PDA

Zobacz pełną wersję : do astrofotografow. jak zrobic takie zdjecie?



malisz
01-06-2009, 15:33
pomijajac widocznosc ;)
na czym mozna zamontowac aparat, zeby uzyskac tak zamrozone gwiazdy?
foto znalezione gdzies w sieci, takze nie wiem kto jest autorem.
dane z exifa: d700, 14mm, iso800, f3.2, 360.5s.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://mal.cyberware.pl/pub/star800.jpg)

freefly
01-06-2009, 15:53
Aparat powinien obracać się zgodnie z obrotem sfery niebieskie. Czyli podążać za obracającymi się gwiazdami.
Wtedy ciała niebieskie są ostre, a poruszone są obiekty na ziemi, które znajdą się w kadrze.
Lub zastosować bardzo jasny obiektyw i wysokie ISO. Ale wtedy czas nie może być zbyt długi.
I cyknąć ze statywu.
Najlepsze efekty uzyskuje się tą pierwszą metodą.

trud
01-06-2009, 16:04
Potrzebny statyw z napędem kompensującym obrót ziemi lub jak kto woli sfery niebieskiej. Coś chyba 1/4 stopnia na minutę.

freefly
01-06-2009, 16:40
Wystarczy stolik obrotowy napędzany silnikiem krokowym ze odpowiednio dobranym sterownikiem.
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/silniki_krokowe.htm

JK
01-06-2009, 16:47
Taaa. Jaaasne. A do tego komputer, albo inny mikrokontroler z odpowiednim oprogramowaniem. Zasilacz. Różne duperele. Odpowiednie ustawienie osi tego cuda, ale to już oczywiście drobiazg. :wink:

freefly
01-06-2009, 16:59
Taaa. Jaaasne. A do tego komputer, albo inny mikrokontroler z odpowiednim oprogramowaniem. Zasilacz. Różne duperele. Odpowiednie ustawienie osi tego cuda, ale to już oczywiście drobiazg. :wink:

Dla chcącego nie ma nic trudnego:-D, a przyjemności przecież i tak kosztują.:mrgreen:

JK
01-06-2009, 17:01
Tu masz rację. :mrgreen:

Generalnie pomysł jest OK. Tylko trzeba trochę kasy, sporo czasu i jeszcze więcej wiedzy. Ale dla pasjonata to są tylko drobiazgi.

trud
01-06-2009, 19:03
Gotowy napęd ze sterowaniem można kupić już za 250zł.
http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=371
Tylko nie wiem czy da się to podpiąć do statywu foto.

sea21
01-06-2009, 19:54
Delikatnie odbiegając od tematu
http://www.digart.pl/praca/2446707/Mglawica_Pelikan_IC5070.html

Chyba jedna z lepszych prac w tej tematyce a już na pewno na digarcie

ps
Polecam stronkę: http://astrojawil.pl/ Jest fajny poradnik jak zbudować teleskop i wiele innych ciekawych informacji związanych z astronomią.

loki_p
01-06-2009, 22:31
Żeby zrobić takie foto potrzebujesz montażu tak jak to już napisano wyżej. Można się bawić programowo ale za pomocą programu Iris tak jak to opisano w tym tutku http://www.astrosurf.com/buil/iris/tutorial2/doc11_us.htm Lekko jednak nie jest :) Oczywiście podstawowa sprawa to miejsce wykonania takiego zdjęcia. Musi być naprawdę ciemno. Przy bardzo krótkich ogniskowych i w pełnej ciemnicy można coś takiego zrobić ze statywu:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://1x.com/OEfullSize/12183-fullsize.jpg)

Tu autor naświetlał 30 sekund przy iso 3200 na pustyni w Utah :) Dół doświetlił lampą.

Matiej
02-06-2009, 23:54
jesli kogos interesuje mocno jak się robi zdjęcia astro to proponuję wejśc na odpowiednie forum astronomiczne. Sam się tym interesuję to wiem . Goscie b. chętnie opowiedza jakiego sprzętu potrzeba itp. To wyspecjalizowana dziedzina fotografii o której najwięcej wiedzą właśnie astro maniacy :)

Tom01
03-06-2009, 14:13
Gotowy napęd ze sterowaniem można kupić już za 250zł.
http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=371
Tylko nie wiem czy da się to podpiąć do statywu foto.

Da się. Trzeba "tylko" przerobić układ ruchów z kartezjańskiego na biegunowy, doprawić zębatki, ślimacznice, miejsce na lunetkę biegunową w osi deklinacji, oraz usztywnić całość. Trójnogi amatorskich gotowych statywów (nazywanych montażami), przeznaczonych pod nieduże instrumenty, są robione czasem z rur stalowych min fi-50mm i ważą po kilkanaście kg.

biegly
08-06-2009, 13:38
To moze cos tu znajdziecie ciekawego:
http://www.astro-forum.org/Forum/index.php
http://www.astro4u.net/yabbse/

Pozdrawiam.

malisz
10-06-2009, 14:38
dzieki za linki i za rady. widzialem silnik prowadzacy do teleskopu za 500zl, ale przydalby sie jeszcze teleskop ;) takze poki co zostaje chyba przy wersji ekonomicznej, 30sek i iso3200.

mathu
10-06-2009, 16:21
Zdjęcia niesamowite, ale do takich naświetleń przydałby się CMOS.

mkl
11-06-2009, 09:26
Kiedyś próbowałem robić zdjęcia gwiazd, jak jeszcze miałem kompakt (FZ-30). Z tego co pamiętam, przy czasie 30sek ruch gwiazd jest już zauważalny.

malisz
11-06-2009, 13:18
ale 15sek i iso6400 to juz chyba samobojstwo nawet w fx ;)

loki_p
11-06-2009, 13:46
poki co zostaje chyba przy wersji ekonomicznej, 30sek i iso3200.
Robię tak samo :)
Można jednak pobawić sie w składanie kilku ekspozycji robionych ze zwykłego statywu. W miarę krótkie ekspozycje dopasowane automatycznie przez soft. Efekt:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/06/80507-1.jpg
źródło (http://foto.moon.pl/zdjecia_d/80507.jpg)



Z tego co pamiętam, przy czasie 30sek ruch gwiazd jest już zauważalny. Przy szerokich szkłach jest pozornie mniejszy i nie przeszkadza.