Zobacz pełną wersję : klejenie panoramy
Jako zupelny nowicjusz i dyletant w tej materii mam pytanie do tych, ktorzy sie tym bawili. Kombinowalem dzis tego typu zdjecie. MAm kilka RAW-ow i maly problem. Zdjecia sa (procz oczywiscie klejenia) do wstepnej obrobki. Trzeba powyciagac szczegoly z cieni. I tu mam zagwozdke. Wszystko bylo pstrykane przy tych samych parametrach ekspozycji. Boje sie, ze jak zaczne obrabiac poszczegolne czesci osobno to beda roznice, ktore beda widoczne podczas klejenia. Czy zatem mam kleic RAW-y? A potem calosc poprawiac? Mam CS3 a tam nie ma takiej opcji. Jest dodatek, ktory obrabia RAW w powiedzmy, podstawowym wymiarze. O klejeniu nie ma tam mowy. Moge kleic z jpg, tiff.. ale nie z RAW. Podpowiedzcie dobrzy ludkowie jak sie do tego zabrac.
misha123
30-07-2009, 08:43
CS3? To jest juz nowy Counter Strike? I nie ma opcji klejenia? :)
A powazniej... RAW editor w PS i zbiorcza edycja RAW'wow tymi samymi parametrami. Poza tym, mozna sobie ustawic forme makro na edycje obrazow.
Ja zbiorowke na RAW'ach robie w edytorze i zapisuje w tiff lub jpg. Jak nie masz takiej opszyn, to poszukaj w sieci oprogramowania do zbiorczej edycji i konwersji formatow.
pzdr
Michal
BlackRoger
30-07-2009, 09:35
Wybierz zdjęcie wzorcowe i skorzystaj z polecenia Match Color (dopasuj kolor) wybierając z listy Source (źródło) zdjęcei wzorcowe dla pozostałych kadrów składających się na panoramę. Dodatkowo pobaw się suwakiem intensywności koloru. Podstawą do dobrego sklejenia panoramy jest i tak jednakowy sposób naświetlania poszczególnych kadrów - ułatwia to robote w widoczny sposób.
Jako zupelny nowicjusz i dyletant w tej materii mam pytanie do tych, ktorzy sie tym bawili. ........... Mam CS3 a tam nie ma takiej opcji. ...........
Swoją drogą ciekawe podejście. Amator kupuje drogi soft ..........
Swoją drogą ciekawe podejście. Amator kupuje drogi soft ..........
moze jest studentem i ma tanio
z zagranicy na przyklad
wiec sie nie podniecaj za bardzo.
jak cie nie stac to sobie zarób, jak juz masz to nie marudź
elo
Dziekuje wszystkim za pomocne uwagi.
Marbed, tak, jestem amatorem i nim pozostane. Co nie znaczy, ze nie wolno mi miec roznych rzeczy. W tym PS-a. Zaplacilem za niego tak jak i za pozostale rzeczy, ktore mam. Jestem amatorem w wielu dziedzinach a mimo to pozwalam sobie na pewne szalenstwa. Dla Ciebie to niezrozumiale? Alez wolno Ci tak myslec. Twoje prawo i szanuje to. Z tym, ze naprawde mi to mowiac kolokwialnie, dynda. Bez urazy.
Pzdr.
cammal niepotrzebnie się napinasz.
woda jak masz pieniądze to super. Można kupić D3x i pstrykać u cioci na imieninach. To samo dotyczy softu ja tylko poddałem w watpliwość sens ale jeszcze raz podkreślam to wolny kraj
Al Koholik
31-07-2009, 09:36
No to i ja się wtrącę. Ja ładuje interesujące mnie zdjęcia do ACRa i metodą prób i błędów wywołuje RAWy. Wywołuje wszystkie tak samo. Przede wszystkim chodzi mi o podstawową korektę tj. WB, przepały, cała reszta w PSie.
A odnośnie klejenia panoramek jeden z najlepszych softów do tego to PTGui: http://www.ptgui.com/ można zassać triala i popróbować. Można i w PS lecz powyższy jest lepszy mz.
No to i ja się wtrącę. Ja ładuje interesujące mnie zdjęcia do ACRa i metodą prób i błędów wywołuje RAWy. Wywołuje wszystkie tak samo. Przede wszystkim chodzi mi o podstawową korektę tj. WB, przepały, cała reszta w PSie.
