PDA

Zobacz pełną wersję : D300 i pomiar punktowy pod slonce



perek83
26-06-2009, 09:41
Witam. dokladnie wczoraj pod wieczor przy zachodzie slonca wyskoczylem postrzelac. Obiekt ustawiony pod slonce, pomiar AF punktowy, lampa w TTL i obiektyw zaczyna wariowac:/ nie mialem pojecia co jest grane. w Pierwszej chwili pomyslalem ze slonce jest za silne na switlomierz i sie pogubil w odczytach, ale przelaczylem AF na matrycowy i jak reka odjal, było lepiej ale znowu nie lapal ostrosci nie na obiekt tylko gdzies po bokach:/ czy mozecie mi powiedziec co sie stało??

artko
26-06-2009, 09:46
Pewnie dla tego że obiekt ustawiony pod światło nie miał kontrastowego motywu i af nie mógł załapać . Pamiętaj, że aparat nie widzi tak jak ty. To co twój mózg jest w stanie "wyciągnąć " z cienia - aparat widzi jako czarną plamę . Pomiar nie ma tu nic do rzeczy .
Jedyna rada to albo MF albo doświetlić motyw na który ma być ustawiona ostrość na tyle że af załapie .

siedemczwartych
26-06-2009, 09:48
coś chyba nakręciłeś...?
AF matrycowy....?????

perek83
26-06-2009, 09:57
Pewnie dla tego że obiekt ustawiony pod światło nie miał kontrastowego motywu i af nie mógł załapać . Pamiętaj, że aparat nie widzi tak jak ty. To co twój mózg jest w stanie "wyciągnąć " z cienia - aparat widzi jako czarną plamę . Pomiar nie ma tu nic do rzeczy .
Jedyna rada to albo MF albo doświetlić motyw na który ma być ustawiona ostrość na tyle że af załapie .

dzieki, rzeczywiscie moglem to na manualu zrobic. wiem ze aprat nie wiedzi tego jak jak ale mialem obiekt doslownie dwa metry przed soba i nie mogl ostrosci ustawic. myslalem ze cos nie tak:/ no ale rzeczywiscie kontrast byl rozny. dzieki