PDA

Zobacz pełną wersję : Przysłona krajobraz...



beniamin_b
06-07-2009, 01:07
Pewnie głupie pyt. ale ciężko mi znaleźć odpowiedź, jaką przysłonę najlepiej ustawić przy ogniskowaniu na nieskończoność? Wydaje mi się, że kiedy ustawiam małą przysłonę krajobraz wychodzi niezbyt ostry, mimo że teoretycznie najostrzejszy powinien być przy przysłonie o jeden skok większej od minimalnej... Dzięki za odp. Pozdrawiam :)

MirM
06-07-2009, 01:35
Poczytaj tu (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=91776)

Jaki obiektyw, jaka ogniskowa?

charll
06-07-2009, 03:01
Co rozumiesz przez małą przysłonę? Małą wartość (na przykład f2) czy mały otwór (na przykład f22).

beniamin_b
06-07-2009, 11:27
Przeczytałem pierwszą stronę i nie znalazłem, zaraz poczytam dalej :)
Oczywiście różna ogniskowa. Wiadomo, że im dłuższa tym mniejsza GO, ale właśnie czy przy ogniskowaniu na nieskończoność też to ma znaczenie? A może w ogóle lepiej zogniskować gdzieś bliżej, ustawiając taką przysłonę aby objąć głębią do nieskończoności? Nie wiem, dlatego proszę o radę. Przez małą przysłonę rozumiem małą wartość przysłony ergo dużo światła.

abre
06-07-2009, 12:38
Polecam http://akson.sgh.waw.pl/~smalaz/ksiazka/r04.html oraz kalkulator http://www.dofmaster.com/dofjs.html

stock
06-07-2009, 14:43
daj przysłone 8 lub 11 i zobacz co Ci wyjdzie. A potem dopiero na forum ;)

m_cudny
06-07-2009, 15:31
Poczytaj też o odległości hiperfokalnej. Może się przydać:)