PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia ślubna - jak to zalegalizować?



kornikbp
09-07-2009, 23:22
Witam,
Od pewnego czasu wykonuję zdjęcia na ślubach, weselach. Zdarzają się też sesje plenerowe. Na początku u znajomych, poźniej znajomych znajomych itd. Odpłatnie, bez żadnej umowy ani niczego. Zaczynam czuć ten rodzaj fotografii i chciałbym się zapytać starszych doświadczeniem kolegów i koleżanek jak jest z legalnością tego typu działania.
Czy aby robić to w pełni legalnie muszę założyć własną firmę? A umowa o dzieło? Jak Wy to robicie? Zdarzyły się Wam jakieś kontrole(np. urzędas gościł na weselu i zaczął się Was wypytywać :))?
Chciałbym zaprojektować sobie wizytówki, wypromować i robić w życiu chociaż po części to co lubię. Z czystym sumieniem.

Zapraszam do dyskusji. Tylko mnie nie zlinczujcie :)

arturjb
09-07-2009, 23:46
Ciiiii ;)

Adam Trzcionka
10-07-2009, 00:07
zajmujesz się czymś innym w tej chwili? praca, studia?

coroner
10-07-2009, 00:13
Robisz na umowie o dzieło / zlecenie, odprowadzasz PIT i po sprawie.

kornikbp
10-07-2009, 00:46
Skończyłem licencjat i chcę iść na mgr(dzienne). Pewnie o stypendium socjalnym mógłbym zapomnieć?

prz3mo
10-07-2009, 00:50
Nie musisz mieć działalności gosp. Tak jak pisze kolega wyżej - możesz wykorzystać umowę o dzieło.

kornikbp
10-07-2009, 11:26
A czy umowa o dzieło może być podpisana z osoba prywatną?(para młoda)

Paweł M
10-07-2009, 12:40
A czy umowa o dzieło może być podpisana z osoba prywatną?(para młoda)

umowa o dzieło może być podpisana zarówno z osobą fizyczną jak i prawną, więc nie masz się co martwić

micher
10-07-2009, 13:21
umowa o dzieło może być podpisana zarówno z osobą fizyczną jak i prawną, więc nie masz się co martwić

W teorii owszem nie ma przeszkód, tylko pokaż mi osobę fizyczną, która podpisze z Tobą umowę, odprowadzi należny podatek i wystawi Ci po roku PIT-a... (bo takie na niej będą ciążyły obowiązki obojętnie czy jest tego świadoma czy nie).

Podsumowując - masz problem - zgłoś sie do jakichś księgowych, najlepiej do certyfikowanego doradcy podatkowego - wszystko Ci wytłumaczą co i jak. Znajdź sobie jakiegoś tutaj: www.doradcypodatkowi.eu
Jesli nigdy nie prowadziłeś działalności to uwierz - czycha na Ciebie tyle niespodzianek, że naprawdę nie ma sensu oszczędzać kilkuset złotych za SPRAWDZONE informacje. Umów się z doradcą i już - od tego są.

Paweł M
10-07-2009, 23:11
W teorii owszem nie ma przeszkód, tylko pokaż mi osobę fizyczną, która podpisze z Tobą umowę, odprowadzi należny podatek i wystawi Ci po roku PIT-a... (bo takie na niej będą ciążyły obowiązki obojętnie czy jest tego świadoma czy nie)....

np Ja ;)

micher
13-07-2009, 10:22
"tylko pokaż mi osobę fizyczną, która podpisze z Tobą umowę",
Swoop: "np Ja"

He he - sam ze sobą podpisujesz ? ;)

Jeszcze raz. Fotograf może być osobą fizyczną i jak najbardziej może prosić o wystawienie umowy o dzieło. Problem tylko polega na tym, że jeśli zleceniodawca również jest osobą fizyczną to generuje mu to sporo problemów (działalności też ale działalność gosp. zasadniczo polega na radzeniu sobie z takimi rzeczami). W przypadku gdy PM podpisze z fotografem umowę o dzieło to ona będzie zobligowana do:
1. Odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy do US.
2. Wystawienia fotografowi PIT-a.
i w tym sensie dziwię się, że ktoś znalazłby taką parę, która chciałaby to robić.

