PDA

Zobacz pełną wersję : System Cokin



Antoni Bednarczyk
25-09-2006, 19:16
Po dłuższym zastanowianiu się postanowiłem kupić system Cokina. Aktualnie jestem posiadaczem trzech filtrów Hitecha 85:
ND 0,6 Grad SE
ND 0,9 Grad SE
Tobac 2 Grad
Mam pytanie do doświadczonych kolegów, jakie jeszcze powinienem nabyć filtry aby mieć podstawowy zestaw do fotografi krajobrazu oraz portretu?
Oczywiście nie chciałbym mieć coś najgorszego ale powiedzmy średniej klasy filtry polecane przez Was.

Z góry dziękuję i pozdrawiam Antek

ALF
25-09-2006, 19:31
rozszerzył bym zestaw o:
hitecha - ND0,3 oraz ND1,2 - oczywiście połówki z miękkim przejściem...
cokina - gradual grey 121L...może 120L
ewentualnie inne kolorowe połówki, niekoniecznie cokina...może być PPL - jest sporo tańszy, a przy kolorowych połówkach nie zobaczysz wielkiej różnicy...
warto mież pełne ND2 i ND4 do likwidacji kontrastów w silnym słońcu lub zamrażania wody lub likwidacji ludzi :mrgreen: w zdjęciach nocnych...
do portretu to mam tylko centerspota oraz spot incolor 1...portret to nie moja działka :P

Antoni Bednarczyk
25-09-2006, 19:42
Dzięki Jacek za błyskawiczną odpowiedź. Wiem że odpowiedział mi ekspert w tej dziedzinie i na pewno wemę sobie te rady do serca :grin:
Same filterki uzupełniające krajobraz bez połówek kolorowych już urosło do ponad 600 zł może w 1000 zł się zamknie finał systemu Cokina ale chyba warto.

Pozdrawiam Antek

Marcin T
25-09-2006, 22:13
ALF, Gdzie w tej chwili najkorzystniej kupić filtry Cokin'a?

kwasik
25-09-2006, 22:26
raysfoto

ALF
25-09-2006, 23:07
oryginalnego cokina raysfoto, hitecha tamże...mają również Lee oraz PPLa...czasem trafiają się na allegro, ale ostatnio pojawia się wiele chińszczyzny i na zdjęciach nie do odróżnienia, a w tytule "typu cokin P"
Antoni Bednarczyk, 2 hitechy to 200, 2 cokiny to 270...resztę kup PPLa są sporo tańsze i może zamkniesz się w 600 :D

fotoGRAFIK
25-09-2006, 23:35
Robię sporo na połówkach i wg mnie nd 0,3 soft jest raczej nieprzydatna

Zostawiłbym 0,6, sprzedał 0,9 i dokupił 1,2 - przy czym hi-tech to są połówki niebieskawe a nie neutralne - chyba że na takie trafiłem :-/

Mam też chińszczyznę i mogę napisać jedno - polecam :-)

Polecam też połówki HARD - są bardzo przydatne a od 50mm to działają jak soft

POZDRAWIAM

ALF
26-09-2006, 00:11
fotoGRAFIK, mącisz :D...ND0,3 służy do niwelowania delikatnych kontrastów i niewielkiego przyciemnienia nieba, ND0,6 oraz ND 0,9 są proporcjonalnie mocniejsze i na ogól najbardziej uniwersalne, zaś ND1,2 służy do mocnego przyciemnienia nieba w sytuacjach skrajnych...czasem używa się go do rówoażenia śniegu w stosunku do ciemnego nieba...
Hardy przydają się tam, gdzie jest płasko...w przeciwnym wypadku dają efekt na wzniesieniach oraz budynkach, drzewach itd...
hitech ND to filtry ND - o neutralnej gęstości, więc nie dają zafarbu, stosuje się je na chmurkowe niebo lub czyste, ale błękitne...
cokin 121 i 120 to filtry gradual grey - kolorowe, dają więc delikatny, brunatny zafarb - stosuje się je na wyprane niebo

Antoni Bednarczyk
26-09-2006, 07:21
Fajnie wątek się rozwija można poszerzyć wiedzę. :grin:
Ciekaw jestem czy jest jakaś literatura dotycząca zastosowania filtrów, chodzi oczywiście o konkretną literaturę dotyczącą tylko zastosowania filtrów a nie rozdział filtry i ogólne wskazówki. Muszę trochę poszperać bo w domku mam mam tylko śladowe informacje na ten temat a może coś polecacie z czym warto się zapoznać.

Pozdrawiam Antek

jarek76
26-09-2006, 07:27
W ksiażceoO fotografowaniu A. Mroczka jest cały rozdział o filtrach połówkowych

Antoni Bednarczyk
26-09-2006, 12:22
Dzięki Jarek ale to trochę mało w sumie 6 kartek, chyba trzeba będzie kuć wiedzę w ogniu walki :lol: :wink:

pozdrawiam Antek

biadzi
26-09-2006, 12:57
Alf obiecał tutka za kilka roboczogodzin. (tupanie nogą ;) )

Antoni Bednarczyk
26-09-2006, 13:11
.... czytałem, czytałem - Jacek ma duże doświadczenie w tym temacie, więc i wiedza jest a ponadto on to chyba wręcz kocha. No jest się od kogo uczyć, więc czekajmy spokojnie na finał :grin:

Pozdrawiam Antek

ALF
26-09-2006, 14:36
kurczę chciałem w niedzielę powiesić, ale w sobotę plener grupy jeleniogórsko/dolnośląskiej, więc termin się ciut przesunie...tak ze 2-3 dni...

Antoni Bednarczyk
26-09-2006, 17:48
... przecież się nie pali, fakt że wiele kolegów na to czeka. Myślę że nie spiesząc się zrobisz to kiedy będziesz miał więcej czasu i tak jak to sobie opracowałeś. Fajnie że chcesz się tą wiedzą podzilić z innymi :grin:

Pozdrawiam Antek