PDA

Zobacz pełną wersję : D60 i balans bieli przy portretach



yarass
10-06-2009, 20:33
Witam.

Akurat chyba to moj 2gi temat na forum. Problem dotyczy zdjec portretowych i balansu bieli. Nie wiem kompletnie co jest. Gdy robi nawet sie z koretka ekspozycji i blysku swiatla zdjecia wychodza lekko czerwonawe.

Przyklad :
http://bijou.brda.net/~yarass/DSC_3457.JPG

Jak widac na zdjeciu wlosy jak skora zostala przebarwiona. Kolor wlosow jest lekkawo brazowy - tutaj wyszedl rudy. Kolor skory jest naturalny blady a tutaj wyszedl czerwony jak po opaleniznie. Probowalem w trybie M,P jak i samym trybie tematycznym do zdjec portretowych.

Mozliwe, ze ktos mial podobny problem. Pobierajac probke do balansu bieli jest podobny efekt. Akurat to zdjecie z przykladu wykonane jest z lampa zew. Sunpak PF30x.

Prosze o pomoc.
/Prosze mi wybaczyc glupie pytanie ale instrukcja jak metoda prob i bledow nie przyniosla zadnego efektu/

Greg77
10-06-2009, 20:41
Zalecam NEFy i problem sie skonczy.........
Aaaa zapytam tylko jaki kolor maja sciany czy sufit o ktory odbijasz swiatlo lampy??

yarass
10-06-2009, 20:42
Bialy ..... akurat tyl to byla roleta zielona.

SlaWasII
10-06-2009, 22:32
A próbowałeś zrobić korektę odcienia in plus? (menu fotografowania->optymalizacja zdjęcia->ustawienia osobiste)

yarass
10-06-2009, 22:38
mialem na 0. hmmm moze da jakis rezultat

Wiec moje pytanie dalsze :
- wyostrzenie zdjec auto
- kompesacja tonalna auto
- tryb kolorow IIIa
- nasycenia auto
- korekta odcienia 0
Cos zle ?

Do tej pory mialem ustawione na barwy jeszcze zywsze. Ale nie widzialem zeby mialo to wplyw na zdjecia.
Mozliwe ze i tu popelniam blad.

SlaWasII
10-06-2009, 22:40
Też mi się kiedyś podobału "jeszcze żywsze". Ostatnio sam sobie reguluję w zależności od potrzeb. Trza trochę pospacerować po menu ale cóż... to jest amatorska puszka.

krzpob
10-06-2009, 22:48
sugeruje balans bieli na pomiar manualny i białe tło :) Powinno pomóc.

yarass
10-06-2009, 22:55
Chyba znalazlem odpowiedz. Ustawienie barw "jeszcze zywsze" robilo czerwien. Pozatym zmienilem inne ustawienia :
- barwy wlasne
- wyostrzenie zdjec +1 /+2
- kompesacja tonalna +1
- tryb kolorow Ia
- nasycenia 0
- korekta odcienia +3 / +6

Skora zrobila sie naturalna. Nawet przy doswietleniu z lampa lepiej to wyglada.

Oczywiscie ze pomiar balansu bieli na bialym tez probowalem efekt byl podobny. Bardziej te ustawienia przed chwila pomogly.

slav1973
10-06-2009, 23:11
Przede wszytkim musisz ustawić balans bieli ręcznie, bo teraz jest na auto. W D60 akurat opcje balansu bieli są mocno rozbudowane i pozwalają na sporą kontrolę i dostosowanie do swoich potrzeb i wizji.

SlaWasII
10-06-2009, 23:40
Jeśli jest jeden rodzaj źródła światła powyżej 3500K, na dodatek jeśli to jest światło z lampy, auto sobie śmiało poradzi i PRE niewiele poprawi. Ale spróbować warto.