Poza tym zgodnie z pierwszą lepszą definicją działalności gospodarczej:
"Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły"

2 słowa są tutaj kluczowe "zorganizowany" i "ciągły". Jeśli np. jako fotograf masz stronę internetową lub gdzieś się ogłaszasz - jest to działanie zorganizowane. Jeśli będziesz miał w ciągu roku np. 5 czy 10 umów o dzieło (zdjęcia na ślubach) to jest to również działanie ciągłe. I powodzenia w przekonywaniu urzędnika UKS, że tak nie jest.

Podsumowując: nie ma co kombinować - naprawdę od takich rzeczy są doradcy podatkowi :)

sdnk
13-07-2009, 11:04
załóż firmę, możesz się starać o dofinansowanie z PUP.

micher
13-07-2009, 12:16
załóż firmę, możesz się starać o dofinansowanie z PUP.

Żeby być dokładnym w kwestii kolejności: najpierw stara się o dofinansowanie a następnie zakłada się firmę.

elanek
14-07-2009, 10:10
W przypadku gdy PM podpisze z fotografem umowę o dzieło to ona będzie zobligowana do:
1. Odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy do US.
2. Wystawienia fotografowi PIT-a.
i w tym sensie dziwię się, że ktoś znalazłby taką parę, która chciałaby to robić.


Rozmawiałem z księgowym.
Trza za nich wszystko zrobić:
1. Przygotować umowę - oczywistość
2. Wypełnić druczek przelewu
3. Przygotować PITa i podpisać.

Poza tym "na dniach" jadę do USu w tej sprawie, do znajomej Pani urzędnik. Najprawdopodobniej napisze pismo, zrobię opłatę skarbową i będę miał wiążące informacje.

MisiekT
14-07-2009, 10:47
znajdz znajomego z firma (o dowolnej dzialalnosci w zasadzie) i wystawiaj nie niego faktury tym ktorzy ich potrzebuja - znajomemu oddasz najwyzej VAT... jak masz kilka/nascie zlecen rocznie, to zaloze sie ze wiecej niz 3-5 faktur nie potrzebujesz...

a zeby legalizowac to musisz miec wiecej zlecen zeby sie oplacalo - chociaz jak to pierwsza firma to przez bodajze 2 lata masz spore ulgi i koszty beda nizsze... tylko ze roboty i czytania troche jest, a placenie ksiegowej to dodatkowe koszta

micher
14-07-2009, 14:54
Najprawdopodobniej napisze pismo, zrobię opłatę skarbową i będę miał wiążące informacje.

Spoko - dobre rozwiązanie. Z urzędem wszystko załatwia sie na piśmie. Tylko pamiętaj, że owa wiążąca informacja będzie miała zastosowanie JEDYNIE do Twojego konkretnego przypadku. Takie mamy popieprzone prawo... No i dodatkowo pozostaje kwestia tego czy przy 5 czy 10 umowie nie zostanie to potraktowane jako ciągłe i zorganizowane działanie...


znajdz znajomego z firma (o dowolnej dzialalnosci w zasadzie) i wystawiaj nie niego faktury tym ktorzy ich potrzebuja - znajomemu oddasz najwyzej VAT

...a jak się okaże, że znajomy nie ma wpisanego np. PKD 74.2 w profilu swojej działalności to najwyżej zapłacisz za niego karę, stracisz znajomego i już.

LUDZIE - wiem, że macie dobre intencje ale zastanowcie się proszę 3 razy przed tym jak coś doradzacie człowiekowi w sprawach związanych z podatkami...

