Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie mozliwe najtansze wejscie w system

    witajcie,

    informacja na poczatek:
    -jesli nie chce Wam sie czytac tego przydlugiego posta zapraszam na jego koniec. tam jest skrot w 2 zdaniach
    -jestem biednym (jedyny dochod to korepetycje + jakies tam kieszonkowe) studentem (choc moze Was to malo obchodzic to w dalszej czesci sie przyda )


    od 4 lat robie zdjecia canonem a510 (przygode z zenitem szybko zakonczylem - radocha nieporownywalnie wieksza, ale koszta za jedno zdjecie zbyt duze). i juz w rok po jego zakupie zaczelo mi sie marzyc lustro, sprzet zaczal mnie ograniczac (od ergonomii (tryb manualny to tragedia) po jakosc zdjec). niestety, fundusze nie pozwalaly mi na zakupy (spory udzial w tym ma moja rozrzutnosc). jednak kiedy rozstawialem swoja skromna wystawke na miejskim, amatorskim konkursie powiedzialem sobie, ze jesli cos osiagne to zabiore sie za to drogie hobby powazniej.

    udalo sie odniesc maly sukces i pojawiam sie tutaj (ze moim pierwszy lustrem bedzie Nikon wiedzialem od dluzszego czasu - jeszcze przed zakupem a510 szperalem po internetowych forach i stronach).

    na poczatku chcialem zbierac na d80, a po pojawianieniu sie d90 jak typowy facet-gadzeciarz zaczalem snic po nocach o d90... ale kiedy uswiadomilem sobie ile swietnych kadrow w tym czasie mi ucieknie powiedzialem 'nie, ja musze je (lustro) miec teraz!'. szybko pojawily sie inne plusy - na wyzsze body moge przejsc zawsze, a glownym ograniczeniem (zaraz po mnie) beda na pewno szkla. dodatkowo w miedzyczasie zakupie niezbedne akcesoria itd itp.

    wiem, przydlugi ten wstep - pisze to po to, zeby nie czytac komentarzy w stylu 'kup hybryde, na lustro za wczesnie'. po prostu chce lustro, chce sie rozwijac i nie bede pisal nastepnego elaboratu na ten temat

    przechodzac do rzeczy:

    co chce fotografowac?
    na pewno ludzi. portrety, reportaze.
    nie pogardzilbym sportem, ale wiem, ze tu ciezko bedzie powalczyc bez odpowiedniego sprzetu.
    czy cos jeszcze? pewnie wyjdzie w praniu.

    i teraz jak do tego podejsc?
    fundusze mam ograniczone, ale stopniowo bede rozwijal swoj zestaw. na dzien dzisiejszy jest to powiedzmy 1000zl
    co mi przychodzi do glowy:
    -pozbierac troche i kupic d80 (ceny coraz nizsze, uzywek jeszcze lepsze) i do tego jakies szklo.
    -kupic starsza konstrukcje - d50/d70/d70s + szklo

    jakie body?
    zbierac do d80 (mysle, ze moglbym je zakupic na poczatku przyszlego roku. pozno:/) czy cos starszego?
    przejrzalem pobierzenie allegro (uzywek wolalbym jednak szukac na forum. a moze allegro pod tym wzgledem jest rownie bezpieczne, a informacje wiarygodne?) i co mnie zdziwilo to to, ze ceny d50 sa odrobine wyzsze niz d70 czy tak bylo od zawsze? wydawalo mi sie, ze d70 bylo wyzej pozycjonowane. sporo drozsze sa body d70s. w ktore z nich (d50, d70, d70s) celowac? i przy okazji - jakie sa roznice miedzy d70, a d70s? albo inaczej - czy warto do nich doplacac.

    jakie szklo?
    na pewno cos taniego, co pozwoli mi ukierunkowac swoje zainteresowania fotograficzne.
    lepiej 50tke czy taniego kita? (18-55? 18-70?)

    w wielkim skrocie:
    prosze o pomoc w zlozeniu mozliwie taniego zestawu, o dobrym stosunku cena/jakosc/mozliwosci rozwoju i okreslenia swoich preferencji.
    dodatkowo chetnie przyjme propozycje odnosnie samego zakupu - gdzie, od kogo itd. nie bardzo wiem jak zabrac sie za szukanie uzywek.

