PDA

Zobacz pełną wersję : D300 i karta pamięci dziwna sytuacja



Ozborn
15-06-2009, 18:07
Witam posiadam od tygodnia d300 z karta sandisk extreme III 8 GB i na wyświetlaczu pokazuje mi że moge zrobić 394 foty 12 bitowe w rawach. No i byłem na zawodach i robię foty i patrze pod koniec zawodów na licznik fotek że zostało mi 60 fot do końca karty cykam dalej wchodzę w podgląd foty a tu oczom nie wierzę 520 fot zrobiłem. W instrukcji nie znlazłem nic na ten temat no chyba, że źle czytałem. Dziwne że pokazuje 394 a robię ponad 500 i jeszcze na górnym wyświetlaczu pokazuje mi stan do zera tak jak by do tych 500 z kawałkiem, ale nie wiem czy przestaje odliczać po pewnym czasie czy co. Miał ktoś coś takiego. Jeżeli było gdzieś na forum to sorki , ale nie znalazłem.

jacek.gold
15-06-2009, 18:08
tak ma być ;)

mam już dwie wolne ręce to dopiszę
aparat oblicza miejsce na karcie dla (prawdopodobnie) maksymalnego rozmiaru pliku a że zdjęcie zdjęciu rozmiarowo nierówne więc i miejsce zazwyczaj zostaje a co za tym idzie więcej zdjęć się tak naprawdę mieści

Ozborn
15-06-2009, 18:23
Jak tak ma być ehehhehehehe

dżejkej
15-06-2009, 18:23
Dzieję się tak, że każde zdjęcie zawiera inny poziom światła, kolorów, ciemnych i jasnych "plam".
W związku z tym są inne wielkości pliku. Moja karta ma 16GB, aparat pokazuje, że mogę zapisać koło 600 zdjęć w pełnej klatce w formacie RAW. W rzeczywistości raz na koncercie weszło prawie 1200. Finalnie jednak było to 16 GB.
Karta się nie rozciągnęła ;).
Pozdrawiam

Ozborn
15-06-2009, 18:35
No i wszystko jasne dzięki za odpowiedź bo w D80 czegoś takiego nie miałem hehehe. Można zamknąć:)

jacek.gold
15-06-2009, 18:59
jak nie jak tak?
zawsze pokazuje mnij niż faktycznie wchodzi

flyski
15-06-2009, 19:11
No i wszystko jasne dzięki za odpowiedź bo w D80 czegoś takiego nie miałem hehehe. Można zamknąć:)

w D80 jest podobnie, może różnice tu są mniejsze, ale też SZACOWANA ilość fot do zrobienia się zmienia nieadekwatnie do faktycznej ilości zrobionych, w zależności od zawartości szczegółów w zarejestrowanych kadrach (np. zdjęcia śnieżycy w zimie czy czarnego kota w bezgwiezdną noc będą dużo mniejsze obiętościowo od zdjęcia, no nie wiem, dajmy na to Paryża z lotu ptaka :) )

Altro
15-06-2009, 19:52
To prawda, tak ma być z powodów wyjaśnionych powyżej przez kolegów. Różnice mogą być spore - D 300 pokazuje mi na karcie SD extreme III 4 GB 151 zdjęć w 14-bitowych NEF a zrobiłem ich 240. D 80 ma podobnie.

erde
15-06-2009, 20:55
potwierdzam. Na karcie 4gb pokazuje 324 nefy do zrobienia. na koncertach zazwyczaj zapełniam kartę 450cioma zdjęciami