Zobacz pełną wersję : Wina puszki (S5 Pro) czy moja?
No to zaczynamy walkę z ostrością od początku.
Tokina 50-135 wróciła do mnie po serwisie w Japonii. Dostałem nówkę bo nawet tam nie poradzono sobie z usterką AF. Dzisiaj mały spacerek, przesłona na 2.8 i strzelenie do różnych rzeczy po drodze. Powrót do domu. Komputer. Powiększenie 100%. Niepewność. Zdziwienie.... Trafiać trafia więc wszystko ok. Gorzej że mam takie kwiatki:
Jest OK --->>http://www.nielot2.webd.pl/testy/ostre.jpg
Nie jest OK --->>http://www.nielot2.webd.pl/testy/nieostre.jpg -->> ostrość łapana na żółtą tabliczkę. Zwróćcie szczególnie uwagę na czas na tym zdjęciu
I co teraz ? Czy teraz jest mi to ktoś w stanie wyjaśnić inaczej niż walniętą puszką ?
Karl Johansson
22-07-2009, 19:08
Nie wiem, jaki czas, bo nie mam czytajki do exifów chwilowo, ale na moje, to zdjęcie wygląda na lekko ruszone.
A uwierz, że można poruszyć zdjęcie nawet na bardzo krótkim czasie, wiele razy mi się udało :]
No to podpowiem ze zdjecie ostre to chyba 1/250 a zdjecie nieostre to 1/3000. Przy takim czasie to juz chyba naprawde mozna wyeliminowac wszelkiego rodzaju ruch
marszull
22-07-2009, 20:07
powtarza ci sie to?
mozna poprobowac jeszcze strzalow ze statywu wtedy na 100% sie wyeliminuje czynnik ludzki ;-)
a jak inne obiektywy?
W takim stopniu to jeszcze tego nie mialem. Mialem problemy wczesniej ale to byla wada AFu Tokiny ktora miala BF. Szklo jak wspomnialem dostalem wczoraj prosto z Japana. Nowka i problemu z BFem juz nie widze.
Mam kita tylko i sigme 10-20 ale z nimi takich problemow nie mialem.
Na N85 1.8 (o czym pisalem w innym watku) potrafilo mi poleciec za obiekt ale nie bylo chyba sytuacji zeby dokladnie wszystko sie rozmylo. Choc nie robilem na 1.8 tylko na 3.5 mniej wiecej. Wiec pewnie na 1.8 mialbym szanse na taki sam efekt jak na fotce z drugiego linka.
Ze statywu bede musial powalczyc. Za okolo 3 tygodnie bede w Polsce i bede mial opcje skorzystania z D300,D200 i D50 wiec ostro przetestuje zarowno Tokine jak i N85. Choc to drugie szklo tez bylo w serwisie i jest w 100% sprawne. Stad wniosek ze to jedynie puszka lub ja sam. Z tym ze naprawde trudno mi uwierzyc ze przy 1/3000 to moga byc moje trzesace sie lapy
marszull
22-07-2009, 20:37
Eh, roznie to bywa. Cos tam moglo sie lekko zatrzasc akurat w tej czesci sekundy. Dalego pisalem o statywie, ja tylko tak testuje puszki.
Tylko ze bylaby chyba zbyt duza powtarzalnosc tych ulamkow sekundy. Na 50 zrobionych zdjec testowych moglbym sie przyczepic do jakis 70%.... Ja rozumiem oczywiscie ze na 2.8 GO jest mala ale jesli wszystko byloby OK to przeciez cos musi bys ostre
Ja obstawiam, że to wina robienia z ręki. Nie ma takiej możliwości aby utrzymać aparat z dokładnością do 1mm
Photoartbox
22-07-2009, 21:25
Ja obstawiam, że to wina robienia z ręki. Nie ma takiej możliwości aby utrzymać aparat z dokładnością do 1mm
Robie zdjecia Sigma 50-150/2.8 na 150/2.8 z reki z czasami 1/150-1/200 i rzadko sa nieostre. A tak jak u @Strusia, to nigdy. Sadze, ze moze byc cos z puszka.
Ja obstawiam, że to wina robienia z ręki. Nie ma takiej możliwości aby utrzymać aparat z dokładnością do 1mm
To brzmi jakbys twierdzil ze z reki nie powinno sie robic zdjec bo sie poruszy. na przykladzie gdzie jest nieostro mamy czas 1/3000sekundy !!!
