PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Wrocław - miasto nad Odrą #1



drifter
05-07-2009, 19:15
To moje pierwsze zdjęcie w tym serwisie (nie licząc sprzedawanego sprzętu ;-)).
I zarazem pierwsze zdjęcie z kilku, które tworzą pewną serię jak w temacie.
Cóż, życzę miłego oglądania a od tych z Was, którzy zauważą coś do poprawy, liczę na dobre rady.


Nikon D70s + Nikkor 50/1.8 + ISO 220 + f/8 + 1/60s (konwersja do BW i tonowanie w PS)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/viewer.php?file=cmedk9967mtba26z5r1k.jpg)

harb
05-07-2009, 19:19
dobre - nie mam uwag, poza ramką która po prostu mi sie nie podoba :-D sprawia wrażenie fotki wyjetej z albumu

Marcin T
05-07-2009, 19:22
Kadr mi leży, nawet bardzo. Co do konwersji na BW to pewnie ci, którzy mają o niej pojęcie się wypowiedzą. Dla mnie jakby tak szarawo?

grudzinsky
05-07-2009, 20:01
mdlawo wyszlo to zdjecie jak na b&w...kadr chyli sie delikatnie w prawo

kulten
05-07-2009, 20:12
Jest faktycznie deczko zbyt mdło a kolor ramki to wrażenie potęguje. Dośc wyraźnie leci w prawo. Krajobraz miejski to nie moja specjalność więc motywu jako takiego nie chcę oceniać by nie zrazić autora.

Greg77
05-07-2009, 20:24
mdlawo wyszlo to zdjecie jak na b&w...kadr chyli sie delikatnie w prawo

Za tym panem.....wiecej kontrastu....to wrecz wkazane przy B&W no i lekko leci....
Poza tym kadr bardzo dobry i mocne niebo....duzy plus za to!

tormentol
05-07-2009, 21:02
Znam miejsce i zdjęcie mi się podoba. Poza tym, że leci w prawo i nic nie napiszę, że ramka taka tego nie ten :D

drifter
05-07-2009, 22:53
Dziękuję Wam za pierwsze komentarze.
Zastanawiam się nad tym pochyleniem w prawo. Rzeczywiście trochę leci, teraz to widzę. Nie wiem tylko, czy wyprostowanie tego byłoby naturalne, bo linia budynków idąca w prawo zbliża się również do przodu kadru. Czy wtedy nie jest naturalne wrażenie pochylenia? Może macie z tym jakieś doświadczenia.
Co do kontrastu, skoro mówicie, że przydałby się większy, sprawdzę sobie jak by to wyglądało.
Przykro mi tylko, że ramka się nie bardzo podoba, bo to taka moja ulubiona :-) Cóż, jak przy kolejnych będzie podobne wrażenie, coś zmienię albo w ogóle może z nich tutaj zrezygnuję... tylko ja je tak lubię, podobnie jak winietę ;-)

barbi
06-07-2009, 00:17
Mi z kolei niczego nie brakuje w tym zdjęciu, widzę i kolor biały i czarny i szarości. Zdjęcie jest po prostu subtelne. Podoba się bardzo. :-D Minimalnie leci w prawo, ale jest to zauważalne przez te wyższe obiekty z lewej strony. Co do ramki - każdy lubi, to co lubi - ale w tym wypadku (nie chodzi o wielkość), kompozycja zlewa się z ramką (powinna być ciemniejsza), przez co traci obraz w odbiorze.

Rob123
06-07-2009, 17:20
Gdybym nie był w tym miejscu stwierdził bym że jest to przeciętny kadr ale kiedyś próbowałem tam coś skadrować i nic ciekawego mi nie wyszło dlatego uważam że kadr jest dobry a stylistyka rzekłbym "piaskowa" z czasem można się z nią oswoić :)

drifter
06-07-2009, 22:46
Co do ramki - każdy lubi, to co lubi - ale w tym wypadku (nie chodzi o wielkość), kompozycja zlewa się z ramką (powinna być ciemniejsza), przez co traci obraz w odbiorze.

