Zobacz pełną wersję : S5pro test softu do raw na odzysk przepaleń
Jako klasyczny onanista sprzętowy, po zakupie S5pro wykonałem mnóstwo różnych testów, teścików i porównań.
Jednym z (dość ciekawym) było jak radzą sobie różne "wywoływacze" z odzyskaniem magicznych informacji z przepaleń.
Test, przeprowadziłem w ten sposób że próbowałem możliwie najlepiej odzyskać szczegóły z prześwietleń zachowując mniej więcej ekspozycję całości obrazka.
Na tapetę poszły w kolejności:
- BibbleLite (zakupiona licencja)
- Raw Therapee (freeware)
- CaptureOne4 (trial)
- s7raw (freeware)
- Adobe Lightroom (trial)
- ufraw (freeware)
Bibble ufraw nie prezentuję jako że jakość była zupełnie nieakceptowalna, bibble tworzyło jakieś masakryczne artefakty a ufraw właściwie nic nie odzyskiwał.
Dla pozostałych wygląda to tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img140.imageshack.us/img140/5370/s5prohiglightsrecoveryty.jpg)
Oczywiście, zdaję sobie sprawe że różne osoby działające na codzień w poszczególnych programach mogłyby uzyskać o niebo lepsze efekty, ale ja używając do tej pory (z d50) wyłącznie bibble, starając się najlepiej jak mogłem uzyskałem takie efektu.
Zastanawia ilość i jakość informacji odzyskanych przez Lightroom, właściwie dystansuje resztę.
Aczkolwiek s7pro, jestem pewien, w rękach fachowca może odzyskać więcej gdyżwłączając tylko sensory R widać właściwie każdy włosek, tylko że ekspozycja całego obrazka wtedy bardzo spada i jakość szczegółu i koloru jest bardzo marna... No i ergonomia s7raw to jakaś porażka jest... :(
Czy jest Lightroom pod linuksa?? :>
Podziecie się własnymi spostrzeżeniami z wywoływania rafów
BugsBunny
12-06-2009, 11:39
myślę że warto jeszcze dołączyć efekt softu producenckiego - tego który dostałeś z aparatem ( FinePix Studio ). Okaże się że nie ma sensu zajmować sobie czasu innymi programami. LR jest świetny ale przeinacza trochę kolory
a podobny test jest tu:
http://www.gdargaud.net/Photo/RawProcessors.html
jackrabbit
12-06-2009, 11:42
Czy jest Lightroom pod linuksa?? :>
a testowales moze lightzone?
[quote=BugsBunny;1322918]myślę że warto jeszcze dołączyć efekt softu producenckiego - tego który dostałeś z aparatem ( FinePix Studio ). Okaże się że nie ma sensu zajmować sobie czasu innymi programami. LR jest świetny ale przeinacza trochę kolory
słuszna uwaga porównanie FinePixStudio z Lightroomem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img140.imageshack.us/img140/2402/s5prohiglightsrecoverytp.jpg)
dziwne, ale ciągle z LR wyciągnęło więcej informacji niż z oryginalnego softu...
Wydaje się że to kwestia tylko algorytmu, bo jak na[pisałem wcześniej, w s7raw, włączając tylko sensory R, informacji w światłach jest znacznie więcej
BugsBunny
12-06-2009, 11:56
dziwne, ale ciągle z LR wyciągnęło więcej informacji niż z oryginalnego softu...
Wydaje się że to kwestia tylko algorytmu, bo jak na[pisałem wcześniej, w s7raw, włączając tylko sensory R, informacji w światłach jest znacznie więcej
ano dziwne - ustawiłeś DR 400% ?
przy ustawieniu wysokich wartości recovery w LR faktycznie wydaje się że odzyskuje więcej świateł, ale zdjęcie staje się jakieś dziwne, nienaturalne i o zupełnie innych kolorach
ano dziwne - ustawiłeś DR 400% ?
przy ustawieniu wysokich wartości recovery w LR faktycznie wydaje się że odzyskuje więcej świateł, ale zdjęcie staje się jakieś dziwne, nienaturalne i o zupełnie innych kolorach
oczywiście że ustawiłem...
tu jeszcze dwa, SilkyPix i LightZone:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img34.imageshack.us/img34/8369/s5prohiglightsrecoveryt.jpg)
kolorów, ostrości i innych elementów nie tykałem, odzysk w światłach tylko mnie interesował.
Ciekawy jest ten LightZone, całkiem dobry odzysk, ale dziwny interfejs... i pod Linuksa :)
LR odzyskuje najwięcej, bo oprócz wykorzystania pikseli R używa też własnych algorytmów do rekonstrukcji danych w przepaleniach (nawet w przepaleniach obejmujących piksele R).
robin102
12-06-2009, 14:42
Bo LR w nazwie podobnie jak Fuji powinien mieć dopisek PRO :) bo to warsztat fotografa jest, a nie wywoływarka do rawów.
To naprawdę są tacy którzy wstrzymali się z zakupem S5 bo liczą że wyjdzie S6 za 3000 zł? :D :D :D :D :D
Tak JA ;)
Myślę, że aby test był pełny należy dodać jeden programik, który prawdopodobnie najlepiej będzie współpracował z przepałami S5 Pro - Hyper Utility v2
Albert44
17-06-2009, 11:51
Myślę, że aby test był pełny należy dodać jeden programik, który prawdopodobnie najlepiej będzie współpracował z przepałami S5 Pro - Hyper Utility v2
Hyper Utility v3!
marszull
17-06-2009, 12:49
A to nie bedzie to samo co wymienione juz FinePixStudio?
Myślę, że aby test był pełny należy dodać jeden programik, który prawdopodobnie najlepiej będzie współpracował z przepałami S5 Pro - Hyper Utility v2
niestety nie mam skąd go ściągnąć (na Fuji jest tylko updater do wersji z cd) a na cd zktóre dostałem z aparatem nie ma tego softu.
HU trzeba sobie kupić.
kota w worku?? :)
Albert44
17-06-2009, 14:11
niestety nie mam skąd go ściągnąć
Szukajcie a znajdziecie..:twisted:
Szukajcie a znajdziecie..:twisted:
ale jak znajdziecie to formalnie nie możecie sie przyznać że znaleźliście...:???:
Albert44
17-06-2009, 15:12
ale jak znajdziecie to formalnie nie możecie sie przyznać że znaleźliście...:???:
Ano :neutral:
mój wniosek oparty na własnych doświadczeniach jest następujący: naj. inf. w światłach odzyskuje ACR lub LR (to chyba ten sam silnik). HU którego posiadam (i mogę się przyznać ;) ) ma korekcje ex tylko - 1EV szału z odzyskiwaniem świateł nie ma. ACR ma -4EV i odzuskuje dużo więcej. Ale... (rzeby nie było tak pieknie) Hu daje najlepsze kolory, szczegół i szum. jesli już mam tak drastycznie dynamiczną scenę to całość wywołuje w HU a nastepna warstwa tylko dla świateł z ACR.
To prawda.
HU ma senitization (exposure) od -1 - +4 (jak dobrze pamiętam) niemniej jednak -1 to niewiele, by sie przekonać o mozliwosciach matrycy...
Lightroom wyciąga rewelacyjnie, sam sie o tym przekonałem.
Co ciekawe, mój LR ma ACR 4.4
Natomiast moj CS2 współpracuje z najwyzszym 3.7 - żaden wyzszy juz nie jest kompatybilny.
Niemniej jednak różnic raczej nie zauważam i przy pociągnięciu suwaka do -4 w obu programach pokazuje się nowy świat, którego reszta aparatów częścią nie jest :)
Mały update, przez parę dni bawiłem się Lightzone i próbowałem opanować jego dziwny interfejs... który okazuje się być genialny :) każdym półtonem (z dokładnością 0,5EV) można sie bawić oddzielnie :) a oto efekt w porównaniu z Lightroomem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img268.imageshack.us/img268/5595/s5prohiglightsrecoverytk.jpg)
Chyba sobie kupię Lightzone :) ten soft jest genialny, najbardziej podoba mi się że każda modyfikacja obrazu jest warstwą i jak z warstwą można ustawić np. różne metody krycia warstw. No i kolory w przepałach nie głupieją... blond jest blond a nie róż...
Robinie - spróbuj, zmienisz zdanie odnośnie LR :>
I kosztuje tylko 100 dolara zamiast 300 no i co najważniejsze - śmiga pod pingwinem :)
robin102
19-06-2009, 15:30
Robinie - spróbuj, zmienisz zdanie odnośnie LR :>
I kosztuje tylko 100 dolara zamiast 300 no i co najważniejsze - śmiga pod pingwinem :)
Ciekawe rzeczy pokazujesz. Potwierdza się porzekadło, że nigdy nie ma tak dobrze żeby nie mogło być lepiej.
Ja niestety nie walczę już o takie szczegóły które wiem, że dla wielu osób mają znaczenie. Zmienić program to zmienić przyzwyczajenia i przypuszczam, że ten który proponujesz nie jest tak szybki i uniwersalny jak LR ale jak widać z obrazków w odzysku ze świateł jest skuteczniejszy no i ten kolor daje do myślenia.
Zmienić program to zmienić przyzwyczajenia i przypuszczam, że ten który proponujesz nie jest tak szybki i uniwersalny jak LR ale jak widać z obrazków w odzysku ze świateł jest skuteczniejszy no i ten kolor daje do myślenia.
też myślałem że "Nie rzucim Bibble, skąd nasz ród..." :) ale po zrozumieniu działania tego dziwnego interfejsu w Lightzone...
Pobaw się trialem - sam zobaczysz... :)
grissley
03-07-2010, 18:33
Czyli co, można uznać, że dla Fuji LightZone pełni taką samą rolę, jak NC dla Nikona?
A jak z jego prędkością?
Na razie przetestowałem tylko ACR (S5 mam od... wczoraj) i mało nie zjadłem monitora ze złości, tak się przetwarzanie ślimaczyło... :|
grissley
03-07-2010, 23:20
%#$@&^%#$, LightZone potrzebuje CPU obsługującego SSE2.
Na moim AthlonieXP nie pójdzie :(
%#$@&^%#$, LightZone potrzebuje CPU obsługującego SSE2.
Na moim AthlonieXP nie pójdzie :(
Póki co Bibble 5 jeszcze nie obsługuje RAF-ów :mad: więc zostaje partyzantka z s7raw badź fortunękosztujący Lightroom... bo soft od fuji jest mocno okrojony...
arturherda
04-07-2010, 20:49
Bez przesady z tym LightZone. Znam soft nieźle i choć ma parę świetnych bajerów - całkiem przydatnych w codziennej pracy to za Lightroomem może jedynie kroczyć, ale daleko mu do produktu Adobe. Jeśli chodzi zaś o HU to daje rzeczywiście najlepszą jakość zdjęć, choć jest toporny.
grissley
05-07-2010, 00:24
LightZone u mnie się nie zainstaluje.
Przetestowałem więc jak na razie ACR i LightRoom.
I teraz mam ochotę głową walić w ścianę - na tym przecież nie da się pracować.
Obróbka jednego zdjęcia zajmuje z kwadrans. Mam procesor 2.4Ghz i toto po prostu go zarzyna.
No nie da się tak pracować.
Hyper Utility podobno jeszcze bardziej zamulający, a z reszty softu wypluwa się chyba sporo gorszy jotpeg.
Załamka... :(
Albert44
05-07-2010, 14:12
Spróbuj, DxO Optics Pro 6.2 - trial do pobrania ze strony DxO. Oczywiście HU, ostatecznie Lightroom.
arturherda
05-07-2010, 22:41
Defragmentacja, posprzątaj dysk, wywal śmieci, znów defragmentacja i znów i znów... teraz odpal Lightrooma :)
grissley
05-07-2010, 22:50
No mogę zaraz posprzątać, ale co ma dysk do rzeczy, skoro to procek się zawala, a nie plik wymiany?
RAMu to ja mam jeszcze zapas, połowę raptem wykorzystuje.
grissley
06-07-2010, 07:45
Poczyściłem dysk, rejestr, zdefragmentowałem - nic to nie dało.
Zauważalnych zmian brak
arturherda
06-07-2010, 11:16
To co u licha tam siedzi u Ciebie? Ja nie mam żadnych problemów ani z Lightroomem ani z HU
grissley
06-07-2010, 18:18
To co u licha tam siedzi u Ciebie?
Athlon XP 3100+, 2GB RAM.
grissley
08-05-2013, 15:02
Tak aktualizacyjnie, po 3 latach - na czterordzeniowym Phenomie 3.47GHz i 16GB RAM LightZone nadal chodzi jak krew z nosa ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.