Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie AF aparatu a AF obiektywu prośba o wyjaśnienie

    Sorry za pytanie laika. Zamierzam wejść w system Nikona (do tej pory zdjęcia robiłem pstrykaczami więc mam niewielkie pojęcie o zawiłościach sprzętowych) i chcę kupić D60 oraz Sigmę 120-400 DG HSM OS (głównie do fotografowania ptaków). W opiniach przeczytałem, że w Sigmie autofokus jest b. szybki, a w D60 wolny. W związku z tym mam pytanie, który AF będzie odpowiadał za ustawienie ostrości, ten w obiektywie czy ten w aparacie ?
    Ostatnio edytowane przez Maniu ; 03-05-2009 o 23:43

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maniu Zobacz posta
    [...] W opiniach przeczytałem, że w Sigmie autofokus jest b. szybki, a w D60 wolny.
    W D60 nie ma żadnego AF - znaczy to, że nie ma 'śrubokręta' do napędzania AF np. takiego obiektywu, jak Nikkor 50mm f=1.8


    Cytat Zamieszczone przez Maniu Zobacz posta
    W związku z tym mam pytanie który AF będzie odpowiadał za ustawienie ostrości, ten w obiektywie czy ten w aparacie ?
    Zawsze w obiektywie.


    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki. Jeszcze mała dopytka, o co chodzi z tym "śrubokrętem" ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maniu Zobacz posta
    Dzięki. Jeszcze mała dopytka, o co chodzi z tym "śrubokrętem" ?
    Nie każdy obiektyw ma własny napęd (silnik) do ostrzenia (AF). Dla oszczędności wystarczy, że taki silnik będzie w aparacie i będzie kręcił takim płaskim trzpieniem (podobnym do śrubokręta), za pomocą którego jest obracany mechanizm AF w obiektywie. Jednak po wymyśleniu specjalnego rodzaju (pierścieniowego) silnika (ultradźwiękowego) okazało się, że ostrzenie w obiektywie jest o wiele szybsze i cichsze. System ostrzenia z takim silnikiem w Nikkorach nosi nazwę AF-S a w Sigmach HSM. W niektórych Sigmach (i Tamronach) są też zwykłe silniki montowane - działa to jeszcze wolniej niż ostrzenie za pomocą aparatu.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    W D60 nie ma żadnego AF - znaczy to, że nie ma 'śrubokręta' do napędzania AF np. takiego obiektywu, jak Nikkor 50mm f=1.8
    Ciekawe, bo D60 to DSLR AF - AF przeciez dziala z obiektywami AF-S brak srubokreta nie oznacza braku AF w ogole.



    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Zawsze w obiektywie.
    Pzdr.
    W przypadku D60 AF oczywiscie zalezy od obiektywu.

    A teraz porownaj np D50 i D3, a na tych korpusach 50/1.8 i 24-70/2.8. Robilem takie porownanie i nie zganiesz, ale D3 ostrzy szybciej w obu wypadkach


    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Jednak po wymyśleniu specjalnego rodzaju (pierścieniowego) silnika (ultradźwiękowego) okazało się, że ostrzenie w obiektywie jest o wiele szybsze i cichsze.
    To porownaj C5D i 85/1.2 L do D3 z 85/1.4. Zgadnij, jaki bedzie wynik


    Wokol ultradzwiekowego AF naroslo duzo mitow, naprawde... a niedowiarkom polecam zabawe z minolta (analogowa !) dynax 7 albo dynax 9 i do tego jakis srubokret, np 24-105. Wielu z was by sie zdziwilo, jak taki zestaw potrafi zapier..ać jesli chodzi o AF.
    duzy brzydki nikon i mala ladna sigma dp1

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    Ciekawe, bo D60 to DSLR AF - AF przeciez dziala z obiektywami AF-S brak srubokreta nie oznacza braku AF w ogole.
    Oznacza, jeśli mówimy tylko o napędzie a nie o funkcji AF, która jest zaszyta w firmware.

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    W przypadku D60 AF oczywiscie zalezy od obiektywu.

    A teraz porownaj np D50 i D3, a na tych korpusach 50/1.8 i 24-70/2.8. Robilem takie porownanie i nie zganiesz, ale D3 ostrzy szybciej w obu wypadkach

    [...]
    Niestety: N50/1.8 nigdy nie do goni N24-70, choćby napędzała go rakieta - to jest fizycznie nie możliwe...

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Niestety: N50/1.8 nigdy nie dogoni N24-70, choćby napędzała go rakieta - to jest fizycznie niemożliwe...
    A jakaż to fizyczna przeszkoda naprzeciw temu stoi? Wolę bajki na dobranoc niż z samego rana.

    Tutaj 50-tka napędzana rakietą.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez glenio Zobacz posta
    A jakaż to fizyczna przeszkoda naprzeciw temu stoi? Wolę bajki na dobranoc niż z samego rana.

    Tutaj 50-tka napędzana rakietą.

    Czy aby na pewno używałeś Nikkora 24-70/2.8 ???
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  9. #9

    Domyślnie

    Czy aby nie za bardzo wierzysz w magiczna moc ultradzwiekow? Podalem juz wczesniej przyklad, ktory obala twoja teorie. A jak dalej nie wierzysz, to porownaj np D70 z nalozonym 18-70 do D3 z zalozona 50/1.8. Prosty przyklad, ze AF-S moze dzialac wolniej od srubokreta.
    duzy brzydki nikon i mala ladna sigma dp1

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    Czy aby nie za bardzo wierzysz w magiczna moc ultradzwiekow? Podalem juz wczesniej przyklad, ktory obala twoja teorie. A jak dalej nie wierzysz, to porownaj np D70 z nalozonym 18-70 do D3 z zalozona 50/1.8. Prosty przyklad, ze AF-S moze dzialac wolniej od srubokreta.
    Mówimy ogólnie: SWM jest lepszy od AF.
    Tutaj w szczegółach możemy: ja mam D700 z podłączonym N24-70/2.8
    Przekonaj mnie, że jak podłączę N50/1.8 zamiast zooma, to będzie szybciej !

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •