Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Różnice w parametrach ekspozycji

    Właśnie zauważyłem następującą rzecz (Nikon D90).

    Wykonywałem zdjęcia w tych samych warunkach (oświetlenie, statyw itp.) i wyszło mi coś takiego:

    1) Przy ustawionym trybie A i przysłonie F8 światłomierz ustawia czas 5 sekund
    2) Przy ustawionym trybie S i czasie 5 sekund światłomierz ustawia przysłonę F8
    3) Przy ustawionym trybie M skala światłomierz jest na 0 na przysłony F8 i czasie 3 sekundy. Czyli inaczej jak dla trybów A i S, inny jest także histogram w porównaniu do histogramu dla A i S. Jak ustawię przysłonę F8 i czas 5 sekund to histogram jest identyczny jak w A i S.

    Wszystkie 3 przypadki miały te same ustawione ISO, korektę ekspozycji (0), pomiar matrycowy.

    Czemu w trybie M światłomierz daje inne wyniki ?
    Ostatnio edytowane przez XGrzesX ; 11-12-2008 o 23:32

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Powinno być to samo, dziwne.
    włączony auto D-lighting?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Powinno być to samo, dziwne.
    włączony auto D-lighting?
    D-lighting ustawione na "Automatyczny".
    Po wyłączeniu D-lighting wskazania światłomierza są identyczne we wszystkich trzech trybach.
    Ostatnio edytowane przez XGrzesX ; 12-12-2008 o 00:28

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    No to już wiesz o co chodzi. Tak sądziłem. ADL w pomiarze manualnym przestawia się jakby był na "normal". Mieliśmy szczęście, że motyw jaki mierzyłeś dawał inna opcje niż auto=normal, bo byśmy nie wyłapali zmiany.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    No to już wiesz o co chodzi. Tak sądziłem. ADL w pomiarze manualnym przestawia się jakby był na "normal". Mieliśmy szczęście, że motyw jaki mierzyłeś dawał inna opcje niż auto=normal, bo byśmy nie wyłapali zmiany.
    Nie rozumiem tego "ADL w pomiarze manualnym przestawia się jakby był na normal".
    Jak przełączyłem ADL na normal to wskazania światłomierza dla M były takie same jak dla A i S. Takie same były także dla ustawienia "umiarkowany" oraz "wyłączony".

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez XGrzesX Zobacz posta
    Nie rozumiem tego "ADL w pomiarze manualnym przestawia się jakby był na normal".
    instrukcja o ADL tak mówi. Body tak zmienia ekspozycję ja w trybie normal DL.
    Cytat Zamieszczone przez XGrzesX Zobacz posta
    Takie same były także dla ustawienia "umiarkowany" oraz "wyłączony".
    w trybie ADL mogły być jeszcze jakieś inne.

    Poczytaj tutaj: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=72096
    to dość skomplikowane zagadnienie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    instrukcja o ADL tak mówi. Body tak zmienia ekspozycję ja w trybie normal DL.
    Poczytaj tutaj: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=72096
    Tylko, że dla M i ADL=Auto wskazania światłomierza są inne niż dla trybu A i S i ADL=Normal. Jeśli w trybie M ustawienie ADL Auto równoważne jest ustawieniu Normal to przecież w trybach A i S z ustawieniem ADL na Normal wskazania powinny być takie same.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez XGrzesX Zobacz posta
    Tylko, że dla M i ADL=Auto wskazania światłomierza są inne niż dla trybu A i S i ADL=Normal. Jeśli w trybie M ustawienie ADL Auto równoważne jest ustawieniu Normal to przecież w trybach A i S z ustawieniem ADL na Normal wskazania powinny być takie same.
    powinny - na logikę. Chyba, że domyślne ustawienie w D90 jest inne niz w D700. Ja znam ten fragmencik instrukcji z D700. Sprawdź swoją instrukcję.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    powinny - na logikę. Chyba, że domyślne ustawienie w D90 jest inne niz w D700. Ja znam ten fragmencik instrukcji z D700. Sprawdź swoją instrukcję.
    W mojej instrukcji jest to samo czyli w trybie M ADL Auto=Normal.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •