PDA

Zobacz pełną wersję : Początki fascynacji makro



QWERT_80
29-05-2009, 02:06
Witam,
Poczytałem opinie na forum i zafascynowany fotografią makro kupiłem Heliosa 58mm M42 i tuleki Pentacon. Nie jest to profesjonal, ale efekty mi się podobają. Brakuje mi tylko możliwości focenia z dalszej odległości. Może Ktoś uprzejmy zaproponowałby mi rozwiazanie. Może jakis obiektyw o ogniskowej 135mm ? Brak mi jeszcze doświadczenia w tej materii...
Pozdrawiam

Artur_A
29-05-2009, 02:13
Nikkor 105/2.8G AF-S VR. Makro to wprawdzie nie moja działka, ale jak już muszę, to używam właśnie tego i nigdy się nie zawiodłem. Ale to droga zabawka. Bez VR połowę tańszy też może Ci pasować.

Photoartbox
29-05-2009, 08:43
Sigma 150/2.8 macro, wypas do makrofotografii na powaznie.

mirroo
29-05-2009, 09:17
jeśli chodzi o rozwiązania tanie, czyli to czym dysponujesz obecnie, to oczywiście 135 będzie zdecydowanie ciekawsze. można nawet zapiąć 200 mm z pierścionkami. dłuższa ogniskowa to większa odległość od fotografowanego obiektu. oczywiście zawęża się wtedy kąt i trudniej znaleźć na liściu naszego robaczka. trudniej również oświetlić poprawnie obiekt gdy stoimy od niego 1,5 metra.
jak napisał AScally, dedykowane obiektywy makro są świetne, ale manualnymi m42 również da się zrobić poprawne ujęcia.
ja za pomocą 135/2,8 pentacona podpiętego do mieszka zarejestrowałem takie przykładowe zdjęcia:
http://mirroo.hostit.pl/zblizenia/images/03.jpg
http://mirroo.hostit.pl/zblizenia/images/14.jpg

więc na początek daje radę. oczywiście jak temat Cię zainteresuje to bez obiektywu co najmniej Tamrona 90 i dobrej lampy błyskowej się nie obejdzie.

QWERT_80
29-05-2009, 20:23
Witam i dziękuję za odpowiedzi. Jestem nowicjuszem w foto-makro i w najbliższym czasie nie planuję powazniejszych wydatków. Dlatego skupiam się zwłaszcza na rozwiązaniach opartych o m42. Pomysł z Pentaconem 135mm jest mi bardzo bliski. Martwi mnie tylko trudność w odszukaniu obiektu przy tak małym kącie.

mirroo
29-05-2009, 21:16
ej, bez przesady z tym szukaniem robali. miałem na myśli ogniskowe np 300mm i maksymalny wyciag mieszka, bo tak też się bawiłem.
135mm i standardowe pierścienie bez problemu sprawdzają się przy zdjęciach makro.

koziołek_matołek
30-05-2009, 14:50
Witam i dziękuję za odpowiedzi. Jestem nowicjuszem w foto-makro i w najbliższym czasie nie planuję powazniejszych wydatków. Dlatego skupiam się zwłaszcza na rozwiązaniach opartych o m42. Pomysł z Pentaconem 135mm jest mi bardzo bliski. Martwi mnie tylko trudność w odszukaniu obiektu przy tak małym kącie.

Myślę, że nie będziesz miał problemów z odszukaniem robaczka na liściu, czy w innym miejscu. To znów nie jest nie wiadomo jak długie szkło. Faktycznie z mieszkiem mógłbyś mieć na początku problem, ale chyba nie tyle, co z szukaniem robala, a z przyzwyczajeniem się do długości. Życzę powodzenia w makro ;) i pozdrawiam.

natix
15-06-2009, 20:43
Hej. Nie wiem czy dobrze trafiłam ale mam pytanie. Mam Nikona d60 i do tego obiektyw Tamron 70-300 i oprócz tego standardowy 18-55, i czy z tym wiekszym obiektywem moge robi zdjęcia makro?? Cwicze prubóje ale nic z tego...Prosze powiedzcie mi jak robic zdjecia w makro??