PDA

Zobacz pełną wersję : Stary obiektyw - snajper



krzysiekk
28-02-2005, 02:11
Posiadam stary zestaw Snajper z Zenitem. Zapewne wiecie o co chodzi.
Jest tam obiektyw 300/4.5. No i teraz seria pytan :)

1. Jak to sie ma jakosciowo do np. Nikkora 70-300G?
2. Warto kupowac do tego przejsciowke?
3. Obiektyw by mi sie przydal do ptakow i tp. Czy warto kupic przejsciowke z soczewka do nieskonczonosci czy nie warto bo popsuje sobie ta soczewka jakosc? Ptaki najczesciej mam tak do 15 metrow, wiec to nie jest nieskonczonosc.
4. Do jakiej mniej wiecej odleglosci bede w stanie wyostrzyc bez tej soczewki?

Wiem ze bede mial calkowity manual i bez swiatlomierza, ale po kilku fotkach testowych w zastanych warunkach moze mi sie uda cos ustrzelic, tylko czy moge sie spodziewac lepszej jakosci niz po mojej sigmie?

ALF
28-02-2005, 02:37
a ja bym do tego snajpera kupił dobrą manualną lustrzankę...jakiegoś ricoch, porsta lub cossinę...koszt (150-250zł) niewiele wyższy niż przejściówki...a to dobry obiektyw, więc warto :P

krzysiekk
28-02-2005, 16:19
Dzieki, ale bardziej mi chodzilo o zastosowanie tego obiektywu do D70, sprawa tulejki etc etc

ALF
28-02-2005, 16:32
przejściówka bez soczewki kosztuje ok 30/54zł, ale nie możesz wyostrzyć na nieskończoność...ta sama z soczewką ok 190zł z ostrzeniem na nieskończoność...czasem są na allegro, a na co dzień do kupienia w www.raysfoto.pl

krzysiekk
28-02-2005, 17:01
przejściówka bez soczewki kosztuje ok 30/54zł, ale nie możesz wyostrzyć na nieskończoność...ta sama z soczewką ok 190zł z ostrzeniem na nieskończoność...czasem są na allegro, a na co dzień do kupienia w www.raysfoto.pl

To wiem, z tym ze slyszalem ze taka soczewka moze mi popsuc jakosc optyczna
tego zestawu. Nie bylo by problemu z zakupem z soczewka, ale ... wlasnie ta jakosc.

Zastanawiam sie czy gdy kupie bez tej soczewki, to do jakiej odleglosci bede mogl ostrzyc?

ALF
28-02-2005, 17:19
no tu już ci nie pomogę, jak wiesz poszedłem inną drogą :mrgreen:

krzysiekk
28-02-2005, 19:51
Oki, nie ma sprawy.
Moze uda mi sie gdzie sprawdzic naocznie jak to dziala.

chalzen
28-02-2005, 22:34
Oki, nie ma sprawy.
Moze uda mi sie gdzie sprawdzic naocznie jak to dziala.

Działa całkiem przyzwoicie.Nie robiłem co prawda testów na specjalnych tablicach,ale D70 z przejściówką Kood'a i ruskim industarem 61, zachowywał się bardzo prawidłowo.
Nie zauważyłem różnic pomiędzy kitem i tym szkłem,robiąc tzw zwykłe zdjęcia.
Jedyny mankament to ustawianie ekspozycji "z głowy" oraz ręczne ostrzenie (jest potwierdzenie przez puszkę) na pełnej dziurze,a potem konieczność przymknięcia obiektywu.

krzysiekk
07-03-2005, 23:35
chalzen, - no to mnie zaskoczyles ze puszka potwierdza :) Sprawdzilem - to fakt. Jeszcze
zeby mowila cos o naswietlaniu ... Przeciez to byle tak latwe do zrealizowania ... no ale
coz, nie mozna miec wszystkiego.

Wracajac do starych obiektywow. Kupilem te przejsciowke na www.raysfoto.pl i nie ostrzy na nieskonczonosci, ale jednak wbrew moim obawom jakies 30-40m ostrzy spokojnie, wiec do moich ptaszkow wystarczy.

Udalo mi sie tez kupic za 15zl cos, co okresle jako koncowka do tego obiektywu (snajpera).
Oryginalnie jest to tulejka z gwintem M42, umieszczona na koncu tego ob. (czyli to co sie wkreca do aparatu).
Jest ona umocowana na trzech wkretach w korpusie obiektywu. Po odkreceniu puszcza korpus i schodzi.

A ja kupilem taka tulejke ale z bagnetem Nikona i juz wiecie co dalej - jest nieskonczonosc i nawet troszke ponad nia :-)

Jednak zrezygnowalem z niej (przyda sie byc moze do innych szkiel) bo mam TK 2x na M42 i z tego co widze to nawet jakos sobie radzi, z tym ze aberacje w nieostrosciach sa troszke wieksze :(
Jak sie dobrze wyostrzy to jest nawet niezle.

Teraz tylko miniarturowy swiatlomierz umiescic obok zrenicy i do boju :)

ajt
08-03-2005, 11:54
Teraz tylko miniarturowy swiatlomierz umiescic obok zrenicy i do boju :)


Ja za bodajże 25zł kupiłem zooma 35-80 z rozwaloną przysłoną, wydlubałem z niego bagnet i elektronikę, po czym doczepiłem do obciętego pierścienia pośredniego od Pentacona Sixa. W ten sposób mam przejściówkę z pomiarem do obiektywów z mocowaniem Sixa. Aparat jest święcie przekonany, że ma podpięty "swój" obiektyw, wszystkie rodzaje pomiaru działają. Można focić w trybie manualnym i A. Trzeba tylko pamiętać, by na body ustawić największy możliwy otwór przysłony, jaki się da. Wtedy wskazany czas jest prawidłowy, bo aparat nie będzie usiłował domknąć przysłony, czego zrobić oczywiście nie może :)
Bagnet od tego zooma jest niestety plastikowy, ale jak nie będę go za bardzo szarpał to nie powinien się rozlecieć.
Do przejściówki dopinałem Pentacona 4/300 oraz wspomnianego Taira, po zastąpieniu mocowania drugą częścią obiciętego pierścienia od Sixa :)
Tair lepiej mi podchodzi ze względu na wygodniejszy sposób ostrzenia gałką.
Wewnątrz przejściówki wkleiłem jeszcze cienki pierścień pośredni M42, więc mogę też podpiąć np. mieszek z jakimś Pancolarem na końcu.
W sumie jak na razie to więcej w tym wszystkim majsterkowania niż focenia, ale jak ktoś lubi, to czemu się nie pobawić :)

hajdar
08-03-2005, 17:51
ajt: zaciekawiles mnie swoim patentem, dalo by rade podeslac jakies foty tej przerobki? wprawdzie dSLR-a jeszcze sie nie dorobilem, ale plan jest (na razie brak biedronek :) ). Mam przejscowke SIX- Nikon i moge sobie podpinac obiektywy CZJ do mojego Nikosia (teraz to mi wisi bo moj ma pomiar niewazne co mu podepne), ale...
Szkoda zes tak daleko, bo mam takiego samego Pentacona 300 f4, ale ze zmasakrowana tylna soczewka, ktos troche przesadzil z czyszczenim i popieprzyl powloki- ciekawym jaki to ma wplyw na jakosc zdjec.

Krzysiekk: wiele obiektywow M42 mozna przerobic (rozjustowac) tak by ostrzyly na nieskonczonosc z przejsciowka bez soczewki, telko wtedy juz nie da rady tego wkrecic w np Zenita i niewiele to kosztuje (chyba z 50,-)

krzysiekk
08-03-2005, 18:25
hajdar, - wiem, wystarczy zblizyc ruchomy tubus (ze szklami) do korpusu. Kombinowalem tak ze swoim 300/4.5 ale niestety - raz ze przekladnia ostrosci ,,nie pusci'' albo rura obudowy
nie pozwoli na glebsze wsuniecie tubusu.
Z powodu marnej pogody nie moge przetestowac czego wlasciwie chce:
- miec nieskonczonosc i nie miec mozliwosci podlaczenia TK - efekt - f=450,
- nie miec nieskonczonosci, ale ostrzenie do ok 40m, efekt: f=45 lub dodac TK i miec f=900

PS. Po dodaniu konwertera pojawia sie nieskonczonosc z zapasem :)

Wydaje mi sie tez ze moznaby postarac sie aby ostatnia soczewka oddalila sie od korpusu. Wtedy tez bedzie nieskonczonosc. IMO. Jednak o ile zblizenie nie sprawia problemu - wystarczy podkladka, to oddalenie juz nie jest tak proste.

Mniejsza o nieskonczonosc - wazniejsze dla mnie jest mierzenie swiatla. I tu dyskusja
rzucila na to nieco swiatla :). Przychylam sie do prosb o fotki tej pokombinowanej elektroniki.
A moze wsadze ja do mojej 300tki :) Tylko problem z izolacja stykow w metalowej przejsciowce.
No ale mozna tez jak kolega - zastosowac kawalek starego obiektywu :)

Ale kombinujemy :)

Zastanawiam sie jednak nadal czy to ma sens, bo jak sie okaze ze 70-300G jest ostrzejsze
,to ja juz nie wiem :( Z tym ze na pewno ciemniejszy :) i tak dalej i tak dalej Hehe.

Milo ze dyskusja sie kreci.

hajdar
08-03-2005, 19:09
mi proponowano to w dosc dobrym zakladzie naprawy fotoaparatow :) ale nie skorzystalem (wiec nie wiem), bo to byl obiektyw portretowy i na nieskonczonosci mi nie zalerzy a na wkreceniu go do Practiki tak...

Nie wiem co wart jest ten snajper, nigdy nie mialem w reku, ale na pewno jest kilka obiektywow od Six-a co beda duzo ostrzejsze, a kosztuja cos kolo tego co 70-300? Ciekawe tylko jak to bedzie? bo nie dosc ze od sredniego formatu to jeszcze do cyfry? niby srodek soczewki najlepszy ale to chyba nie jest absolut

krzysiekk
08-03-2005, 19:16
W sumie to sam nie wiem co to warte, ten snajper - malo szkiel do porownan i doswiadczenie tez mam male. Napewno ostrzejszy od Sigma 75-300 1:4-5,6. Jasniejszy od niej. Co poza tym - z tego co porownalem te Sigme do 70-300G i tamrona, to 70-300G okazal sie o jote ostrzejszy od niej, natomiast tamron (jak juz gdzies pisalem) wyszedl najlepiej.
Napewno jak przymkne do f/8 to bedzie to dla mnie rozwiazanie dosc dobre, pomijajac problemy
recznym ostrzeniem, ale to juz sport i trzeba sie tego poprostu nauczyc.

ALF
08-03-2005, 19:20
nochopaki...ciekawe historie tu wypisujecie...też jestem ciekaw szczegółowych fotek nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz...

krzysiekk
08-03-2005, 20:03
Prosze :)

Warunki:

Odleglosc od tablicy: 360cm
Kwadracik na tablicy (ten u gory): 2mm
f=300x1,5 (jak bedzie widac dla snajpera troszke wiecej, nie wnikam dlaczego)
Manual, flash = full power, f/8, 1/500s, WB=flash

Sigma 75-300 APO 1:4-5,6


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://roznosci.int.pl/www/testy/sigma.jpg)

Snajper 300/4


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://roznosci.int.pl/www/testy/snajper.jpg)


Nie znam sie na profesjonalnym testowaniu obiektywow, wiec zrobilem jak umialem :)

[ Dodano: Wto 08 Mar, 2005 ]
ALF, hehe, teraz dopiero zalapalem ze tobie pewnie chodzilo o fotki tego przerobionego obiektywu :-) Hehe - cos mam ostatnio problemy z rozumieniem tego co czytam :)

No ale jest przy okazji test :-)

ALF
08-03-2005, 20:34
robiłeś ze statywu?

uhmmm...właśnie o zdjątka sprzętu... :mrgreen:

krzysiekk
08-03-2005, 20:36
stabilny taboret, krotki czas i lampa

Choruje na MF055PRO, ale musze poczekac az sprzedam moj Velbon Ultra Max i F.

ajt
08-03-2005, 22:03
ajt: zaciekawiles mnie swoim patentem, dalo by rade podeslac jakies foty tej przerobki?

Miałem zamiar zmajstrować jakąś mini stronkę na ten temat, ale na dobrych chęciach się skończyło :)
Może więc tutaj zamieszczę parę zdjęć:

Obiektyw, jaki kupiłem, prezentował się tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ajt.pr.radom.pl/six/six1.jpg)

Właściwie, to na zdjęciu jest już sama obudowa.

Tutaj przejściówka już prawie gotowa (niestety, zdjęcia etapów pośrednich gdzieś wcięło...).

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ajt.pr.radom.pl/six/six2.jpg)
Po lewej strony odcięte od płytki elementy z polami kontaktowymi, po których jeżdżą styki przymocowane do pierścieni ogniskowej i ostrości. W ten sposób CPU w obiektywie dowiaduje się, jakie wartości zostały ustawione. Po odcięciu okazało się, że ogniskowa "wyszła" 50mm, a odległość nie wiem jaka. Jest to gdzieś w EXIFie?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ajt.pr.radom.pl/six/six3.jpg)

Tutaj chyba lepiej widać budowę przejściówki. Obiektyw ucięty jakieś 17mm od bagnetu i przyklejony klejem epoksydowym od zewnątrz i od środka do również obciętego pierścienia pośredniego, który kiedyś dostałem w zestawie z Kievem 60. Jak widać nie za bardzo wiedziałem, jak upchnąć płytkę elektroniki :)
W końcu wyciąłem otwór.....

Tutaj jedna uwaga: obiektyw i pierścień muszą być obcięte bardzo dokładnie, by zapewnić równoległość mocowania i matrycy.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ajt.pr.radom.pl/six/six4.jpg)

Tak to wygląda od środka, gdzie udało mi się jeszcze wpasować pierścień pośredni M42.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ajt.pr.radom.pl/six/six5.jpg)

A tak gotowa przejściówka (przed pomalowaniem na czarno) z podpiętym obiektywem Wołna 2,8/80.

Jak widać cała konstrukcja nie jest może najwyższych lotów, ale najważniejsze, że działa :)
Myślałem jeszcze nad AF. Zamysł był taki: jasny obiektyw, np. Sonnar 2,8/180. Wewnątrz przejściówki zespół optyczny telekonwertera 2x (albo może lepiej 1,4x) przesuwany "śrubokrętem" aparatu. Teoretycznie powinno działać , ale przy moich zdolnościach manualnych dałem sobie spokój :)

ALF
09-03-2005, 01:03
gratulacje za pomysł i wykonanie w domowych przeca warunkach...moze zajmiesz się produkcją :?: :mrgreen: jestem pierwszym klientem :mrgreen:

ajt
09-03-2005, 09:41
ajt: dzieki za wyjasnienia i foty, pomysl dobry, minusy to plastikowy bagnet (jak Ty podpinasz tam te 300f4 ?) i nie bardzo wyobrazam sobie odcinanie bagnetu i przejsciowki! bo nie widze jakos szans na dokladne tego zrobienie i jeszcze sklejenie w osi... czyba ze to nie takie wazne i drobne zalamanie osi optycznej ie ma wielkiego wplywu?

Ubolewam nad plastikowym bagnetem, ale wykorzystuję taki zestaw od czasu do czasu, więc przy ostrożnym traktowaniu nie jest tak źle.
Zresztą, przy połączeniu z 300/4 można powiedzieć, że to body jest podczepione pod obiektyw i powinno być utrzymywane przez bagnet. D70 jest dość lekki, co w tym przypadku jest cechą akurat na plus :)
Z tym klejeniem nie jest znowu tak źle. Drobne przesunięcie osi spowoduje otrzymanie obiektywu typu shift ze stałym przesunięciem :)
Zrobiłem przejściówkę z tego, co akurat miałem pod ręką. Chyba lepszym rozwiązaniem byłby zakup gotowej, metalowej przejściówki Nikon->PSix i wpasowanie tam styków i elektroniki. Pewnie trzebaby trochę popiłować i powiercić tu i ówdzie, ale w sumie chyba i tak byłoby szybciej i prościej.

hajdar
09-03-2005, 09:59
hmmm, wiesz jak znajde chwile (a z tym niestety ostatnio bardzo kiepsko :) ) to sie dokladnie poprzygladam, bo mam wlasnie taka przejsciowke i wydaje sie ze tam jest sporo miejsca w srodku na wrzucenieCPU, problem to tylko wlasciwie zamontowac styki. Jak znajde rozwalony obiektyw to moze sie pokusze tak z wlasnej ciekawosci, bo jak pisalem do mojego aparata mi to nie potrzebne.

