Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : S5 Pro - dziwny róż/magenta na zdjęciach, problem z matrycą?



michal8791
26-06-2009, 22:18
Witam

Podczas obróbki zdjęć w ACR i wyciąganiu szczegółów ze świateł zauważyłem dziwny, delikatny róż/magente na zdjeciach, w kadrach pionowych jest po lewej stronie natomiast w zdjęciach poziomych na górze, teraz pytanie czy to zaczyna sie problem z matrycą czy moze to moje widzimisie i przewrażliwienie.

Na moje wygląda na to iż ten róż/magenta wychodzi w najjaśniejszych partiach zdjęcia tak jakby zamiast bieli jest ten dziwny zafarb i zawsze mniej wiecej w tym samym miejscu, reszta zdjecia OK.

Ponizej jest link do zdjec pokazujacych problem, niektore spesjalnie przyciemnione aby lepiej bylo widac. Katalog ze zdjeciami spakowany WinRAR-em.

http://odsiebie.com/pokaz/3783673---502b.html

slawek213
27-06-2009, 12:52
Witam,
Ja bym spróbował zrobić fotkę białej kartki papieru (wyjdzie oczywiście jako szara) ze statywu i na jakimś Tele ( przysłona 8 albo 11) by była równo oświetlona a nie padał przypadkowo cień fotografującego. Potem popatrz się na histogram jakie masz wyniki poszczególnych składowych kolorów. Należało by wykluczy wpływ obiektywu a przede wszystkim jakiś filtrów UV i innych. A więc podepnij inne obiektywy i oceń co się dzieje.
Miłego dnia

Mikołaj
27-06-2009, 13:48
moim zdaniem aparat potrzebuje serwisu. zdjęcia są nie halo. być może i jest to matryca.

michal8791
27-06-2009, 20:34
Witam,
Ja bym spróbował zrobić fotkę białej kartki papieru (wyjdzie oczywiście jako szara) ze statywu i na jakimś Tele ( przysłona 8 albo 11) by była równo oświetlona a nie padał przypadkowo cień fotografującego. Potem popatrz się na histogram jakie masz wyniki poszczególnych składowych kolorów. Należało by wykluczy wpływ obiektywu a przede wszystkim jakiś filtrów UV i innych. A więc podepnij inne obiektywy i oceń co się dzieje.
Miłego dnia

Foty robione były N50/1.8 na róznych przysłonach 2.8; 4; 7 i zawsze w tym miejscu wystepuje zabarwienie, dzień przed robiłem foty N 28-80 ( niektore tez mocno przepalone) i nie mialem tego na sigmie 70-300 ( focone duzo wczesniej) rowniez ale to nie oznacza ze obiektyw sie posypał bo co by w obiektywie dawac takie zabarwienie w jednym miejscu skoro UV załozony od nowosci słoika i nigdy az do teraz nie bylo czegos takiego.

kruszyna
29-06-2009, 20:48
Foty robione były N50/1.8 na róznych przysłonach 2.8; 4; 7 i zawsze w tym miejscu wystepuje zabarwienie, dzień przed robiłem foty N 28-80 ( niektore tez mocno przepalone) i nie mialem tego na sigmie 70-300 ( focone duzo wczesniej) rowniez ale to nie oznacza ze obiektyw sie posypał bo co by w obiektywie dawac takie zabarwienie w jednym miejscu skoro UV załozony od nowosci słoika i nigdy az do teraz nie bylo czegos takiego.

No faktycznie dziwne.. Osobiście nie wiem ale jak coś już będziesz wiedział podaj co było przyczyną. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia..

wojtek_em
30-06-2009, 10:16
faktycznie dziwne, niestety chyba coś z aparatem...
ale po oglądnięciu exifa nasunęły mi się następujące sprawy:
1. pomiar światła masz punktowy - spot. Spróbuj dla testu ustawić na matrycowy (matrix) czy problem tez wystąpi
2. w części parametrów raf-a suwak "tint" masz ustawiony na 0. Moja wątpliwość jest taka - czy plik prosto z aparatu tez tak miał, a jeżeli nie to czy na samym początku obróbki zaraz po otwarciu plik też miał takie "dziwne" kolorki? Osobiście staram się nie ruszać tego suwaka, bo bardzo łatwo (np przesuwając go o 2 punkty) skopać fotkę
to tyle, życzę powodzenia

michal8791
30-06-2009, 21:21
faktycznie dziwne, niestety chyba coś z aparatem...
ale po oglądnięciu exifa nasunęły mi się następujące sprawy:
1. pomiar światła masz punktowy - spot. Spróbuj dla testu ustawić na matrycowy (matrix) czy problem tez wystąpi
2. w części parametrów raf-a suwak "tint" masz ustawiony na 0. Moja wątpliwość jest taka - czy plik prosto z aparatu tez tak miał, a jeżeli nie to czy na samym początku obróbki zaraz po otwarciu plik też miał takie "dziwne" kolorki? Osobiście staram się nie ruszać tego suwaka, bo bardzo łatwo (np przesuwając go o 2 punkty) skopać fotkę
to tyle, życzę powodzenia

Dzisiaj oddałem aparat do reklamacji jak tylko cos wiecej bede wiedział to napisze.

1. Probowałem na innych metodach pomiary swiatła i bbyło podobnie, najdziwniejsze jest to ze czasem jest to bardziej widoczne czasem mniej .
2. w ACR-rze probowałem na różnych ustawieniach tego suwaka czy to w predefiniowanych balansach bieli czy ustawiajac samemu i tak czy siak to zabarwienie wystepuje. Probowałem nawet ustawiac WB na cos białego na fotce ale magenta wyłaziła, przykładem jest fota z moim synem i traktorkiem , tam balans bieli był ustawiany na białe kolo od zabawki i przy wyciaganiu ze swiatał to cholerstwo wylazło.

borowik23
04-07-2009, 14:42
iii jak tam, kiedy planowana odpowidź z serwisu/sklepu?

michal8791
09-07-2009, 19:41
Rowny tydzien jak oddałem aparat do naprawy zadzwonilem do sklepu zeby sie dowiedziec co i jak i okazuje sie ze sklep aby przyspieszyc naprawe zamiast oddac puszke do naszgo krajowego serwisu wysłał do swojego przedstawiciela w niemczech ( aparat pochodził z dystrybucji niemieckiej) aby ten przekazał go do serwisu niemieckiego ale jeszcze nie maja odpowiedzi co i jak.
Obiecuje ze jak tylko cos sie dowiem to napisze.

tomitom
10-07-2009, 11:47
bo nie ma w polsce autoryzowanego serwisu fuji ktory zajmuje sie lustrami

michal8791
20-07-2009, 13:11
Po tym jak zrobiłem jazde w sklepie odnośnie braku informacji co do naprawy sprzetu dzisiaj dostałem telefon ze zgłoszenie reklamacyjne jest uznane i bedzie aparat naprawiany w ramach gwarancji, z tego co mi gość przekazał telefonicznie to bedzie wymieniana matryca i jakies cześci, ktore niestety serwis niemiecki musi sprowadzic, przez co naprawa potrwa(oprócz tego ze jutro mija 3 tygodnie od momentu oddania S5-tki do reklamacji) jeszcze około czterech tygodni, moze uda się przedzej.
Najlepsze jest to ze jesli faktycznie naprawa potrwa zakładany okres czasu to ja w tym czasie jestem nad morzem w Niechorzu ( bez mojej "FIFI"
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fujiklub.pl/images/smiles/icon_cry.gif) ) i bede zmuszony zaprzyjaźnic sie z pstrykadełkiem mojej żony
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fujiklub.pl/images/smiles/icon_confused.gif)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fujiklub.pl/images/smiles/icon_mad.gif)

wojtek_em
20-07-2009, 14:43
bede zmuszony zaprzyjaźnic sie z pstrykadełkiem mojej żony
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fujiklub.pl/images/smiles/icon_confused.gif)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fujiklub.pl/images/smiles/icon_mad.gif)
a może w tym przypadku pora kupić Żonie nowe pstrykadełko ;) takie, żeby spełniało Twoje potrzeby chociaż częściowo?
3mam kciuki, żeby "espiątka" jednak dotarła szybciej niż mówi serwis, bo ja sobie urlopu bez aparatu nie wyobrażam :evil:

michal8791
20-07-2009, 18:32
Nowe pstrykadełko nie wchodzi w gre, niedawno go dostała a chciała aby był malutki, typowo do damskiej torebki i jak najprostrzy w użyciu, a ja jak mam nim robic zdjecia to mnie krew zalewa i dostaje białej gorączki.

wojtek_em
20-07-2009, 20:57
no to zonk...:(
ale pobaw się tym aparatem, może jednak jest jakaś możliwość ingerencji w ustawienia aparatu...

michal8791
21-07-2009, 13:16
Mozliwosci zawsze sa, chocby ekspozycji, iso, balansu bieli ale to za mało i jeszcze ta powolnosc
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fujiklub.pl/images/smiles/icon_mad.gif), ok spoko zawsze lepsze to niż nic lub latać i focić komorką ;)

michal8791
27-08-2009, 15:03
Panowie i Panie po niecałych ośmiu tygodniach otrzymałem aparat z serwisu ( tak mi sie wydaje - ale o tym za chwile) w niedziele mialem okazje zrobic ( na spokojnie) kilka fotek aby sprawdzic czy wszystko ok i tak:
Pierwsze zdjecie nic nie ruszane - prosto z puszki
Dane:
DR 400%
przysłona f/2,8
czas 1/100s
ISO 100
EV +4 (ustawione specjalnie aby mocno przepalić zdjecie)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.nume.pl/)


Drugie zdjecie to to samo co pierwsze tyle tylko ze wyciągnąłem szczegóły ze świateł i ustawiłem balans bieli w ACR na światło dzienne.
Tu pojawia sie magenta ale wydaje mi się ze to juz jest granica możliwości matrycy i oprogramowania w puszce dlatego tak jest.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.nume.pl/)


Trzecie zdjęcie jest zdobione tak jak aparat ustawił sobie parametry w trybie priorytetu przysłony:
Dane:
DR 400%
przysłona f/2,8
ISO 100
czas 1/1250
oraz małe wyciągnięcie szczegółów ze świateł, balans bieli ustawiony na światło dzienne

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.nume.pl/)

i jak widać a właściwie nie widać ;) magenty wiec chyba wszystko ok z puszką.

Odnośnie serwisu to jak juz wspomniałem po niecałych ośmiu tygodniach dostałem aparat od naprawy. To co mogłem sprawdzić organoleptycznie to został wgrany nowy firmware (1.12) i na tym sie kończy, karta gwarancyjna nie jest wypisana przez sklep ani nie dostałem żadnej informacji czy wpisu co zostało naprawione lub wymienione, dlatego tez w tygodniu wybieram sie do nich aby wyjaśnic tę sprawe i żądać wpisu w karcie gwarancyjnej co było naprawiane aby w przypadku kolejnej (odpukać w niemalowane drewno) awarii puszki mieć podstawę do wymiany na nową oraz aby okres gwarancji przedłużył sie o ten czas co aparat był w naprawie.

seler
27-08-2009, 16:20
A próbowałeś wywoływać w czymś innym niż ACR? Lightroom też zabarwiał przepały na różowo, ale już np. Lightzone daje poprawny kolorek, zobacz czy to samo będziesz miał na sofcie fuji albo np. s7raw

michal8791
29-08-2009, 11:24
seler probowałem wywoływać s7raw i rawtherapee w obydwu przypadkach efekty mnie nie zadowalały dlatego zostałem przy ACRze, Lightzone nie probowałem, co do zdjęć to pomiar światła byl ustawiony na punktowy i zmierzony na drzewach w dlnej części kadru, później przekadrowane aby wiecej było nieba, dodatkowo EV ustawione na +4 wiec przepał musiał byc masakryczny co wiadć na pierwszej fotce. Dlatego też podejżewam że przy tych ustawieniach matryca i soft w puszce sie poddał i dał take efekty.
Przez naprawą podobne efekty występowały przy mniejszym EV i o wiele krótszych czasach ekspozycji tak wiec mam nadzieje ze teraz juz jest wszystko OK i zajmę sie robieniem zdjęć niż reklamowaniem aparatu, zreszta oceńcie sami drodzy forumowicze i wypowiedzcie sie moze na ten temat co sądzicie.

the-k
13-09-2009, 16:52
magenta pojawia się zawsze tam gdzie są przepały pow mozliwosci matrycy Fufu