PDA

Zobacz pełną wersję : I znowu balans bieli w D70...



żółto-czarny
24-02-2005, 12:44
Ustawiam WB na jarzeniówkę i ciągle mam fotki obdarzone piękną, błękitną dominantą. Wprawdzie rzeczona jarzeniówka nie była z tych "słonecznych", jednak ten kolor na fotkach jest przesadzony. Ktoś z Was miał podobne wrażenie?

Marcin Stawiarz
24-02-2005, 12:51
z WB tez mam problem, nigdy nie wiem jak go prawidlowo ustawic z poziomu aparatu. dlatego robie fotki w RAW z AWB i koryguje juz na komputerze.

c2h5oh
24-02-2005, 12:52
Na okolicznosc trudnych warunkow oswietleniowych kupic szara karte i stosowac PRE.

goldie
24-02-2005, 13:07
albo w zimie na śnieg - też działa...

to mój pińcsetny post, trza coś będzie dzisiaj przyjąć mocniejszego niż herbatkę ;)

thx
24-02-2005, 15:23
ja nie mam zadnych problemow z balansem bieli... zdjecia robie tylko w jpg'ach (bo nie mam czasu na zabawe z rawem) i wszystko jest ok. Raczej nie uzywam AWB, a przelaczanie miedzy roznymi balansami bieli jest dziecinnie latwe ;)

żółto-czarny
24-02-2005, 15:32
goldie77 gratulacje :D Mnie jeszcze brakuje 497;-))) A wracając do WB spróbuję przy różnych rodzajach lamp i na Auto.

mziel
24-02-2005, 15:42
Popatrzcie na kilka moich fotek z warsztatów oraz 7/8 z chrztu - tam balans bieli łapany był z... ze ściany. Żadnej szarej karty czy cokolwiek. Poprostu ze ściany. Spróbujcie u siebie jeżeli macie białe ściany (nie wiem jak się sprawdza przy 2dniowej Śnieżce ;-) ) - może też zadziała?
mk_d70, raz mi wyszedł niebieski jak balans bieli ustawiałem na jarzeniowy, potem ustawiałem z kartki położonej pod jarzeniówką a fotki w obu przypadkach robiłem z lampą... Jak robiłem ustawienia na lampę (albo PRE robione z lampą) - wsio było ok.

żółto-czarny
24-02-2005, 16:05
PRE z błyskiem... ciekawy pomysł, ciekawy;)

aldus
24-02-2005, 21:15
AWB w D70 to porażka, ustawienie na światło fluorescencyjne też na ogół daje złe wyniki (pewnie ze względu na duże różnice temperatury barwowej różnych rodzajów świetlówek), zabawa w "miredy" jest niewygodna. Używam prawie wyłącznie PRE, ustawiałem na białą i szarą kartę (z fleszem i bez), na białą ścianę, na śnieg, na chmury i na inne płaszczyzny o neutralnym kolorze i poza nielicznymi przypadkami było OK. Nota bene przy błędnie ustawionym WB, nie zawsze NC daje sobie radę z korekcją balansu (mowa oczywiście o NEF-ach).

Kacper
26-02-2005, 14:46
Gdy robię RAW to nie przejmuję się balansem bieli. W wypadku JPEG'a bawie się w ręczne nastawy.

akustyk
26-02-2005, 14:48
Gdy robię RAW to nie przejmuję się balansem bieli. W wypadku JPEG'a bawie się w ręczne nastawy.

a nie mozesz sobie na sztywno w Kelvinach ustawic :D

TRenciak
26-02-2005, 15:18
Zaraz.. przecież PRE trzeba stosować na czystą biel a nie na szarość!

Myle się?

akustyk
26-02-2005, 15:24
Zaraz.. przecież PRE trzeba stosować na czystą biel a nie na szarość!
Myle się?

neutralna barwnie szarosc po przeswietleniu o jakies 2,33EV staje sie biela.

a dla balansu bieli istotna jest nie jasnosc, a wykrycie roznicy pomiedzy skladowymi R, G i B. z tym, ze roznice latwiej wykryc na jasnym obiekcie, bo wtedy matryca jest bardziej "szczegolowa" i mniej narazona na wplyw szumu. stad dla precyzyjnego WB wskazane sa mozliwie jasne obiekty

aldus
26-02-2005, 20:26
a nie mozesz sobie na sztywno w Kelvinach ustawic :D
W D70 nie ma tak dobrze, jak np. w D2H, gdzie można bezpośrednio korzystać ze skali w kelvinach. W D70 możliwe jest jedynie wprowadzanie poprawek w ramach danej nastawy WB. Poza tym jest jeszcze bracketing WB.

akustyk
26-02-2005, 21:09
W D70 nie ma tak dobrze, jak np. w D2H, gdzie można bezpośrednio korzystać ze skali w kelvinach. W D70 możliwe jest jedynie wprowadzanie poprawek w ramach danej nastawy WB. Poza tym jest jeszcze bracketing WB.

eee... czy ja wygladam na takiego co ma D2H :-) albo wrecz Nikona :-)

tak sobie zartowalem, bo z kolega Kacprem od wiekow toczymy wojny czyj sprzet ladniejszy :-)

a co do balansu z Kelvinow... niezle to, ale mozna tez zyc bez. przyznam, ze uzywam sporadycznie (np. zdjecia przy swietle ksiezyca) ale przy foceniu w RAW-ach jest to tylko mily dodatek.