykorzystywana.

Są takie tematy, że nie ma jak stanąć w jakimkolwiek rozkroku i jedyną możliwą pozycją jest "na baczność", więc lepiej monopod mieć za długi niż za krótki.

Dokładnie! Warto się nad tym zastanowić do czego będzie używany sprzęt ( nie tylko monopod ). Ostatnio użyłem swojego nowo zakupionego MC-68 m8 w dwu sytuacjach i za każdym razem wystarczyło mi wysunięcie jednej sekcji; całość rozłożę może raz w roku...

Meriox
06-02-2010, 00:35
Odkopuję temat i pytam czy udźwig podawany przy danych technicznych monopodów traktować z przymrużeniem oka czy są to dane rzeczywiste?

Stoję przed wyborem i trudno się zdecydować...
Głowica na pewno kulowa ale noga hmm... coś z Manfrotki lub Benro, która poradzi sobie z obciążeniem D80 i Sigmą 150-500 (a ta trochę waży).
Proszę o pomoc w wyborze. Czy ktoś foci tą Sigmą na jednej nóżce?

miron19j
06-02-2010, 01:45
Głowica na pewno kulowa ale noga hmm... coś z Manfrotki lub Benro, która poradzi sobie z obciążeniem D80 i Sigmą 150-500 (a ta trochę waży).
Proszę o pomoc w wyborze. Czy ktoś foci tą Sigmą na jednej nóżce?
ja używam co prawda D300+grip i S170-500, ale to chyba bez różnicy.
Mam najmniejszą głowicę Benro BH-00 i jakąś nogę Vanguarda. Wytrzymuje spokojnie. Przecież na monopodzie nie mocujesz aparatu tak, jak na statywie. On ma tylko podeprzeć ciężar. W każdym razie, ja tak robię.

Meriox
06-02-2010, 10:03
No właśnie... podeprzeć.
W przypadku monopodu cały ciężar rozkłada się tylko na jedną nogę a nie jak w przypadku statywu, na trzy.

JacekCz
06-02-2010, 10:07
No właśnie... podeprzeć.
W przypadku monopodu cały ciężar rozkłada się tylko na jedną nogę a nie jak w przypadku statywu, na trzy.

Wiesz, można odbijać piłeczkę że owszem jedną, ale stojącą prosto co jest znacznie korzystniejsze niż zginanie w trójnogu ;)

Nikonos
06-02-2010, 14:20
To ja zaprezentuje nowość która gdyby nie to, że "znalazłem pod choinką" A268 z B1 i jest mega solidne jako statyw i głowica,to idealnym rozwiązaniem byłoby Benro statyw i monopod 2 w 1:
http://cgi.ebay.pl/NEW-Benro-Transformer-Tripod-Kit-A-1681-B-0-BLACK_W0QQitemZ270383547416

Adak
06-02-2010, 16:18
Głowica na pewno kulowa ale noga hmm... coś z Manfrotki lub Benro, która poradzi sobie z obciążeniem D80 i Sigmą 150-500 (a ta trochę waży).

LOL.
I wg. Ciebie co się stanie jak taki bardzo-ciężki-zestaw powiesisz na monopodzie?
Noga się złamie czy wykręci?

Przecież to są żadne siły...


Proszę o pomoc w wyborze. Czy ktoś foci tą Sigmą na jednej nóżce?

Jeśli byle manfrotka utrzymuje starego N 400/2.8 z puszką, to jakoś wątpię, żeby którykolwiek monopod miał problem z Twoim zestawem.

Pytanie ile wytrzyma głowica zanim nie puści - jak mocno trzeba ją skręcać żeby nie opadała, ale jeśli łapiesz całość w pi*drzwi punkcie środka masy to nie widzę problemu.

Meriox
06-02-2010, 20:03
Heh, nigdzie nie pisałem że mam obawy czy noga się złamie czy wykręci.
Zastanawiam się tylko czy monopod, który ma maksymalne obciążenie powiedzmy 2kg i będzie intensywnie użytkowany z moim zestawem, po roku nie zacznie sprawiać jakichś kłopotów.

Wiem, że frotki to sprzęt porządny ale pytałem czy sugerować się maksymalnym obciążeniem podawanym przez producenta przy monopodach, czy w ogóle nie zwracać na to uwagi.

Adak
06-02-2010, 20:44
Wiem, że frotki to sprzęt porządny ale pytałem czy sugerować się maksymalnym obciążeniem podawanym przez producenta przy monopodach, czy w ogóle nie zwracać na to uwagi.

Kompletnie zapomnij - monopody są bardzo wytrzymałe na nacisk z góry.
Raczej głowica ma większe obostrzenia, bodajże 234RC (czyli takie najzwyklejsze góra-dół) ma podane 2kg.
Ważę wielokroć więcej, opierałem się nie raz, monopod spadał z najdziwniejszych miejsc, raz z kilku metrów - używam już kilka lat - i nic.

Tak więc jeśli chodzi dopuszczalną wagę zestawu - pomijalne.

Meriox
06-02-2010, 20:47
... i o to mi chodziło :-) Dzięki Adak :-)
Pozdrawiam

siona
06-04-2010, 09:20
Witam

Jest to mój pierwszy post na forum - choć czytam już od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że będę się częściej udzielał - bo bywa tu ciekawie.

A teraz do rzeczy :)

Pozwolę sobie odgrzać trochę wątek. Też mam problem z wyborem monopoda. Potrzebuję coś do użytku od czasu do czasu (pewnie kilkanaście razy w roku) jako podparcie D300s/F90x w komplecie z sigmą 300/4. Z tym, że ze względu na wzrost (jakieś 2m) chciałbym coś nieco dłuższego. Jako, że statywy oglądam z rzadka i nieczęsto i tylko na wystawach sklepów :) to moje pojęcie o temacie jest wręcz ujemne. Chciałbym coś lekkiego, małego (żeby chciało mi się targać) a zarazem wystarczająco sztywnego i nośnego (coby nie rylało się jak przy robieniu z ręki) a przy tym w miarę wytrzymałego. Zastanawia mnie też czy przy tak sporadycznym użytkowaniu mogę myśleć o samym monopodzie (bez głowicy).

pozdrawiam

siona

Slon
04-05-2010, 12:54
zostawilem swojego velbona po meczu i przepadl :(

trzeba poszukac czegos nowego. Co polecacie?
Wydam max. 150zl...
Stary velbon za 90zl utrzymywal D700 z gripem + 400/2.8, wiec nie oczekuje nic wiecej :)
Wysokosc najlepiej ok 160cm, bo sam mierze 185cm

bialogardzianin
05-05-2010, 10:03
Porada: wysokość monopodu, czy będzie miał 140 czy 180 cm jest mniej istotna, priorytetem jest waga i nośność. Najważniejsze jest przy tym, z jakiej wysokości wykonuje się zdjęcie czyli zachowanie odpowiedniej perspektywy! Przy całej postaci a nawet popiersiu nie potrzeba nie wiadomo jak wysokiego monopoda.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/)

JacekCz
05-05-2010, 11:45
Porada: wysokość monopodu, czy będzie miał 140 czy 180 cm jest mniej istotna, priorytetem jest waga i nośność. Najważniejsze jest przy tym, z jakiej wysokości wykonuje się zdjęcie czyli zachowanie odpowiedniej perspektywy! Przy całej postaci a nawet popiersiu nie potrzeba nie wiadomo jak wysokiego monopoda.

Nie w pełni się zgodzę. jednak po to się ma monopod, żeby czasem robić z wyprostowanej pozycji. I to chyba dość często.

bialogardzianin
05-05-2010, 11:51
Nie w pełni się zgodzę. jednak po to się ma monopod, żeby czasem robić z wyprostowanej pozycji. I to chyba dość często.

To proponuję zrobić portret całej postaci jak na rysunku, z poziomu oczu fotografującego i poziomu jak na rysunku, a następnie porównać oba zdjęcia.

EDIT: Monopod służy do podpory aparatu w celu minimalizacji zbędnych poruszeń a nie po to, żeby "czasem robić z wyprostowanej pozycji", że już się tak czepiam słów. ;)

JacekCz
05-05-2010, 12:20
To proponuję zrobić portret całej postaci jak na rysunku, z poziomu oczu fotografującego i poziomu jak na rysunku, a następnie porównać oba zdjęcia.

EDIT: Monopod służy do podpory aparatu w celu minimalizacji zbędnych poruszeń a nie po to, żeby "czasem robić z wyprostowanej pozycji", że już się tak czepiam słów. ;)

Wiesz, jest jeden problem, długi monopod można skrócić (czasem robie na kolanach na jednej sekcji), ale krótkiego nie przedłużysz.

Dlaczego nie robi się portretu z tej wysokości, to wiem ;)
//masz rację że się złościsz, Plotek i inne rubryki wskazują, że niewielu wie//

Są jeszcze imprezy publiczne (chyba typowa sytuacja monopodowa), makro na drzewach (wiosna, używam monopodu jak akurat tak mam).

=JARECZEK=
13-04-2014, 21:02
Witam.
Co sądzicie o Monopodzie Triopo TL-30?
Wykorzystywany będzie do zestawy D300s + grip + N300/4.
Używał ktoś tego monopodu?

bogdi64
13-04-2014, 21:18
z tego co widzę, to może być problem odkręcenie blokad mokrą (spoconą ręką), do tego oczywiście dojdzie jeszcze koszt głowicy

J1
14-04-2014, 00:46
Witam.
Co sądzicie o Monopodzie Triopo TL-30?
Wykorzystywany będzie do zestawy D300s + grip + N300/4.
Używał ktoś tego monopodu?

Właśnie niedawno go kupiłem. Za tą kwotę jestem bardziej niż zadowolony. Używam go z dwoma aparatami. D700 z gripem i 8xAA plus Nikon 70-200 2.8 VR. Drugi aparat to V1 i monopod służy do stabilizacji podczas filmowania.

Monopod jest stabilny i co ciekawe rozkłada się do długości około 160cm, czyli więcej niż podają oficjalnie dla tego modelu. Co prawda do maksymalnej długości rozkładam go tylko pod V1, dla D700 i 70-200 rozkładam tylko pierwszą sekcję i kilka cm drugiej.

Podoba mi się również system blokowania poprzez zakręcanie. W komplecie jest też pokrowiec.

Dużą zaletą jest bardzo niska waga, jakieś ćwierć kilograma, udało mi się go nawet spakować do środka plecaka foto (komora na laptopa).

Pierwsze co zrobiłem to odkręciłem tą podkładkę z paskiem na rękę, do niczego mi to nie jest potrzebne a tylko przeszkadzało.

bogdi64
14-04-2014, 10:29
.........

Pierwsze co zrobiłem to odkręciłem tą podkładkę z paskiem na rękę, do niczego mi to nie jest potrzebne a tylko przeszkadzało.

:) jak różne są upodobania i sposób wykorzystania w zależności od użytkownika :), mam inny ale też z paseczkiem bez którego nie wyobrażam sobie pracy :), ma też "zwykłe" szfenki, które reguluję śrubami co jest DLA MNIE idealnym rozwiązaniem, bo mam je nie dokręcona na max i monopod gdy przypadkowo uderzę nóżką z ciężkim zestawem to nóżka lekko mi się chowa nie przenosząc tego uderzenia na głowicę - czyli aparat, ale to właśnie jest możliwość wyboru do własnych potrzeb i upodobań, ale co komu potrzeba - to dopiero można się niestety przekonać na "własnej skórze", czyli po "walce w boju" i samemu stwierdzenie - "CO MNIE WKURZA" ;)

=JARECZEK=
14-04-2014, 16:14
z tego co widzę, to może być problem odkręcenie blokad mokrą (spoconą ręką), do tego oczywiście dojdzie jeszcze koszt głowicy
Mam statyw tej firmy z identycznym blokowaniem nóżek i nie ma żadnego problemu. Głowice już mam :)
Dzięki za odpowiedzi.

J1
15-04-2014, 01:25
Triopo ma w ofercie statyw z którego można zrobić monopod odkręcając jedną z nóg. Takie 2 w 1.

shirakgirl
01-03-2015, 23:02
to moj pierwszy post, więc witam serdecznie wszystkich :)

Odświeżam post, ponieważ też potrzebuje rady...
Jaki polecacie monopod+głowicę pod Nikona D5100 + Tamron 150-600mm?
Ja mam już mętlik w głowie i o ile statyw kupiłam bardzo szybko to z monopodem mam problem

Dziękuje za wszelkie sugestie

Marcin Borkowski
02-03-2015, 10:13
ja polecam Manfrotto MN681B, solidny i stabilny

kgsven
02-03-2015, 17:50
Co możecie polecić z manfrotto 494RC2 czy 496RC2 do Slik Pro CF634 tak nawiasem niepokoi mnie bardzo mała szerokość podstawy tej z gwintem w statywie ma niecałe 3cm i jaki by nie była kulowa głowica zawsze będzie wystawać szczególnie te powyżej co wymieniłem. Być może, może wystawać po za obręb nie wiem ja się nie znam to mój pierwszy komponowany zestaw na pewno wy macie w tym większe rozeznanie.

JacekCz
03-03-2015, 11:19
Co możecie polecić z manfrotto 494RC2 czy 496RC2 do Slik Pro CF634 tak nawiasem niepokoi mnie bardzo mała szerokość podstawy tej z gwintem w statywie ma niecałe 3cm i jaki by nie była kulowa głowica zawsze będzie wystawać szczególnie te powyżej co wymieniłem

Mam mono Slicka (inne) na niej monopodową głowicę manfrotto (z płytką), lżejsza, wymiary mniejsze. Symboli nie podaję bo poprzedniej generacji.

W mojej opinii kulowa by miała zalety przy celowaniu bardzo w górę czy bardzo w dół i więcej wad.



Jaki polecacie monopod+głowicę pod ... Tamron 150-600mm?


Jak obiektyw ma obracany pierścień (nie wiem czy ma) uznałbym głowicę za zbędną, chyba ze zależy na szybkozłączce.

d90
04-03-2015, 09:48
Ja mam tani jakis i lekki. Ciężar trzyma bardzo dobrze. Po złożeniu jest bardzo krotki, choc długi jest bardzo...
Moze w sklepie sprawdz po prostu ?

kgsven
04-03-2015, 11:00
Jaki model, jakiego typu? Bo mi tu głównie chodzi o to czy może być szersza głowica u podstawy na platformie statywu. U mnie jest ok 3 cm już z założonym adapterze który muszę dokupić i np 496rc2 jego właśnie bym wolał że względu na możliwości ma ok od 5 do 6 cm szerokości dokładnych parametrów nie znalazłem a cały net przewertowałem.

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka

jares
02-10-2015, 12:25
Jaki monopod polecacie do zestawu Nikon D5200 + Tamron 150-600 ? Co sądzicie na temat monopodu Benro A-38T ? Jakie zaciski lepiej sprawdzają sie w zimie, sklecane czy zaciski ?