Poza tym pytanie było jak zalegalizować a nie jak kombinować :)

messer
14-07-2009, 16:33
Widać - źle postawione pytanie.
:)

Denwer77
14-07-2009, 19:55
ja miałem podobny dylemat...
czytałem tez o tych umowach o dzieło /zlecenie i różnie jest praktykowane więc postanowiłem odwiedzić US. odpowiedź jaka uzyskałem to: "osoba fizyczna (fotograf) z osobą fizyczną PM w żadnym wypadku nie może podpisac umowy o dzieło" i nie może też sie reklamować ponieważ jest to reprezentacja (np. szyldem ) swojej usługi co wkracza już w różną interpretację przepisów. nie ma chyba szczegółowo opisanych zagadnień czy można się reklamować nie mając firmy więc jedna pani powie Ci że nie widzi przeszkód a druga że absolutnie nie i pewnie kiedyś może to sprawdzić.
Ja aby uniknąć niespodzianek skorzystałem z dofinansowania w UP i otwieram działalność. jeszcze małe formalności i czekam na kasę 18500zł na sprzęcik!!!
Pozdrawiam

Kasandra
14-07-2009, 20:28
Noooo taaaa, tylko żeby dostać tę kasę trzeba być bezrobotnym

prz3mo
14-07-2009, 21:41
... warto wspomnieć, że jeśli ktoś już jest zatrudniony na umowę o pracę, to koszty prowadzenia własnej działalności to tylko koszt składki zdrowotna, czyli w tej chwili bodajże niecałe 300pln. Gorzej jeśli pracodawca zastrzega sobie, że pracownik nie może prowadzić własnej (np. konkurencyjnej) działalności.

KuLeR
21-07-2009, 11:09
http://www.prawo.egospodarka.pl/3782,Umowa-o-dzielo,1,34,3.html <---- polecam się zapoznać.

MisiekT
21-07-2009, 12:09
a propos PKD - niedawno byl wyrok, ze mozna prowadzic szersza dzialalnosc mimo braku stosownego wpisu PKD - jest jedynie zalecenie uzupelnienia... nie mam konkretnego numeru i daty, ale przy okazji zapytam ksiegowej

elanek
21-07-2009, 13:08
a propos PKD - niedawno byl wyrok, ze mozna prowadzic szersza dzialalnosc mimo braku stosownego wpisu PKD - jest jedynie zalecenie uzupelnienia... nie mam konkretnego numeru i daty, ale przy okazji zapytam ksiegowej

zapytaj

manfred
21-07-2009, 13:41
... . Gorzej jeśli pracodawca zastrzega sobie, że pracownik nie może prowadzić własnej (np. konkurencyjnej) działalności.

Ot ja ma taki przykład. Naprawdę trudno być uczciwym albo inaczej przychodzi to z trudem w Polandzie

Jolania
23-07-2009, 16:53
Zamierzam założyc działalność (drugą w życiu). Póki co jestem zatrudniony, więc płaciłbym tylko składkę zdrowotną (ok. 230 zł). Jak to dlej wygląda? Jakie są koszty założenia takiej działaności? W jaki sposób sie rozliczam (ryczałt, książka przychodów i rozchodów czy jeszcze coś innego)?

I jeszcze jedno. Czy oprogramowanie np. XP czy też C1 musi być w wersji "professional"?

wodstock
23-07-2009, 18:06
Zamierzam założyc działalność (drugą w życiu). Póki co jestem zatrudniony, więc płaciłbym tylko składkę zdrowotną (ok. 230 zł). Jak to dlej wygląda? Jakie są koszty założenia takiej działaności? W jaki sposób sie rozliczam (ryczałt, książka przychodów i rozchodów czy jeszcze coś innego)?

I jeszcze jedno. Czy oprogramowanie np. XP czy też C1 musi być w wersji "professional"?


Rozliczenie zależy od twoich dochodów (czasami opłaca się ryczałt, czasami podatek liniowy - żeby nie wpadać później w wyższe progi podatkowe). Ale lepiej jak różnice opisze ktoś mądrzejszy w tym temacie.

