PDA

Zobacz pełną wersję : szumy D70 zależą od...



Pawel Pawlak
03-03-2005, 18:43
OBIEKTYWU !! Oczywiście od wielu innych czynników, powszechnie znanych, także ( o obiektywie też może wszyscy wiedzą poza mną ? )

Takiego odkrycia dokonałem zastępując Nikora 80-200ED Nikorem 300 f4.
Przy fotografi ptaków z wykorzystaniem 80-200 praktycznie aby uzyskać oddanie szczegółów upierzenia i innych detali, praktycznie nie mogłem focić powyrzej iso200-320.
Na 300mm najczęściej nie widać różnicy czy jest Iso200 czy 640. Dziś robiłem parę fotek przy ISO1250 na których praktycznie nie widać szumu ! Zastanawiam się jak to wytłumaczyć... Ale nawet jeśli tego nie pojmę to i tak cieszy mnie to ;)

Anonymous
03-03-2005, 18:52
Zapewne rozdzielczosc obiektywu ma cos do czynienia, ale moim zdaniem po prostu moze robiles zdjecia w innych warunkach oswietleniowych...?
Wprawdzie fotki z kita zoom wychodza zalosnie niemniej to normalne, bo jak juz pislaem klasa obiektywu to rowniez jego zdolnosc rozdzielcza i jakosc szkiel tym samym.
niemniej nie przesadzalbym i uznalbym, ze wplyw jakosci szkla na szumy w cyfrze stanowi jakies 5% problemu jakim sa szumy :)

Anonymous
03-03-2005, 19:28
OBIEKTYWU !! Oczywiście od wielu innych czynników, powszechnie znanych, także ( o obiektywie też może wszyscy wiedzą poza mną ? )

Takiego odkrycia dokonałem zastępując Nikora 80-200ED Nikorem 300 f4.
Przy fotografi ptaków z wykorzystaniem 80-200 praktycznie aby uzyskać oddanie szczegółów upierzenia i innych detali, praktycznie nie mogłem focić powyrzej iso200-320.
Na 300mm najczęściej nie widać różnicy czy jest Iso200 czy 640. Dziś robiłem parę fotek przy ISO1250 na których praktycznie nie widać szumu ! Zastanawiam się jak to wytłumaczyć... Ale nawet jeśli tego nie pojmę to i tak cieszy mnie to ;)

A wziąłeś pod uwagę:
1. oświetlenie
2. czas otwarcia migawki
3. kolor tła (też ma o dziwo znaczenie)

Zrób test przy tych samych warunkach i daj znać.

Pawel Pawlak
03-03-2005, 20:20
Jak naprawdę będę miał czas, to pobawię się w testy. Na razie takowego brak :(
Zdaję sobie sprawę z tego że ekspozycja, kolor tła ( w zasadzie wogóle kolory ), temperatura toczenia rodzaj oświetlenia mają znaczenie. Ale nie piszę na podstawie jednego tylko zdjci. Ogólnie zauważyłem że zdjęcia ptaków przy ISO800 robionych 80-200ED ( a ten obiektyw też do najsłabszych nie należy i do kita jest trochę lepszy optycznie ) mają sie nijak do tych robinych na 300 przy zbliżonych warunkach oświetleniowych. No chyba że mniejsze szumy to zasługa różnicy w czasei naświetlania 1/1250 kontra 1/800...

Przykład zdjątka przy ISO1250, T1/1250, F11, Wyostrzony na HIGH w NEF. minimalnie bardziej widać szumy z powody upakowania do 1MB jpg.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img237.exs.cx/my.php?loc=img237&image=golab2105web9to.jpg)