PDA

Zobacz pełną wersję : oznaczenie cokina i hitecha. prosba o pomoc w identyfikacji



MikeP
19-09-2006, 15:49
Witam

Mam prosbe o pomoc. Widze na allegro taka oto oferte szarej polowki. Zapewne czesc z Was ja ma w swoim arsenale.

http://www.allegro.pl/item128446042_filtr_szary_polowkowy_typu_cokin_p_n d4_121m_.html

Chcialbym dowiedziec sie jak ten filtr ma sie do filtrow hitecha. Konkretnie chodzi mi jaki jest jego odpowiednik u hitecha oraz czy ten filtr to filtr z lagodnym czy ostrym przejsciem.

Kolejna sprawa jest to czy ten filtr rzeczyiscie odpowiada Cokinowi wspomnianemu przez sprzedawce (121M)?

Bede wdzieczny za pomoc w identyfikacji.

Pozdrawiam

MikeP

ALF
19-09-2006, 16:46
MikeP, jak sprzedający sprytnie napisał...filtr "typu" cokin P :mrgreen:
to filtr produkowany przez jakąś firmę...skoro nawet nie wymieniono jej, to radził bym dużą ostrożność...filtry typu cokin P firm PPL, Ars Colandi znam i te mogę polecić w zakresie filtrów efektowych, może korekcyjnych...ale szare połówki radzę kupować oryginalne hitechy (ND) oraz hitechy i cokiny (grey)

możesz zadzwonić do raysfoto.pl i poprosić o filtr połówkowy ND 0,9 z miękkim przejściem (hitecha)

zdjęcie jest rozjaśnione, więc trudo mi powiedzieć czy to 121M, ale może być zbliżony...tylko, że kłamstwem jest napis ND4...cokin nie robi filtrów ND, ale grey...
za kilka/kilkanaści dni ukaże się poradnik dotyczący filtrów cokina czII - filtry...

MikeP
19-09-2006, 19:40
Dzieki ALF.

A moglbys jeszcze napisac jak mniej wiecej maja sie oznaczenia Cokina i Hitecha do siebie? Hitech 0,9 jakie ma oznaczenie w Cokinie. Chodzi mi mniej wiecej o uzyskany efekt działania oczywiście.

Pozdrawiam

jarek76
19-09-2006, 22:12
Z tego co pamietam to
Cokin 120 odpowiada Hitechowi 0,6 i oba przyciemniaja o dwie działki przysłony
Cokin 121 odpowiada Hitechowi 1,2 oba przyciemniaja o dwie cztery przysłony
Hitech 0,9 przyciemnia o 3 działki przysłony
Ja posiadam 0,6 i 0,9 i jak na razie mi wystarcza

ALF
20-09-2006, 02:12
nie można bezpośrednio przekładać bo cokin to gradual gery, a hitech to ND - różne filtry i do czego innego służą...

ND 0,6 – transmisja światła 25%, przyciemnia o 2 przysłony
ND 0,9 – transmisja światła 12%, przyciemnia o 3 przysłony
ND 1,2 – transmisja światła 6,3%, przyciemnia o 4 przysłony

jarek76
20-09-2006, 07:28
Wiem że to inne filtry
Tylko koledze chodziło o transmisję swiatła więc napisałem jak to wygląda w obu przypadkach

fotoGRAFIK
25-09-2006, 23:42
allegrowy ND 0,4 odpowiada mniej więcej 0,6 Hitecha przy czym jest bardziej szary - hitechy są niebieskawe

Dodam że połączenie allegrowego i hitecha daje róż ;-)

ALF
26-09-2006, 00:04
bo alegrowy ND4 to nie jest ND tylko gradual grey :!: :!: :!:

OBcY
03-10-2006, 16:45
ALFie, nie. Ten z tej aukcji podanej przez MikeP to jest ND, mam, a wiem, bo już się kiedyś nabrałem i kupiłem połówke grey :|. Tylko, że wydaje mi się troche za słaby ten filtr, będe musiał sobie 0,9 albo 1,2 od hitecha kupić. Albo 1,2 hard od razu :P.