PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie



nietykalny10
09-07-2009, 22:32
czy móglby mi ktoś podpowiedziec jedno ustawienie aparatu. chodzi mi dokladnie aby fotorgrafowany obiekt, który jest w ruchu był ostry a z nim jego smuga. Cos próbowałem ale foty przeswietlone. aparat to nikon d80 + 18-55 vr.
Moze głupie pytanie ale pomozcie.
Dzieki

FalkoN.pl
09-07-2009, 23:09
Chodzi ci o panoramowanie (panning)?? Zależy jak szybko porusza się obiekt i jak bardzo chcesz rozmyć tło.
Na początek zjedź maksymalnie z iso i zwiększ przysłonę, żeby wydłużyć czas ... 1/200 i w dół powinno wystarczyć.

I poczytaj trochę o panoramowaniu
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=21868
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=105612
:)

Artur_A
09-07-2009, 23:14
Jak zrozumiałem nie chodziło o panning, lecz wydłużałeś czas i prześwietlało Ci foty. W takim razie domykaj przysłonę. Najlepiej przestaw się na priorytet czasu.

nietykalny10
09-07-2009, 23:31
chodzi mi np. o motor jadący około 80-100 km/h i żeby motor był ostry a za nim jego smuga. Kiedys gdzies widzialem zdjecia rowerzysty takie ze rower i rowerzysta jest ostry a za nim jest jego smuga. to nadaje zdjęciu dynamiki. chodzi mi o konkretne ustawienie np. iso takie, to takie a tamto takie.

baku127
09-07-2009, 23:36
jeśli chcesz mieć smugę za obiektem to raczej zdjecia w nocy... a jeśli obiekt ma być ostry a tło rozmazane to http://www.fotografuj.pl/Article/Panoramowanie/id/30

Artur_A
09-07-2009, 23:45
chodzi mi o konkretne ustawienie np. iso takie, to takie a tamto takie.

Czy to jest jakaś prowokacja? Niech mnie ktoś oświeci...

FalkoN.pl
09-07-2009, 23:48
Już chyba wiem
Jeżeli chodzi ci o "ducha" pozostawionego przez obiekt poruszający się to jedyną techniką jaką znam jest multiple exposure (wielokrotne naświetlanie klatki).
Nie wiem czy w D80 jest ta opcja (sprawdź w instrukcji), ale w razie W zawsze pozostaje jeszcze PS.

Na szybko wygooglałem przykład...
http://wearcam.org/dundas-square/2004sep23/cement.jpg
o coś takiego chodzi??

JAP
10-07-2009, 12:39
myślę, że prościej jest włączyć dłuższy czas, lampa na drugą lamelkę i wsio.
Światło zastane łapie "ducha", lampa ostatnią fazę ruchu.
Łopatologicznie: tryb S (priorytet czasu) ustawiamy na 1/15 - 1/30 (jeżeli obiekt porusza się szybko to czas jeszcze krótszy np. 1/60), iso - auto, lampa na drugą lamelkę (rear) - potem metoda prób i błędów i coś tam wyjdzie.

A wcześniej 1 minuta rozmyślania nad sformułowaniem odpowiednich słów do wpisania w google... Powtarzam, tego powinni uczyć w szkole.

nietykalny10
11-07-2009, 21:38
dzięki wszystkim za pomoc, niektóre rady się przydały :)