PDA

Zobacz pełną wersję : Niepełnoletni "fotograf"



eslaw
28-06-2009, 23:12
Ze względów prawnych (tak mi się zdaje) jest to pytanie z oczywistą odpowiedzią, ale. Czy można w takim wypadku: gdy fotograf jest osoba niepełnoletnią , pobierać opłatę za sesje? Umowy o dzieło podpisać nie można, bo wszystkie umowy podpisywane przez osoby niepełnoletnie nie mają prawa bytu-są nieważne. TO czy w takim wypadku jest możliwośc pobierania jakichkolwiek opłat?

Artur_A
28-06-2009, 23:17
Należy wykorzystać rodziców. Rozliczenie podatku w PITcie rodzica takoż.

Jacek_Z
28-06-2009, 23:58
.. Umowy o dzieło podpisać nie można, bo wszystkie umowy podpisywane przez osoby niepełnoletnie nie mają prawa bytu-są nieważne. ..A to wcale nie jest prawda.
Możesz brać opłaty (czyli zarabiać)

eslaw
29-06-2009, 00:30
No , ale jak to się ma do fotografii?
CIekaw jestem tego. Jakbyś mogł to wytłumacz, bo nie wiem czy można czy nie....

velaskez
29-06-2009, 00:42
Normalnie, podatek płacę, rodziców zgodę mam, umowy o dzieło są i jadę z koksem;)
Ale jeszcze tylko troszeńkę tej niepełnoletności mi zostało:(.

[EDIT] W ogóle to nie wiem czemu ludzie w tym wieku tak strasznie chcą zarabiać na fotografii:?

eslaw
29-06-2009, 09:25
To nie chodzi o to czy chcą czy nie chcą. Bo ja się pytam z czystej ciekawości. Jak dostaje takie propozycje. To, że się pytam czy można, czy nie to nie oznacza, że zaraz będę brał XXX zł za sesje. ;P Przecież wiadomo, że zdjęcia nie są na tyle dobre, żeby brać za nie tyle kasy. :) Pytam się z ciekawości jak to wszystko działa i na jakiej zasadzie.

R0bert
01-07-2009, 10:42
A ja sie przy okazji chcialem podlaczyc jesli mozna, jak to wyglada np z uzywaniem wizerunku modelki jesli jest niepelnoletnia i fotograf rowniez, tzn wiem, ze sa umowy do podpisania itp, ale jak to wyglada od strony prawnej, wystarczy podpis modelki + rodzica/opiekuna prawnego?

velaskez
05-07-2009, 23:38
Założyłeś chyba osobny wątek do tego...było - umowa podpisana w obecności rodzica, z podpisem rodzica i hajda.

oggy
06-07-2009, 02:28
Od 16 lat można samemu podpisać umowę o dzieło, przed musi podpisać rodzic/opiekun prawny.

pietrobas
14-07-2009, 21:54
oggy, zgadza się, ale weź poźniej odprowadź podatek :)