Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Winieta na matrycy D700



kamilp
02-06-2009, 22:13
Po kilku strzałach na 35mm f2.0 dostrzegłem niepokojącą winietę czego nie miałem nigdy w takim stopniu na analogu, ale po strzeleniu bez podpiętego obiektywu w szarą ścianę równo oświetloną, dostrzegłem że i tu pojawiły się delikatne zaciemnienia w rogach. Czy to normalne???
Pozdrawiam


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img60.imageshack.us/img60/578/dsc0174a.jpg)

Al Bundy
02-06-2009, 22:50
Normalne. Na analogu też sprawdzałeś strzelając w ścianę? Jakie body?

wywar
02-06-2009, 23:26
Właśnie odkryłeś magię pełnej klatki.

251kris
02-06-2009, 23:35
Normalne. Na analogu też sprawdzałeś strzelając w ścianę? Jakie body?

Tu nie chodzi tylko o wymiary przetwornika. Promienie światła padają na rogi matrycy pod dość dużym kątem i tu chyba jest problem. Błony fotograficze reagowały chyba trochę inaczej (lepiej) w tej materii. Pamiętam pierwsze ekscytacje na forach Canonem 5d. Ludzie podpianali do niego co mieli pod reką na M42 i tez narzekali na winietowanie.

GrzesiekH
02-06-2009, 23:42
Przerażająca winieta ;-) - a tak poważnie to ja tu nic nie widzę :D 35mm 1.8 G to winietę ma, ale tutaj :-)...

maki
02-06-2009, 23:46
też tu nie widze winiety

wilk325
02-06-2009, 23:49
Dlatego w D700 ( i nie tylko ) zrobiono korektę winiety, włącz sobie tą opcję i po sprawie.

Piotr_
03-06-2009, 07:32
Przerażająca winieta ;-) - a tak poważnie to ja tu nic nie widzę :D 35mm 1.8 G to winietę ma, ale tutaj :-)...

Nowa 35 to jeszcze nic. Dopiero to jest matka wszystkich winiet :mrgreen: (zdjęcie pochodzi z testu (http://www.optyczne.pl/113.8-Test_obiektywu-Canon_EF_35_mm_f_1.4L_USM_Winietowanie.html) optyczne.pl)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/06/6100_can35_win-1.jpg
źródło (http://www.optyczne.pl/upload2/6100_can35_win.jpg)

GrzesiekH
03-06-2009, 12:08
No ale to Canon jest, on się nie liczy bo to jedynie szkło "legenda" - nie do zdjęć ;-) ;-> (żart oczywiście, Canon najlepszy jest :D ;-))

Tofifik
05-06-2009, 01:03
tu winiety niemal nie widac. Ale za to na 70-200 to winietka jest jak byk. i korekta jakby nie zabardzo dzialala.