PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę, pomóżcie!!! D90 vs D300



korsarz
22-06-2009, 11:00
Moi drodzy. Zbziukał mi się mój Nikon D80 (nie wiem czy się zbziukał, ale zalałem chyba matrycę izopropanolem, tzn. zdjęcia robi ale w rogach jest coś jakby czarne bąbelki i nie wiem czy serwis w Wawie mi to wyczyści za 80 zł czy każe wymieniać matrycę). Jeżeli się zbziukał, to pragnę kupić nowy aparat.

Posiadam następujące obiektywy:
- Nikkor 50 1.4
- Nikkor 28-80 3.3-5.6 (kit, ale b.dobry egzemplarz o dobrej jakości optycznej)
- Nikkor 80-200 4.5-5.6 (plastik taki staruszkowy ale niezły optycznie)
- Sigma 10-20 4.5-5.6
- Sigma 135-400

Co prawda jestem amatorem ale nie znoszę kompromisów w jakości obrazu. Mam do Was pytania:

1. Czy jakość obrazu z D300 na wyższych czułościach jest lepsza niż ta z D90?
2. Czy dalej występuje tendencja do bendingu na tych nowych matrycach (w d80 to był duży problem przy przepałach)
3. Czy precyzyjna regulacja obiektywów naprawdę dobrze działa w D300 (bo mi coś ta Sigma z d80-tką wykazuje tendencje do bf a w serwisie Sigmy powiedzieli, że z tym numerem seryjnym to nie da się progamować płyty głównej)?
4. Czy lepiej kupić D300 czy D90 i na przykład jakieś 2 stałki albo porządnego zooma f2.8? - co będzie lepsze dla jakości obrazów (robię sporo powiększeń rzędu 60x90 i chciałbym by były jeszcze lepsze przed postprocessingiem w PS czy LR)

To tyle... serdecznie z góry dziękuję za pomoc :)

Mariusz888
22-06-2009, 11:20
Najpierw bym spróbował naprawić to co masz... wysyłka nawet do Warszawy i koszt oszacowania nie jest powalający a przynajmniej będziesz wiedział na czym stoisz :)

Jak już koniecznie chcesz coś kupować to ja bym mimo wszystko wziął D90 a resztę kasy wpakował w lepsze szkła... a w szczególności np w podmianę 28-80 i 80-200 które masz... dobre szkło to podstawa :)

rayven
22-06-2009, 11:45
Kup D90 i zainwestuj w porządne szkła, nawet najlepsza puszka bez odpowiednich szkieł nie da Ci wymiernych rezultatów. Nie ma według mnie sensu inwestować w drogą puszkę nie mając dobrych szkieł z Twoich szkieł godna uwagi jest jedynie 50 1.4 reszta mnie nie przekonuje.

wywar
22-06-2009, 11:58
Ja bym kupił D300.

raider
22-06-2009, 12:08
Z tego co można wyczytać w necie D300 jest nieco ostrzejszy, natomiast D90 nieco lepszy w wysokich ISO. D90 jest lżejszy, ale mniej ergonomiczny od D300. D300 jest szybszy i ma lepszy wizjer, ale jest też sporo droższy, D90 ma za to opcję video którą niektórzy kręcą nawet komercyjne reklamy ( http://press.nikonusa.com/2009/06/nikon_podcast_21.php ) .. Stoję przed podobnym wyborem bo na D3x na razie mnie nie stać (lol), póki co czekam na spodziewanego następcę D300, zobaczymy czy będzie jeszcze jakiś krok naprzód w formacie DX.

zielin
22-06-2009, 12:11
z Twoich szkieł godna uwagi jest jedynie 50 1.4 reszta mnie nie przekonuje.
lol :]


korsarz D90 we wszystkich testach jakie czytałem była o ciut lepsza od d300 pod względem właściwości matrycy ( co było poruszane już na tym forum parokrotnie ).
Co do twojego pytania co lepsze - d90 i zoom 2.8 i jakieś stalki czy d300 to juz zależy od ciebie :] jesli stawiasz na duże powiększenia to pierwsza opcja może okazać sie rozsądniejsza ( 12 MPx będzie wymagać jeszcze więcej od twojej szklarni ). Ale w przypadku pierwszej opcji wydaje mi się ze powinieneś tez chłodno popatrzeć na temat err i cha w d90 - Jeśli to przełkniesz to spoko.

Jeśli nie ;] to ja radze kupić d300 i 35 1.8.
Będziesz mial sigme 10-20 z dołu potem 35 1.8 jako standard i 50 1.4 jako portret. do tego masz sigmę jako tele i 28-80 na spacer. super zestaw. dla mnie marzenie :)

Photoartbox
22-06-2009, 13:05
Jesli chodzi o sam obrazek, nie zauwazysz roznicy miedzy D90 i D300. Jesli chodzi o funkcjonalnosc, wykonanie, szybkosc i poczucie dobrze wydanych pieniedzy, D300 jest od D90 o niebo lepszy. Regulacja AF ratowala mi juz parokrotnie tylek - niezastapiona :) Bandingu nie stwierdzilem.

rayven
22-06-2009, 13:09
lol :]

Nie wiem co w tym śmiesznego ? :/ Uważasz, że 50 1.4 to złe szkło ? Czy może pozostałe szkła autora są godne uwagi ?

messer
22-06-2009, 13:24
Tak jak napisano.
Jeśli wyznacznikiem ma być jakość obrazu -- nie ma znaczenia, który aparat wybierzesz.
Efekty dostaniesz podobne.

Decyzja, czy wybrać 90 czy 300 zatem leży w innych właściwościach obu aparatów. I tak - w tym również w ich cenie :)

zielin
22-06-2009, 13:44
Nie wiem co w tym śmiesznego ? :/ Uważasz, że 50 1.4 to złe szkło ? Czy może pozostałe szkła autora są godne uwagi ?
To drugie - każde szkło ma swoje konkretne zastosowanie. Jeśli wiesz czego potrzebujesz i jak to używać to osiągniesz dobre rezultaty każdym wymienionym w 1 poście szkłem.

rayven
22-06-2009, 13:59
Masz rację, ale szkła , które wymienił autor są to szkła nie najlepszej jakości

Nikkor 28-80 3.3-5.6 - używałeś tego szkła ? Zarówno w D90 jak i D300 nadal będzie to ten słaby KIT jaka więc różnica jaką będzie miał puchę skoro ma tak słabej jakości szkło ? Nikkor 80-200 4.5-5.6 - ten obiektyw to też nic rewelacyjnego to standardowy średniej jakości zoom. Zamiast kupować droga puszkę lepiej kupić dobre szkło np 24-70 F2.8 Nikkora będzie bardziej zadowolony a jego zdjęcia zyskają wiele na jakości.

Tak więc nadal nie rozumiem co Cię tak rozbawiło. Chyba , że jesteś również zwolennikiem że PUCHA to podstawa... a to dopiero jest zabawne....

Photoartbox
22-06-2009, 14:08
Kup D90 i zainwestuj w porządne szkła, nawet najlepsza puszka bez odpowiednich szkieł nie da Ci wymiernych rezultatów. Nie ma według mnie sensu inwestować w drogą puszkę nie mając dobrych szkieł z Twoich szkieł godna uwagi jest jedynie 50 1.4 reszta mnie nie przekonuje.

Dla mnie godna uwagi jest rowniez co najmniej Sigma 10-20

rayven
22-06-2009, 14:15
Zgadzam się :)

zielin
22-06-2009, 14:19
Pominąłeś sigma 10-20 i 135-400 - fajny,szybki,ostry UWA i tele o ciekawym zakresie. Poza tym miałem owszem 28-80 i umiałem z niego wycisnąć fajne obrazki - i do pewnych zastosowań jest świetny (lekki, kompaktowy, kryjący FF).
Poddałem moja propozycje d300, i 35 które razem z reszta szklarni dadzą uniwersalny komplet i niezła jakość obrazu.

Oczywiście zawsze jest dobrze napisać jako odpowiedz na czyjeś pytanie o sprzęt: ' kup 24-70 2.8' i najlepiej do tego d700 ( swoja droga jakby autor miał na to budżet to by się pewnie nas nie pytał ;) )
Aleeee jak to pokazano już na tym forum jakość obrazka z Nikkora 24-70 2.8 nie jest aż taka żeby płacić za niego 6000-7000 ( jeśli mówimy o jakość obrazka bo nie ujmuje temu obiektywowi jego
innych oczywistych zalet - jak szybkość i pancernosci ).

Dlatego MZ nie ma co bagatelizować pozostałych słoików a poszukać trza jakiś optymalnych rozwiązań. :)

rayven
22-06-2009, 14:29
Niestety stajnia Nikona jak zresztą każdego innego producenta to studnia bez dna i zawsze człowiek chce więcej :) Ja osobiście mam D700 + 24-70 2.8 i też chciałoby się więcej... :) Zgadzam się z Tobą, że z każdego obiektywy można coś wycisnąć ... przy dobrych warunkach, niestety w gorszych zawsze przyda się porządniejszy obiektyw.

Pozostaje życzyć autorowi trafnych decyzji i dużo światła :)

borubar
22-06-2009, 15:46
Sam kiedyś wahałem się pomiędzy D200, a D80. Doszedłem do wniosku, że nie potrzebuję 5 kl/s i uszczelnianego korpusu oraz paru jeszcze opcji. D80 miał to co najważniejsze za dużo mniejsze pieniądze. Matryca była ta sama, ten sam AF, ergonomia całkiem niezła, więc wybrałem D80.
Dzisiaj różnic między D300 a D90 jest nieco więcej, dlatego trzeba po prostu przemyśleć, do czego aparat będzie użyty.
Życzę trafnych decyzji. Pozdrawiam.

korsarz
22-06-2009, 20:09
Hmmm... Tzn. tak. Spróbuję naprawić mojego starego D80, zobaczymy czy wyczyszczą tę matrycę. Jeśli nie, to przywitam z radością CMOS, bo jednak z tego co widać na dpreview troszkę lepsze efekty daje.

Co prawda też nie jestem zwolennikiem tezy że najpierw pucha, dlatego pytam.... Ale jednak sami zauważacie, że D300 ma parę funkcji ułatwiających życie.

Chciałbym zapytać jeszcze o tę regulację obiektywów (do 20-stu...) czy to naprawdę działa i czy to stosujecie? Ktoś pisał o niemożności ustawienia korekcji AF z jakimś obiektywem...

Aha i co to jest ERR i CHA przy D90? Jak sprawdzić w sklepie czy te błędy się pojawiają?

Co zaś do użycia aparatu... wszystko: reportaż, makro, śluby, portret, pejzaż, zależnie od fantazji. Na fotografii nie zarabiam aczkolwiek mam na koncie parę sprzedanych zdjęć do dzienników ogólnopolskich :) Fotografia jest moja pasją ale ciągle się uczę, choć chciałbym by była moim zawodem. Więc ewentualna zmiana puszki będzie też na dłużej niż krócej....

rayven
22-06-2009, 20:49
Jeżeli chcesz fotografować śluby to przede wszystkim wartość ISO będzie Ci ułatwiał życie. Co do korekcji w D300 ... nie mam pojęcia czy ta funkcja jest przydatna posiadam D700 ale nie żaden z moich obiektywów nie wymagał regulacji... Nie wiem jak to się dzieje :) ponieważ w D80 miałem ogromne problemy z BF/FF w D700 problemu nie ma. Wracając do fotografii ślubów JASNE OBIEKTYWY podstawa... !

zielin
22-06-2009, 21:03
Chciałbym zapytać jeszcze o tę regulację obiektywów (do 20-stu...) czy to naprawdę działa i czy to stosujecie? Ktoś pisał o niemożności ustawienia korekcji AF z jakimś obiektywem...
patrząc tu (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=58726) jednak dochodzi się do wniosku ze lepiej mieć niż nie mieć bo duża cześć użytkowników musiała używać korekty dla niektórych słoików


Aha i co to jest ERR i CHA przy D90? Jak sprawdzić w sklepie czy te błędy się pojawiają?
tu (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=81378) i tu (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=92008) poczytaj rozne historie - jedni nie maja problemów, inni mieli od razu inni po pół roku i dłużej - totalna loteria :(


[..] Więc ewentualna zmiana puszki będzie też na dłużej niż krócej....
no to ja bym się nie zastanawiał - d300 ;)

żółto-czarny
22-06-2009, 21:08
Mając taki przyjemny dylemat wziąłbym D90, zamienił N 28-80 na T 17-50/2,8 i poszukał N 80-200/2,8. Reszta jak najbardziej zostaje.

EDIT: No i nad błyskogratem bym pomyślał (w Twojej stopce go brakuje :)).

Photoartbox
23-06-2009, 08:22
Korekta dziala w D300 bardzo dobrze, uzywalem wielokrotnie. Tez gdzies slyszalem, ze z jakims starszym obiektywem nie dzialala, ja sie z takim przypadkiem nie spotkalem. Mysle, ze w Twoim przypadku D300 bedzie lepszym rozwiazaniem, poniewaz chcesz puszke na dluzej. Na roznych forach spotykalem sie z wieloma uzytkownikami zmieniajacymi D90 na D300, w druga strone jakos sobie nie przypominam.

bohumil
23-06-2009, 09:33
Co zaś do użycia aparatu... wszystko: reportaż, makro, śluby, portret, pejzaż, zależnie od fantazji. Na fotografii nie zarabiam aczkolwiek mam na koncie parę sprzedanych zdjęć do dzienników ogólnopolskich :) Fotografia jest moja pasją ale ciągle się uczę, choć chciałbym by była moim zawodem. Więc ewentualna zmiana puszki będzie też na dłużej niż krócej....

W takim razie polecam D300. Obsługa manualnych obiektywów pozwoli ci podpiąć np. rybie oko Samyanga (Falcona) i korzystać z pomiaru światła. Poza tym - w D300 masz szybki dostęp do najważniejszych funkcji, a to w reporterce czy ślubach istotne.

costi
23-06-2009, 09:35
Ja jak zwykle dam ta sama rade: wez obie puszki do lapy i zobacz, ktora Ci lepiej lezy w dloni. ;)

Photoartbox
23-06-2009, 09:41
Ja jak zwykle dam ta sama rade: wez obie puszki do lapy i zobacz, ktora Ci lepiej lezy w dloni. ;)

To po co sie fatygowac? Chyba wiadomo, chyba, ze jest kobieta albo dzieckiem ;)

karolt
23-06-2009, 12:28
Posiadam następujące obiektywy:
- Nikkor 50 1.4
- Nikkor 28-80 3.3-5.6 (kit, ale b.dobry egzemplarz o dobrej jakości optycznej)
- Nikkor 80-200 4.5-5.6 (plastik taki staruszkowy ale niezły optycznie)
- Sigma 10-20 4.5-5.6
- Sigma 135-400

Co prawda jestem amatorem ale nie znoszę kompromisów w jakości obrazu. Mam do Was pytania:

Jeśli ostatnie zdanie to nie jest ściema, to z tych szkieł bym zostawił tylko 50/1.4, a resztę sprzedał i kupił przynajmniej D700.

A tak poważnie - nie ma większego znaczenia czy kupisz D90 czy D300 dla jakości Twoich zdjęć. Wszystko zależy od tego, jak je będziesz robił i co lubisz i umiesz zrobić z danym Ci sprzętem. Ktoś tu Ci polecał D90 i inwestycje w szkła. Ja bym poszedł nawet dalej i polecał D40 i inwestycję w szkła i lampę. Jak się ustawisz ze szklarnią i oświetleniem, to sobie kupisz do tego jakąś ekstra lustrzankę, a tak szkoda kasy i czasu... Ale ostatecznie wszystko zależy od tego, co i jak umiesz / lubisz fotografować. Dla mnie np. kupowanie czegokolwiek pomiędzy D40 a D300/D700 to wywalanie kasy w błoto, którą można by wydać znacznie ciekawiej (np. na szkła).

korsarz
23-06-2009, 17:56
:(

Miałem dziś w łapach D300.... No nie powiem, wrażenie robi. Ciężkie jak dorodne kobiece biodra, wizjer jasny jak niewinne kobiece oczy. Ostrzy szybko, wszystko super... Menu klarowne, funkcje, w 2 minuty zrozumiałem o co chodzi (a używałem D80 przez 2 lata...)

