Zobacz pełną wersję : D60 18-55 VR - front focus
Witam serdecznie!
Kupiłem nowego D60 + 18-55 VR. Pierwsze zdjęcia testowe pokazały powtarzalne problemy z ustawianiem ostrości. Wykonałem testy - 10 testowych zdjęć jednolitego tekstu - wynik za każdym razem był ten sam - taki jak na zdjęciu poniżej:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/293cf43b8f8b2f30.html
Ostrzenie wykonałem na fragment zaznaczony na czerwono centralnym punktem autofocusa. Ogniskowa 55, przesłona 5,6 czas 1/40 s, ISO 100. Efekt - w pełni powtarzalny FF.
Aparat i obiektyw został wysłany do serwisu Nikona. Jak sądzicie - czy można liczyć na to, że zostanie to poprawione? Informacja od sprzedawcy, że "przecież to obiektyw amatorski" mnie zupełnie nie przekonuje. Czy wydatek 2000 PLN ma kończyć się źle ostrzącym obiektywem, bez możliwości zrobienia poprawnego zdjęcia?
Problem był w pełni powtarzalny. Rozczarowałem się D60. Może serwis Nikona zetrze to złe wrażenie? Liczyłem na to, że Nikon, to Nikon...
Pozdrawiam,
Vermis
Gurgul99
13-06-2009, 10:45
A zadam takie pytanie - masz może wadę wzroku? To co dla Ciebie jest ostre dla innych niezupełnie.
A zadam takie pytanie - masz może wadę wzroku? To co dla Ciebie jest ostre dla innych niezupełnie.
Tak, mam wadę - minus, noszę okulary. Jednakże ostrość jest 4 linijki niżej niż powinna. W jaki sposób wada wzroku może mieć na to wpływ?
Pozdrawiam,
Vermis
Gurgul99
13-06-2009, 11:01
Ja mam ułamkową wadę skorygowaną soczewkami i zauważyłem, że jak ostrzę manualnie to na początku ostrość delikatnie różniła się od AF. Tego się trzeba nauczyć po prostu.
Chcesz powiedzieć, że w 18-55 VR AF po prostu jest słaby i lepiej ostrzyć ręcznie???
Gurgul99 - jakich soczewek użyłeś że nagle punk ostrości na powyższym zdjęciu przesunął się na pole zaznaczone na czerwono? ;)
Gurgul99
13-06-2009, 11:17
Nie. Chodzi o to, że jak chciałem nim ostrzyć ręcznie to obraz nie wychodził mi taki jaki powinien być. Skorygowałem troszkę wizjer suwakiem i teraz punkt ostrości jest idealny. Spróbuj zrobić 2 zdjęcia przy ogniskowej 55, np. tarczy zegarka, z AF i bez. A później na tym przykładzie naucz się korygować ostrość.
Teraz wychodzi mi to tak,
AF
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img37.imageshack.us/i/35609297.jpg/)
Manual
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img37.imageshack.us/i/noaf.jpg/)
Vermis - te testy robiłeś z ręki czy ze statywu ?
ceekay78
13-06-2009, 11:32
Moim zdaniem robiłeś z ręki i niestety nie trafiłeś (nie utrzymałeś aparatu)- przesunałęś rękę.
popatrz na exif ogniskowa 55 a czas 1/40.
Vermis - te testy robiłeś z ręki czy ze statywu ?
Testy wykonywałem z ręki. Ale powtórzyłem je z aparatu leżącego nieruchomo na biurku. Wyniki były podobne - regularnie nie ostre zdjęcia...
Ciekawe jak postąpi serwis Nikona...
Moim zdaniem robiłeś z ręki i niestety nie trafiłeś (nie utrzymałeś aparatu)- przesunałęś rękę.
popatrz na exif ogniskowa 55 a czas 1/40.
Czy robiąc to samo 10 razy mogłem za każdym razem przesuwać w tą samą stronę?
Pozdrawiam,
Vermis
Czy robiąc to samo 10 razy mogłem za każdym razem przesuwać w tą samą stronę?
A spust wciskałeś za każdym razem w inną czy zawsze w dół ;)
Ciekawe jak postąpi serwis Nikona...
Normalnie, jeżeli jest wada, poprawią, jeżeli nie - zapłacisz za fatygę.
Gurgul99
13-06-2009, 13:37
A nie masz możliwości pożyczyć komuś aparatu, niech zobaczy obiektywnym okiem.
Niemerytorycznie:
Informacja od sprzedawcy, że "przecież to obiektyw amatorski"
Kupiłem Skodę i jak jadę po mieście 50 to prędkościomierz pokazuje 30 (20km/h mniej). Wada zwiększa się wraz ze wzrostem prędkości (na autostradzie pokazuje 80 jak jadę 130 (50km/h mniej). Sprzedawca twierdzi, że to "amatorski samochód" i tak musi być :) Śmieszne? Dla mnie tak. Tak samo jak argumentacja z FF obiektywu.
Merytorycznie:
Vermis --> Jest cień szansy, że Twój test nie jest miarodajny, ponieważ zakres widzenia pola centralnego autofocusa krzyżowego jest dosyć duży. Na tyle duży, że może objąć ostre linijki w Twoim tekście. Skoro zestaw już wysłałeś do serwisu to za późno, ale na przyszłość jak już robisz testy to postaraj się maksymalnie wyizolować obiekty w które celujesz (np. test bateryjkowy na równomiernym tle: http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=100152 - identyczny problem w moim zestawie)
A tak w ogóle to głowa do góry - serwis musi sobie z tym poradzić.
PS. Przepraszam urażonych właścicieli Skód :D
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.