Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie PC-E 85/2,8 nowy a stary model?

    Mam pytanie do forumowiczów:
    Czym różni się stara wersja obiektywu PC-E 85/2,8 od nowej z lipca 2008? Na pierwszy rzut oka wersje różnią się napisami, w starszej są białe w nowszej złote. Z danych technicznych wynika że w starej max przesłona wynosi 45 w nowej 32. Może są jakieś ograniczenia w pracy z D300, D700 (wystający pryzmat)?
    Proszę o pomoc
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Z danych technicznych wynikają jeszcze niewielkie różnice w zakresie przesuwów i pokłonów:
    -nowy shift ±11.5 mm; tilt: ±8.5°, stary tilt: ±8.3°, shift: ±12.4mm;
    -nowy ma współczesne powłoki Nano Crystal Coat

    Nie wiem jak z wielkością samego obiektywu i fizycznymi ograniczeniami w użytkowaniu. Trzeba by poczytać jak stara i jak nowa wersja radzi sobie na różnych korpusach.

    Najważniejszą różnicą między nową i starą wersją jest mechanizm przesłony. Stary i nowy mają na korpusie przycisk, który domyka przesłonę do wartości roboczej. Tyle że w starym jest to mechanizm hmm... "mechaniczny" - działa bez względu na wykorzystany aparat. Stary obiektyw jest w pełni manualnym nikkorem (choć posiada styki i formalnie nosi oznaczenie D). Nowy został wyposażony w mechanizm elektromagnetyczny przesłony. Guzik nadal działa, ale obiektyw do pracy potrzebuje zasilania z korpusu. Dlatego nowy PC-E nie działa na starych nikonach (producent podaje listę zgodnych modeli). Najnowsze aparaty (D3, D300, D700) mają odpowiednie oprogramowanie, dzięki któremu mechanizm elektromagnetycznej przesłony działa automatycznie - nie trzeba korzystać z przycisku na obiektywie.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za info. Ponad to dowiedziałem się że według jakiś tam testów nowsza wersja jest minimalnie minimalnie ostrzejsza. A w starej max przysłona którą można ustawić pierścieniem do oporu to 57.
    A teraz jestem w kropce, różnicy w cenie prawie niema a duża przesłona kusi. Ale jak poszczególne modele współpracują jeśli chodzi o gabaryty i wystające elementy tego nie wiem.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •