PDA

Zobacz pełną wersję : NC - jakość JPG



Adam Trzcionka
21-09-2006, 09:23
po przesiadce z Capture Pro 1 uczę się obróbki NEF'ów w NC. choć to pytanie zadawałem na PRV najpowazniejszym użytkownikom tego forum, wprowadziłem w życie ich rady, jednak bez skutku.

w czym rzecz: roboczy obraz w NC, dopieszczony w WB, ostrości, ekspozycją jest znacznie ostrzejszy niz po zapisaniu do jpg. Zupełnie jakby NC nie wyostrzał pliku zapisywanego w jpg. co jest grane?

p.s. z tifem jest lepiej.

RomanZWrocławia
21-09-2006, 12:08
Mam takie same spostrzeżenia. Mój sposób pracy w NC : obróbka Raw - zapis do Raw. Następbnie Batch Raw zapis do TIF (8,LZW) i dalej prosta Akcja w Photoshopie: przeróbka TIF na JPG z wybraną jakością. Brzmi ekwilibrystycznie, ale 2 z 3 kroków tej operacji to batch-e więc czas na herbatkę, lub kawkę lub ..........
PS Jeśli masz dużo miejsca na dysku możesz zapisywać TIF-y bez kompresji co znacznie skraca czas oprecji w NC.

Hektor
21-09-2006, 22:45
Mam takie same spostrzeżenia. Mój sposób pracy w NC : obróbka Raw - zapis do Raw. Następbnie Batch Raw zapis do TIF (8,LZW) i dalej prosta Akcja w Photoshopie: przeróbka TIF na JPG z wybraną jakością. Brzmi ekwilibrystycznie, ale 2 z 3 kroków tej operacji to batch-e więc czas na herbatkę, lub kawkę lub ..........
PS Jeśli masz dużo miejsca na dysku możesz zapisywać TIF-y bez kompresji co znacznie skraca czas oprecji w NC.

A próbowaliście obrabiać RAW'y bezpośrednio w Photoshopie ? Jeśli tak to czy ktoś porównywał wynik z NC ?

RomanZWrocławia
21-09-2006, 23:58
Oczywiście próbowałem obrabiać RAW-y w PS. Nie udaje mi się osiągnąć tych samych efektów jakie uzyskuję w NC. Wolę tonalność zdjęć obrabianych w NC - Rawy z PS są w/g mnie bez życia
w PS-ie nie potrafię "zautomatyzować" procesu korygowania balansu bieli wg. sfotografowanego wzoru - otrzymane pliki znacznie różnią się korekcją
Pliki z PS są OSTRZEJSZE niż z NC (TIFF z tego samego Rawa)-ALE taką samą ostrość otrzymuję po wyłączeniu w NC fukcji Noise Reduction która domyślnie jest włączona na stałe.
Zestaw narzędzi NC których używam w 99,9% przypadków to
*Curves
*Advanced RAW
*White balans
*D-Lighting
*Photo effects
wszystkie w jednej spersonalizowanej Tool Palette stale pod ręką (czego nie mogę zrobić w nowym NC-NX)
Zmiana np. ustawień w D-Lighting wymaga często korygowania ustawień w Advanced RAW ( ekspozycja) i np. Photo effects (Enhance Eark Tones) wszystkie te narzędzia mam pod ręką
W PSie część narzędzi dostępne jest na poziomie ACR, a część już po otwarciu rawa jako plik TIF w samym Photoshopie. Najważniejsze dla mnie narzędzia: Image/Adjustments/ Shadow/Highlight oraz Image/Adjustments/ Exposure nie mogą być otwarte jednocześnie.
Efekty osiągane za pomocą D-Lighting z NC i Image/Adjustments/ Shadow/Highlight Z PS różnią się. Ja wolę D- Lighting.
Ideałem byłby mix PS i NC i do takiej roli pretenduje nowy NCNX ale na razie jest tak niedopracowany że w\g mnie nie ma mowy o poważnej pracy na tym sofcie.
NC to bezlitosny złodziej czasu i wściekam się kiedy go używam, ale nie umiem osiągnąć zadowalających mnie efektów w PSie.

JK
22-09-2006, 10:26
habakuk, różnice pomiędzy tym co widzisz w NC i później w JPEGu, w innym programie, mogą być powodowane przez zupełnie inne algorytmy wyświetlania tych obrazów na monitorze. Pomijam tu, że JPEG jest formatem stratnym i już z tego względu zawiera mniej danych o obrazie, czyli również mniej ostrych detali.

Zrobiłem kiedyś eksperymment. To samo zdjęcie w formacie JPEG (z wyciętymi informacjami o exifie i profilu kolorów) wyświetliłem na tym samym komputerze i monitorze w kilku różnych programach (NC, GIMP, COREL PhotoPaint, PaintShopPro, ....) Praktycznie w każdej wersji wyświetlenia było ono nieco inne. Problem polega na tym, że zapisany obraz jest zazwyczaj dużo większy niż liczba dostępnych pikseli na monitorze, czyli obraz musi być automatycznie przeskalowywany (zmniejszany). Takie zmniejszanie, to nic innego, jak zastępowanie kilku/kilkunastu pikseli w rzeczywistm zdjęciu przez jeden piksel na monitorze. Kolor musi wiec być jakoś "uśredniany". Każdy progam robi to innym algorytmem, czyli troche inaczej. Każdy ma inne defaultowe ustawienia. Jeden po takiej operacji zmniejszenia mocno wyostrza, drugi wcale nie wyostrza, a trzeci robi to w minimalnym stopniu. Na przykład zdjęcia mocno wyostrzane w NC, po wyświetleniu w Corelu mają często wyrażne ziarnno (szum) w obszarach nieostrych (rozmyte tło), pomimo, że w NC tego nie było widać. To samo zdjęcie wyświetlone przez PaintShopPro jest zazwyczaj totalnie przeostrzone.

Po zapisie takiego testowego zdjęcia przez każdy z wymienionych programów i wydrukowaniu go na drukarce, te różnice się znacznie zmniejszają, choć zdjęcia identyczne nie są. Z tym jest podobnie jak z labami. Możesz robić co chcesz, ale raczej nie uda się uzyskać w różnych labach identycznego efektu z tego samego zdjęcia. Mogą być tylko mniej lub bardziej zbliżone do oryginału.

krzysztof jot
22-09-2006, 12:30
temat obróbki NC-PS był wielokrotnie poruszany na forum i mimo usilnych
działań starających sie "zdeklasować" NC jako soft - niestety prawda jest
brutalna - najlepsze efekty daje NEF obrabiany wstepnie w Nc i konwertowany
do TIFa czy JPga w celu dalszej obróbki w np.PS.
Uzyskuje sie bezapelacyjnie najlepsze kolory, tonalność i wszystk co tam jeszcze sie chce...
Zwracam uwage ze NC nie ma włączonego domyślnie NoiseReduction - NC otwiera
plik NEF z ustawieniami z aparatu. Widocznie w body masz włączony system odszumiania -
jak Normal to NC otwiera w posycji 8 jak Low - to w pozycji 4. Sugeruje w NEFie miec
wyłączone wyostrzanie body ( i w Palecie Advancet RAW - czyli Sharpening NONE )
a wyostrzac w palecie Unsharp Mask - w RGB lub w RED. Potem dać sobie spokuj z
wyostrzaniem - az do chwili ustalenia (skadrowania) do formatu - jak na papier to
bardzo delikatnie wyostrzyc po przeskalowaniu z parametrem PROMIEN - w granicach
0,6- 1,0 a jak na www tymbardziej nie zapomniec o wyostrzeniu - a PROMIEN na 0,3- 0,4.
Gwarantuje że będzie ostra jak diabli, no chyba że macie słoiki a nie obiektywy... :)

aries.mehehe
22-09-2006, 19:19
Nikon Capture w ogóle JPGi zapisuje dziwnie... Jest tych kilka ustawień i te najlepsze (jakością) opcje robią ogromne JPGi a te mniejsze strasznie kancerują plik. Przy eksportowaniu do TIFFa i późniejszej konwersji (np. FastStone) da się zrobić JPGa o mniejszej objętości i wyraźnie lepszej jakości. Inaczej jest w Capture NX -tu się da lepiej określić jakość kompresji (100 poziomów).

leon28
28-09-2006, 22:28
krzysztof jot (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=48) Zwracam uwage ze NC nie ma włączonego domyślnie NoiseReduction - NC otwiera
plik NEF z ustawieniami z aparatu. Widocznie w body masz włączony system odszumiania -
oj chyba ma wlaczona domyslnie, ja nigdy nie mialem w body wlaczonej tej opcji, a w przypadku nc, zawsze sie noisereduction wlacza

andrzej_laskowski
03-10-2006, 23:21
A ja się tylko zapytam tak z ciekawości.
Skąd wy wszyscy macie ten NC? Daliście po 500 zł za program do otwierania zdjęć??
No bo obróbka to i tak tylko w PS, lub np. Gimp.
A tak w ogóle to jest róznica między darmowym Rawshooterem a NC, skoro i tak "robimy" fotke w programie graficznym?
Pytam bo nie uzywałem nigdy nic innego,a 500 zł za programik do otwarcia NEF to dla mnie czyste zdzierstwo.

bradley
04-10-2006, 00:40
Jak to skąd !? Od Nikona :twisted:!