Co do XP - spokojnie kupuj wersję HOME. Professional - to tylko rozbudowane funkcje sieci, jeżeli nie potrzebujesz, to nie ma sensu dopłacać. Dodatkowo nie warto też dopłacać do wersji BOX. Sam kupiłem OEM i 2 tygodnie po instalacji zaliczyłem spalenie procesora połączone z gniazdem procesora na płycie głównej. Do wymiany poszedł cały blaszak (została tylko nagrywarka DVD). Spokojnie mogłem ponownie zainstalować XP-ka OEM na nowej platformie. Trzeba było tylko telefonicznie zmienić nr seryjny windy.

ps.
składkę zdrowotną odliczasz w PIT "prawie" w 100%, jeżeli pracujesz gdzieś na umowę o pracę. Więc, tą kasę "pożyczasz" można by powiedzieć z niewielką stratą naszemu pięknemu krajowi.

bialogardzianin
24-07-2009, 00:25
składkę zdrowotną odliczasz w PIT "prawie" w 100%, jeżeli pracujesz gdzieś na umowę o pracę. Więc, tą kasę "pożyczasz" można by powiedzieć z niewielką stratą naszemu pięknemu krajowi.

Wychodzi na to, że nawet jeśli nie będzie zleceń to nie ma się co martwić i zakładać firmę a nie kombinować z PITami dla Młodych i druczkami przelewu, o których pisał elanek, co? Kto stosuje patent opisany przez wodstocka?

mswilk
24-07-2009, 08:27
Przydatne informacje:

- info_1 (http://poradapodatkowa.pl/umowa_dzielo_wykonywanie_artystycznych_zdjec_slubn ych_ma_charakter_dzialalnosci_tworczej.html)
- info_2 (http://www.vat.pl/zatrudnienie_tworcow_inne_formy_zatrudnienia_1511. php)
- info_3 (http://www.vat.pl/umowa_o_dzielo_inne_formy_zatrudnienia_1510.php)

wodstock
24-07-2009, 16:03
Wychodzi na to, że nawet jeśli nie będzie zleceń to nie ma się co martwić i zakładać firmę a nie kombinować z PITami dla Młodych i druczkami przelewu


Ja założyłem, mimo iż 1 rok był praktycznie bez zleceń. Parę ślubów znajomych za darmo. Za to możesz kupować sprzęty na firmę i odliczać VAT (aparat, szkła, komputer, oprogramowanie itp) Nie martwisz się o reklamę bo masz firmę.
Klient (moim zdaniem), tez patrzy troszkę inaczej na osobę, która ma działalność i np. może wystawić fakturę.
Na umowie bijesz pieczątkę firmową i też lepiej wygląda.
Jakoś nie widzę żadnych dodatkowych, specjalnych kosztów, które ponoszę przy działalności gospodarczej (pracując równocześnie na umowę o pracę) za to mogę od wielu rzeczy odliczać VAT.
Jak zakładałem działalność to był przepis, że przez 2 lata płaci się tylko zdrowotne i społeczne bodajże (coś około 300zł). Więc nawet nie mając umowy o pracę nie płaci się pełnego ZUS, czyli około 800 zł, ale tej kasy już nie można sobie odpisać w PIT (raczej oczywiste).

Jolania
24-07-2009, 19:35
Ja założyłem, mimo iż 1 rok był praktycznie bez zleceń. Parę ślubów znajomych za darmo. Za to możesz kupować sprzęty na firmę i odliczać VAT (aparat, szkła, komputer, oprogramowanie itp) Nie martwisz się o reklamę bo masz firmę.
Klient (moim zdaniem), tez patrzy troszkę inaczej na osobę, która ma działalność i np. może wystawić fakturę.
Na umowie bijesz pieczątkę firmową i też lepiej wygląda.

Też tak zakładam. Tylko powidzcie jeszce jakie są koszty założenia tego interesu. Wpis do ewidencji, REGON (kiedyś juz miałem, może ten wystarczy). No i na jakich zasadach się najlepiej rozliczać?
Czy mi to dokładnie wyjaśnią w urzędzie skarbowym?

wodstock
24-07-2009, 21:11
Ze sposobem rozliczania najlepiej podpytaj jakiegoś specjalistę (może w jakimś biurze rachunkowym - porada), wszystko rozbija się głównie o do dochody jakie osiągasz (jeśli rozliczasz się np. z małżonką). Jak będziesz miał zbyt duże dochody to bardziej opłaca się wybrać podatek liniowy. Jak masz mniejsze to zasady ogólne, bo wtedy masz niższy podatek o ile nie przekroczysz progów. Na ryczałcie chyba nie możesz odliczać VAT (ale pewny nie jestem).

