PDA

Zobacz pełną wersję : Panorama



elix
20-06-2009, 10:39
Zachęcony wątkiem deoc'a z jego panoramami przypomniałem sobie że też próbowałem coś panoramicznego zrobić. To moja pierwsza panorama i już wiem gdzie i kiedy popełniłem błędy, ale mimo wszystko chciałem Wam to pokazać:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://files.elixphotography.eu/karkonosze2009/web_h600_panorama_v01.jpg)

DominikS
20-06-2009, 12:16
dobrze sklejone - podoba mi się ... też tak panoramowałem dwa lata temu - w tym roku już nie musiałem :D 10mm obejmuje cały Wielki Staw :D

g00ma
20-06-2009, 13:52
Podoba się panoramka - jak najbardziej !

elix
20-06-2009, 14:52
dobrze sklejone - podoba mi się ... też tak panoramowałem dwa lata temu - w tym roku już nie musiałem :D 10mm obejmuje cały Wielki Staw :D

Hehe - no mi właśnie brakowało tych kilku milimetrów (a właściwie to miałem kilka za dużo) ale też mam nadzieję, że następnym razem będę już miał swoje 10-20 pod ręką.

flyski
22-06-2009, 11:20
Dokładnie nad Wielkim Stawem poległem bo 18-70 okazał się za bardzo "tele" :)
Panoramka udana jak najbardziej,

jarek76
22-06-2009, 21:01
dobrze sklejone - podoba mi się ... też tak panoramowałem dwa lata temu - w tym roku już nie musiałem :D 10mm obejmuje cały Wielki Staw :D

Wiem bo też nie musiałem w tym roku bawić się w sklejanie :)

Sklejka wyszła fajnie ale niestety widać beczkę :)

ostrytux
23-06-2009, 16:27
Bardzo fajnie się prezentuje, może delikatnie więcej dołu by się przydało.

elix
23-06-2009, 17:06
...może delikatnie więcej dołu by się przydało.

O to jest właśnie jedna z tych rzeczy o których wiem, że zrobiłem źle. Wydawało mi się, że robię poszczególne zdjęcia ze sporym zapasem, ale jednak po złożeniu trzeba było sporo wykadrować i stąd wyszło jak wyszło. Mi tego dołu też brakuje :)

bckp
23-06-2009, 17:21
Widok piękny. Można zrobić panoramę tak żeby mieściło się tyle co w szerokim kącie ale format był wymiarowy, nie takie długie?

elix
23-06-2009, 17:50
Widok piękny. Można zrobić panoramę tak żeby mieściło się tyle co w szerokim kącie ale format był wymiarowy, nie takie długie?

Wszystko można, ale w tym wypadku, jeśli format będzie jak to napisałeś "wymiarowy" nie będzie to już panorama bo panorama z definicji cechuję się zdecydowaną przewagą jednego wymiaru nad drugim.

S_Beast
23-06-2009, 20:24
Bardzo ładna ta panorama. Przynajmniej w wersji pomniejszonej nie widać braków, które może wyszłyby w wersji 100%.

Jeśli narzekacie na beczkę przy składanej panoramie, to zapomnijcie o tym, że jej nie będzie przy obiektywie szerokątnym.
Cały czas nie mogę się nadziwić, że wspomina się o tym nieszczęsnym 10-20. Pewnie to szkoła jednej takiej "panieny z DFV".
W razie wątpliwości polecam ćwiczenie tego samego tematu przy ogniskowych np. 30 mm i potem 50 mm.

elix
23-06-2009, 21:45
S_Beast - co do beczki to pewnie jakaś zawsze będzie, ale da się ten efekt na pewno zminimalizować robiąc odpowiednie zdjęcia. W tym moim przypadku na pewno nie były zrobione optymalnie - choćby dlatego, że wszystko zrobione zostało z ręki. Tak gwoli technicznego uzupełnienia to na całość weszło jakieś 7 kadrów przy około 50% nakładaniu na ogniskowej około 35 mm.

A co do Sigmy to ja osobiście nie wiem co to za "paniena z DFV", ba nie wiem nawet co to DFV :) ale to szkło jest dla mnie (i jak widać nie tylko dla mnie) dość interesujące do zastosowań krajobrazowych. I nikt tu chyba nie miał na myśli, że jest to szkło do panoram, a jedynie zostało tu przez chłopaków przywołane w kontekście możliwości objęcia całości. Co do tego, że obrazek zrobiony na 10 mm z jednej klatki, a panorama złożona z kilkunastu klatek na np. 50mm da zupełnie inny efekt to chyba nikt nie ma wątpliwości.

Tak czy inaczej cieszę się, że Ci się podoba :)

DominikS
24-06-2009, 10:38
no właśnie ... nie było moim celem wznosić na piedestały S10-20 .. mam wyrobione zdanie na jej temat ale tutaj owe szkło przywołałem tylko i wyłącznie aby wspomnieć moje fotoprzygody z tym miejscem. Na 10mm nie próbowałem nawet tworzyć panoram (chyba mija się to celem) - ja preferuję okolice 20-40 mm w pionowych ujęciach :)