PS jak oceniasz tego Pentacona 300 f4 ? jego przydatnosc, bo moj ma zrypana ta soczewke i nie wiem co z tym robic, bo mam troche mydło... i nie wiem czy to wina tej soczewki

Gamling
09-03-2005, 10:20
Bardzo ciekawe rzeczy tu Panowie pisza. To kiedy mozna zamawiac sonnara 180/2.8 albo pentacona 300/4 z bagnetem Nikona i pomiarem? ;)
A tak serio to naprawde chetnie bym kupil cos takiego w rozsadnych pieniadzach. Kiedys myslalem o zmajstrowaniu shifta za pomoca optyki od sixa i odpowiednio zrobionego piersciania z mocowaniem do Nikona ale nistety nie znalazlem wystarczajaco szerokiego szkla za rozsadne pieniadze a wszystko przez crop 1,5 . :evil:

hajdar
09-03-2005, 10:38
a jakiego szkla szukales? bo 50mm mozna za rosadne pieniadze kupic, 75mm Ci za duzo? tym bardziej naszla mnie ochota na zmajstrowanie tej przejsciowki. Jak mi sie uda to chetenie udostepnie komus z D70 do testow, przy okazji moze dowiemy sie o przydatnosci szkiel od SIX-a do dSLR-ow :)

Gamling
09-03-2005, 10:42
No niestety przydalo by sie cos baardzo szerokiego - minimum 28mm a do sixa chyba az tak szeroko nie ma przynajmniej w rozsadnych pieniadzach. Testowalem arsata 35mm z shiftem i odpuscilem bo byl za waski pomimo ze optycznie nawet ok.

ALF
09-03-2005, 14:05
Alf, a tobie to po co? do F70? czy juz do planowanego dSLR-a :(

do F70 i do FG, a syfrak na razie w planach zbyt odległych...nio chyba co nikon poleci z cenami D2H, D1X lub wypuści coś nowego w dobrych pieniądzach :P

hajdar
09-03-2005, 15:48
Alf, no ale do F70 czy FG to Ci CPU potrzebne nie jest, pomiar i tak masz, tak samo jak i ja (no nie mam matrycowego, ale ten do szczescia potrzebny nie jest). Z racji posiadania odpowiedniej przejsciowki (SIX-a) pobawie sie w celach poznawczych (potrzebne mi nie jest, ale tez nie przeszkodzi).

[ Dodano: Sro 09 Mar, 2005 ]
przyjrzalem sie przjesciówce, powinno byc banalnie proste, wystarczy wydlubac plastik ze stykami i elektronike i wkleic we wlasciwe miejsce w przjsciowce, nawet wiercic nie trzeba bedzie. Teraz musze zdobyc trupa obiektywu z CPU :twisted:

ajt
09-03-2005, 23:32
przyjrzalem sie przjesciówce, powinno byc banalnie proste, wystarczy wydlubac plastik ze stykami i elektronike i wkleic we wlasciwe miejsce w przjsciowce, nawet wiercic nie trzeba bedzie. Teraz musze zdobyc trupa obiektywu z CPU :twisted:

Życzę powodzenia. Napisz co wyszło :)

Pytałeś wcześniej o Pentacona 4/300. Mój ma soczewki w idealnym stanie, a też jest jakiś mydlany. Przynajmniej na pełnej dziurze, bo po przymknięciu jest bardziej znośny. Wolę jednak Taira. Przynajmniej mój egzemplarz (bo różne opinie czytałem), jest ostrzejszy od tego Pentacona i wydaje mi się, że ładniej rysuje, choć to odczucie bardzo subiektywne.