PDA

Zobacz pełną wersję : Upgrade D70 do D90



czlowiek_z_gdanska
24-06-2009, 11:01
Witam wszystkich Forumowiczow,

od 4 lat jestem posiadaczem D70. Technika idzie do przodu i zastanawiam sie nad kupnem D90-tki. Chcialbym sie zapytac czy ktos z kolegow przesiadl sie z D70 na D90 i czy to byl dobry krok ? Czytalem kilka postow od ludzi ktorzy po takiej przesiadce sa zadowoleni ale znalazlem tez kilka postow mowiacych ze skok jakosciowy nie jest ogromny. Chcialbym uslyszec kilka opinii na ten temat zebranych w jednym miejscu zanim wydam 3 tys PLN :-)

Z gory dziekuje za informacje.
czlowiek_z_gdanska

redredomega
24-06-2009, 11:03
ja czytałem bardzo zadowolone opinie z przesiadki D80 -> D90 a to o czymś już świadczy

tgollob_jamessuchar
24-06-2009, 11:11
znajomy kupił D90 po tym jak miał D70s i D80... więc... ;)
dzięki temu, ja też kupiłem D90 ;D warto wydać 3k zł

szymonvader
24-06-2009, 11:12
nie wiem jak z d70 ale ja z d90 jestem bardzo zadowolony:)

dominikpl72
24-06-2009, 11:34
Obecnie mam D70 i miałem możliwość dogłębnego kilkudniowego pobawienia się D90.
Oto kilka nietypowych argumentów, które wg mnie przemawiają za przesiadką:
1. W D90 - można odwrócić logikę działania kółek sterujących/drabinek - w D70 nigdy nie mogę się jakoś przyzwyczaić, że korekta "na minus" to kręcenie kółkiem w prawo, a korekta "na plus" to kręcenie kółkiem w lewo (i tak samo wyświetlanie drabinki niedoświetlenia/prześwietlenia).
2. Na wyświetlaczu (wewnątrz wizjera i zewnętrznym) można ustawić wyświetlanie ustawionej czułości ISO zamiast ilości klatek które zostały do zrobienia
3. Najważniejsze - w trybie Commander lampy błyskowej można ustawić udział lampy wbudowanej w błysku na "0%" czyli lampa nie bierze udziału w błysku lampy zewnętrznej
to tyle
pozdrawiam

emgieb
24-06-2009, 11:58
Poza tym DUZO wiekszy i jasniejszy wizjer w D90 (pryzmat a nie lusterka), zupelnie inna, wspaniala matryca CMOS (ta co w D300), pozwalajaca na bezstresowe uzywanie ISO 1600 i uwazne korzystanie z ISO 3200, LiveView, ktore moze sie przydac, jak chcemy pobawic sie starymi jasnymi manualnymi szklami (i w ogole przydaje sie do kadrowania w dziwnych pozycjach). Do tego jeszcze wiecej zdjec na sekunde. Same plusy.

JaW
24-06-2009, 11:59
Jestem po takiej przesiadce. Generalnie na plus, D90 to jednak wielki postep w stosunku do 70-tki. Co mi przeszkadza - jest dla mnie za mały, chwyt jest gorszy, wygoda operowania mniejsza. Wady te znikaja po dokupieniu gripa, ale wtedy z kolei sprzet jest za duzy i za ciezki na wycieczki... Przypinam więc gripa i odpinam, w zaleznosci od przewidywanego zastosowania :)
Na 100% warto sie przesiadac.

Kekacz
24-06-2009, 12:22
Ja przeszedłem z D80 na D90 i zauwazam poważne zmiany in plus. Po przesiadce z D70 to będzie juz przepaść.

CZOLG
24-06-2009, 12:25
Ja z kolei jakbym mial sie przesiadac z D70, ktorego notabene uzytkuje, to tylko na serie trzycyfrowa.

carl00s
24-06-2009, 13:55
Ja z kolei jakbym mial sie przesiadac z D70, ktorego notabene uzytkuje, to tylko na serie trzycyfrowa.

dokładnie, sam mam D70s, a jak już zmieniać, to najniżej D300. Różnica w cenie między D90 a D300 - do przełknięcia;).

motzel
24-06-2009, 13:59
Dokonałem parę miesięcy temu takiej przesiadki. Jak już wcześniej koledzy napisali jest trochę zmian na plus: matryca, większe możliwości konfiguracji, wizjer. Dodałbym od siebie doskonały wyświetlacz, na którym łatwo można ocenić ostrość (na D70 było to praktycznie niemożliwe), programowalny przycisk funkcyjny, wygodniejsze włączanie podświetlenia wyświetlacza i histogram RGB. Tak jak koledze JaW też mi na początku przeszkadzał uchwyt, ale się już przyzwyczaiłem. Czy jednak to wszystko jest warte 3kzł to już musisz ocenić sam. Niedługo powinien pojawić się D300s, więc powinno się pojawić trochę ofert sprzedaży D300 w sensownych cenach, może warto jeszcze trochę poczekać?

lomax
24-06-2009, 16:28
dokładnie, sam mam D70s, a jak już zmieniać, to najniżej D300. Różnica w cenie między D90 a D300 - do przełknięcia;).

Tia..., zaledwie 2000zł. Akurat na niezłe szkło.

czlowiek_z_gdanska
24-06-2009, 16:42
dzieki za podzielenie sie doswiadczeniami :-)

jestem przede wszystkim zainteresowany jakoscia techniczna zdjec czyli lepsza matryce i lepszym przetwarzaniem obrazu. potem ida w parze wiekszy wizjer, lepszy LCD, dynamic range, lepsze ISO, wieksze mozliwosci ustawien parametrow obrazu (nasycenie, ostrzenie ...). ale dla samego lepszego LCD i wizjera i ADR nie zmienil bym D70 na D90 za 3000 zl. Dla mnie efekt czyli zdjecie musi byc jakosciowo bardzo rozne :-) to tak gwoli wytlumaczenia co mnie w zamianie interesuje ...

sinner
24-06-2009, 16:59
miałem jedną z pierwszych D70 tek i dość długo nim robiłem po przejściu na D90 efekt taki jakby Ci ktoś klapki z oczu zdjął ;)
wiadomo że kuszą Dxxx ale za duża różnica w cenie i jak na razie nic z tego
chyba że w Lotto a wtedy to już D3

krokodyl-lodz
24-06-2009, 17:37
Mówiąc krótko- warto.

Kriso
24-06-2009, 19:07
ja miałem d80 i jak zmieniłem na d90 to zauważyłem że rozpiętość tonalna się zwiększyła no i użyteczne wysokie czułości ISO. WARTO !!!

Kekacz
24-06-2009, 21:38
Wg testów, obrazowanie D90 jest nawet delikatnie lepsze niz w D300, więc podwójnie warto.

Zbyszek66
24-06-2009, 22:24
Mogę tylko i wyłącznie polecić D90-chyba,że deczko dozbierasz grosza i TRZYCYFRÓWKA

Greg77
24-06-2009, 23:31
Warto! Ja przesiadlem sie z Dxxx na D40 bo nie mialem wyjscia (dluga historia.....) nameczylem duzo dobrych zdjec na matrycy z takze D70 i po przesiadce na D90 szczenka spadla:O Przetwarzanie obrazu znakomite.....matryca swietna no i rozpietosc tonalna wysoka....a tego akurat sie nie spodziewalem.....poza tym wyswietlacz zrobi na tobie duze wrazenie po przesiadce z D70:)
3x Warto!

Fakt Dxxx kusi ale po co pancerna puszka jak szkla szkla w przyswajalnej cenie to odkurzacze:)

elanek
25-06-2009, 01:08
mam oba te aparaty (i nie tylko te)
lepiej się w ręku trzyma D70 :)

thorcik
25-06-2009, 02:00
mam oba te aparaty (i nie tylko te)
lepiej się w ręku trzyma D70 :)

Tyle, że D70 już zdjęć nie robi od dawna ;oP

sokrates
25-06-2009, 07:10
moja ścieżka z cyfrowymi body N wygląda tak D40 -> D80 -> D90 - po trzykroć warto zamienić każdą puszkę klasy Dxx/D5k na D90. - niektórzy mówią że wymieniać Dxx to tylko na Dxxx - ale nie każdy potrzebuje przecież uszczelnionego korpusu, czy pomiaru z manualnymi szkłami itp. przydatnymi dodatkami - niektórym wystartczy oczywista oczywistość jaką jest matryca CMOS.

bladii77
25-06-2009, 07:45
Pragne zauważyć, że dxxx to nie tylko uszczelnienia, ale przede wszystkim jest duzo lepszy AF. Mam D90 od grudnia, sprzet swietny, ale czasem brakuje mi szybkiego i celnego AF. Także jak koledze w D70 AF wystarczał to i w D90 wystarczy, ale jak marzysz o lepszym AF (duzo lepszym) to dxxx konieczny. Sam szukam okazji na wymiane na d300.

Greg77
25-06-2009, 11:40
Pragne zauważyć, że dxxx to nie tylko uszczelnienia, ale przede wszystkim jest duzo lepszy AF. Mam D90 od grudnia, sprzet swietny, ale czasem brakuje mi szybkiego i celnego AF. Także jak koledze w D70 AF wystarczał to i w D90 wystarczy, ale jak marzysz o lepszym AF (duzo lepszym) to dxxx konieczny. Sam szukam okazji na wymiane na d300.

Tu akurat sie zgodze........i jedynym powodem dlaczego siedze w D90 a nie D300 to ostatni skok cen na rynku:(

czlowiek_z_gdanska
25-06-2009, 14:44
jeszcze raz dziekuje za posty :-) z AFu w D70 bylem calkiem zadowolony wiec i D90 nie powinien w tym punkcie rozczarowac ... rzeczywiscie D70 lepiej lezy w rece, ale D90 pod tym wzgledem jest lepszy od D80 wiec nie powinno byc az tak zle ... trzeba sie bedzie przyzwyczaic do mniejszego aparatu .... D300 za duzy i za drogi, roznica pojdzie w jakies szklo za jakis czas ;-)