PDA

Zobacz pełną wersję : histogram - jak rozciagnac?



dosent
23-02-2005, 17:51
Witam,
przy fotografowaniu pod bezcieniowym stolem wychodza mi bardzo 'krotkie' histogramy. Ponizej przyklad:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2studio.com.pl/foty/test/Picture%201.jpg)
To juz po korekcji +2, bo wg pomiaru aparatu krzywa jest cala po lewo i scieta lekko w cieniach.
Moge to oczywiscie skorygowac w PS:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2studio.com.pl/foty/test/Picture%202.jpg)
wynik jest nawet ok, ale wolalbym juz na etapie robienia zdjecia moc ta krzywa 'rozciagnac' na caly zakres tonalny. Wydluzanie ekspozycji przesuwa tylko wykres w prawo...
Pomozecie?
pzdr

Myszkin
23-02-2005, 19:00
pokaz fotki najpierw.

JaW
23-02-2005, 19:06
Wydaje mi sie, ze mozesz w aparacie zadbac o to, aby nie stracic szczegolow w cieniach i swiatlach, zapisac fotke w NEF, potem rozciagnac histogram w NC... i to bedzie najlepsze jakosciowo wyjscie.

dosent
23-02-2005, 21:23
pokaz fotki najpierw.
Hmmm... Przeciez od tego zaczalem. :-)
pzdr

[ Dodano: Sro 23 Lut, 2005 ]

Wydaje mi sie, ze mozesz w aparacie zadbac o to, aby nie stracic szczegolow w cieniach i swiatlach, zapisac fotke w NEF, potem rozciagnac histogram w NC... i to bedzie najlepsze jakosciowo wyjscie.
Wiesz, ale to jest dokladnie to samo rozwiazanie co w PS. Mi chodzi o to jak zwiekszyc zakres tonalny juz na etapie robienia zdjecia. Na zalaczonym przykladzie sa i miejsca biale (logo Disney) i miejsca czarne (np grzywa Klapouchego). Teoretycznie wiec, histogram powinien zajmowac cala szerokosc wykresu a nie tylko jego czesc... IMO NEF tu nie pomoze...

JaW
23-02-2005, 21:40
NEF przenosi wiekszy zakres tonalny niz jpeg, a NC pozwala na ladne wyciagniecie szczegolow, wiec nie jest to dokladnie to samo co w PS.
Jesli chcesz cos zdzialac na etapie robienia zdjecia - zmien oswietlenie, bo inaczej to ja nie wiem jak skłonic histogram do rozciagniecia sie...

dosent
23-02-2005, 22:31
To juz jakis trop... O oswietleniu mowie.
Bo dlaczego NEF mialby przenosic wiekszy zakres tonalny? Robilem probe i to samo ujecie zrobione w NEFie w NC pokazuje dokladnie taki sam histogram jak zrobione w JPG w PS. Wiec raczej nie tedy droga...

Anonymous
23-02-2005, 22:31
wolalbym juz na etapie robienia zdjecia moc ta krzywa 'rozciagnac' na caly zakres tonalny. Wydluzanie ekspozycji przesuwa tylko wykres w prawo...
Pomozecie?

Nie da się. Ustawieniami aparatu regulujesz położenie histogramu prawo-lewo. To co Ty chcesz uzyskać to zwiększenie kontrastu sceny. W analogu wkłada się błonę o niższej czułości, zmienia negatyw na slajd. W dSLRze możesz pogmerać w ustawieniu kontrastu - nie oglądałem fotek, ale jeżeli robiłeś ISO 200, w Nikosiu nic już nie zrobisz. Zmiana kontrastu w optimize image... ale to już postprocessing, tyle że w aparacie. Chyba łatwiej kontrolować go na etapie wywołania zdjęcia w ACR czy NC - tam możesz rozciągnąć dynamikę na całe 6EV z dokładnością do 0,1EV bez problemu.

Anonymous
23-02-2005, 22:32
Zapomniałem - możesz oczywiście oświetlić przedmiot bardziej kontrastowo.

dosent
23-02-2005, 22:35
No wlasnie chyba sie nie da... Tez do tego doszedlem, ale wiedzac jak malo wiem zapytalem tutaj. Pokombinuje jeszcze z mocniejszym oswietleniem, tak jak sugerowaliscie. Ni ema nieszczescia, poradze sobie z tym co mi wychodzi w PS, toto potrafi cuda :-) ale mialem jeszcze nadzieje, ze jakos sie uda jeszcze przed komputerem :-)
Dzieki w kadym razie za pomoc
pzdr

Anonymous
23-02-2005, 22:41
Parafrazując Dana MArgulisa - nie ważne jak mocno uderzysz piłeczkę, ważne by w dobrym kierunku. Nie musisz oświetlać mocniej, tylko bardziej kontrastowo - zaświecić lampą prowadzącą mocniej albo osłabić lampę rozświetlającą cienie. Mocniej "z wszystkich rurek" nie da Ci zadowalającego wzrostu kontrastu, tylko zmusi do domknięcia przysłony.

dosent
24-02-2005, 00:05
No w sumie masz racje... Chociaz i nie masz :-) Bo w tym konkretnym przypadku zastosowanie sie do Twojej instrukcji niczego nie zmieni - to w pewnym sensie reprodukcja plaskiego motywu (wydruku) wiec uzyskanie wyrazniejszych roznic swiatlo-cien nic nie da... Kurcze, za duzo juz o tym mysle, przerwa do jutra :-) Jutro pokombinuje jeszcze z tym swiatlem.
pzdr

Anonymous
26-02-2005, 16:43
Wybaczcie że się wtrącę ale wydaje mi się po moich eksperymentach że zakres zalezy od metody pomiaru swiatla. Najszerszy jest na matrycowym z odpowiednio dobraną przesłoną (mam wrażenie ze otwartą maksymalnie)...

Anonymous
27-02-2005, 06:20
Alsenie, nie jest to niestety prawdą. Wielu by było bardzo szczęśliwych ludzi, gdyby przysłoną i czasem można było regulować dynamikę tonalną/kontrast ekspozycji.
W ramach optymalnej ekspozycji xxEV mieści się kilka kombinacji przysłony i migawki i jeszcze więcej migawki, przysłony i czułości. Dla wszystkich tych kombinacji ilość światła jest const.
Automat za każdym razem może dać nieco inny wynik pomiaru. Jak chcesz się przekonać, że zmiana parametrów nie zmieni histogramu, zrób zdjęcia w trybie manualnym ze statywu. Kolejne ekspozycje ustaw tak, by wartość ekspozycji była taka sama (ale różne parametry przysłony). Zobaczysz, że winikowy histogram tych zdjęć jest praktycznie identyczny.
Może Ci się przydać lektura tego tekstu: http://www.cdrom.pl/index.php?title=EV