PDA

Zobacz pełną wersję : STUDIO - tkanina w 100% absorbująca światło



Kamash
23-09-2006, 20:25
Poszukuje materiału, tkaniny która w 100% absorbuje światło.
(owa tkanina zawiśnie w studio na trzech scianach ala kotara, kurtyna)
Wizja polega na tym aby owy materiał (najlepiej z lekkim mieszkiem, kolor czarny) całkowicie absorbował światło lampy błyskowej.
Tanie pseudo tłumiące tkaniny z allegro sie nie sprawdzają, gdyż posiadają domieszke jakiegoś plastiku który sie błyszczy.. minimalnie ale jednak..
Zależy mi na sterylnych, niemalże laboratoryjnych warunkach
Zjezdzilem wszelkie lokalne sklepy z firanami, hurtownie tkanin, hurtownie tapicerskie i nic..
Czy ktoś zna jakis sklep, hurtownie badz dowolnie inna lokalizacje (na terenie kraju) gdzie mozna zakupic taki material lub material o identycznych wlasciwosciach?
rozmiar tkaniny to 15m na 2.5 m (moze byc w kawalkach)

Z gory dziekuje
KAmasH

p.s ewentualnie napiszcie prosze czego wy uzywacie do "tłumienia światła"

HYPER
23-09-2006, 21:02
Nie ma takiej substancji w swiecie rzeczywistym. W teorii istnieje cialo doskonale czarne. Dla waskiego przedzialu czestosci sadza wykazuje wlasciwosci zblizone do ciala doskonale czarnego.
Sadze, ze pytanie zostalo zadane bez odpowieniej znajomosci zagadnienia i znajdziesz odpowiednia tkanine (choc oczywiscie nie w 100% absorbujaca padajace promieniowanie)

Jacek_Z
23-09-2006, 21:17
niestety nie ma takiej doskonale czarnej tkaniny.
a jak już coś mocno czarnego znajdziesz to będzie w beli o szerokości 1,6 m.
żeby czarne było czarne, to musi być w cieniu, nieoświetlone.
zrób takie kotary, by tło za motywem było w cieniu.
jeśli lampy masz ustawione pod kątem do motywu, to dasz rade, czym bardziej boczne światło, tym łatwiej ci to przyjdzie.
gorzej jak będziesz miał jakąś lampe w osi aparatu (jak np tradycyjnie użyty ringflash)
wtedy pomoże tylko dodatkowo obróbka w programie graficznym.

Kamash
23-09-2006, 21:35
Dziekuje za odpowiedz..
nieśmiało myślałem ze bardzo gruba tkanina (coś ala teatralna kotara z grubym mieszkiem)
zabsorbuje światło prawie całkowicie..
owa tkanina nie znajduje sie w kadrze (wystepuje tylko na scianach bocznych)
na scianie za motywem są tła kartonowe (FOBA)
chodziło mi tylko o ograniczenie odbicia swiatla od sciany bocznej przy żródle światła bocznym w stosunku do modela (połówka twarzy oświetlona, połówka doskonale czarna nawet bez zarysu konturów)

[ Dodano: Sob 23 Wrz, 2006 ]
taki efekt udało mi sie kiedyś uzyskać w dużym studio w Warszawie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://kamash.malnet.pl/photoblog/zdjecia/SmLarge/_DSC1456.jpg)

Jacek_Z
25-09-2006, 11:58
bo to jest też kwestia swiatła błądzącego.
te czarne kotary zwiększają ci kontrast na zdjęciu. szczególnie w małym studiu. nie muszą one być takie doskonale czarne, tu wystarczy cokolwiek czarnego. z tłem znajdującym sie w kadrze - jest gorzej, gdy studio małe i model nie jest daleko od tła. oswietlając modela oswietlasz tło. Czasami niemozliwe jest zasłonić tło przed padaniem na nie światła.

jak studio jest odpowiednio duże, to tło może być białe, a wyjdzie doskonale czarne :smile:
Wystarczy że jest ze 20 metrów za modelem i nie jest oswietlone.

ALF
25-09-2006, 12:07
nie jestem mocny z fizyki, ale czy zastosowanie kontrświatła nie zniweluje oświetlenia tła choćby w części?

Czornyj
25-09-2006, 12:25
ALF, Kamashowi chodzi raczej nie tyle o uzyskanie czerni tła, co zniwelowanie niekontrolowanych odbić światła od ścian

madburn
25-09-2006, 12:45
Kamash - ten material ala kotara to aksamit - ale nie pochalania swiatla w 100% - za to studio musi byc duze wtedy swiatlo nie dochodzi do tla i tyle :P masz swoje idalnie czarne :D

Kamash
25-09-2006, 14:37
Jacek_Z, załączone zdjecie zostało zrobione wlasnie na tle białej sciany odleglosc modela od sciany circa 3m. Swiatlo kierunkowe wąskie na twarz i tak jak piszesz z tyłu jest czarno..

niestety moje studio ma wymiary 7.30m x 5m i nie ma tu miejsca na takie dystanse.. tło bedzie kartonowe szare, sciany boczne wymagaja wyciemnienia z racji tego ze czesto oswietlam modeli mocno z profilu.. highkey raczej mnie nie interesuje..

znalazlem w hurtowni material o nazwie microfaza, ktory ma delikatny mieszek z jednej strony (kolor czarny) - rozwijany z belki 1.5m, mam nadzieje ze znacznie ograniczy "niekotrolowane odbicia od scian" - reszte będe kotrolowal w PS-ie.. koszt metra bieżącego to 15 pln. Jesli ktos potrzebuje namiary moge podeslac

Dziekuje za uwage i wszystkie podpowiedzi..