    sorki za przydlugiego posta, dziekuje tym, ktorzy dobrneli do jego konca, a jeszcze bardziej tym, ktorzy na niego odpowiedzieli i pomogli mi znalezc rozwiazanie.

    edit:
    zeby uniknac zbednych postow: body bez srubokretow odpadaja. zamierzam w przyszlosci kupic 85, o wielu innych szklach nie wspominajac.
    Ostatnio edytowane przez manwojt ; 19-10-2008 o 21:15

  2. #2

    Domyślnie

    ja proponuję na początek D50/70/70s plus 5- albo coś szerszego i heja

  3. #3

    Domyślnie

    Cos czuje ze ten watek niedlugo zniknie
    Podobne posty pojawiaja sie tu baaaardzo czesto...
    Wystarczy poszperac w archiwum i wszystkie watpliwosci znikna!

    Z 1k PLN do D90 bedziesz dlugo zbieral, D80 podobnie jak D50 i D70 tez jeszcze robia zdjecia
    mimo roznych opinii krazacych w sieci

    aha i zeby nie bylo OT - najtanszym wejsciem w system bedzie pewnie D50 + 50mm albo kit 18-55
    I'm a photographer, I make people immortal. What's Your superpower?

  4. #4

    Domyślnie

    w sumie jak robiłeś zenitem i nie jest Ci obce ręczne ostrzenie/pomiar światła na oko/ustawianie ręczne skpozycji to możesz kupić starą 50 już za ~100 zł

  5. #5

    Domyślnie

    Gdybym był na twoim miejscu to wybrał bym raczej d70s lub d70, później d50 (szukaj z małym przebiegiem), jak sądzę to koszt od 600 do 800 zł a może nawet taniej. Jeśli chodzi o obiektyw to masz do wyboru dwa kity: 18-70 (450-550zł) i 18-55 (już za 200zł), mowa oczywiście o używanym sprzęcie. Możesz też kupić nowe d40 z kitem i wyniesie Cię tyle samo, ale body jest mniej rozwojowe.
    Za bardzo nie wiem co napisać, bo w sumie takich tematów były dziesiątki, wystarczy poszukać, przejrzeć giełdę, allegro, zobaczyć ceny a odpowiedź przyjdzie sama.
    Powodzenia w trafnym wyborze
    pzdr
    D750 l 24 1.4 l 35 1.8 l 50 1.4 l 85 1.4 l 180 2.8

  6. #6

    Domyślnie

    albo pozbierać do d80 i 18-70 lub 50 1.8, albo kupić D70s i kita (za trochę więcej niż 1000 zł powinno się udać), dodatkowo jak wyżej poprzednicy - przeczytać parę ostatnich stron z działu D40-D90
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  7. #7

    Domyślnie

    Myślę, że d80 na giełdzie plus jakieś niegłupie szkło kupiłbys za ok 1,6- 1,8kpln.
    Kiedyś Zenit, później Nikon i Canon, obecnie Leica wspierana Sony RX100 mk2 wraz z analogami.
    Prywatnie: http://lopal/blogspot.com

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    Lodz - Southampton
    Posty
    201

    Domyślnie

    CO tu mozna rzeczywiscie wiecej pisac w temacie ktory jak wczesniej koledzy zauwazyli byl walkowany wiele razy i to nawet przez ostatnie 2 tygodnie.
    Ja osobiscie nie schodzil bym ponizej D80 + kit N18-70 i od tego zaczal poszukiwanie swego ja i czego tak naprawde chce. Szczegolnie ze jego ceny strasznie spadly i pewnie spadac dalej beda. A jeszcze nie tak dawno trzeba bylo dac za taki kit ponad 4 tys zl !!!

    Odnosnie tego typu tematow to moze warto zalozyc jakis osobny temat na ten 'temat' - kupowanie sprzetu do jakiejs tam sumy w kazdym z poddzialow rodzin Aparatow Dxx, Dxxx, Dx.
    D80, N18-70 kit, S30/f1.4

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •