Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Współrzędne GPS w NEFach

    Cześć,
    czy macie jakieś doświadczenia we wklejaniu geotagów do NEFów? Chodzi mi o jakiś programik, który porównywałby loga z zewnętrznego GPSloggera (plik csv, gpx) z NEFami (porównanie czasów) i dorzucałby współrzędne właśnie do NEFów.

    Szukałem i szukałem aż znalazłem coś takiego GPicSync. Jest tylko jeden problem, Nefy po wgraniu współrzędnych GPS są jakoś ciut mniejsze. Widocznie coś z oryginałów jest usuwane.....

    Czy bawiliście sie z wklejaniem współrzędnych GPS do NEFów? Jakie są wasze doświadczenia?

    Tylko proszę nie googiel, bo mnie zaraz coś trafi (już instalowałem chyba z 5 czy 6 programów łącznie z softewm od loggera i każdy do bani).


    ELIP

  2. #2

    Domyślnie

    elip - nie raz bylo omawiane, najlepiej wklejac juz do gotowych jpegów. ja uzywam gpicsync i daje rade w tym wypadku
    trochę złomu w dużym plecaczku.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wacki4 Zobacz posta
    elip - nie raz bylo omawiane, najlepiej wklejac juz do gotowych jpegów. ja uzywam gpicsync i daje rade w tym wypadku

    Super tylko że ja chcę wkleic do NEFa (do oryginałów) a nie do jpga. Z jpgiem nie mam problemów - moge ich sobie wygenerowac ile chę.

    I tez używam to tego gpicsynca. Ale w Nefach ten soft coś usuwa. Nie jestem do niego przekonany. Czy ktoś może mnie uspokoić, że jak dodam GPSy do NEFów tym gpicsyncem to nic sobie nie usunę? Dlaczego ten plik po wklejeniu danych GPS jest mniejszy od oryginału?

    ELIP
    Kiedyś D70, później D200, teraz D300s i cały plecak gadżetów

  4. #4

    Domyślnie

    witam,

    korzystam z programu GeoSetter ( http://www.geosetter.de/en/ ) - i nie zauważyłem, by po wklejeniu danych z GPS wielkość NEF-a się zmieniła. Polecam więc....

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez carac Zobacz posta
    witam,

    korzystam z programu GeoSetter ( http://www.geosetter.de/en/ ) - i nie zauważyłem, by po wklejeniu danych z GPS wielkość NEF-a się zmieniła. Polecam więc....
    BOMBA !!! Tego właśnie szukałem (choć sam na ten soft nie trafiłem)

    W domu sprawdzę jak działa na trochę większej ilości plików, punktów itp (na razie zrobiłem test dla kilkunastu NEFów i jest ok)

    Wielkie dzięki !!!

    ELIP
    Kiedyś D70, później D200, teraz D300s i cały plecak gadżetów

  6. #6

    Domyślnie

    No jednak się pospieszyłem z tym chwaleniem, ten programik też zmniejsza nefy. Szukam więc dalej, gdyby jednak ktoś mógłby mi pomóc, czekam...

    Pozdrawiam
    Elip
    Kiedyś D70, później D200, teraz D300s i cały plecak gadżetów

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez elip Zobacz posta
    ...ten programik też zmniejsza nefy...
    Elip
    hm... troszkę się tym stwierdzeniem zaniepokoiłem i dokładnie porównałem NEF-y ściągnięte bezpośrednio z puszki (D80) z NEF-ami, w które ingerował GeoSetter w celu dopisania do nich współrzędnych GPS. I rzeczywiście, rozmiar plików nieznacznie się różni, z tym że NEF-y, w których została dopisana do EXIFa informacja o współrzędnych GPS są WIĘKSZE średnio o 200 bytes.
    Jest to chyba zrozumiałe, skoro exif się "wzbogacił" o dodatkowe informacje, tj:
    GPS information:
    GPSVersionID
    GPSLatitudeRef
    GPSLatitude
    GPSLongitudeRef
    GPSLongitude
    GPSAltitudeRef
    GPSAltitude
    GPSTimeStamp


    Dlaczego NEF-y z d200 są mniejsze po dodaniu informacji do exif-a o współrzędnych GPS - tego nie rozumiem.

    pzdr.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez carac Zobacz posta
    hm... troszkę się tym stwierdzeniem zaniepokoiłem i dokładnie porównałem NEF-y ściągnięte bezpośrednio z puszki (D80) z NEF-ami.....
    Podsunąłeś mi chyba rozwiązanie. To ma związek z puszką.
    Tym razem zrobiłem bardzo dokładny test. Otóż do tej pory chciałem doklejać GPS do NEFów ale do D70.

