PDA

Zobacz pełną wersję : Cokin P czy Z do n17-55 i T12-24?



Al Bundy
26-05-2009, 13:50
Drodzy forumowicze ! Wnimanje wnimanje...
Podjąłem jakże ważną decyzję o zakupie szarej połówki ;) Pytanie do fachowców mam jednak zasadnicze.
Na allegro proponują uchwyt P i adapter do tego pod 77mm. Czy to zdaje egzamin? Hesja usiłuje mnie wbić w rozmiar Z :-D. Czy ta węższa wersja nie będzie za wąska pod podane szkła? Zważywszy że na nich jeszcze ND400 będzie zakręcony, może i polar do tego - nie będzie winietować? Pytanie ma aspekt zasadniczy - ceny. Nie robię często landszaftów i tak po prawdzie to raczej będzie zabawa niż biznes ale chcę go mieć. Warto dopłacać? Czy muszę też kupować jedyny słuszny hitech ND czy tańszy filtr mnie zadowoli? Wybaczcie ogólniki ale o ile widzę różnice w ostrości szkieł to na filtrach nie znam się za bardzo...

Nie ten dział przez pomyłkę - możemy przenieść?

tpucha01
26-05-2009, 14:07
miałem kiedyś obiektyw 77mm i do niego Cokin P ledwo, ledwo (adapter do 77mm) się zmieścił, więc jeśli Z jest mniejszy to nie wiem jak to ma działać. Co do połówek, ja miałem (mam) "zwykłego" Cokina połówkowego i wydaje mi się, ze w zupełności wystarczy do zmniejszenia różnicy ekspozycji.

Al Bundy
26-05-2009, 14:08
Z jest szerszy ale filtry sporo droższe - to jest problemem... Co znaczy "zwykły" filtr jaki masz?

Krzysiek82
26-05-2009, 15:04
Uchwyt P daje radę, tylko na ogniskowej od 17 do chyba 19 mm będzie lekka winieta (mowa oczywiście o N17-55). Powyżej tej ogniskowej wszystko ok.

PS. Ja mówię o tym potrójnym uchwycie, na trzy filtry. Taki akurat mam.

Al Bundy
26-05-2009, 15:14
A jak na Tokinie 12-24 ?

mancini
26-05-2009, 15:25
Jak utniesz dwa sloty na filtry to i na 12 mm da rade. Sam tak zrobilem.

CCMichalZ
26-05-2009, 16:01
Witam

Korzystam z szarej połówki Cokin P na Tokinie 11-16. Mam holder typu slim (dedykowany do obiektywów szerokokątnych) i przy 11 mm jest niewielka, ale wyraźna winieta, która zanika przy ok 14 mm. Większy problem to robienie zdjęć w pionie, bo tutaj winietuje nawet przy 16mm. Tragedia zaczyna się przy obróceniu holdera o 45 stopni. Gigantyczna winieta przy 11mm i duża przy 16.

Pozdrawiam
Michał

Al Bundy
26-05-2009, 16:55
Czyli pozostaje jednak wersja Z... znów wydatki... Wszędzie same odchody a przychody się nie zmieniły...

Doe
26-05-2009, 21:44
Nie przypuszczałem, że na 11-16 Slim tak bardzo winietuje.

CCMichalZ ----> masz jakieś zdjęcia poglądowe na 11mm z holderem w poziomie?

Piotr_
26-05-2009, 22:01
Mam własnoręcznie przerobiony holder Cokina. Filtr prawie dotyka powierzchni holdera (odstęp ok. 0,4 mm). Z Tokiną 12-24 przy 12mm winieta pojawiała się w narożnikach po przekręceniu holdera. Przy 13mm znikała. Oryginalny szerokokątny winietował znacznie mocniej. Z Sigmą 10-20 nie ma winiety.

CCMichalZ
27-05-2009, 06:51
Nie przypuszczałem, że na 11-16 Slim tak bardzo winietuje.

CCMichalZ ----> masz jakieś zdjęcia poglądowe na 11mm z holderem w poziomie?

Witam.

Coś na pewno posiadam - wrzucę po powrocie z pracy.