Zobacz pełną wersję : Fotografowanie TV LCD
Witam!
Do recenzji pewnego produktu musze zrobic fotki, przedstawiajajace jego menu na ekranie telewizora LCD.
Problem w tym, ze pojawia mi sie efekt mory (chyba, nie wiem jak to nazwac), z ktorym nie umiem sobie poradzic.
Przykladowe foto w zalaczniku (uzyty obiektyw to Tamron 17-50/2.8):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/my.php?image=dsc7288.jpg)
Jak tego uniknac? Przy okazji, czy ktos ma jakies inne rady do fotografowania w takich sytuacjach?
Na zyczenie sluze nefem.
A nie lepiej puścić to na kompa i zrobić print screena??
Jakbym mial taka mozliwosc, to tego tematu by nie bylo. ;)
Testowane urzadzenie to samodzielny odtwarzacz multimedialny (filmy, zdjecia, muzyka), do ktorego podlacza sie dysk, pendrive'a czy aparat przez USB i ktorego jedynymi wyjsciami sa HDMI i Composite video.
Nie mam niestety komputera z wejsciem HDMI i nie mam mozliwosci zorganizowania sobie takowego, wiec musze kombinowac aparatem. Ftoki nie musza miec idealnego odwzorowania barw, jasnosci itp. bo sa tylko w celach informacyjnych (zeby pokazac wyglad menu i OSD), ale tej mory to wolalbym, zeby nie bylo.
Najlepiej byłoby puścić obraz z odtwarzacza przez jakąś kartę grabującą - pinacle lub coś w tym stylu i robić zrzuty na kompie.
Poczytaj moze tutaj:
http://forums.photographyreview.com/showthread.php?t=48013
Rafał_Sz
27-05-2009, 22:04
1. Manualne ustawianie ostrości.
2. "Zgub" delikatnie ostrość, np. ustawiając na 2 cm przed lub za płaszczyznę matrycy. (chodzi o minimalne rozmycie, tak aby obraz był wyraźny, ale pojedyncze piksele już nie).
3. Priorytet czasu. Daj na min 1/10 s, w przypadku ekranów 100 Hz może to być 1/20 s.
4. EV na min - 0.7. Matryca "błyska" kilkanaście razy na sekundę. Pomiar światła w puszce przeważnie prześwietli zdjęcie.
Fota musi wyjść jak malowana!
Najlepiej byłoby puścić obraz z odtwarzacza przez jakąś kartę grabującą - pinacle lub coś w tym stylu i robić zrzuty na kompie.
Bez obrazy, ale specjalnie dla Ciebie cytat:
Nie mam niestety komputera z wejsciem HDMI i nie mam mozliwosci zorganizowania sobie takowego, wiec musze kombinowac aparatem.
;)
@pawl_s - dzieki za link, pokombinuje cos.
Bez obrazy, ale specjalnie dla Ciebie cytat:
;)
@pawl_s - dzieki za link, pokombinuje cos.
A czy urządzenie ma tylko wyjście HDMI? No i pocieszę Cię, WEJścia HDMI są dostępne na drogaśnych kartach i akurat nie gwarantują, że załatwią problem, bo jest coś takiego jak HDCP, które dba o to, by nie kopiować nic z sygnału HDMI. Jeśli urządzenie nie ma wbudowanego wyjścia PAL, to pozostaje eksperymentowanie z czasami ekspozycji i statywem. Ja obstawiam 1/30s, można spróbować w PSie filtra video-usuń przeplot - czasem usuwa też morę.
Pozostaje jeszcze ewentualność, że rozdzielczość generowana przez odtwarzacz jest różna od natywnej rozdzielczości Twojego TV i mora jest pośrednim skutkiem skalowania obrazu. Spróbuj na innym odbiorniku, ewentualnie daj znać - mam przetwornik HDMI-VGA i monitory LG42" lub telewizory JVC również tego rozmiaru. W niedzielę będę w Warce, a 5.06 w Wołominie z całym majdanem rozłożonym, więc jest na czym sprawdzić.
@pawl_s - dzieki za link, pokombinuje cos.
Tak właściwie to z wypowiedzi jednego gościa wynika, że najlepiej rób zdjęcia z 1/15s i kilka klatek. Złącz w jakimś programie i powinno wyjść OK. Przykładów nie widziałem, bo się nie logowałem.
Złącz w jakimś programie i powinno wyjść OK.
Ale gościowi chodzi tutaj o uzyskanie prawidłowego naświetlenia sprzętu i ekranu LCD, dzięki kilku ekspozycjom.
Tak, mi akurat az taka jakosc nie jest konieczna, ale pomysl dobry.
Jak bede mial w koncu troche czasu na fotki, to z pewnoscia podziele sie wrazeniami ;)
Najprościej dobrać odległość od ekranu, aby siatki tv i przetwornika nie interferowały.
1. Manualne ustawianie ostrości.
2. "Zgub" delikatnie ostrość, np. ustawiając na 2 cm przed lub za płaszczyznę matrycy. (chodzi o minimalne rozmycie, tak aby obraz był wyraźny, ale pojedyncze piksele już nie).
3. Priorytet czasu. Daj na min 1/10 s, w przypadku ekranów 100 Hz może to być 1/20 s.
4. EV na min - 0.7. Matryca "błyska" kilkanaście razy na sekundę. Pomiar światła w puszce przeważnie prześwietli zdjęcie.
Fota musi wyjść jak malowana!
Zrobilem wg tej rady i faktycznie wyszlo cacy :) Dziekuje bardzo za pomoc.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.