Koszty przy zakładaniu działalności są małe. 2 lata temu trzeba było płacić za wpis do ewidencji 100zł + wyrobienie pieczątki firmowej 10zł? + założenie konta firmowego w banku (warto wybrać bank w którym nie pobierają opłat za przelewy do zus i US, lub pozwalają robić takie przelewy z konta ROR), w urzędzie miejskim chyba też coś się płaciło.
Trochę się mogło pozmieniać więc warto poszukać w google aktualnych informacji. Powinieneś się doszukać przykładowych formularzy. Generalnie najwięcej bieganiny jest w ZUS, US i GUS.

Warto się doszukać w jakiej kolejności odwiedzać ZUS, GUS (nadanie właściwych PKD), urząd miejski (wpis do ewidencji), konto w banku, pieczątka firmowa, US - NIP, sposób rozliczania podatku i składanie rozliczeń VAT7 (kwartalne, lub miesięczne). Na określonych formularzach w tych pięknych instytucjach trzeba wpisywać dane i znajomość kolejności załatwiania poszczególnych wniosków ułatwia całą bieganinę.

Jeszcze taka mała informacja, o ile do US, GUS i urzędu miejskiego wnioski często można pobrać z internetu, o tyle w ZUS trzeba wszystko pisać w ich oryginalnych formularzach i np. kserówek wniosków Ci nie przyjmą.

elanek
24-07-2009, 22:10
wypełnia się wniosek w urzędzie - nie płaci się nic
urząd wszędzie wysyła papiery
trzeba iść do ZUSu tylko
jeśli wybrało się formę opodatkowania inną niż ryczałt to trza iść do U. Skarbowego

jazco
31-07-2009, 15:59
"tylko pokaż mi osobę fizyczną, która podpisze z Tobą umowę",
Swoop: "np Ja"

He he - sam ze sobą podpisujesz ? ;)

Jeszcze raz. Fotograf może być osobą fizyczną i jak najbardziej może prosić o wystawienie umowy o dzieło. Problem tylko polega na tym, że jeśli zleceniodawca również jest osobą fizyczną to generuje mu to sporo problemów (działalności też ale działalność gosp. zasadniczo polega na radzeniu sobie z takimi rzeczami). W przypadku gdy PM podpisze z fotografem umowę o dzieło to ona będzie zobligowana do:
1. Odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy do US.
2. Wystawienia fotografowi PIT-a.
i w tym sensie dziwię się, że ktoś znalazłby taką parę, która chciałaby to robić.



A jak się to ma do tego?
Onet - jakaś tam porada eksperta (http://firma.onet.pl/1557105,eksperci.html)

maniek@n
31-07-2009, 17:46
...a jak się okaże, że znajomy nie ma wpisanego np. PKD 74.2 w profilu swojej działalności to najwyżej zapłacisz za niego karę, stracisz znajomego i już.

To akurat najmniejszy problem bo dopisanie odpowiedniego PKD to koszt 50 zł, ale pomijając PKD wiem z doświadczenia, że nawet gdyby to był bardzo dobry znajomy, to na dłuższą metę to może być męczące.

bialogardzianin
04-08-2009, 13:12
Przydatne informacje:

- info_1 (http://poradapodatkowa.pl/umowa_dzielo_wykonywanie_artystycznych_zdjec_slubn ych_ma_charakter_dzialalnosci_tworczej.html)
- info_2 (http://www.vat.pl/zatrudnienie_tworcow_inne_formy_zatrudnienia_1511. php)
- info_3 (http://www.vat.pl/umowa_o_dzielo_inne_formy_zatrudnienia_1510.php)

Rzeczywiście przydatne- dzięki!:)

bialogardzianin
04-08-2009, 13:29
Rozmawiałem z księgowym.
Trza za nich wszystko zrobić:
1. Przygotować umowę - oczywistość
2. Wypełnić druczek przelewu
3. Przygotować PITa i podpisać.
...

Jeszcze w kontekście umowy o dzieło między 2 a nawet 3 osobami fizycznymi (2 przyszłych Nowożeńców jako strony umowy)- w poście http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=271711&postcount=18 jhyra przedstawia fajny wzór umowy. W naszej dyskusji chciałbym skupić się na "drugiej stronie jednego z egzemplarzy" (bo 1. strona wiadomo- bardziej rozwinięta i z tym nie ma problemu, niezależnie od tego że poszło PM do elanka):



c) autor ma kwalifikacje i że nie może odstąpić wykonania dzieła osobie trzeciej
tyle mówi prawo
no dobrze a jeśli nastąpi wypadek losowy to zlecenie nie zostanie wykonane (pewnie KC coś na ten temat prawi) czy jednak dogaduję się rozsądnie z przyszłymi Nowożeńcami i gwarantuję wykonanie dzieła przez znajomego fotografa? Przeciez każdy z nas musi się zabezpieczyć na taką okoliczność!


...§ 9 Przyjmującemu zamówienie przysługuje wynagrodzenie za Dzieło w wysokości .......zł (słownie .................złotych brutto)
Jak to ma się do pozycji na rachunku?

Wynagrodzenie netto: 1810,00 zł (tyle autor dostanie na rękę)

Czy odprowadzam od 1810 jakąś należność do US czy robią to zlecający o czym poniżej (jeśli we dwoje są stroną umowy to jak robią to między sobą???) a ja się już o nic nie martwię? elanek pisze bowiem, cyt.:


2. Wypełnić druczek przelewu
3. Przygotować PITa i podpisać.


( i na drugiej stronie jednego z egzemplarzy wystawiamy rachunek i oświadczenie aby nie wydzwaniali do na po dane przy rozliczaniu za nas podatku)
...
Potrącona zaliczka 19 %: 190,00 zł (tyle zleceniodawca wpłaci podatku)
Wynagrodzenie netto: 1810,00 zł (tyle autor dostanie na rękę)
Proszę o wpłatę kwoty w wysokości 1810,00 zł (tysiąc osiemset dziesięć złoty) na rachunek bankowy ............................. bank ............
Czy mogę prosić o wsparcie jak odciążyć Nowożeńców od tego obowiązku? Jak im pomóc, w czym ich wyręczyć?
Czy jeśli pomiędzy podpisaniem umowy a realizacją zlecenia nic nie kupiłem to nadal potrącona zostanie zaliczka od 50% wartości umówionego honorarium brutto?

Jacek_Z
06-08-2009, 19:32
....Czy jeśli pomiędzy podpisaniem umowy a realizacją zlecenia nic nie kupiłem to nadal potrącona zostanie zaliczka od 50% wartości umówionego honorarium brutto?Nie musisz nic udokumentować (ani przed, ani po), żadnego wydatku a i tak odliczasz 50%.

bialogardzianin
18-08-2009, 10:05
...
ps.
składkę zdrowotną odliczasz w PIT "prawie" w 100%, jeżeli pracujesz gdzieś na umowę o pracę. Więc, tą kasę "pożyczasz" można by powiedzieć z niewielką stratą naszemu pięknemu krajowi.

wodstock, mam przez to rozumieć, że niezależnie od tego czy w danym miesiącu będę miał jakikolwiek dochód/przychód/wydatek lub nie to i tak będę mógł odliczyć składkę zdrowotną? W jaki sposób to zrobić- poradzisz?

wodstock
21-08-2009, 00:51
Jeśli masz umowę o pracę i do tego prowadzisz działalność, to pracodawca odprowadza ci składki ZUS, a Ty zdrowotne płacisz jaby 2-gi raz. Więc, w PIT raz w roku - odliczasz. Nie pamiętam tylko, czy nie trzeba mieć jakiegoś dochodu związanego z działalnością w ciągu roku (np. przynajmniej jednego zlecenia), ale chyba nie jest to warunkiem odliczenia zdrowotnej składki ZUS.