    Przykład dla D70
    zdjęcie oryginalne 5 344 478 bajtow
    po wklejeniu GPS 5 302 454 czyli mniej o jakies 40 kilo
    zdjęcie oryginalne 5 424 398 bajtów
    po wklejeniu GPS 5 385 426 czyli tez mniej o jakieś 40 kilo

    ale wziąłem też z D200 i....

    pliki są rzeczywiście większe np 7 622 564 (z GPS) - 7 622 411 (bez GPS) czyli o około 150 bajtów. Tak więc nic się nie usuwa w NEFach z D200 (tylko dokleja się dane z GPS) ale z D70 coś się wycina. Profilaktycznie odpuszczę sobie wypalanie (powtórne) dla niektórych NEFów z GPS dla D70. Mam je wszystkie wypalone w oryginale, ale coś mnie podkusiło zintegrować je z GPS z przed 1,5 roku. Daję sobie więc na luz z NEFami z D70. D200 spokojnie będę synchronizował od tej pory z GPS (jak oczywiście będę miał loggera włączonego) .


    Dzięki jeszcze raz za podpowiedź rozwiązania i za ten progamik. Że też nie wpadłem na pomysł by spróbować z Nefami z D200....

    Pozdrawiam
    Elip
    Kiedyś D70, później D200, teraz D300s i cały plecak gadżetów

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar zawodnique
    Dołączył
    11 2010
    Miasto
    Rokietnica k/Poznania
    Posty
    22

    Domyślnie

    Może i odgrzebuję stary temat ale właśnie szukałem dlaczego pliki się zmniejszają a tutaj pozostało to bez odpowiedzi. Może komuś się przyda.
    Przyczyną jest exiftool, z którego korzysta Geosetter (jak i pewnie sporo innych programów). Tutaj info z FAQ klik

    "Why is my file smaller after I use ExifTool to write information?"

    There are various specific reasons why this can happen, but the general answer is: When ExifTool writes an image, the meta information may be restructured in such a way that it takes less space than in the original file.
    For instance, the EXIF/TIFF standard allows for blocks of unreferenced data to exist in an image. Some digital cameras write JPEG or TIFF-based RAW files which contain large blocks of unused data, usually filled with binary zeros. The reason for this could be to simplify camera algorithms by allowing variable-sized information to be written at fixed offsets in the output image. When ExifTool rewrites an image it does not copy these unused blocks. This can result in a significant reduction in file size for some images. [The -htmlDump option may be used to view the file structure if you are interested in seeing these unused data blocks -- use a command like "exiftool -htmlDump a.jpg > out.html", then open the output HTML file with your web browser.]
    Also, the size of an XMP record may easily shrink or grow when it is rewritten, even if no meta information is changed. This is partly due to the fact that the XMP specification recommends a few KB of padding at the end of the record (ExifTool adds 2424 bytes by default), and partly due to the flexibility of the XMP format which allows the information to be written in various styles, some of which are more compact than others.
    You may also notice that the values of some "offset" tags (like ThumbnailOffset and PreviewImageStart) may change when the file is rewritten. This is normal, and simply indicates that the associated data is now stored at a different position within the file.
    ExifTool does not modify the image data itself, so editing a file is "lossless" as far as the image is concerned.
    W skrócie ExifTool zapisuje strukturę EXIF od nowa i robi to bardziej oszczędnie, ale żadne informacje (ani Exif ani w samym obrazie) nie są usuwane.

    pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Ja używam MS Pro Photo Tools, działa wyśmienicie, na NEFach.
    Na zdrowie!!! Dawaj mi tu na FEJS
    Gram w Totolotka i nie zawaham się wygrać!!!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •