PDA

Zobacz pełną wersję : 5400 - pytanie o AF



Wozik
24-02-2005, 22:43
AF w 5400 ma kilka trybów pracy: auto, ręczny i wyłączony. Jak skorzystać z tego trzeciego i w jakich sytuacjach on się sprawdza najlepiej?

To było pytanie pierwsze, a teraz drugie: w jaki sposób można ręcznie nastawić ostrość? Czytam, czytam instrukcję i ni cholery nie wiem...

Campo
24-02-2005, 23:00
Przepraszam, co znaczy wylaczony AF? Nie ma czegos takiego. W sumie jest, ale to wlasnie MF, czyli reczne ustawienie ostrosci. Wtedy AF jako taki (auto focus) jest wylaczony. A MF dziala w trybach PASM poprzez trzymanie przycisku AF i krecenie kolkiem nastawczym pod kciukiem (sic! ergonomia tego do luftu, ale tez i wykorzstanie, poza makro - zadne).

Aaaaaa, teraz zrozumialem o co ci chodzi. AF auto, reczny i wylaczony. Juz tlumacze. 5400 moze mierzyc ostrosc w 5 punktach kadru lub tylko w centralnym. Ustawienie trybu AF na auto powoduje, ze aparat sam wybiera, ktorym z piecu punktow mierzyc ostrosc - teoretycznie mierzy zawsze na obiekt najblizszy nam, ale w praktyce i tak robi co chce. Reczny - tzn, ze sam wybierasz sobie ktorym z pieciu punktow (centralny, lewy, prawy, gorny i dolny) chcesz ostrzyc. Wylaczony - aparat zawsze mierzy srodkiem kadru (niestety, na LCD nic pokazuje gdzie ten srodek jest...). Trybu wylaczonego uzywaj wtedy, kiedy jest gorsze (slabsze) natezenie swiatla oraz wtedy, kiedy... wiesz co chcesz miec ostre na zdjeciu ;). Tryb reczny tez sie przydaje, owszem, ale o auto tak naprawde chyba lepiej zapomniec... Ja mu nie ufam.

Jaaaaacie, pierwszy bylem tu pomocny :D.

Wozik
24-02-2005, 23:08
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. O to chodziło! ;-)

[ Dodano: Pią 25 Lut, 2005 ]
Aha, jeszcze jedno...

W instrukcji napisane jest, że dając AF na off można ustawić ostrość na element, który znajduje się poza centralną częścią kadru, co lekko kłóci się z tym, co napisałeś... Czy chodzi o to, że ustawiam ostrość na danym obiekcie, blokuję ją i przesuwam obiektyw? Jeśli tak, to nie widzę różnicy pomiędzy takim ustawieniem a ustawieniem automatycznym.

Jak to w końcu jest?

[ Dodano: Sro 16 Mar, 2005 ]
Słuchajcie... ponawiam temat, niestety wciąż nie wiem jak ostrzyć poza centralną częścią kadru. Instrukcja mówi, że w trybi AF OFF można ostrzyć w dowolnej części kadru, ale, cholera, jak?

Pomocy ;-)