PDA

Zobacz pełną wersję : Koreks



Pablo007
13-07-2009, 19:23
Mam pytanie czy istnieje taki koreks który nie potrzebuje ciemni do wywoływania filmów? Chodzi o to by załadowanie takiego koreksu można było dokonywać przy świetle dziennym (z racji tego że nie mam warunków by stworzyć ciemnię). Chyba z rok temu widziałem taki wynalazek na allegro, chyba miał korbkę choć nie jestem tego pewien.

rainbowwarrior
13-07-2009, 19:47
Rozwiązaniem może byc rękaw ciemniowy, a z koreksem który można załadowac przy świetle jeszcze się nie spotkałem.

mishieck
13-07-2009, 20:01
Chyba z rok temu widziałem taki wynalazek na allegro, chyba miał korbkę choć nie jestem tego pewien.


To raczej nie był koreks, tylko ładowarka do filmów.

Pablo007
13-07-2009, 20:07
Dobrze tylko pytanie jak to wykorzystać??

rainbowwarrior
13-07-2009, 20:32
Dobrze tylko pytanie jak to wykorzystać??

W ciemności zakłada się film z metra do ładowarki, a juz przy świetle można go nawijać do kasetek.

marszull
13-07-2009, 22:39
Mozna bez ciemni, ale nie bez ciemnosci ;-)
Ja pare razy w awaryjnych sytuacjach po prostu noca zamykalem sie w kibelku (ciemno jak w d...) zakladalem film na koreks, a pozniej juz mona dzialac w swietle:
napelnianie, mieszanie itd

jaś
14-07-2009, 09:22
łazienka + kocyk + poćwiczyć wczesniej na jakiejkolwiek kliszy - nigdy nie miałem problemu robiąc to w ten sposób.

c-man
14-07-2009, 12:27
Mam pytanie czy istnieje taki koreks który nie potrzebuje ciemni do wywoływania filmów? Chodzi o to by załadowanie takiego koreksu można było dokonywać przy świetle dziennym...

Oczywiście że istnieją takie koreksy. Kasetę zakłada się w specjalny zaczep i nawija film bezpośrednio na szpulę koreksu. Stworzono je po to, by umozliwić wywoływanie w skrajnie trudnych warunkach, np. w podróży.
Ale to wynalazek drogi, niezbyt pewny i w obecnej chwili pewnie nieosiągalny na rynku.
Jeśli szukasz czegos takiego do domu, to nie ma najmniejszego sensu. Lepiej doraźnie przystosować np. łazienkę lub inne małe pomieszczenie( ładując koreks w nocy, przy oknie zasłoniętym grubym kocem).

hedgehog
14-07-2009, 13:37
...albo kupić sobie tani i skuteczny worek ciemniowy i przestać się martwić. Polecam.

WALOD
14-07-2009, 17:42
Witam Wszystkich.
Kilka lat temu miałem podobny problem. Rozwiązanie stało się banalnie proste ponieważ to nie fotograf, a materiał światłoczuły musi być w ciemni. Rozwiązaniem doraźnym i bardzo skutecznym okazał się zwykły, czarny (podwójny)worek na śmieci. Jest on na tyle duży (są różne wielkości) że zmieścił się aparat, koreks i ręce fotografa. Przy umiejętnym zawiązaniu - zaklejeniu- części wlotowej stał się doskonałą przenośna ciemnią i jeśli dobrze pamiętam służył jaszcze awaryjnie kilka razy. I co najważniejsze - niewiele kosztował.
Pozdrawiam

Pablo007
14-07-2009, 19:35
Dobrze juz chyba wiem czego potrzebuje. Jak dorobie sie koreksu to ublagam matule by cos z materialu mi uszyla :)
Mam jeszcze jedno pytanie a nie chcem zakladac tematu nowego. Czy istnieje taki papier do odbitek ktory mozna uzywac w podobnych warunkach? Moze wymagac cienia nawet dosyc znacznego ale nie calkowitej ciemnosci gdyz jak juz mowilem nie mam warunkow (i to ze wzgledu na glupie okno tuz pod sufitem!)

c-man
16-07-2009, 13:10
No, raczej nic z tego... ;)
Ale papier nie jest aż tak strasznie uczulony na światło jak taśma - np. jakieś drobne prześwity pod drzwiami ciemni nie zadymią go momentalnie (o ile wyjmiesz go ze szczelnej szuflady z pudełka tuż przed ekspozycją).
Jeśli chcesz robić odbitki - musisz mieć ciemnię - nawet tymczasową, tzn. powiększalnik może sobie stać gdziekolwiek, wieczorem możesz go przenieść np. do wspomianego zaciemnionego kibelka lub łazienki i jedziesz...

motyl
16-07-2009, 13:40
Przytrafiło mi się raz czy dwa ratować zaimprowizowaną "ciemnią" w postaci kurtki. Najlepiej jak jest ze skóry, do wnętrza wkłada się np koreks, dół kurtki zagina się i zabezpiecza klamerkami. W rękawy od strony mankietu wkłada się ręce i można wewnątrz manipulawać koreksem. Ja osobiście wyciągałem zacięty film z aparatu. W tym sposobie najlepiej jeszcze całośc umieścić daleko od mocno oświetlonych miejsc. Prymitywne ale skuteczne.

trud
16-07-2009, 13:57
Można kupić na allegro.
http://www.allegro.pl/item684222194_radzieckia_maszyna_cos_ala_koreks_al bo_wycagacz.html

mpwt
22-07-2009, 11:33
A tak z ciekawości, jakie wg. Ciebie są potrzebne warunki żeby stworzyć ciemnię. Pytam serio, bo wbrew obiegowym opiniom te wymagania nie są jakieś znowu wysokie.