PDA

Zobacz pełną wersję : Akty-od kiedy można



elektronik_tk
26-06-2009, 14:25
Czy osoba fotografowana koniecznie musi mieć już ukończone 18 lat? Czy np. rocznikowo tyle może mieć, czy też może być młodsza. Pytam bo mam chętną 17latkę, a nie chcę mieć problemów. Pozdrawiam

Artur_A
26-06-2009, 14:28
do ukończenia 18 roku życia jest ograniczona zdolność do czynności prawnych, w tym umów. Jak jest taka chętna, to niech załatwi zezwolenie od rodziców, wtedy problemu nie będzie :)

elektronik_tk
26-06-2009, 14:48
no ogólnie sprawa wygląda w ten sposób, że to sesja po koleżeńsku więc tam umowy jako takiej i tak bym nie spisywał, tylko kwestia taka jakbym to chciał wrzucić do portfolio np.

hedgehog
26-06-2009, 15:29
no ogólnie sprawa wygląda w ten sposób, że to sesja po koleżeńsku więc tam umowy jako takiej i tak bym nie spisywał, tylko kwestia taka jakbym to chciał wrzucić do portfolio np.

Uczulę, bo zawsze na to uczulam - umowę, a raczej tzw. model release podpisuj zawsze i z każdym, a już zwłaszcza przy akcie. Inaczej z upływem lat możesz się niemiło rozczarować i wtedy _nic_ nie obroni Cię przed obiciem ryja, a nie daj Boże większymi kłopotami. Stopień znajomości nie ma tu nic do rzeczy.

baqers
26-06-2009, 17:30
hedgehog, mógłbyś wyjaśnić na czym polega taki model release?

hedgehog
26-06-2009, 17:32
To po prostu umowa między fotografującym a modelem/modelką, w której jasno określone jest, kto kogo sfotografował i kiedy, przy jakiej okazji i jakich praw nabywają obie strony w odniesieniu do produktu finalnego. :)

markB
26-06-2009, 18:08
Tu masz wzór model release z iStockphoto, po ang., po polsku wzory są np. tutaj: http://www.empik.com/lustrzanki-cyfrowe-poradnik-eksperta-ksiazka,prod4320051,p lub tu: http://www.fotosite.pl/artykuly/fotografia/umowa-z-modelem.html. Ponieważ modelka niepełnoletnia, umowę musisz spisać z prawnym opiekunem, czyli rodzicem.

tpucha01
26-06-2009, 18:14
yyy, ten empikowy link to taki miał być?? :)


Tu masz wzór model release z iStockphoto, po ang., po polsku wzory są np. tutaj: http://www.empik.com/lustrzanki-cyfrowe-poradnik-eksperta-ksiazka,prod4320051,p lub tu: http://www.fotosite.pl/artykuly/fotografia/umowa-z-modelem.html. Ponieważ modelka niepełnoletnia, umowę musisz spisać z prawnym opiekunem, czyli rodzicem.

markB
26-06-2009, 18:17
Tak, w końcowej części tej książki są wzory umów.

Władca Pixeli
26-06-2009, 19:59
Po pierwsze umowa z osobą nieletnią musi być podpisana w obecności rodziców. Modelka może przynieść umowę z podrobionym podpisem i to fotograf będzie miał później problemy a nie modelka.
Druga sprawa to przy jakiejkolwiek sesji z osobą nieletnią powinien być z nią pełnoletni opiekun lub z jeden z rodziców.
Nie chodzi to o bezpieczeństwo modelki ale fotografa. Kilka lat później modelka z różnych powodów (np. nie dostała wystarczającej zapłaty) może ciągać po sądach twierdząc, że np. była napastowana.

elektronik_tk
26-06-2009, 20:02
władco ale ten powód może podać zawsze każda inna modelka, bo świadków nie będzie. Czy się mylę?

mkl
26-06-2009, 20:21
Jeżeli modelka nie ma 18 lat, ma ograniczoną zdnolność do czynności prawnych - w tym momencie trzeba podpisać umowę z jej prawnymi opiekunami a nie z nią. Jest to forma pracy, więc dodatkowo wchodzi kodeks pracy.

Generalnie akty z udziałem nieletnich to trochę śliska sprawa - radzę uważać.

elektronik_tk
26-06-2009, 20:52
Generalnie akty z udziałem nieletnich to trochę śliska sprawa - radzę uważać.
dlatego wolę się upewnić, mimo tego, że do pełnoletności tej akurat są jeszcze 4 miesiące, no ale w praktyce dalej niepełnoletnia ;)

mkl
26-06-2009, 21:53
No to może lepiej poczekać te 4 miesiące i wtedy nie będzie już żadnych wątpliwości... Lub też zapytać znajomego prawnika... (jeżeli ma się takowego).

elektronik_tk
26-06-2009, 22:55
no tak tylko, że za 4 miesiące gdy już będzie pełnoletnia, będzie zimno raczej na plener :D
dlatego mam ten problem ;)

flyski
26-06-2009, 23:04
Nie wiem, nie znam się, ale czy zdjęcia nagich nieletnich (nie ważne czy jest umowa z rodzicami czy nie) to nie jest przestępstwo?

Nie zarzucam nic nikomu tylko pytam.

elektronik_tk
26-06-2009, 23:14
wydaje mi się właśnie, że nie, tylko kwestia od kiedy czy np 17 czy 16. tego konkretnie chciałbym się konkretnie dowiedzieć, wiem, że to śliski temat...

baqers
26-06-2009, 23:36
dzięki!

pedofilia to kontakt z nieletnimi do ukończenia 16 roku życia.

Otiv
26-06-2009, 23:39
pedofilia to kontakt z nieletnimi do ukończenia 16 roku życia.

czyli zostaje tylko, molestowanie i napastowanie :)

Jacek_Z
27-06-2009, 00:27
Nie chodzi to o bezpieczeństwo modelki ale fotografa. Kilka lat później modelka z różnych powodów (np. nie dostała wystarczającej zapłaty) może ciągać po sądach twierdząc, że np. była napastowana.

władco ale ten powód może podać zawsze każda inna modelka, bo świadków nie będzie. Czy się mylę?No właśnie.
A co do braku kasy od fotografa - każde wynagrodzenie jest opodatkowane, więc modelka wystawia fakturę, a fotograf ma udokumentowane koszty. To potrzebne dla kontaktów z US. Pełnoletność nie ma tu nic do rzeczy. A w dodatku dotyczy to pracy, a nie pozowania za zdjęcia.


Nie wiem, nie znam się, ale czy zdjęcia nagich nieletnich (nie ważne czy jest umowa z rodzicami czy nie) to nie jest przestępstwo?Dlaczego zdjęcia mają być przestępstwem?


pedofilia to kontakt z nieletnimi do ukończenia 16 roku życia.tak, a zoofilia to ....

każdy dodaje coś od siebie, ale zupełnie nie na temat i w dodatku niedokładnie.

elektronik_tk (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=18409) - to, że masz chętną to niewiele znaczy. Jeśli nic nie będziesz robił ze zdjęciami to nic się nie stanie. Ale jak już je pokażesz (nie mając ważnej umowy) - to sytuacja się zmieni, bo ci nie wlno ich publikować. Więc po co robic zdjęcia, których nie można pokazać (publikować)? Nie podpiszesz z małolatą umowy o akty, bo ona będzie nieważna. Do tego musisz mieć zgodę rodziców.
Bardzo, bardzo łatwo mogą pojawić się komplikacje. Jeśli sesja będzie bez świadków, to dziewczyna gdy zmieni zdanie, albo w razie gdy się wyda sprawa tych zdjęć nakłamie co do całej sytuacji, Np powie, że ją upiłeś. I masz przechlapane. Nastolatki bardzo pochopnie podchodza do takiego tematu i jeszcze szybciej zmieniają zdanie. Szczególnie gdy się wygadają choćby po alkoholu swojej koleżance czy chłopakowi. Wtedy zmieniają wersję zdarzeń na niekorzystna dla ciebie i dopiero to powoduje komplikacje. Udowodnij, że ona nie kłamie, skoro nie ma świadków. Odradzam takie sesje. Z pełnoletnią modelką może być tak samo, ale zakładam oczywiście że z pełnoletnią modelką będziesz miał dla odmiany ważną umowę.
Za zgodą rodziców/opiekunów można robić zdjęcia.

flyski
27-06-2009, 00:34
Jacek, jeżeli foty robione są do szuflady to kogo to obchodzi i masz rację,
ale jeżeli ktoś się pyta na forum co i jak to chyba nie zamierza ich trzymać w szufladzie
tylko co najmniej chce się podzielić nimi na jakimś większym forum a to już może być problem.

Jacek_Z
27-06-2009, 00:54
ciężko radzić, gdy nie wiadomo co ma być ze zdjęciami.
Inne warunki musi spełnić fota umieszczona na kalendarzu, a inne nie publikowana, chowana do szuflady.
Biorąc pod uwagę, że kobieta zmienna jest, a nastolatki to już w szczególności, to nie mogąc z nią spisać umowy lepiej odpuścić sobie takie sesje. Zdecydowanie. Nie macie pojęcia jak zmienna jest sytuacja w kontaktach z nastolatkami (także tymi pełnoletnimi). Dlatego na akty należy mieć umowy, po prostu.

elektronik_tk
27-06-2009, 04:14
elektronik_tk (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=18409) - to, że masz chętną to niewiele znaczy. Jeśli nic nie będziesz robił ze zdjęciami to nic się nie stanie. Ale jak już je pokażesz (nie mając ważnej umowy) - to sytuacja się zmieni, bo ci nie wlno ich publikować. Więc po co robic zdjęcia, których nie można pokazać (publikować)? Nie podpiszesz z małolatą umowy o akty, bo ona będzie nieważna. Do tego musisz mieć zgodę rodziców.
Bardzo, bardzo łatwo mogą pojawić się komplikacje. Jeśli sesja będzie bez świadków, to dziewczyna gdy zmieni zdanie, albo w razie gdy się wyda sprawa tych zdjęć nakłamie co do całej sytuacji, Np powie, że ją upiłeś. I masz przechlapane. Nastolatki bardzo pochopnie podchodza do takiego tematu i jeszcze szybciej zmieniają zdanie. Szczególnie gdy się wygadają choćby po alkoholu swojej koleżance czy chłopakowi. Wtedy zmieniają wersję zdarzeń na niekorzystna dla ciebie i dopiero to powoduje komplikacje. Udowodnij, że ona nie kłamie, skoro nie ma świadków. Odradzam takie sesje. Z pełnoletnią modelką może być tak samo, ale zakładam oczywiście że z pełnoletnią modelką będziesz miał dla odmiany ważną umowę.
Za zgodą rodziców/opiekunów można robić zdjęcia.
no i o taką odpowiedź mi właśnie chodziło, wielkie dzięki za rozwianie moich wątpliwości ;) Właśnie nie miały być do szuflady, tylko chciałem je pokazać, więc poszukam na to lato innej modelki, a z tą najwyżej za rok :)

Władca Pixeli
27-06-2009, 05:11
no i o taką odpowiedź mi właśnie chodziło, wielkie dzięki za rozwianie moich wątpliwości ;) Właśnie nie miały być do szuflady, tylko chciałem je pokazać, więc poszukam na to lato innej modelki, a z tą najwyżej za rok :)
Zostaw aparat w domu, kup butelkę dobrego wina i umów się z nią. W takim wypadku zgoda rodziców jest niepotrzebna :mrgreen:

arturjb
27-06-2009, 11:37
dzięki!

pedofilia to kontakt z nieletnimi do ukończenia 16 roku życia.

poniżej 15
vide art. 200 k.k.

124miko
27-06-2009, 14:27
Podobno jak noga grubsza od ręki to już można :) .

baqers
27-06-2009, 15:01
Dobra chłopaki, dzięki


Podobno jak noga grubsza od ręki to już można :) .

