PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie w sprawie zdjecia z nikona d5000



gabrys76
08-06-2009, 16:59
Kupiłem nikon d5000 i na zrobionych zdjęciach przy powiększeniu widać czerwoną plamkę czego to może być wina czy mam dać aparat do serwisu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img248.imageshack.us/my.php?image=dsc0034.jpg)

dko
08-06-2009, 17:08
po mojemu to HotPixel i nie wiem czy to na gwarancji jest , myślę że łatwiej i szybciej będzie w sklepie wymienić (do 7 czy 10 dni (internet)), no i nie masz gwarancji (jak oddasz do serwisu) że nowy wymieniony nie będzie miał np. 10 takich "wesołków"

raddeli
08-06-2009, 17:10
Mi to wygląda na jakąś wadę pikseli - ciągle świecące na czerwono. U mnie na matrycy też są (trzy i do tego dwa na biało i jeden na czerwono) ale widać je przy bardzo dużym powiększeniu. Gdybym zdjęcia kiedyś nie powiększał ile wlezie to bym ich nie zauważył.
Mapowanie matrycy w serwisie Nikona jest darmowe. Jeśli widać je baaardzo to żądaj wymiany na nowy, a jeśli tylko w dużym powiększeniu to się przyzwyczaj. Podobno z czasem pojawiają się nowe takie wesołki.

velaskez
08-06-2009, 17:14
A naprawdę Ci to aż tak przeszkadza? Jak będziesz w Wawie to zmapujesz. Póki co nie ma co, jest tylko jeden. I tak nie masz pewności, że w wymienionym będzie mniej.;)

raddeli
08-06-2009, 17:18
Póki co nie ma co, jest tylko jeden.

Na razie zobaczył jednego. :) Ja też tak miałem, spanikowałem co to jest i zacząłem analizować piksel po pikselu.
Już mi przeszło :mrgreen:

truman20
08-06-2009, 17:28
Na razie zobaczył jednego. :) Ja też tak miałem, spanikowałem co to jest i zacząłem analizować piksel po pikselu.
Już mi przeszło :mrgreen:
Ponad 10 mln pikseli, to jest co analizować :)

raddeli
08-06-2009, 17:31
Ponad 10 mln pikseli, to jest co analizować :)

Z takim małym przymrużeniem ta analiza 10 milionów pikseli :-D. Ale najważniejsze, że już przeszło. I dobrze mi z tym :mrgreen:

velaskez
08-06-2009, 17:43
Powinienem zapodać swoje na ISO1600 podczas meczu zapaśniczego. D80. Nie dość, że szumi to jeszcze te kolorowe ciapki wszędzie:mrgreen:

gabrys76
08-06-2009, 20:13
koledzy pojechałem dzisiaj do sklepu pokazałem sprzedawcy co jest na zdjęciach i wymiana na nowy super co.

raddeli
08-06-2009, 20:15
Super. Obyś nowych wesołków nie miał i na tym.
Tamten sprzęt pewnie trafił z powrotem na półkę i pójdzie do mniej uświadomionego użytkownika. ;-)

kronos28
08-06-2009, 20:23
koledzy pojechałem dzisiaj do sklepu pokazałem sprzedawcy co jest na zdjęciach i wymiana na nowy super co.

no to sprawdz teraz tego... a wiesz co jest smieszne w na 1000000% masz i na tym hot/dead pixela :D (albo w niedlugim czasie będziesz mieć) - nie istnieją matryce idealne. Wszystkie matryce na etapie produkcji i montażu przechodzą fabryczne mapowanie aby "usunąć" wadliwe pixele. Bajer polega na tym, że mapowanie nie jest operacją jednorazową i moga one powtórnie wyjść po jakimś czasie (dniach, tygodniach, miesiącach - nie ma znaczenia).

Konkludując - straciłeś tylko czas drogi kolego, bo to taka syzyfowa pracai wymieniać sobie możesz w nieskończoność. Hot/bad pixele sa normą.

Blasius.G
08-06-2009, 20:38
Trzeba tez pamietac, ze to tylko punkcik na wielkim obszarze i jego usuniecie jest mozliwe w najprostszym nawet programie graficznym. Ja mam jeden taki ni bialy, ni fioletowy, w duzym powiekszeniu nawet ksztalt krzyzyka przyjmuje. Wychodzi na ciemnym obszarze juz przy srednich wartosciach iso.

gabrys76
08-06-2009, 21:10
Super. Obyś nowych wesołków nie miał i na tym.
Tamten sprzęt pewnie trafił z powrotem na półkę i pójdzie do mniej uświadomionego użytkownika. ;-)

Tak jak piszesz pójdzie do mniej uświadomionego użytkownika.

Artur_A
08-06-2009, 21:10
A na marginesie, to kadr wyszedł w modnym ostatnio trendzie :)

neomarcel
09-06-2009, 16:07
Miałem 2 HOTY w N.D60. Pierwszy wyskoczył już na 4 zdjęciu, drugi po ok. 800 - będąc przejazdem w W-wie podszedłem do Salonu Nikona - Mapowanie matrycy zajęło ok 5 minut i po sprawie..... W tej chwili na liczniku mam ok 4000 klapnięć i jak na razie brak.....oby tak pozostało....Obsługa w salonie poleciała uważać z długimi czasami i max ISO

raddeli
09-06-2009, 16:11
Witam Kolegę z Tarnobrzega :)

Ja nawet miałem jechać specjalnie do Wawy ale sobie odpuściłem po lekturze forum.

farizer
09-06-2009, 16:31
Jak na moje oko to jakaś wada matrycy. Warto byłoby zobaczyć czy z inna kartą też się tak dzieje.

raddeli
09-06-2009, 16:45
Jak na moje oko to jakaś wada matrycy. Warto byłoby zobaczyć czy z inna kartą też się tak dzieje.

A przeczytałeś cały wątek?

telly
11-06-2009, 01:10
A przeczytałeś cały wątek?

Przeczytał, czy nie, ma w stopce "brak weny", no to się wykazał.