PDA

Zobacz pełną wersję : P - tryb automatyki programowej



Wozik
03-03-2005, 11:43
Czy ktoś mógłby mi wyjasnić jak działa tryb automatyki programowej? Mam C 5400, kręcąc kółkiem nie zmienia mi się ani przsyłona, ani czas, pojawia się tylko znaczek '*'. Co tak naprawdę się zmienia?

Mateusz
03-03-2005, 11:47
bo to jest automatyka , proste chyba z samej nazwy :)
ustawiasz tylko ISO i chyba WB, nie pamietam , nigdy tego nie uzywalem

alekw
03-03-2005, 11:51
Powinienes jeszcze moc wprowadzi korekte ekspozycji.

paskud
03-03-2005, 11:52
P - migawkę i przesłonę ustawia aparat - kręcić możesz w pozostałych trybach :)

Anonymous
03-03-2005, 11:53
nie mam pojecia jak to jest w C5400, ale normalnie jest to tryb pełnej automatyki, czyli aparat dobiera Ci oba parametry i czas i przysłone, ale masz mozliwosc przesuwania tej pary w jedna lub w druga strone, czyli jasniej jak masz 1/125 i f5.6 to krecac kolkiem przesuwasz np. na 1/250 i f4, ewentualnie w druga. Jesli u ciebie nic sie nie dziejeto albo
1. cos zle robisz
2. jestes na jakich krancowych parametrach i w jedna strone nic nie przesuniesz
3. cos nie tak z aparatem
4. o brak takiej mozliwosci aparatu raczej nie podejrzewam

hajdar
03-03-2005, 11:54
ups zapomnialem sie zalogowac

Wozik
03-03-2005, 11:59
nie mam pojecia jak to jest w C5400, ale normalnie jest to tryb pełnej automatyki, czyli aparat dobiera Ci oba parametry i czas i przysłone, ale masz mozliwosc przesuwania tej pary w jedna lub w druga strone, czyli jasniej jak masz 1/125 i f5.6 to krecac kolkiem przesuwasz np. na 1/250 i f4, ewentualnie w druga. Jesli u ciebie nic sie nie dziejeto albo
1. cos zle robisz
2. jestes na jakich krancowych parametrach i w jedna strone nic nie przesuniesz
3. cos nie tak z aparatem
4. o brak takiej mozliwosci aparatu raczej nie podejrzewam

No właśnie... Tak podejrzewałem, że powinny zmieniać się parametry przysłony i czasu. Niestety nie dzieje się nic, poza wspomnianą gwiazdką, czyli coś się jednak dzieje... Być może to błąd firmware, który należy zgłosić?

[ Dodano: Czw 03 Mar, 2005 ]

bo to jest automatyka , proste chyba z samej nazwy :)
ustawiasz tylko ISO i chyba WB, nie pamietam , nigdy tego nie uzywalem

Gdyby tak było, tro tryb P nie różniłby się niczym od "zielonego" automatu. Dobrze myślę?

paskud
03-03-2005, 12:06
juz wiem to działa z opcją WB bracketing - wchodzisz w menu na trybie np "P" i jest podmenu Auto brackeing - zmieniasz tam opcje jak Ci pasuje :)

ps. odkrycie roku :P

Wozik
03-03-2005, 12:08
juz wiem to działa z opcją WB bracketing - wchodzisz w menu na trybie np "P" i jest podmenu Auto brackeing - zmieniasz tam opcje jak Ci pasuje :)

ps. odkrycie roku :P

Do czego w takim razie służy pokrętajka? ;-) (Nie mam w tej chwili dostępu do aparatu)

paskud
03-03-2005, 12:10
jak włączysz opcję WB bracketing - to ta pokrętajka działa na trybie P ;)

Wozik
03-03-2005, 12:25
jak włączysz opcję WB bracketing - to ta pokrętajka działa na trybie P ;)

Dzięki, rozjaśniło mi się ;-) Ale... czy pokrętłem będę wtedy zmieniał balans bieli, czy kombinacje przysłona/czas?

hajdar
03-03-2005, 12:27
ojoj widze ze wkompaktach to nie takie to wszystko proste :) ze jedno pokretło to do wielu rzeczy słuzy... he, he za szybko to sie pewnie tego nie obsluguje

paskud
03-03-2005, 12:29
zmieniać się będą kombinacje przysłona / czas

Wozik
03-03-2005, 12:34
zmieniać się będą kombinacje przysłona / czas

O! Już wszystko wiem. Dziękuję ;-)

[ Dodano: Czw 03 Mar, 2005 ]

jak włączysz opcję WB bracketing - to ta pokrętajka działa na trybie P ;)

Sprawdziłem przed chwilą, niestety czy z włączonym WB, czy bez, pokrętajka robi tylko tyle, że czasem pojawia '*' przy literce P. To wszystko. Niby zgodnie z instrukcją tak to powinno działać, jednak ni cholery nie wiem co to daje, skoro kombinacja przysłona/czas pozostaje cały czas taka sama.

admin
04-03-2005, 01:13
Zobacz czy w instrukcji i opisie mozliwosci aparatu masz definicje funkcji fleksji programowej. Jest to wlasnie mozliwa korekcja w trybie automatyki. Po pojawnieniu sie gwiazdki i przekreceniu kolka glownego nastawu, powinny zmieniac sie parametry naswietlania. Zasada jest taka ze automatyka w tym trybie tak dobiera te parametry, aby zdjecie bylo zawsze poprawnie naswietlone. Ustaw kolem nastawow gwiazdke na wyswietlaczu i glownym kolkiem przekrec nastawy. Jesli sie zmienia, bedzie to fleksja :)

Wozik
04-03-2005, 13:00
Zobacz czy w instrukcji i opisie mozliwosci aparatu masz definicje funkcji fleksji programowej. Jest to wlasnie mozliwa korekcja w trybie automatyki. Po pojawnieniu sie gwiazdki i przekreceniu kolka glownego nastawu, powinny zmieniac sie parametry naswietlania. Zasada jest taka ze automatyka w tym trybie tak dobiera te parametry, aby zdjecie bylo zawsze poprawnie naswietlone. Ustaw kolem nastawow gwiazdke na wyswietlaczu i glownym kolkiem przekrec nastawy. Jesli sie zmienia, bedzie to fleksja :)

Sęk w tym, że w C5400 jest tylko jedno kółko. Wczoraj się trochę pobawiłem i widzę, że aparat daje radę jednak to zmieniać. Nie są to wielkie zmiany, np. przysłona w dół lub przysłona w górę i koniec... Ale widać tak ma być.