Dziękuję Ci za wszystkie uwagi, a szczególnie tą, długo ważyłem kilka odcieni tej ramki i możliwe że jest właśnie tak jak piszesz, w tym przypadku lepsza byłaby ciemniejsza, nie będąca "przedłużeniem" odcieni na krawędzi zdjęcia, tylko zamykająca kadr bardziej decydowanie.


Gdybym nie był w tym miejscu stwierdził bym że jest to przeciętny kadr ale kiedyś próbowałem tam coś skadrować i nic ciekawego mi nie wyszło dlatego uważam że kadr jest dobry a stylistyka rzekłbym "piaskowa" z czasem można się z nią oswoić :)

Przyznam, że starałem się dokładnie ułożyć sobie kadr w głowie, to jest też duża zaleta szkieł stałoogniskowych, że zmuszają do takiego podejścia :-) Tam też miałem czas na to, żeby pomyśleć i pokombinować, a to ważne, bo nie znoszę się spieszyć.

Co to znaczy piaskowa stylistyka? :-)

cialat
06-07-2009, 22:54
oprócz tego, że leci w prawo ... :-D się mi podoba, nawet ramka :mrgreen: na pocztówkę idealnie

pozdrawiam

P. S. tak sobie myślę, że jakby zamiast tej białej obwódki w ramce dać czarną :-D

Marek_L
06-07-2009, 23:03
Bardzo przyjemny kadr, zdjęcie wygląda jak by było zrobione z 50 lat temu :-) ...tak mi się jakoś skojarzyło... ;-)

Badyl81
07-07-2009, 09:05
Więcej kontrastu (tak nawet sporo więcej) i mi się będzie bardzo podobało. Spróbować nie zaszkodzi :)

limano
08-07-2009, 10:33
Bardzo ladne. Podoba mi sie duza ilosc nieba, ktora pozostawiles. Az sie prosi o odbitke w wiekszym formacie.

andrzejp
08-07-2009, 11:49
Mi z kolei niczego nie brakuje w tym zdjęciu, widzę i kolor biały i czarny i szarości. Zdjęcie jest po prostu subtelne. Podoba się bardzo. :-D Minimalnie leci w prawo, ale jest to zauważalne przez te wyższe obiekty z lewej strony. Co do ramki - każdy lubi, to co lubi - ale w tym wypadku (nie chodzi o wielkość), kompozycja zlewa się z ramką (powinna być ciemniejsza), przez co traci obraz w odbiorze.
Jak wyżej. za barbi
Zdjęcie jest ciekawe w odbiorze, delikatne, ma klimat,
kontrast zabije odbiór tego zdjęcia,
czy wszystko ma być kontrastowo:mrgreen: raczej nie.
Mi przeszkadza tylko ramka, za szeroka i szara, właśnie ramka powinna stanowić
kontrast dla tego zdjęcia, bo ta szarość zlewa się z tym subtelnym kolorem.
No tak zacytowałem a potem się rozpisałem prawie na to samo,
ale już to zostawiam:???:

drifter
08-07-2009, 12:02
Dziękuję za wszystkie komentarze i uwagi. Ja również uważam, że zdjęcia czarno-białe nie powinny ograniczać się do wysoko kontrastowych, chociaż nie ukrywam, że też takie zwykle lubię. W tym akurat ujęciu chciałem oddać klimat starego miasta i stylizować go na dawne czasy. Dlatego półtony i przejścia są tutaj ważniejsze niż dramaturgia. Chociaż akurat niebo ją zapewnia w dużym stopniu.

W każdym razie idąc za Wazymi poradami, głównie co do ramki, poprawiłem nieco pierwotną wersję zdjęcia i wrzucam ją tu jeszcze jako klamrę zamykającą wymianę wrażeń :-) Już nie do oceny jako takiej, tylko ot porównania. Wg mnie jest faktycznie chyba lepiej.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.iv.pl/viewer.php?file=aii2cm1nqobwulteyj0j.jpg)

sea21
08-07-2009, 14:28
Podoba mi się tak jak jest. Wrażenie fotki wyciętej z albumu jak najbardziej do mnie przemawia. Jestem na TAK:)

pike
08-07-2009, 16:03
uderzylo mnie,że się zsuwa , bez czytania komentów, więc coś w tym jest :-) ale poza tym stylowo i pzrzyjemnie