:D

marszull
27-06-2009, 16:55
Podobno jak noga grubsza od ręki to już można :) .
Tylko trzeba ustalic czyja noga od czyjej reki ;-)

klekacz
27-06-2009, 20:01
A ty Tomek to lepiej się na egzaminy ucz a nie tu akty z małolatami ;p hehe ;)

elektronik_tk
27-06-2009, 20:03
ta sesja miała być po sesji na studiach ;)

pewex
28-06-2009, 08:38
elektronik_tk (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=18409) - to, że masz chętną to niewiele znaczy. Jeśli nic nie będziesz robił ze zdjęciami to nic się nie stanie. Ale jak już je pokażesz (nie mając ważnej umowy) - to sytuacja się zmieni, bo ci nie wlno ich publikować. Więc po co robic zdjęcia, których nie można pokazać (publikować)? Nie podpiszesz z małolatą umowy o akty, bo ona będzie nieważna. Do tego musisz mieć zgodę rodziców.
Bardzo, bardzo łatwo mogą pojawić się komplikacje. Jeśli sesja będzie bez świadków, to dziewczyna gdy zmieni zdanie, albo w razie gdy się wyda sprawa tych zdjęć nakłamie co do całej sytuacji, Np powie, że ją upiłeś. I masz przechlapane. Nastolatki bardzo pochopnie podchodza do takiego tematu i jeszcze szybciej zmieniają zdanie. Szczególnie gdy się wygadają choćby po alkoholu swojej koleżance czy chłopakowi. Wtedy zmieniają wersję zdarzeń na niekorzystna dla ciebie i dopiero to powoduje komplikacje. Udowodnij, że ona nie kłamie, skoro nie ma świadków. Odradzam takie sesje. Z pełnoletnią modelką może być tak samo, ale zakładam oczywiście że z pełnoletnią modelką będziesz miał dla odmiany ważną umowę.
Za zgodą rodziców/opiekunów można robić zdjęcia.

1. Otóż kolego na tym spoczywa obowiązek udowodnienia, kto z faktów tych wyciągnąć chce skutki prawne. Wyobraź sobie, że 30 tysiecy nastolatek idzie dzis do prokuratury i mowi ze je spiles :D to, że nie ma świadków świadczy na kożysc pomawianego/oskarżanego. Więc tylko by się ośmieszyła, a zawiadomienie o niebyłym przestępstwie to przestepstwo z art. gdzieś około 300. Pozatym nawet rozpijanie maloletniego nie podchodzi bo rozpijanie to czynność ciągła, a więc więcej niż raz :D 1 "rozpicie" to przy szczęściu jest najwyżej usiłowanie. Dla wszystkich rozpijaczy i lubiących małolaty - można niewypelnic strony podmiotowej przestepstwa (umyslnosci) i nie pojsc siedziec :P wiele razy sie zdarza, że ktoś pukacjon de la framuga z under15 i wykpił się, że nie wiedział. Ale już "i didnt know she was 12" nie przejdzie :D

2. Można od 15 roku można obcować z takową dziewoją, a nawet chłopcem - jak kto lubi.

3. Co do zasady od 18 roku ma się pełną zdolność do czynności prawnych, ale do 18 ma się ją ograniczoną do prostych spraw życia codziennego chyba, że rażąco wykorzysta ktoś tą sytuację. Doktryna się spiera co to są proste czynności życia codziennego i co to znaczy rażąca dysproporcja czy jak to tam KC ujął.

4. Ergo, poczekaj do 18 roku ;d

jesli coś niezwięźle piszę to skuzate ale spie po 4h - sesja ;c

Jacek_Z
28-06-2009, 11:51
1. Otóż kolego na tym spoczywa obowiązek udowodnienia, kto z faktów tych wyciągnąć chce skutki prawne. Wyobraź sobie, że 30 tysiecy nastolatek idzie dzis do prokuratury i mowi ze je spiles :D to, że nie ma świadków świadczy na kożysc pomawianego/oskarżanego. Więc tylko by się ośmieszyła, a zawiadomienie o niebyłym przestępstwie to przestepstwo fakt, sąd będzi emiał problem komu uwierzyć. Lepiej więc na zimne dmuchac i nie robic takich sesji z nastolatkami.


