PDA

Zobacz pełną wersję : Przycisk AE-L/AF-L



alekw
22-02-2005, 23:23
Czesc,
Czytam instrukcje i troche nie rozumiem jak dziala ten przycisk. Np. mam ustawiona AF-S i single area, przyciskam do polowy spust migawki, aparat ustawil ostrosc na obiekt i teraz chcialbym zablokowac ostrosc i puscic przycisk spustu migawki i zmienic sobie cos innego (np. ISO). Z instrukcji wynika, ze aby nie stracic ustawienia ostrosci, musialbym caly czas trzymac wcisniety albo spust migawki do polowy, albo AE-L/AF-L (pracujacy w trybie "AE/AF Lock" lub "AF Lock Only"). Innymi slowy nie ma odpowiednika "AE Lock hold" dla ostrosci?

I drugie pytanie. Czy AE-L/AF-L w trybie "AE Lock hold" mozna wykorzystac do zablokowania pomiaru swiatla w trybie punktowym? Tzn. ustawiam pomiar swiatla przez wcisniecie spustu do polowy, klikam na AE-L/AF-L, zwalniam wszystkie przyciski a potem jeszcze raz wciskajac spust do polowy wybieram ostrosc na odp. obiekcie?

krzysiekk
23-02-2005, 00:06
Wydaje mi sie ze jesli zmienisz pozycje aparatu w celu zagladniecia do gornego LCD
zeby widziec zmieniane ISO, to teoretycznie nie jestes w stanie powrocic aparatem do tego
samego miejsca, wiec co ci w tym przypadku z blokady ostrosci?

Ja mam ,,AE lock on'' i pomiar punktowy. Ustawiam punkt pomiaru swiatla na interesujacy
mnie (ze wzgledu na oswietlenie ) obiekt i wciskam AE-L/AF-L i trzymam. Kieruje punkt
autofocusa na obiekt na ktorym chce wyostrzyc i caly czas trzymajac AE-L/AF-L wciskam do
polowy spust. Aparat wyostrza i wciskam do konca. Aparat robi fotke wg parametrow
ekspozycji zaczerpnietych z punktu pomiaru swiatla.

Mozna tez zastosowac ,,AE lock hold'', ale IMO latwo mozna o nim zapomniec i potem robic
fotki na jakims starym, nieaktualnym ustawieniu eksp.

No ale tu sa lepsi fachowcy :) Zaraz cos napisza.

alekw
23-02-2005, 01:03
Z tym ISO to byl przyklad, inny to podglad glebi ostrosci :wink: Ale faktycznie, mnie sie tez wydaje, ze ustawienie trybu pracy AE-L/AF-L na "AE Lock" lub "AE Lock hold" ma najwiekszy sens.
Ciekaw jestem jak inni zaawansowani uzytkownicy maja ustawiony przycisk AE-L/AF-L i jak go uzywaja.

gmoszkow
23-02-2005, 03:34
Raczej tylko AE Lock,

Spróbowałem mieć oba ale jakoś dziwnie nie mieć możliwości przekadrowania bez ustawienia focusa. No tak na mój gust.

Nie wiem jak jest w profrsjonalnych aparatach (bo nie trzymałem jeszcze takowego w dłoni) ale można by się było pokusić, o przycisk 4 kierunkowy np - lewo AE Lock, Prawo AF Lock, Góra AE/AF Lock, dół FV Lock - tak se myślę

Pozdro

Grzegorz

alekw
24-02-2005, 10:09
Hmmm inny problem na ktory natrafilem uczac sie obslugi D70 to obsluga bracketingu. Ustawiam bracketing. W trybie AF-S ustawiam ostrosc, przekadrowuje i naciskam spust migawki, jesli zwolnie go calkowicie to przy nastepnym zdjeciu trace ostrosc i musze kadrowac od nowa.

Sylwiusz
24-02-2005, 13:32
Hmmm inny problem na ktory natrafilem uczac sie obslugi D70 to obsluga bracketingu. Ustawiam bracketing. W trybie AF-S ustawiam ostrosc, przekadrowuje i naciskam spust migawki, jesli zwolnie go calkowicie to przy nastepnym zdjeciu trace ostrosc i musze kadrowac od nowa.
Tu niestety Nikon dal plame ergonomiczna. Jak mialem Pentaxa, to tam po pzrelaczeniu w bracketing automatycznie naped przelaczal sie w tryb zdjec seryjnych i po prostu po wcisnieciu spustu migawki do konca aparat robil w serii tyle klatek ile mu zadalem... W D70 tez to jest mozliwe, tylko trzeba pamietac aby recznie przelaczyc naped w tryb zdjec seryjnych.

alekw
24-02-2005, 13:49
No fakt, wystarczy przelaczyc w tryb zdjec seryjnych, ze tez o tym nie pomyslalem :roll:
Dzieki.

tisbone
24-02-2005, 13:55
sprawa AE-L/AF-L jest mocno zamieszana, ale daje za to duzo mozliwosci..
Sam nie moge jeszcze tego wszystkiego ogarnąć, ale znalazlem na jakims forum ciekawą konfiguracje:

AF-C
AF-ON
AE Lock + Release

Skutek jest taki, że trzymając ae-l/af-l, masz cały czas continous AF, puszczając go, blokuje sie ostrość, a przytrzymując spust, blokujesz ekspozycje... chwile trzeba sie do tego przyzwyczajać, ale często sie przydaje, zwlaszcza przy ruchliwych obiektach. Jak narazie, sprawdza mi sie jako 'powszednie' ustawienie. :)

Pozdrawiam

[ Dodano: Czw 24 Lut, 2005 ]
...i rozwiazuje to tez problem ustawiania ostrosci przy bracketingu :D

alekw
26-02-2005, 13:58
Bawilem sie dzisiaj ze statywem i brakuje mi tego blokowania ostrosci tak jak dzialalo w A70, ale wymyslilem cos takiego: Nastawiam ostrosc na wybrany element, przelaczam z AF na MF i przekadrowuje, dzieki czemu po ponownym nacisnieciu spustu nie ostrzy mi ponownie. Czy ktos tak robi?

Druga rzecz ktora zauwazylem, ze ustawienie samowyzwalacza znika po zrobieniu 1 zdjecia .

[ Dodano: Sob 26 Lut, 2005 ]
Aaa i przepraszam, za byc moze idiotyczne pytania, ale dopiero od A70 zaczelem ustawiac cos wiecej niz P i programy tematyczne. Wczesniej mialem lustrzanke analogowa, ale uzywalem jej tylko z P i programami tematycznymi :mrgreen:

FOTOPAN
28-02-2005, 15:50
Nie odniosłem wrażenia żeby Twoje pytania były "idiotyczne" - sam mam podobne problemy i też się ciągle uczę. Może koledzy co bardziej "uczeni w piśmie" dadzą jakies przktyczne rady w tym temacie. Jeżeli chodzi o przełączanie z AF na MF to też czasami tak robię - ale mam wrażenie że to straszny fajans :oops: przy możliwościach D70 :).
Przy okazji: -jakiego używasz statywu? - zamierzam coś kupić , i przeszukałem całe forum - wszyscy chwalą Manfrotto (KASA :( ), a co do Sherpy są sprzeczne opinie.

ALF
28-02-2005, 16:35
velbony są dobre, ale do lekkich syfraków z krótkimi szkłami albo do kompaktów, do dłuższych szkieł i cięższych lusterek co najmniej fangier (chińska podróba manfrotto) o udźwigu minimum 5-6kg...ja używam MF055PROB z głowicą 468RC i powiem wam, że dopiero teraz moja dług sigma zrobiła się ostra przy belejakim świetle :wink: o 500mm danubii już nawet nie wspominając :mrgreen:

alekw
28-02-2005, 18:36
Hmmm wstyd sie przyznac, mam jak sie okazuje chyba jakas turecka podrobe kupiona w MM :mrgreen: :mrgreen: Tu znalazlem strone z tym statywem http://www.videohome.com.tr/asp/show_stock.asp?Product_ID=FOT006. Do kompakta byl ok, a jak zachowa sie z D70 w terenie to jeszcze nie wiem. Na razie nie mam kasy na porzadny statyw, biorac pod uwage inne wydatki po zakupie aparatu: pamiec, filtr UV i polaryzacyjny :(

ALF
28-02-2005, 19:15
hihi...nie znam tureckiego, ale wygląda na to, że podobny jakościowo do mojego poprzedniego velbona...na upartego da się żyć...jeśli nie ma wiatru :wink: no i trzeba mu dać sporo czasu na stabilizację...konieczny wężyk lub pilot, co by nie dotykac aparatu po okresie stabilizacji...piszę głównie o długiej rurce, bo przy kicie nie powinno być problemu...ale dobry statyw to pierwszy zakup po odkuciu cię :mrgreen:

tisbone
28-02-2005, 22:32
Bawilem sie dzisiaj ze statywem i brakuje mi tego blokowania ostrosci tak jak dzialalo w A70, ale wymyslilem cos takiego: Nastawiam ostrosc na wybrany element, przelaczam z AF na MF i przekadrowuje, dzieki czemu po ponownym nacisnieciu spustu nie ostrzy mi ponownie. Czy ktos tak robi?

Druga rzecz ktora zauwazylem, ze ustawienie samowyzwalacza znika po zrobieniu 1 zdjecia . :mrgreen:


To co napisalem wyżej pozwala wlasnie uniknąc przelaczania na MF..

A z tym samowyzwalaczem to też mnie wkurza... Zwlaszcza, że dużo robię ze statywem, a jest on też dośc gibki. To chyba najbardziej irytująca rzecz w tym aparacie. Może ktoś przypadkiem zna sposób na zablokowanie tego?? Ale sądzę, że pozostają tylko usilne prośby do Nikona o zmianę firmware'a..

alekw
01-03-2005, 11:28
hihi...nie znam tureckiego, ale wygląda na to, że podobny jakościowo do mojego poprzedniego velbona...na upartego da się żyć

:mrgreen: tez sie zdziwiwlem, jak wczoraj poszukalem rodowodu mojego statywu, ale w tej grupie cenowej byl solidniejszy od statywu Hamy


To co napisalem wyżej pozwala wlasnie uniknąc przelaczania na MF..

Sprobuje, chociaz kombinacja egzotyczna

JaW
01-03-2005, 14:11
Mam ustawiona pod migawka blokade AF oraz ekspozycji, umozliwia to swobodne przekadrowanie przed zrobieniem fotki. W niektorych sytuacjach zdjeciowych to najwygodniejsza kombinacja. Przycisk AF/AE Lock lekko niewygodny... i mozna czasem zapomniec :-)

alekw
01-03-2005, 14:25
No tak, tylko jak zrobic cos takiego: aparat na statywie, ustawiam spustem ostrosc na obiekt a potem chce przekadrowac, dosc niewygodnie trzymac palec na spuscie i ustawiac pokretla statywu.
Chociaz moze to wina mojego tureckiego statywu... :mrgreen: :mrgreen:

ALF
01-03-2005, 15:22
do takich majstersztyków najlepsza wydaje się głowica kulowa...