PDA

Zobacz pełną wersję : fotografia nocą bez statywu?



jacek dr
17-06-2009, 21:57
ciekawi mnie czy jest to możliwe,aby zrobic zdjecie powiedzmy miasta noca bez uzycia statywu, przy uzyciu 50 1.8 ,czy jest to realne,czy tez zdjecia beda poruszone?

bhk
17-06-2009, 22:04
Ciemno to widze.

jendryn
17-06-2009, 22:07
Ciemno to widze.

:)

Spróbuj z iso 6400 i 1.8. Zależy co to znaczy zdjecia nocne, jak w parku noca to nikłe szanse, ale np średnio oświetlony rynek miasta dałoby rade ustrzelic na wysokim iso

jacek dr
17-06-2009, 22:26
generalnie to rynek miasta i powiedzmy ładniej oswietlone ulice.Mam tamrona 17 -50,i zastanawiałem sie czy 50-tka 1.8 bardziej by mnie "poratowała"w takiej sytuacji.....

farell
17-06-2009, 22:26
zawsze możesz poszukać jakiegoś naturalnego podparcia - typu murek ... Dajesz wtedy wyzwolenie z np 3s opóźnieniem i nie poruszysz aparatu przy naciskaniu spustu migawki

FlashGordon
18-06-2009, 01:05
Nadają się latarnie do pionowych ujęć i kosze na śmieci - tylko trzeba potem trochę przekręcić w szopie, coby prosto było ;)

pewex
18-06-2009, 08:32
kup najtanszy statyw, jak tylko do nocnej fotografii to najtańszy statyw i trzaskasz bez problemu ^ ^ Bo moim zdaniem w nocy bez statywu jakieś kombinowania murki lampy to jak mój dziadek mawia o kant d**py rozbić :D

jacek dr
18-06-2009, 09:01
ja wiem ze ze statywem jest git,ale chodziło mi ,czy bez niego focenie jest w miare wykonalne,jak sobie poradzić w tych trudnych warunkach oświetleniowych,w sumie naturalne podpory to dobry pomysł i jeszcze opóznione wyzwolenie migawki jak kolega pisał wyzej,zobaczymy....

lechupe
18-06-2009, 09:14
ja wiem ze ze statywem jest git,ale chodziło mi ,czy bez niego focenie jest w miare wykonalne,jak sobie poradzić w tych trudnych warunkach oświetleniowych,w sumie naturalne podpory to dobry pomysł i jeszcze opóznione wyzwolenie migawki jak kolega pisał wyzej,zobaczymy....

wszystko mozna. te jest tez absolutnie z wolnej ręki.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=97535

motzel
18-06-2009, 09:33
http://regex.info/blog/2008-09-15/935

jendryn
21-06-2009, 07:16
Jak wcześniej lechupe napisał - możliwe jest wszystko, tylko trzeba bardzo tego chciec:) Pamiętałem o Twoim poście i wczoraj ustrzeliłem z ręki (oczywiście to żaden artyzm, wiec nie doszukiwac się treści w tym zdjęciu):) :

28 mm , 1/15 s iso 400

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img151.imageshack.us/img151/1526/przykadk.jpg)

bhk
21-06-2009, 10:25
Szerokim kątem jeszcze, ale spróbuj tele :)

jendryn
21-06-2009, 10:30
Szerokim kątem jeszcze, ale spróbuj tele :)

tutaj będzie cięższa sprawa:)

JK
21-06-2009, 10:33
Nie przesadzajcie. Da się spokojnie robić takie zdjęcia 50/1.8 na ISO1600 (lub coś koło tego). Czasy wychodzą rzeczywiście dość długie, ale się da. Problemem może być mała głębia ostrości, ale to nie jest tu tematem. Wiem, że mozna, bo kiedyś robiłem takie fotki jeszcze na D70.

arturjb
21-06-2009, 12:08
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://republika.pl/arturjb2/DSC_4576.jpg)

zrzut z karty
f/2, 1600 ISO, 1/50
imo da się

Muminek
21-06-2009, 12:22
Generalnie obowiązująca teoria jest chyba taka, że nawet w dzień jeśli chcemy mieć bardzo dobrą jakość statyw wskazany, tudzież chociaż monopod. Pewnie przy odrobinie szczęścia i pewnej ręce da się pewnie coś pstryknąć, ale jak wyjdzie zdjęcie to człowiek będzie żałował, że ma te szumy w 1600 iso przy czasie otwarcia migawki powiedzmy 1/10s. Od siebie powiem, że albo o coś oprzeć, albo zrobić jakiś taki pewny chwyt aparatu, aby ręce się nie trzęsły i wyzwalać np. czasowo, ustawić np. min. 2 s. - sporo się obraz porusza przy wciskaniu spustu migawki.

bogdi64
21-06-2009, 12:29
często robię fotki 1/30 i f2 - stosuję wtedy zdjęcia seryjne, zazwyczaj 2 jest mniej poruszone, na ogół używam monopodu (ale ten nie raz zostanie w aucie), a na wycieczki, to mała reklamówka w kieszeń i zazwyczaj trochę piachy się gdzieś znajdzie, aby na szybko zrobić sobie podpórkę
http://picasaweb.google.pl/Bogdi64/2697km#5224797587291056578
http://picasaweb.google.pl/Bogdi64/2697km#5224797649486027778
w podpisie widać czym było robione

jacek dr
21-06-2009, 19:45
[QUOTE=jendryn;1338124]Jak wcześniej lechupe napisał - możliwe jest wszystko, tylko trzeba bardzo tego chciec:) Pamiętałem o Twoim poście i wczoraj ustrzeliłem z ręki (oczywiście to żaden artyzm, wiec nie doszukiwac się treści w tym zdjęciu):) :

28 mm , 1/15 s iso 400

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img151.imageshack.us/img151/1526/przykadk.jpg)



O! jestem zaskoczony,dla mnie rewelacja!
Po przykładach widać ze można,napewno nie jest to fotografowanie komfortowe ale najważniejsze ze wykonalne ,choć przyznam że trzeba miec pewna reke przy takich czasach.Dobra podpowiedzią sa zdjecia seryjne,czyli nazbierało sie pare wskazówek,przyda sie.;)

pozdrawiam.

emgieb
21-06-2009, 19:54
Bez problemu. Robilem fotki analogiem zestawem Fuji Superia 800 + 50/1.8 czas 1/30 i cyfrakiem ISO 800 i 1600 ze szklem 50/1.4 domykanym na f/2 z czasami 1/30 i 1/60.

markB
22-06-2009, 14:40
To czy uda sie zrobić fotkę przy stosunkowo długich czasach z ręki zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji - drżenia ręki czy częstotliwości bicia serca. Na temat stabilnego trzymania aparatu przy dłuższych czasach pisze Michael Freeman: http://merlin.pl/101-praktycznych-wskazowek-Fotografia-cyfrowa_Michael-Freeman/browse/product/1,670178.html. Warto tam zajrzeć.

jendryn
22-06-2009, 21:31
O! jestem zaskoczony,dla mnie rewelacja!
Po przykładach widać ze można,napewno nie jest to fotografowanie komfortowe ale najważniejsze ze wykonalne ,choć przyznam że trzeba miec pewna reke przy takich czasach.Dobra podpowiedzią sa zdjecia seryjne,czyli nazbierało sie pare wskazówek,przyda sie.;)

pozdrawiam.

Mi najmniej drżą ręce po wypiciu setki - naprawde...

nadzorca2
22-06-2009, 21:45
ciekawi mnie czy jest to możliwe,aby zrobic zdjecie powiedzmy miasta noca bez uzycia statywu, przy uzyciu 50 1.8 ,czy jest to realne,czy tez zdjecia beda poruszone?

Tak...ja robię często na D700 i Nikkorze 50/1.4 przymykając do 1.8. Zdjęcia są rewelacyjne. Tylko trzeba pamiętać, że D700 jest jedynie dobry w RAW-ach, bo w jpg nie wyciągniecie prawidłowej barwy

statler
22-06-2009, 22:11
Fuji podobno szykuje niespodziankę dla miłośników fotografii w ciemności. Na pewno dałoby się zaadaptować pomysł i samodzielnie zrobić ichni stabilizator. Wystarczy kilka baterii, dwie blaszki, kabel pc i przetwornica.
Link do patentu: http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=1321443&postcount=71
;):mrgreen:

Krasiu
22-06-2009, 23:30
Znajomy snajper mówi: strzelaj na wydechu zaraz po wypuszczeniu powietrza z płuc. Stosuję. Wydech i na jego końcu seria. Klatki 3 i 4 zawsze wychodzą świetnie.

jacek dr
23-06-2009, 21:33
Znajomy snajper mówi: strzelaj na wydechu zaraz po wypuszczeniu powietrza z płuc. Stosuję. Wydech i na jego końcu seria. Klatki 3 i 4 zawsze wychodzą świetnie.

no prosze,kolejny patent;)