PDA

Zobacz pełną wersję : Makro - ostrzenie z odległości > 1cm



jldtomek
19-06-2009, 00:10
witam Wszystkch :)

Mam do dyspozycji teleskop oraz d300.
Chciałbym naświetlić obraz który pokazuje okular,
jest to powierzchnia żędu 15mm a Ja chciałbym mieć ją w pełnym kadrze.

czy taka operacja jest możliwa?
co trzeba było by mieć a żeby to zrobić?

z góry Dziękuje za pomoc

Photoartbox
19-06-2009, 07:12
witam Wszystkch :)

Mam do dyspozycji teleskop oraz d300.
Chciałbym naświetlić obraz który pokazuje okular,
jest to powierzchnia żędu 15mm a Ja chciałbym mieć ją w pełnym kadrze.

czy taka operacja jest możliwa?
co trzeba było by mieć a żeby to zrobić?

z góry Dziękuje za pomoc

Konia z rzedem temu, ktory zrozumie o co chodzi??? Teleskop + D300 = makro? Mysle, ze do zdjecia makro potrzebujesz raczej obiektywu makro albo zwyklego obiektywu z pierscieniami posrednimi/mieszkiem, lub zamocowanego odwrotnie. Byc moze jednak, jest cos o czym nie wiem, ale chetnie tu zerkne, aby sie dowiedziec.

jldtomek
19-06-2009, 10:05
witam Photoartbox

toszke faktycznie nie logicznie napisałem jednak że:
jak wcześniej pisałem faktycznie Mam dostep do teleskopu lecz jest to osobne urządzenie
Mam też d300 z 2 obiektywami 50 1/8f i 70-300 4,5-5,6f + kilka konwerterów i innych części

Obraz który pokazywany jest przz teleskop a dokładnie pojawia się na okularze tekoż urządzenia najbardziej Mnie interesuje
jest to coś jak okular wizjera w aparacie
a Ja chce temu zrobić zdjęcie

Mam nadzieje że to coś rozjaśnia ;-)

messer
19-06-2009, 10:50
Szczerze? Niewiele :)

Z tego co wiem są do Nikonów odpowiednie mocowania do teleskopów. Ale to pewnie zależy od samego teleskopu.
Wtedy teleskop stanowi jakby "obiektyw" aparatu.

To co ty chcesz wykonać... to prawdopodobnie chodzi Ci o sfotografowanie znaczka pocztowego (czyli w Twoim przypadku obrazu w wizjerze teleskopu) z jak największym odwzorowaniem.
Nie wiem czy to ma jakiś większy sens, nie wiem, jaka będzie jakość zarejestrowanego obrazu i czy to w ogóle ostatecznie jest wykonalne (bo nie wiem jak wygląda ten teleskop i jaki jest "dostęp" do obrazu w wizjerze), natomiast próbowałbym iść w kierunku makro po prostu.

Wziąść heliosa z pierścieniami, tudzież odwróconego, albo jakiś dedykowany obiektyw do makro ze skalą odwzorowania 1:1 (np. tamron 90mm) i próbował się w ten sposób przymierzać, jakbym fotografował robala ;)
Przy czym pewnie nikt z tu obecnych nie zagwarantuje jakości jaka z tego powstanie...

d_an
19-06-2009, 10:52
A przykładając jakąś lupę przed okular nie dasz rady powiększyć obrazu i tak zrobić zdjecia? Tak tylko strzelam, nigdy czegoś takiego nie próbowałem :)
Piszesz, że masz konwertery - konwerter makro też? Jeżeli tak, to może z 70-300 coś by z tego było.

kazzi
19-06-2009, 11:21
Na PW wysłałem Ci link do sklepu z różnego rodzaju złączkami do teleskopów.Strasznie mętnie opisujesz co chcesz przez ten teleskop sfotografować .To ma być Księżyc ,gwiazdy czy jakiś fragment krajobrazu? Jaki to teleskop?Przeszukaj fora poświęcone astrofotografii,tam
znajdziesz nie jedną poradę na temat robienia zdjęć przez teleskop.

messer
19-06-2009, 11:38
O właśnie, słowo-klucz którego tu wcześniej brakowało: "astrofotografia"

Jeśli coś fajnego uda Ci się ustrzelić - pochwal się w wątku, autorze.
Ja z przyjemnością obejrzę efekty walki z teleskopem :)

charll
19-06-2009, 21:36
Obraz który pokazywany jest przz teleskop a dokładnie pojawia się na okularze tekoż urządzenia najbardziej Mnie interesuje
jest to coś jak okular wizjera w aparacie
a Ja chce temu zrobić zdjęcie


Obraz nie pojawia się na okularze, a raczej przed nim. Nie fotografujesz powierzchni okularu - gdybyś tak się zogniskował to byś ujrzał powierzchnię szkła.

Aby sensownie zestawić układ aparat-okular-luneta musisz wiedzieć coś więcej o okularze - jego źrednicy wyjściowej, ogniskowej itd.

Na dodatek przy robieniu zdjęć za pomocą lunety obiektyw aparatu nie będzie Ci potrzebny.

Jacek_Z
19-06-2009, 22:20
.. Nie fotografujesz powierzchni okularu - gdybyś tak się zogniskował to byś ujrzał powierzchnię szkła....
chyba własnie taki błąd myslowy popełnił autor wątku.
to nie fotografia makro, idziesz w ślepą uliczkę.

wasilewk
19-06-2009, 22:28
http://www.allegro.pl/item654777613_nikon_fieldscope_camera_attachment_s eria_f.html

ajt
19-06-2009, 22:30
Teleskop jako całość (łącznie z okularem) optycznie działa podobnie jak telekonwerter, taki nakręcany z przodu, produkowany w wielu wersjach do kompaktów zwłaszcza (z dokładnością do ewentualnego odwracania obrazu). Kluczowy jest tutaj problem zapewnienia odpowiedniego pola widzenia. Najlepsze wyniki będą, jak uda się zdobyć okular o możliwie dużej średnicy soczewki, w który będzie "patrzył" kompakt o średnicy przedniej soczewki jak najmniejszej, do tego ustawiony na długą ogniskową, bo inaczej obraz z teleskopu będzie się charakteryzował potężnym winietowaniem :)
Jak kto ma lornetkę pod ręką, może sprawdzić w czym rzecz. No i obiektyw makro potrzebny nie jest, fotografujemy wtedy obraz ustawiając obiektyw na "normalne" odległości. Obiektyw widzi w tym przypadku tak samo, jak nasze oko przytknięte do okularu.

charll
19-06-2009, 22:51
w który będzie "patrzył" kompakt

jldtomek niestety chce chyba wykorzystać D300. A to nie kompakt.
Może warto pomyśleć o projekcji bezokularowej, bezpośrednio na matrycę.
Konieczny byłby do tego odpowiedni adapter, a i wyniki mogą być lepsze.

jldtomek - powiedz jaką masz lunetę. To może uciąć wiele spekulacji.

jldtomek
20-06-2009, 00:47
Panowie więc tak okular:
Super Plössl 25 mm, powiększenie: 48 razy, pole widzenia: 63’
Super Plössl 10 mm, powiększenie: 120 razy, pole widzenia: 25’
to jest 25mm, jakie widze na niebie <------------> 3 to nie wymaga utrwalenia
......................................... ............. Foto ..........................................

Nie Moge tego znaleść co to takiego ^ (wgląda obiecująco) - wasilewk

d_an - ciekawe z jakiej odległości by to ostrzyło

Janusz_P - ma racje