Ale za to wszystko prawie 3000 PLN... troszeczkę dużo jak na różnicę między D90 a D300... Lampy nie posiadam, przynajmniej wziąłbym Jakąś Nissinkę Di 622 bo chyba nie ma wielkiej różnicy między nią a Sabinami... No i jakiegoś Tamrona 17-70 f2.8 albo 24-80 czy 28-80 f2.8...

Jednak D300 kusi właśnie lepszym zbalansowaniem funkcji, a najbardziej do mnie przemawia ta korekcja AF... No i sam AF w końcu. Bo moja D80-tka czasem nie trafiała tam gdzie miała trafiać...
Trudny wybór. :(

Jeszcze uszczelnianie :/ Chociaż obiektywy nie są uszczelniane...

zielin
23-06-2009, 18:25
:( Miałem dziś w łapach D300.... [...]
znam ten ból ;)

teraz nawet jak kupisz d90 i będziesz sobie powtarzał ze ta różnica w cenie była ogromna i ze za to kupiłeś sobie za to coś tam innego będziesz czul niedosyt :(

juggler
23-06-2009, 18:33
Ja przesiadając się z d50 nie brałem pod uwagę nic poniżej d300. W tym czasie pojawił się d90 i troszkę mi zamącił w głowie. Ale nie leżał mi dobrze w ręce , zmieniając body patrzyłem głównie pod kątem szybkości obsługi, a ta w d300 jest rewelacyjna, d90 pod tym względem nie dorasta mu do pięt. Korekty AF nie używam więc się nie wypowiem.

cheyenne
23-06-2009, 18:34
znam ten ból ;)

teraz nawet jak kupisz d90 i będziesz sobie powtarzał ze ta różnica w cenie była ogromna i ze za to kupiłeś sobie za to coś tam innego będziesz czul niedosyt :(

nieprawda
dla amatora i d90 za dużo
a matryca i tak ta sama co w d300

zielin
23-06-2009, 18:54
nieprawda
dla amatora i d90 za dużo
co jest nieprawda? :]

amator != beginner

Photoartbox
23-06-2009, 19:22
nieprawda
dla amatora i d90 za dużo
a matryca i tak ta sama co w d300

No wlasnie, niech kupi sama matryce ;)

stef
23-06-2009, 20:15
No wlasnie, niech kupi sama matryce ;)
Dobre ;)

nokinnikon
23-06-2009, 20:31
No wlasnie, niech kupi sama matryce ;) Matryca w d300 jest inna (Mpix) ,srednica pixela I NEF 14 bit

Krycha
23-06-2009, 20:33
Mam D90 i D300, przy wysokich iso jakieś 0,5ev matryca jest jednak lepsza na korzyść d90, niby ta sama co w D300 a jednak.... jeśli nie zależy Ci na uszczelnieniu, szybkości i paru innych gadżetach typu 14 bit raw, możliwość ustawienia skompresowany RAW lub nie itd.. to bierz D90 bedziesz zadowolony, aha pamiętaj karty są SD czyli te co były w D80 to kolejny plus dla Ciebie, bo chyba już masz jakieś :)

Photoartbox
23-06-2009, 20:49
Matryca w d300 jest inna (Mpix) ,srednica pixela I NEF 14 bit

Juz przestalem, to w kolko powtarzac... sil mi zabraklo ;)

karolt
25-06-2009, 12:49
:(

Miałem dziś w łapach D300.... No nie powiem, wrażenie robi. Ciężkie jak dorodne kobiece biodra, wizjer jasny jak niewinne kobiece oczy.

Weź do ręki F4 z 85/1.4, albo 135/2, to pogadamy o wrażeniu kobiecych bioder i jasnym wizjerze :-)

limano
06-07-2009, 12:22
Jesli autor watku "nie znosi kompromisów w jakości obrazu" to pierwszym krokiem powinna byc wymiana wymienionych (sic!) obiektywow na cos jasniejszego. Wowczas skok jakosciowy bedzie zauwazalny od razu. Z drugiej strony mozna kupic d300 i cieszyc sie pomiarem swiatla ze starymi manualnymi szklami - ot dylemat :) Ja chyba wszedlbym w ta druga opcje.