Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Konferencja - jak ustawić sprzęt?

    Witam wszystkich,
    to mój pierwszy post, mimo, że forum czytam już od jakiegoś czasu...
    Zaznaczam, że fotografuję tylko amatorsko i niestety z braku wolnego czasu nie mam możliwości szlifowania swoich umiejętności, ale z powodu posiadania lustrzanki czasem jestem proszony o wykonanie jakiś okolicznościowych zdjęć. Mam z tego tylko satysfakcję, ale staram się podchodzić do tematu z powagą.
    Mam następujące pytanie: jak ustawić body i lampę oraz którego szkła użyć podczas konferencji?
    Co posiadam: D50 + 50/1.8 + kit 18-55/3.5-5.6 + 70-300 VR/4.5-5.6G IF-ED + lampa Sigma EF-500 DG ST.
    Warunki oświetleniowe: pierwsza część będzie to konferencja w dużej, wysokiej sali wykładowej bez okien. Sztuczne światło - wystarczające dla ludzi, ale jak na zdjęcia jest go dość mało. Przeczytałem wątki o zdjęciach ślubnych na forum, ale (chyba) nie mogę stosować f/1.8, gdyż potrzebuję większej głębi ostrości. Zdjęcia, które widziałem pewnie były robione na maksymalnie otwartej przysłonie, bo niektórzy goście mają np. ostrość na okularach, ale włosy w okolicach uszu już się deczko rozmywają Ja chciałbym, aby na zdjęciach ostrość nie była skupiona na konkretnej osobie, ale żeby te siedzące/stojące obok też były dobrze widoczne. Poza tym będą to zdjęcia w lekko różnych warunkach: część sali przeznaczonej dla siedzących jest lepiej doświetlona niż część, w której przebywa osoba mówiąca - być może aby lepiej im się notowało (?). Druga część to zebranie, także w sali wykładowej, ale bardziej przypominającej zwykłą salę szkolną, więc niezbyt wysoką. Tu będzie światło dzienne lub mieszane.
    Proszę o poradę, jakbym coś pominął ważnego pod wzgl. technicznym to oczywiście dopiszę.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Rav_V3k ; 13-10-2008 o 02:20
    D90 i dwie gałki oczne

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nie poradzi?.... Wydawało mi się, że dla doświadczonych userów o proste pytanie... Proszę o podpowiedź, czy korzystać z któregoś z programów, czy z automatu, czy inaczej? Dodam jeszcze, że moja lampa działa dobrze z D50 tylko w TTL, nie jestem w stanie ustawić jej na manualu.
    D90 i dwie gałki oczne

  3. #3

    Domyślnie

    ja robiłem ostatnio dla firmy. Miałem sale konferencyjną w hotelu z oknami, foty około 17.30, w zeszły piątek. Generalnie szału nie ma. Trochę światła daje rzutnik, ale tym samym dość komplikuje sensowne pomiary. Miałem 35/2 i 28-75/2.8. Generalnie wysokie ISO (w D80 do ISO 400 wchodziłem) i czasem lampa w BL. Szczerze to nie zazdroszczę... - szczególnie jak sala bez okien. No ale może światła będzie tyle, ze dasz radę, czego serdecznie życzę..

    Czasu będziesz miał sporo - ja miałem manual na puszce i TTl BL w lampie i odbijanie od (dzięki bogu) białego sufitu

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź :)
    Cytat Zamieszczone przez stock Zobacz posta
    Trochę światła daje rzutnik, ale tym samym dość komplikuje sensowne pomiary.
    No więc właśnie.... Rzutnik miałem na poprzedniej konferencji i mam te same wrażenia - tylko mi bruździł :)
    No ale może światła będzie tyle, ze dasz radę, czego serdecznie życzę..
    Dzięki. Jakoś muszę sobie poradzić :)
    TTl BL w lampie i odbijanie od (dzięki bogu) białego sufitu
    Sufit tam jest.... ale cholernie wysoko. W każdym razie dzięki za odzew. Póki co trenuję w domu, ale warunki jednak trochę inne :(
    D90 i dwie gałki oczne

  5. #5

    Domyślnie

    AV, czasami robię tego typu konferencje i szkolenia. Co mogę Ci doradzić.
    Zacznę od lampy błyskowej.
    Nie znam Twojej, do jakiej lampy Nikona możesz ją porównać mocą: SB 600, 800 , 900? Ja robię zdjęcia z lampą z programem Auto i reguluję moc w zależności od sytuacji.
    Na pewno będzie Ci potrzebna mocna lampa i dyfuzor w tej wysokiej, dużej sali konferencyjnej. Jeśli Będziesz stał przy ścianie to odbijaj od niej bez dyfuzora. Moc Dobieraj według uznania (metodą prób): od 0 do ok.+3EV w zależności jak daleko Stoisz od obiektu fotografowanego (aby nie było przepalonych fragmentów zdjęcia).
    W drugiej sali wykładowej niższej Odbijaj lampą od sufitu, ścian lub z obydwu jednocześnie. Jeśli Będziesz miał silne światło z okna i będziesz stał do okna bokiem to kieruj lampę na ścianę w drugim kierunku by uniknąć cieni na twarzy lub odbijaj światło od sufitu i ściany jednocześnie ustawiając lampę do boku i częściowo do góry pod odpowiednim kątem lub dyfuzor w ostateczności.
    Jeśli chodzi o obiektywy w zasadzie możesz korzystać z każdego. Co do programów to korzystam z A, ustawiam przesłonę (w zależności co chcę osiągnąć) i pilnuję czasu aby nie spadł poniżej 1/60s.
    50mm Możesz komuś zrobić portret lub z daleka robić scenę. Najlepiej używaj przesłon f/2.8-4. Powyżej f/4 nie ma potrzeby bo Musisz mocniej wtedy dopalać lampą, a tło Będziesz miał wtedy strasznie ciemne. Przy f/2.8-3.2 głębia ostrości nie jest mała, jest w sam raz i tło masz jasne. Przy portrecie Możesz użyć f/2.5 lub 2.2 i lekko dopalić lampą z korektą ok. -1.5--1.7EV. Powinno być dobrze. Czas nie może być niższy niż 1/70-1/60s bo zdjęcie będzie poruszone. Jeśli nie uzyskasz takich czasów to zwiększ ISO do 650 (więcej trochę bym się bał) lub zmień na kita i korzystaj z mniejszych ogniskowych.
    Jeśli chodzi o kit 18-55/3.5-5.6 to unikaj tego 18mm trochę zniekształca obraz ale z drugiej strony jest najjaśniejszy przy tej ogniskowej. Sprawdź czy efekt Ci odpowiada. Najlepiej od 20-30mm i jak najniższe przesłony. Niższe ogniskowe i czasy rzędu 1/50-1/60s. pozwolą Ci zrobić nie poruszone zdjęcia.
    No i został 70-300 VR/4.5-5.6G IF-ED. Jego też możesz użyć do scen statycznych z VR z ogniskowymi max. 200-250mm. Najlepiej Używaj niższych ogniskowych. Tylko uważaj na ochronę żeby Cię nie zgarnęli jak wyjmiesz taką armatkę z osłoną przeciwsłoneczną. Pomyślą że talib. Jak Nosisz brodę to ją zgol dla własnego bezpieczeństwa.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dareknik Zobacz posta
    [...]Ja robię zdjęcia z lampą z programem Auto i reguluję moc w zależności od sytuacji.[...] Co do programów to korzystam z A, ustawiam przesłonę (w zależności co chcę osiągnąć) i pilnuję czasu aby nie spadł poniżej 1/60s.[...]
    No i został 70-300 VR/4.5-5.6G IF-ED. Jego też możesz użyć do scen statycznych z VR z ogniskowymi max. 200-250mm. Najlepiej Używaj niższych ogniskowych. Tylko uważaj na ochronę żeby Cię nie zgarnęli jak wyjmiesz taką armatkę z osłoną przeciwsłoneczną. Pomyślą że talib. Jak Nosisz brodę to ją zgol dla własnego bezpieczeństwa.
    Dareknik - bardzo dziękuję za ten post - na pewno będę się kierował Twoimi poradami.
    Moc lampy porównałbym raczej do sb 800, ale funkcjonalność jest średnia - nie potrafię ustawić jej w manualu - to już pisałem. Lampa posiada dyfuzor w formie wysuwanego "szkiełka", które kładzie się na palniku, ale nie działa wtedy zoom lampy - diody pokazujące ogniskową mrugają, nie wskazują konkretnej wartości. Nie mam trybu auto w tej lampie, jest TTL, full power i half power. Full power to jest po prostu błysk atomowy, a znowu half power jest za sztywny, nie dostosuje się do wszystkiego...
    Jak ustawiasz przesłonę i czas w trybie A? Przecież to full-automat? Nie zrozumiałem tego.
    Brodę zgolę, nie ma problemu :) Wolę nie ryzykować, chociaż ochrona chyba nie jest tam tak upierdliwa :)
    D90 i dwie gałki oczne

