Hej!

Jak ktoś będzie szukać fullframe fish eye do D700 w naszym cudownym kraju to się mocno zdziwi.... Tak na prawdę z nowych konstrukcji pozostaje wybór pomiędzy 15mm Sigmy i 16mm Nikkora...
I tu zaczynają się duże problemy... Obu praktycznie nie ma na magazynach. NIGDZIE. Dosłownie...
Nadludzkim wysiłkiem udało mi się zdobyć Sigmę... Otwieram śliczne pudełeczko, oglądam dodatki, pięknie wykonane szkiełko, dopinam do D700 i... przysłowiowa „du...a”. Zero reakcji... Wnerwiony odsyłam do sprzedawcy, sprzedawca jeszcze bardziej wnerwiony dzwoni do Sigmy i pyta o co w tej sprawie chodzi... Na to w Sigmie spokojnie tłumaczą, że dopiero od „któregoś” numeru seryjnego 15mm/2.8 DG EX działa z D700 – poprzednie mają niekompatybilny procesor... Zewnętrznie poza numerem żadnych różnic... No i oczywiście katalog numerów to ma tylko Sigma. Oczywiście jak chciałem wersję kompatybilną to się dowiedziałem że za 1,5 miesiąca. Może...
Chcąc nie chcąc zacząłem szukać Nikkora. Droższy sporo. Magazyn Nikona w Polsce – stan zero. Kiedy będą? Może za miesiąc, a może nie... Dzwoniłem po liście z ceneo i w jednym sklepiku baaaaardzo miły Pan powiedział, że on to nie ma ale kolega chyba będzie miał. I miał. Teraz mam ja na aparacie... Przy Sigmie wygląda jak liliput. Ale też ślicznie wykonany. Zdjęć jeszcze nie miałem kiedy zrobić... jedynie sprawdzałem czy pokrywa 180 stopni (oj chyba nie do końca) testując go przy robieniu zdjęcia  bębna w pralce 
I tyle... uważajcie na niekompatybilne Sigmy z D700!!!! Można się zdziwić!!!

PS. Fotki z Nikkora (szybkie pstryki) załączam