Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie Adobe Lightroom i nikon d80- problem z kolorami

    Cześć mam pytanie nie tylko do użytkowników nikona d80- wszystkie zdjęcia wykonuje w RAW-ie, optymalizacje zdjęcia ustawiona mam na ŻYWE, pomiar MATRYCOWY i balans bieli na AUTO. robię zdjęcia w słoneczny dzień np w parku itp. oraz w pomieszczeniach gdzie używam lampy (sb-900)- na podglądzie w aparacie kolory wyglądają naprawdę super ale po importowaniu tych że RAW-ów do Lightrooma bledną- to znaczy nie od razu, miniaturki są ok ale jeśli kliknę któraś to po kilku sekundach powiększone zdjęcie w oknie edycyjnym traci kolory- blednie nie wiem czemu tak sie dzieje. Czy ktoś z was wie czemu tak sie dzieje i czy można coś z tym zrobić bo przy każdym zdjęciu trzeba te kolory nasycać ręcznie.
    Mogę dodać ze (prawdopodobnie) przy takich samych ustawieniach ale w JPEG jak robiłem zdjęcia to kolory były baaaardzo żywe czasami aż za bardzo.

  2. #2

    Domyślnie

    Bo raw to surowy obraz z matrycy niezależny od ustawień retuszu w puszce.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli kolega robi w RAW to raczej wie co on oznacza,chyba mamy podobny problem więc może dopiszę coś od siebie. Chodzi o to że ni jak nie da się przewidzieć jak wywołany NEF będzie wyglądał w jpg. Mam ten sam problem na LCD aparatu zdjęcie wygląda OK po zgraniu na dysk w miniaturkach windowsa też okey, schody zaczynają się w camera raw lub wspomnianym lightroomie to co widzisz na ekranie monitora jest wyblakłe i co najciekawsze po wywołaniu na ustawieniach default kolory znowu dostają nasycenia... co równa się temu że jeżeli ten wyblakły NEF ustawie "jak należy" to jpga dostane przesyconego ot cały problem. W puszcze ustawione sRGB w camera raw też. Jedynym programem który jakoś przyzwoicie bez przekłamywania wyświetla NEF z D80 jest CaptureNX 2. Jak dla mnie soft Adobe i D80 są zupełnie nie kompatybilne pod względem wywoływania NEf-ów i tylko zniechęcają do pstrykania w tak użytecznym formacie jakim jest nef.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2006
    Miasto
    Krapkowice
    Posty
    191

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mariobor Zobacz posta
    ... w lightroomie to co widzisz na ekranie monitora jest wyblakłe i co najciekawsze po wywołaniu na ustawieniach default kolory znowu dostają nasycenia... co równa się temu że jeżeli ten wyblakły NEF ustawie "jak należy" to jpga dostane przesyconego ot cały problem.
    Problem jest niewielki:
    1. Kiedy już klikasz "Eksportuj" to zapewne w okienku "profil" wybierasz sRGB - tak?
    2. spróbuj w tym okienku wybrać "inne" a z listy która się pojawi "LCD monitor"

    Zrobisz to raz i tak już zostanie na przyszłość a kolory będą zgodne z tym, co przygotowałeś w Lighroomie
    N.50 1.8D, N.85 1.8d, T.12-24, N.18-200VR, SB 800, mieszek, MF 55 PROB, T.17-50, Speedlite 55EX, 70-200 2.8L

  5. #5

    Domyślnie

    Było omawiane milionpięćstestodziewięćset razy.

    Ściągnij i zainstaluj Camera Matching Profiles, zmień profil na "vivid" i po sprawie.

    I żadnego eksportowania do przestrzeni monitora - niech was ręka boska broni!!!

  6. #6

    Domyślnie

    Czornyj - tak robiąc na monitorze będą żywe, a wydruk?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez okoterroru Zobacz posta
    Czornyj - tak robiąc na monitorze będą żywe, a wydruk?
    A wydruk - to już zależy. Niektóre barwy na wydruku mogą wyjść nawet żywsze niż na monitorze, inne będą mniej wysycone. Są drukarki o bardzo dużym gamucie, jak np. wszystkie Epsony na K3 - potrafią one wypluć powiększenie, które naprawdę zdrowo daje po oczach. Wszystko to można przewidzieć stosując softproofing z zapiętym profilem drukarki/labu.

  8. #8

    Domyślnie

    Czornyj - ja mam dokładnie odwrotny problem i za cholerę nie umiem go rozwiązać. W puszce Adobe RGB, przestrzeń robocza w PS Adobe RGB. Wczytuję rawa do camera raw PS CS4 i kolory za jaskrawe (cera niemal różowa) i za jasne, nic nie kombinuję, wciskam open - plik wskakuje do PS - to samo. Daję proof colors na profil mojego monitora z menu view i już jest ok. Tyle że proof colors muszę stosować za każdym razem do każdego zdjęcia. Nie ma innego wyjścia?

  9. #9

    Domyślnie

    XP?
    Pulpit>Właściwości:Ekran>Zaawansowane>Zarządza nie koloram>Profile kolorów aktualnie skojarzone z tym urządzeniem - i tu należy wybrać profil monitora.

  10. #10

    Domyślnie

    Czornyj - właśnie tak mam. Monitor CRT sRGB z firmowym profilem.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •