PDA

Zobacz pełną wersję : swiatlo dzienne a zarowe



dosent
24-02-2005, 15:27
Nie wiedzialem jak madrze zatytulowac ten watek :-)
Chodzi mi o to, czym sie rozni swiatlo dzienne od kazdego innego (w tym zarowego). Czyli dlaczego musimy zmianiac WB w zaleznosci od oswietlenia. Czyli co tak naprawde sie zmiania po przelaczeniu WB na zastane swiatlo. Czyli chyba fizyka (nigdy nie lubilem...)
Pytania pomocnicze:
- czy swiatlo zarowe ma wezsze spektrum?
- czy swiatlo zarowe ma 'dziury' w widmie (jak wytlumaczyc dominante kolorystyczna)?
- czy fotografujac w swietle innym niz dzienne otrzymujem na matrycy mniej informacji (czesc widma jest obcieta, czyli czesc kolorow odfiltrowana)?
Sorry jezeli pytania sa idiotyczne, ale glowkuje nad tym juz drugi dzien i czuje ze sie zapetlilem :-) Zrobilem 'burze mozgow' z bratem i zapetlilem sie jeszcze bardziej :-) Wlasnie on podsunal mi teorie 'dziurawego widma' :-)
Pomozcie...

Krakus
24-02-2005, 16:17
Polecam poszukanie informacji na temety:
- promieniowanie ciała doskonale czarnego,
- prawo Wiena.

Światło żarowe ma widmo ciągłe (w odróżnienu od lamp sodowych), tylko maksimum ma gdzie indziej niż światło słoneczne.

thx
24-02-2005, 16:22
WB trzeba zmieniac ze wzgledu na rozna temperature barwowa swiatla... w instrukcji jest to wszystko ladnie pokazane...

Anonymous
24-02-2005, 17:45
Znacznie upraszczając temat, światło białe składa się z trzech komponentów czerwonego, zielonego i niebieskiego. Ilość każdego składnika jest różna dla różnych źródeł światła. Ta proporcja to balans bieli.
Załóżmy, że światło słoneczne ma "1 jednostkę" czerwieni, "1 jednostkę" zieleni i "1 jednostkę" niebieskiego.
Światło żarowe będzie miało "1 jednostkę" czerwieni, "1/2 jednostki" zieleni i "1/2 jednostki" niebieskiego.
Biała kartka (taka co pochłania równomiernie światło R, G i B) oświetlona jednym lub drugim światłem "odbije" i wyśle na matrycę śuiatło, którego proporcja bedzie zgodna z tym co wcześniej napisałem. Cała scena reaguje w ten sposób. Znając proporcję zielonego, czerwonego i niebieskiego możemy skorygować obraz tak, by wyglądał naturalnie dla oka.

c2h5oh
24-02-2005, 17:57
Zrodlo swiatla zarowego mozemy z dobrym przyblizeniem traktowac jako Ciala Doskonale Czarne (i wiekszosc innych zrodel swiatla tez, z wylaczeniem m.in. wymienionych wyzej lamp sodowych).
Cialo takie emituje fale elektromagnetyczne o roznych dlugosciach, rozklad widma tych fal zalezy od temperatury ciala - jesli jest zimniejsze to maksymalna emisja jest blizej czerwieni, a jesli cieplejsze blizej niebieskiego.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://novell.ftj.agh.edu.pl/~wolny/k1graf/5.gif)

Wyznaczenie maksimum emisyjnego pozwala na obliczenie tej temperatury zgodnie z prawem przesuniec Wiena. Jesli mamy ta temperature to mamy rozklad widmowy swiatla i wiemy jak wplywa ono na oswietlony obiekt i co aparat ma zrobic zeby zamaskowac roznice miedzy postrzeganiem tego swiatla przez matryce i ludzkie oko, zeby po zarejestrowaniu obrazu uzyskac to samo.
Jesli temperatura bieli bedzie nizsza od zmierzonej to zdjecie bedzie zoltawe/czerwonawe, jesli przeciwnie to zielonkawe/niebieskawe.

Mam nadzieje ze rozjasnilem.

dosent
24-02-2005, 18:04
Zaczyna sie robic jasniej :-) Dzieki.
Musze to przegryzc...
A mialo byc tak pieknie - zdjecia mialy byc, plenery... A ja tkwie w teori... :D
Dzieki wszystkim jeszcze raz!
pzdr

Krakus
24-02-2005, 20:00
Nie przejmuj się. Wystarczy zmierzyć w aparacie balans bieli, albo poprwić go w Nikon Capture.

zkruk
25-02-2005, 00:57
Nie tak latwo... ja nadal uwazam, ze zarowki, halogeny tak jakos nie do konca oddaja wszystko piknie... jakos nigdy nie udalo mi sie skorygowac idealnie swiatla zarowego...
a moze po prostu nie ma czegos takiego jak idealne WB?
ale to wyzsza szkola jazdy ... a moze szukanie ?
jak na razie przygotowuje sie do Provi ;)

ALF
25-02-2005, 02:42
w normalnych aparatach używa się do tego celu (BB) filtrów konwersyjnych (kompensacyjnych), które niwelują zafarby spowodowane różnymi źródłami światła...cykam w takich warunkach, gdzi sala gimnastyczna ma wielkie angielskie okna, rtęcióki i świetlówki...bez korekcji filtrowej wychodzi piękny zielonkawy zafarb, z filtrem 81A lub skylightem 1A jest zupełnie normalnie, z tym, ze 81A ciut ociepla twarze...