  7. #7

    Domyślnie

    RAV, przepraszam dopiero teraz zauważyłem że zjadłem literę z Twojego Nicka odpowiadając na post.
    Jeśli chodzi o to wysuwające szkiełko to ono jest do ogniskowych niższych niż 24mm, co by lampa doświetlała cały kadr równomiernie. Dlatego nie działa Ci zoom lampy jak tego używasz z ogniskowymi wyższymi niż 24mm i zdjęcia wychodzą niedoświetlone ponieważ gubią światło na szerokim kadrze. Polecam kupić specjalną nakładkę na lampę (mleczna w kolorze) i to jest ten dyfuzor. Najlepiej potestuj w salach wcześniej jak będzie działało to full i half power odbijając od ścian czy sufitu i z nakładką (dyfuzor).
    Jeśli chodzi o program A to ustawiam przesłonę w jasnym pomieszczeniu między f/2.8-4 i czas wychodzi min. 1/60 i większe. Wtedy dopalam lampą z korektą -1,5--1,7EV aby rozjaśnić cienie lub doświetlić twarz. Jeśli jest ciemno i czas jest 1/60s i pokazuje światłomierz kreski w kierunku na minus to wtedy zwiększasz moc lampy (od 0 do + 2 i więcej EV) lub zmieniasz obiektyw na jaśniejszy 50/1.8 i korzystasz z przesłon f/2-2.8 i dalej patrzysz na czasy i światłomierz (jak wyżej opisane). Drugim rozwiązaniem jest podbijanie ISO. Ja mam Nikona D70s i bezpieczne ISO to 400-650 (z lampą trochę lepiej wychodzi zdjęcie niż bez lampy, mniej widać ziarno). Pewnie u Ciebie jest podobnie. Życzę powodzenia i jak coś nie wyjdzie to się nie denerwuj tylko pomyśl co poprawić i wyjdzie. Grunt to nie wpadać w panikę, Będziesz miał dużo czasu na korekty i wszelkie poprawki no i na RAWIE rób.

  8. #8

    Domyślnie

    Zależy co chcesz robić za zdjęcia na konferencji. Jeśli widok sali z uczestnikami to żadna lampa nie pomoże. Wtedy tylko wysokie ISO i zdjęcia bez lampy. Ja często robię konferencje i praktycznie na sali nie używam lampy, albo tylko doświetlam z odbiciem o odbłyśnik jeśli chodzi o konkretną osobę. Zdjęcia z pełnym błyskiem dadzą ciemne tło i oświetloną osobę. Jeszcze dwie rady:
    1. Weź ze sobą szarą kartę lub obejrzyj przedtem salę czy nie ma tam czegoś o kolorze szarej karty lub zdecydowanie białego. W przypadku źródeł światła o różnych temp. barwowych będziesz musiał potem dobrać WB. Zapewniam Ciebie, że można sie nieźle napracować przy dobieraniu balansu bieli w zdjęciach konferencyjnych.
    2. Jeśli chcesz żeby obraz z rzutnika był widoczny na zdjęciu, nie używaj lampy błyskowej, albo zmniejsz jej siłę przynajmniej do -2. W innym przypadku światło z lampy przecina promień z rzutnika i na ekranie nic nie widać.
    Dla przykładu wrzucę tutaj zdjęcie z konferencji na dużej sali:


    Było robione z ręki przy ISO 1250 i 1/8 sec. Jakoś udało się utrzymać, bo robiłem na szerokim kącie. Bez lampy, bo lampa oświetliłaby tylko kilka najbliższych osób. Za szara kartę służyła ściana pod jednym z ekranów. Bez korekty koloru na tej ścianie kolorki były straszne, bo światło pochodziło z dwóch różnych źródeł.
    Ostatnio edytowane przez markB ; 16-10-2008 o 17:38

  9. #9

    Domyślnie

    MARKB, jakim aparatem, obiektywem, na jakiej przesłonie Robiłeś to zdjęcie. Rękę Masz jak statyw.

  10. #10

    Domyślnie

    D3 + 24-70 F4.5. Nie wiem gdzie zniknął exif, bo go nie usuwałem. Hmm, wygląda na to, że jak się zeskaluje tiffa (akurat takim zdjęciem dysponowałem) i zapisze jako jpeg w Photoshop Elements 4 (w pracy tylko taki program mam) to exif nie jest zapisywany ze zdjęciem.
    Ostatnio edytowane przez markB ; 16-10-2008 o 18:10

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •