PDA

Zobacz pełną wersję : D70 i informacja o ISO w JPEGu.



slawek-
22-07-2004, 09:48
Mam pytanie natury hardcore. Jak wiecie D70 nie wstawia wartości ISO do EXIFa. Jednak (jak być może też wiecie :) ), Nikon View bez problemu potrafi wyciągnąć z JPEGa informację zarówno o ISO jak i np. modelu użytego obiektywu.

Czy ktoś spotkał się z informacją w którym miejscu aparat zapisuje te wartości? Najbardziej zależałoby mi na instrukcji jak się do tych danych dobrać bezpośrednio w pliku.

Z góry dzięki za wskazówki.

slawek-

Kaleid
22-07-2004, 10:27
Skoro viev i capture wyciagaja, znaczy to iz jednak zapisuje a ino nie wszystkie programy odczytuja ta wartosc. Do D2h wypuszczono ostanio upgrade softu, ktory umozliwa odczyt tych wartosci przez pozostale programy..ale gdzie to siedzi to nie wiem. Pewne jest ze gdzies jednak siedzi. NC i NV z sufitu tych wartosci przeciez nie biora :)

slawek-
22-07-2004, 10:41
Jedno jest pewne - nie siedzi to w EXIFie. Właśnie dlatego pytałem, czy może ktoś wie o innym miejscu z którego NV mógłby to wyciągać. Ja przejrzałem binarke, niestety nie udało mi się niczego zauważyć.

Update do D2H wprowadza wartość ISO właśnie do EXIFa. Póki co pozostaje mieć nadzieje, że kolejny update do D70 również to uczyni.


slawek-

pX
22-07-2004, 10:59
Jedno jest pewne - nie siedzi to w EXIFie.

właśnie, że siedzi - tyle, że nie w standardowym polu

tutaj (http://www.nikonians.org/dcforum/DCForumID86/892.html) znajdziesz narzędzie, które przesunie informację do standardowego pola
pzdr

Tr0n
22-07-2004, 11:08
pod linuxem jakims narzędziem udało mi się wydłubać z JPG wartość ISO
Musze poszukac tego skryptu

slawek-
22-07-2004, 11:13
pod linuxem jakims narzędziem udało mi się wydłubać z JPG wartość ISO
Musze poszukac tego skryptu

Byłbym wdzięczny. Korzystam w tej chwili w swojej galerii z exiftags. Przejrzałem przynajmniej kilka podobnych narzędzi linuksowych, jednak żadne nie potrafiło pokazać ISO.

Tr0n
22-07-2004, 11:17
OK w domku sprawdze bo w pracy nie mam żadnego desktopu z linuxem, a w domku powinno to gdzies na dysku lezec

Mad Max
22-07-2004, 11:30
tutaj (http://www.nikonians.org/dcforum/DCForumID86/892.html) znajdziesz narzędzie, które przesunie informację do standardowego pola

Fajne, i dzięki temu, że w javie to powinno działać wszędzie gdzie da się uruchomić java_vm. Odpaliłem na Linuksie i robi co trzeba.

slawek-
22-07-2004, 11:35
temu, że w javie to powinno działać wszędzie gdzie da się uruchomić java_vm. Odpaliłem na Linuksie i robi co trzeba.

Super, pobawię się. Jako, że są dostępne źródła, może uda mi się to przepisać do C i podpiąć tam gdzie potrzebuję. Dzięki wielkie.


slawek-

slawek-
22-07-2004, 12:24
Potwierdzam, że programik działa.

Dodatkowo znalazłem jeszcze jeden, który pokazuje dodatkowe informacje z JPEGów: ShowExif (http://www.computerlines.ee/~koeniger/ShowExif/ShowExif.htm)

Przy okazji zauważyłem dość ciekawy problem.. Informację o ISO, obiektywie itp. posiadają u mnie tylko JPEGi z orientacją poziomą. Pionowe są pozbawione tej informacji - co do jednego.

Czy ktoś mógłby sprawdzić występowanie podobnego ewenementu u siebie? Hihi.. teoria o jednym bugu na miesiąc znalezionym w D70 zaczyna mi się potwierdzać :)


slawek-

Kaleid
22-07-2004, 12:29
Dziwne...u mnie maja wszystkie ,zarowno w pionie jak i w poziomie.

Tr0n
22-07-2004, 12:41
U mnie maja wszystkie pełne info

slawek-
22-07-2004, 12:48
No pieknie. Już bardziej wybrakowanego modelu nie mogłem dostać... BF, blokada migawki (Err), i teraz ISO. Dzisiaj przeczytałem tutaj o "krzywo przyklejonej matrycy".. ciekawe czy to też mam ;-)

UPDATE:
W myśl zasady pomyśl dwa razy i sprawdź zanim napiszesz chciałbym odszczekać co powiedziałem. Mam dodatkowe informacje w każdej orientacji :-)