2. Można od 15 roku można obcować z takową dziewoją, a nawet chłopcem - jak kto lubi. Owszem, ale to temat nie o tym.
Mnie generalnie wkurza łączenie fotografii aktu z sprawami łóżkowymi, bo taka (zdecydowanie najczęściej fałszywa) etykieta niepotrzebnie robi nieodpowiednią atmosferę wokoło takich sesji.


3. Co do zasady od 18 roku ma się pełną zdolność do czynności prawnych, ale do 18 ma się ją ograniczoną do prostych spraw życia codziennego chyba, że rażąco wykorzysta ktoś tą sytuację. Doktryna się spiera co to są proste czynności życia codziennego i co to znaczy rażąca dysproporcja czy jak to tam KC ujął.
Dokładnie. Ja daje prace nastoletnimi hostessom bez podpisywania umów z rodzicami. Ale nagich zdjęć z niepełnoletnimi - nie odważyłbym się.

marszull
28-06-2009, 12:09
Ja robilem nagie zdjecia dwom 17 latkom. Pierwszy raz byly jako tlo dla modela (jego kolezanki), a ze wiedzialem ze bedzie publikacja to je tak ustawialm ze nie bylo widac twarzy.
Pozniej jeszcze umowilem sie z nimi na zdjecia (juz bez modela) i po zrobieniu fotek nie publikowalem nigdzie nim nie podpisalem umowy (a z tym musialem poczekac 3 miesiace do osiemnastki)

mkl
01-07-2009, 14:44
Pozniej jeszcze umowilem sie z nimi na zdjecia (juz bez modela) i po zrobieniu fotek nie publikowalem nigdzie nim nie podpisalem umowy (a z tym musialem poczekac 3 miesiace do osiemnastki)

No to generalnie trochę pojechałeś po bandzie, bo w dniu robienia fotek była to osoba nieletnia. Poza tym podpisywanie umowy post factum - to tak jakby podpisać umowę o pracę w momencie zwolnienia z pracy.

marszull
01-07-2009, 22:49
Dlaczego po bandzie?
Zdjec nie publikowalem, a do szuflady nie potrzebuje zadnych umow.Umowa dotyczyla wykorzystania wizerunku.

mkl
02-07-2009, 08:54
Dlaczego po bandzie?
Zdjec nie publikowalem, a do szuflady nie potrzebuje zadnych umow.Umowa dotyczyla wykorzystania wizerunku.

Sorki, źle zrozumiałem zdanie.

Aczkolwiek i tak robienie aktów nieletnim nawet do szuflady to śliska sprawa. Nastolatki mają różne pomysły...

Z drugiej strony, ciekawe jak podszedłby sąd do sprawy, gdy owym nieletnim są własne dzieci? Wielu rodziców robi fotki swoim nagim dzieciom. Słyszałem kiedyś o podobnej sprawie w kręgu znajomych, kiedy to na sprawie rozwodowej żona próbowała wrobić męża w molestowanie na podstawie takich zdjęć... Sprawa nie przeszła oczywiście, bo zapomniała, że na niektórych była też ona z dzieckiem :D

Andy_O
02-07-2009, 10:35
A ja dla świętego spokoju.. dałbym sobie spokój i poczekał te kilka miesięcy.

Robiłem kiedyś sesję kilka dni po 18tych urodzinach modelki. Trzeba było poczekać ze zdjęciami 3 miesiące, ale przynajmniej głowa spokojna.

Jacek_Z
02-07-2009, 11:03
Aczkolwiek i tak robienie aktów nieletnim nawet do szuflady to śliska sprawa. Nastolatki mają różne pomysły...To co wytłuściłem jest w tym wszystkim najistotniejsze.
Niestety to co może od nich was spotkać jest zupełnie nieprzewidywalne i może być całkiem nielogiczne, więc niestety tego się nie da przewidzieć.
Czasami niespodzianki mogą się trafić od dziewczyn, o których się ma dobra opinię - jako o fajnych, rozsądnych itd. A potem ... zaskoczenie.
mam do czynienia z nastolatkami kilkanaście lat i to z naprawdę wieloma. Mógłbym przytaczać historii na pęczki. Niekoniecznie tyczących aktów, ale i zwykłego pozowania do zdjęć, a nawet ... pracy hostessy.