Jutro dla swietego spokoju (albo i nie) zrobie mniej wiecej te same zdjecia ze statywu zeby mimo wszystko miec pewnosc ze to nie ja
To brzmi jakbys twierdzil ze z reki nie powinno sie robic zdjec bo sie poruszy. na przykladzie gdzie jest nieostro mamy czas 1/3000sekundy !!!
Jutro dla swietego spokoju (albo i nie) zrobie mniej wiecej te same zdjecia ze statywu zeby mimo wszystko miec pewnosc ze to nie ja
Zerknąłem sobie jeszcze raz na zdjęcia. Taki efekt mógłby teoretycznie powstać jakbyś miał tendencję do cofania aparatu podczas naciskania spustu migawki. Statyw rzeczywiście rozwieje wszelkie wątpliwości.
Photoartbox
23-07-2009, 07:24
Albo jakby slup mial tendencje do cofania sie (wstydliwy taki...);)
Albert44
23-07-2009, 07:31
Ostre zdjęcie z krótkiego końca szkła(50mm)... nie ostre z długiego (135mm).. co tu winna puszka? To znaczy, że powrót z "Japonii" nie znaczy to samo co dobre szkło i/lub taka jest uroda tego słoika...
Ostre zdjęcie z krótkiego końca szkła(50mm)... nie ostre z długiego (135mm).. co tu winna puszka? To znaczy, że powrót z "Japonii" nie znaczy to samo co dobre szkło i/lub taka jest uroda tego słoika...
Tyle ze to calkowicie nowy egzemplarz. Malo prawdopodobne jest abym mial takiego pecha zeby miec 2 awaryjne egzemplarze raczej bezproblemowego szkla w ciagu roku....
Ale kwestie ogniskowych tez zglebie zeby kolejna watpliwosc wyelimonowac
Albert44
23-07-2009, 08:05
Tyle ze to calkowicie nowy egzemplarz. Malo prawdopodobne jest abym mial takiego pecha zeby miec 2 awaryjne egzemplarze raczej bezproblemowego szkla w ciagu roku....
Ale kwestie ogniskowych tez zglebie zeby kolejna watpliwosc wyelimonowac
Statyw. Pełna dziura na 50 i na 135. Potem to samo dla f4, f8.. i wszystko jasne.
Sprawdziłem kilka wyrywkowych fotek na 135 i niestety muszę obalić Twoją teorię. To nie jest kwestia braku ostrości szkła na długim końcu:
http://www.nielot2.webd.pl/testy/135mm1.jpg
http://www.nielot2.webd.pl/testy/135mm2.jpg
Albert44
23-07-2009, 09:52
Sprawdziłem kilka wyrywkowych fotek na 135 i niestety muszę obalić Twoją teorię. To nie jest kwestia braku ostrości szkła na długim końcu:
Ciężko to nazywać teorią.. to była podpowiedź, sugestia. W ramach sugestii, jeszcze jeden punkt: taka mała dźwigienka na body przy obiektywie (C,S,M). W zalezności od ustawień w body przy niezamierzonym przesunięciu tej dźwigienki na C...(zmiana szkła, zmiana ogniskowej, pośpiech..) strzelasz fotę i jest nieostra. Dałem kilka razy taki popis.. :(
Wrzucam 3 komplety zdjęć i proszę Was o przeglądnięcie wszystkich i Wasze wnioski. Ja sam nie jestem ich w stanie wyciągnąć
Tokina z ręki --->>http://www.nielot2.webd.pl/testy/tbezstatywu.rar
N85 1.8 ze statywu ---->>www.nielot2.webd.pl/testy/85statyw.rar
Tokina ze statywu --->>http://www.nielot2.webd.pl/testy/tokinastatyw.rar
No to podpowiem ze zdjecie ostre to chyba 1/250 a zdjecie nieostre to 1/3000. Przy takim czasie to juz chyba naprawde mozna wyeliminowac wszelkiego rodzaju ruch
IMHO tam jest błąd odczytu exifu, czas powinien być raczej 1/320.
Albert44
23-07-2009, 19:23
IMHO tam jest błąd odczytu exifu, czas powinien być raczej 1/320.
Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 10/32000 second = 1/3200 second = 0.00031 second
Shutter Speed (Exposure Time) = 1/3236.01 second
A co się tyczy plików zapakowanych rar-em to taki test jest o kant d.... Co fota to co innego. Nie mozna pyknąć kilku fot takich samych (kawałek sciany z cegieł, dachówek) dla różnych ogniskowych i f w jakiejś logicznej sekwencji, i powtórzyć dla dwóch/trzech róznych szkieł?
Fotki sa wybrane. Caloscia bym nikogo nie meczyl bo by bylo okolo 100 zdjec. wybrane sa tak aby bylo widac ze czasem jest OK a czasem nie jest. Sa w paczkach takze fotki na f4. Najwazniejszya kwestia jest to ze jednak na 2.8 potrafi byc ostro ale niestety nie zawsze.
Pstrykanie tej samej tabliczki kilkoma szklami nic by nie zmienilo. Przymykanie do f4 poprawia nieco sprawe ale zastanawia mnie ta przypadkowowosc.
Okazalo sie puszka ma jeszcze tydzien gwarancji wiec poleci do serwisu na sprawdzenie. Jednoczesnie przetestuje szkla na D300 i D200. N85 na pewno jest sprawna w 100% bo byla sprawdzana 2 tygodnie temu w londynskim Fixations. Tokina jest nowa i jak pokazala na pierwszym samplu na 2.8 potrafi byc bardzo ostra. Wiec nie jest to raczej wina mydlanoci szkla.
pomomo decyzji serwisowej bardzo chetnie zapoznam sie Waszymi opiniami
Zdjęcia z dziś zakupionego Nikkora 24-70 zdecydowania wskazują na potworny wręcz FF/BF.
Celowo wymieniłem tu obie przypadłości. Wychodzi na to że jednak głupieje mi kompletnie AF w puszce. Jako dowód proszę bardzo tę oto fotkę:
http://www.nielot2.webd.pl/testy/nikon.jpg
Ostrość łapana na twarz......
Samo szkło gdyby ktoś pytał jest po prostu potwornie ostre już na 2.8. Jestem zachwycony
Zdjęcia z dziś zakupionego Nikkora 24-70 zdecydowania wskazują na potworny wręcz FF/BF.
Celowo wymieniłem tu obie przypadłości. Wychodzi na to że jednak głupieje mi kompletnie AF w puszce. Jako dowód proszę bardzo tę oto fotkę:
http://www.nielot2.webd.pl/testy/nikon.jpg
Konkretne zdjęcie, które mówi wszystko:) Heh! Trudno mówić o FF/BF kiedy ostrość odjechała od zadanego punktu o ca. pół metra od zadanego punktu. AF w puszce po prostu nie działa... Puszka na gwarancji jeszcze?
czy s5pro jest podobna do d200? ja na d200 z 24-70 mialem lekka tragedie z bf, po zakupie d700 wszelkie problemy zniknely jak zly sen ;)
mkl gwarancja się kończy 31szego... Zdążyłem hehe
Siupes dziwnym trafem sporo szkieł odżywa na pełnej klatce. A co do Twojego pytania - tak - S5 jest podbne do D200. W zasadzie wszystko poza matrycą jest takie same
tomek20stencel5
26-07-2009, 01:44
Tak, a układ AF ma dokładnie taki sam jak w D200. Jak pisał Strus różni się tylko kilkoma drobiazgami i oczywiście matrycą.
Właśnie był kurier z puszką. Faktycznie AF puszki był walnięty. Rozjechał się zupełnie.
Jak to ładnie napisano - wyregulowano punkt ostrzenia :D
Te teraz teścik.... szkoda że pada wrrrr
No i jestem po testach ze statywem. Jest lepiej ale nadal zdaży się jakaś wpadka, tak więc już nie wiem od czego to zależy. Puszka po kalibracji, 2 nowe szkła i sprawa wygląda tak:
- na 17 zdjęć zrobionych N24-70 - 13 ostrych jak należy/ 3 już tak sobie/ 1 przestrzelone ale miało prawo
- na 27 zdjęć zrobionych Tokiną 50-135 - 12 ostrych jak należy/ 7 już tak sobie/ 8 zanotowało zupełny brak ostrości
Znamienne jest że przy tych kadrach które mnie nie zadowalają ostrość była łapana różnymi punktami (mam 11 pól ustawione) poza centralnym. NA centralnym wszystko jak trza.