Jacek_Z
25-09-2006, 16:58
nie zdziwiłem się z bardzo że to z tyłu było w oryginale białe, choć 3 m? troche mi się wydaje mało. coś by się pokazało. Taki efekt dało w takim razie bardzo kierunkowe oświetlenie (widać, bo przejście tonalne jest nagłe) i brak czegoś co odbija światło z drugiej strony - albo kilka metrów wolnej przestrzeni, albo czarna kotara. Bo gdyby z drugiej strony coś odbijało swiatło, to odbiłoby też na to białe tło 3 m za modelem i byłoby już widać tam szarość, a nie czerń.

Kamash
25-09-2006, 23:51
3m to odleglosc od plecow modela do bialej sciany..
z lewej strony dystans znacznie wiekszy, okolo 8m
wiec wszystko sie zgadza ;)
ponad to w trakcie obrobki (szczegolnie przy konwersji do b&w) ustawiam (w NC) ev na -0.5 i podbijam kontrast i brightness co jeszcze mocniej zaciemnia tło i wyciaga modela..

ostatnisniduzo
03-10-2006, 09:51
najlepszym takim materialem jaki znam to czarny welur. ale czarne tło foto tez da rade. nawet biale tlo jesli nie jest oswietlone bedzie czarne tyle ze trudniej o to.
wiec ja na twoim miejscu zamiast bac sie odbijania sprawilbym zeby to swiatlo sie wogule tam nie znajdowalo. np odsun dalej tlo

futrzak
08-10-2006, 18:14
tzw. surówka bawełniana (brzydka i nieobrobiona tkanina bawełniana) jest calkowicie matowa i całkiem przystępna ekonomicznie - może da się kupić wersję farbowaną na czarno do wytlumienia scian - trzebaby poptyać w zakładach produkujących tkaniny - z wersją w kolorze naturalnym raczej nie ma problemu

Bartek - NinoVeron
12-04-2010, 11:24
ja kupowałem ostatnio tkaniny w sklepie internetowym ....Można wybrać coś dla siebie i dużo się dowiedzieć o wszystkich tkaninach :)

reklama wraz z pozycjonowaniem na słowa kluczowe
żałosne

j_szczygiel
13-04-2010, 18:55
Kamash - czarna fizelina budowlana, ktora znajdziesz w Castoramie/Obi/Praktikerze powinna spelnic Twoje wymagania. Oczywiscie mowie o wersji najgrubszej, nieprzepuszczjacej swiatla (nie swieci sie jak te wynalazki-tla z allegro), rolki mialy chyba 1.5 albo 2m szerokosci. W taki sposob mielismy zrobione czarne sciany w studio - obszyta na koncach fizelina wisiala na rozciagnietej po dlugosci sciany lince stalowej.

fafniak
13-04-2010, 21:40
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/93503984-1.jpg
źródło (http://www.pbase.com/fafniak/image/93503984.jpg)

rozumiem że chodzi o uzyskanie tego typu efektów oświetleniowych - tu co prawda mam lekkie wypełnienie, ale całość foty jest zrobiona na zwykłych podłych czarnych szmatach kupionych w sklepie z materiałami.
Lepiej jest zapoznać się z podstawowymi zasadami fizyki - będzie prościej niż walczyć o tkaninę 100% pochłaniającą światło ;)
A swoją drogą są murzyny którymi można wysłonić sporo światła padającego na tło

Jacek_Z
14-04-2010, 01:17
Lepiej jest zapoznać się z podstawowymi zasadami fizyki - będzie prościej niż walczyć o tkaninę 100% pochłaniającą światło ;)
A swoją drogą są murzyny którymi można wysłonić sporo światła padającego na tło
I to jest prawidłowa odpowiedź :)
pomaga tez studio długie na kilometr ;)

mazon
14-04-2010, 21:13
Tak jak moi przedmówcy proponuję czarny aksamit - mocno z drapowany (pomarszczony)
Pamiętaj też o suficie

Michał Jędrak
14-04-2010, 22:10
Ja kiedyś kupiłem belkę czarnej bawełny. Tania była bo był to odpad (gdzieniegdzie znajdowały się drobne supełki, co dyskwalifikowało ją jako produkt odzieżowy). W Warszawie są hale na ul.Cybernetyki i tam są hurtownie materiałów. Ja też mam niewielkie studio (6x7m) i mam białe ściany. Jednak pomimo tego odpowiednim ustawieniem lamp podbijam kontrast i mam idealną czerń bez zbytniego stresu. Przykładowo jeśli świecę z boku modelce lampą z odległości dwóch metrów, to wszędzie mam podobne oświetlenie. Jednak jeśli zbliżę lampę na odległość 50cm to po drugiej stronie modelki już jest kompletnie ciemno. A więc nawet jeśli kupisz czarną tkaninę i będziesz oświetlał z dużej odległości, to wszędzie będzie szaro, a oświetlając z bliska będziesz miał czarno nawet bez szmat.

mikkay
14-04-2010, 22:57
Myślę, że Kamash w ciągu prawie 4 lat rozwiązał problem. Ale dzięki za info dla reszty :)

Jatin
16-04-2010, 17:50
Tak czysto technicznie w kwestii materiału, ja pojechałem do hurtowni i kupiłem pierwszą z brzega belkę 40m na 1,5m czarnego materiału zapłaciłem 2.40 za metr i jest ok