Ja z tym panem sie zgodze.....robie tak samo.....lub podobnie...
Z ACR wolam do Tiff potem PSem klejenie....i po wszystkim obrobka wlasciwa, poprawki i reszta zabawy.....
Wolaj kilka RAWow razem, ja wybieram najciemniejszego i tam walcze z cieniami a potem synchronizacja i po sklejeniu walcze za pomoca tego (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=105659)....efekty sa ciekawe....polecam!
panoramy
16-09-2009, 09:17
Do klejenia panoram to tylko Hugin, albo komercyjny PTGui. Efekty do zobaczenia na http://panoramy.net.pl
Czy zatem mam kleic RAW-y? A potem calosc poprawiac? Mam CS3 a tam nie ma takiej opcji.
w cs3 jest opcja łączenia zdjęć w panoramy.
Plik-> Automatyzuj -> łączenie obrazów. Radzi sobie różnie, raz lepiej, raz gorzej- ale działa i można śmiało sklejać. Nie wiem czy RAWy też łączy. Ja zawsze najpierw wywołuję do jpg.
panoramy
16-09-2009, 09:53
Ale PS sferycznej raczej nie sklei prawidłowo, poza tym trzeba brać pod uwagę jeszcze wydajność takiego rozwiązania i cena oprogramowania (PS4 ok. 3 tys PLN)
marszull
16-09-2009, 10:36
Do klejenia panoram to tylko Hugin, albo komercyjny PTGui. Efekty do zobaczenia na http://panoramy.net.pl
Albo Autopano
Autopano jest mniej wydajne - jak nie masz super szybkiego kompa to lepiej zapomnieć o tym programie, poza tym i ta kwarto mieć dobry sprzęt (dużo ramu i procka silnego) aby się tym zajmować.
PS. panoramy.net.pl to mój poprzedni login - admin kazał zmienić na mniej komercyjny (podpis) i login zmienić, więc założyłem nowe konto.
marszull
17-09-2009, 18:55
co kto lubi
ja testowalem i PTGui i Autopano Pro
i wybralem Auto
wg mnie o wiele lepiej skleja panoramy
na wydajnosc nie narzekam
PS napisz do admina o wywalenie tamtego konta bo dwoch kont miecnie mozna na forum
Też się ostatnie zastanawiam nad zakupem AutopanoPro, bo choć z moich obserwacji wynika, że mniej wydajny to i tak nie stać mnie na zakup PTGui który kosztuje ok. 1450zł (PTGui Pro company license € 349 ), a AutopanoPro jest kilka razy tańszy.
marszull
03-10-2009, 13:08
moze i jest mniej wydajny ale bardzo dokladnie skleja panoramy i nie wywala sie na takich zdjeciach na ktorych PTGui nie dawal rady
aha cena PTGui to 149 euro wiec roznica nie jest tak duza jak napisales (776zl a 523zl)
Do panoramy możesz użyć darmowego Windows Live Photo Gallery (http://download.live.com/photogallery). Zaznaczasz zdjęcia i dajesz Przygotuj - Połącz w fotograficzną panoramę.
Efekt jest taki (zdjęcie sklejone z 13 pionowych zdjęć):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ee4ymw.bay.livefilestore.com/y1pX8g5n565nzJacDmIjy0erh8fHthxVTn5l__v3qlfI4P4N4w cGuzJ3BkXSC8nFX_rn6EUlGXy1oYJRjT3dXtVogKGGg4TA9Ja/panorama_sm.jpg)
Gdyby nie działało, to tu można obejrzeć: http://cid-0e0768e356241c74.skydrive.live.com/self.aspx/Panoramy/panorama.jpg
panoramy 360
30-11-2009, 19:20
Do panoramy możesz użyć darmowego Windows Live Photo Gallery (http://download.live.com/photogallery). Zaznaczasz zdjęcia i dajesz Przygotuj - Połącz w fotograficzną panoramę.
Efekt jest taki (zdjęcie sklejone z 13 pionowych zdjęć):
Gdyby nie działało, to tu można obejrzeć: http://cid-0e0768e356241c74.skydrive.live.com/self.aspx/Panoramy/panorama.jpg
tutaj 40 fotek:)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/11/1855051-2.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia_new2/1855051.jpg)
A ja mam inne pytanie..
W krajobrazie jaka jest minimalna ogniskowa i jaka maxymalna do tego aby krajobrazy/panoramy były dość przyzwoite ?
Bo chyba cykanie 20 zdjęć z ogniskową 300mm to trochę nie bangla ? ;)
Jakie Ci pasują, poczytaj: http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/panorama
Angadil kiedyś preferowałem 50 mm. Teraz schodzę niżej.
optymalna ogniskowa przy kropie to 8-10 mm zalezy jaki typ panoram chcesz zrobic sferyczne czy cylindryczne mozesz uzyc rozniez 14mm albo wiekszego
pytanie: czy da się połaczyć fotki w panorame w VIEW NX2 lub CAPTURE NX2?
pytanie: czy da się połaczyć fotki w panorame w VIEW NX2 lub CAPTURE NX2?
ViewNX nie (w wersji 2.0 nie sprawdzałem), z CNX2 nie miałem do czynienia.
pytanie: czy da się połaczyć fotki w panorame w VIEW NX2 lub CAPTURE NX2?
Nie, w żadnym z nich się nie da. Polecam wspomniany już Hugin - darmowy i do celów amatorskich super.
grudzinsky
07-12-2010, 23:56
Jako zupelny nowicjusz i dyletant w tej materii mam pytanie do tych, ktorzy sie tym bawili. Kombinowalem dzis tego typu zdjecie. MAm kilka RAW-ow i maly problem. Zdjecia sa (procz oczywiscie klejenia) do wstepnej obrobki. Trzeba powyciagac szczegoly z cieni. I tu mam zagwozdke. Wszystko bylo pstrykane przy tych samych parametrach ekspozycji. Boje sie, ze jak zaczne obrabiac poszczegolne czesci osobno to beda roznice, ktore beda widoczne podczas klejenia. Czy zatem mam kleic RAW-y? A potem calosc poprawiac? Mam CS3 a tam nie ma takiej opcji. Jest dodatek, ktory obrabia RAW w powiedzmy, podstawowym wymiarze. O klejeniu nie ma tam mowy. Moge kleic z jpg, tiff.. ale nie z RAW. Podpowiedzcie dobrzy ludkowie jak sie do tego zabrac.
1. otworz zdjecia w ACR (Adobe Camera Raw)
2. nad miniaturkami bedziesz mial opcje (zaznacz wszystkie/select all)
3. z prawej strony masz wszelakie opcje, ktore pozwola wywolac wszystkie zdjecia w tej samej temperaturze - balans bieli, wyciagniecie z cieni itp itd
3. jezeli juz masz efekt, z ktorego jestes zadowolony wtedy zapisujesz zdjecia do formatu TIFF
4. otwierasz TIFFy w PeeSie
5. FILE- AUTOMATE - PHOTOMARGE
6. wybierasz zdjecia, ktore masz otwarte w programie i dalej juz program robi panoramke
ja zazwyczaj zaznaczam opcje AUTO i wiekszych problemow nie ma...
Oj, kolega śwMikołaj dopiero chyba ze snu letniego się obudził odpowiadając na post sprzed póltora roku.
grudzinsky
08-12-2010, 11:37
niech bedzie dla nastepnych, ktorzy maja problemy z panoramami ;)
niech bedzie dla nastepnych, ktorzy maja problemy z panoramami ;)
W oprogramowaniu też widziałem podobny temat, więc problemów żadnych nie powinno być.
Swoją drogą ciekawe podejście. Amator kupuje drogi soft ..........
Nadgorliwość w tropieniu piratów, jest "gorsza do faszyzmu" (tak mawiał pewien mój znajomy). Kolega się pyta, to można by było mu odpowiedzieć a nie sugerować że coś jest nie teges.
EDIT: W ustroju słusznie minionym byli goście, co też się dziwili skąd sąsiad ma to czy tamto. Często też, anonimowo oczywiście, docierało w odpowiednie miejsca: "uprzejmie donoszę że .................". W naszej tradycji i kulturze, o bardzo nieładne.
Kurczę! :D
Dopiero teraz zauważyłem, że to taki stary post, ale kapusiostwa i nadgorliwości nie lubię.
niech bedzie dla nastepnych, ktorzy maja problemy z panoramami ;)
No Ameryki nie odkryles....http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=127754
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.