Piszę o tym ponieważ znajoma miała podobną sytuację - na różnych szkłach (same Nikony) różnie fujik ostrzył na punktach innych poza centralnym.
A serwis twierdzi że skalibrowali AF i wszystko jest jak powinno być....
Pomniejszone sample z Tokiny
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/060090f6904a044f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/ee10c1939d69388a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/22f835f8d4adb1e9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0130f0323b294401.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/9facbf8d37dccf1d.html
Pomniejszone sample z Nikkora
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/fa09938c2b84e695.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/fb3111520d66aa73.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/487e591d2d3bbc55.html
Strus, a może Ty przewrażliwiony jesteś i chciałbyś mieć all photos ostre jak trza?
Może to kwestia tego, że człowiek cały czas "chce więcej, lepiej" i w ogóle?
A poważnie - coś tu nie gra... kieś losowe to jest? Raz jest ok, raz nie... może to od pogody?? Albo na żyle wodnej stoisz raz a raz nie?? :P
Strus, a może Ty przewrażliwiony jesteś i chciałbyś mieć all photos ostre jak trza?
Może to kwestia tego, że człowiek cały czas "chce więcej, lepiej" i w ogóle?
Jeśli sprzęt stoi na statywie, migawka jest wyzwalana z wężyka/timera i na celownik bierze się obiekt całkowicie nieruchomy to zdecydowanie chciałbym mieć wszystko jak trza
A poważnie - coś tu nie gra... kieś losowe to jest? Raz jest ok, raz nie
Ano coś tu nie gra. Ale już nie mam nawet najmniejszej koncepcji CO :twisted::confused::-?:cry:
Tak, ale pamiętaj, że puszka i obiektyw nie mają stuprocentowej powtarzalności. Są lepsze i gorsze, poza tym dużo zależy od egzemplarza. Wg mnie z nikkorem skuteczność jest ok, gorzej z tokiną ale bym nie tragizował za bardzo, choć super też nie jest.
Ale szybko dostałeś z powrotem.
Michał Jędrak
07-08-2009, 22:07
To i ja się dołączę do tematu.
AF w Fuji S5 jest taki sam jak w D200. A w D200 jest do dupy.
Nie jest to często kwestia BF czy FF, ale po prostu małej precyzji układu AF. A jak to wygląda? Otóż przy manualnym ustawianiu ostrości pojawia się zielona kropka oznaczająca ustawioną ostrość. Jak pokręcimy obiektywem odrobinę w przód czy w tył to kropka będzie się dość długo świeciła, bo D200/S5 cały czas wdzi ostro. Mi się udało zrobić wiele zdjęć z BF/FF podczas gdy cały czas się świeciła zielona kropka. Ot taka mała precyzja. Wiele obiektywów, które zachowywały się jak śmiecie na D200, działa mi wyśmienicie na D3.
AF zachowuje się podobnie. Aparat włącza zieloną kropkę i myśli, że zdjęcie jest ostre a tymczasem nie dociągnął obiektywu do właściwej ostrości.
Strus - miałem identyczny problem z Fuji S5 i 35-70 2.8. Kolejne obiektywy produkowały mydło przy af... wine upatrywałem w puszce, ale jak się potem okazało inne szkła ostrzą w punkt.
AF w Fuji S5 jest taki sam jak w D200. A w D200 jest do dupy.
.
Popstrykałem więc D300 ostatnio. Tylko z Tokiną. Niby więcej krzyżowych punktów a wyszło to gorzej niż moim Fujikiem.
Strus - miałem identyczny problem z Fuji S5 i 35-70 2.8. Kolejne obiektywy produkowały mydło przy af... wine upatrywałem w puszce, ale jak się potem okazało inne szkła ostrzą w punkt.
Znalazłeś rozwiązanie ?
Jeśli ktokolwiek byłby nadal zainteresowany wsparciem mnie jakąż nową ideą lub radą to mogę zamieścić kilka sampli. Może ja jednak poruszam te fotki przy tych setnych sekundy......
PS - chyba muszę Tokinę sprawdzić na innych ogniskowych niż 135 bo mam kilka sampli na 50mm i wydają się być zdecydowanie lepsze
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.