Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1
    nileppez
    Gość

    Domyślnie Jaki sprzet wybrac na poczatek?

    Witam bardzo serdecznie wszystkich pasjonatów fotografii.

    I tak jak w tytule,potrzebuje pomocy przy zakupie lustra wraz z całym oprzyrządowaniem.Ostatnio trochę podróżuje i postanowiłem przesiąść sie z kompaktu na lustro cyfrowe. Moj dylemat co do wyboru sprzętu rozchodzi sie na dwóch płaszczyznach tzn. Body i szklarnia.Chce kupic lepszy sprzet w granicach nawet d200 lub d300 ale nie jestem pewien czy na pierwszy raz jest to wybor sluszny takze d80 rowniez biore pod uwage.Co do szkiel to rowniez chcialbym kupic raz a pozadnie(srodki finansowe teraz mi na to pozwalaja a nie wiadomo czy w przyszlosci bede mogl sobie pozwolic na taki wydatek)Chcialbym pracowac nad krajobrazem,przestrzenia,architektura miast i zabytkow.Dotychczas fotografowałem kompaktem,bawilem sie troche w Photoshopie i od jakiegos czasu sledze fora tematyczne-takie jest moje obycie.Cena raczej wygórowana ale w granicach rozsądku.Dziekuje z gory i pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem (okiem amatora) na pierwszą lustrzankę poleciłbym Tobie D80, D50 lub nawet D70, ponieważ taki sprzęt to już jest niezła przesiadka z kompaktu.

    Zabawa z lustrzanką powinna ewoluować latami w kierunku stopniowych zakupów coraz lepszego sprzętu.

    Fajne jest to że ucząc się fotografowania i poznając jedną puszkę przez długi okres czasu odczuwam znacznie większą satysfakcję z fotografowania a puszka działa tak jak chce jej właściciel, no może nie całkiem tak do końca
    Później dokupując każde ze szkieł odkrywasz jeszcze większą radość fotografowania i rozwijasz sobie kreatywność.
    Też kiedyś miałem podobny dylemat i polecono mi wtedy D70 i wciąż się nim cieszę pomimo niewielkiego zestarzenia się sprzętu. A każde nowe szkło odmładza puszkę.

    Trudno mi w to uwierzyć teraz że po roku-dwóch od zakupu D70 dopiero zacząłem używać innych trybów niż programowe! I prawidłowo.

    A teraz.. Robię zupełnie inaczej zdjęcia
    W rezultacie aparat zawsze odwdzięczy się niepowtarzalnymi zdjęciami

    1. robię na A, M, S ( dokładnie w tej kolejności ),
    2. mam małą kartę CF na 78 zdjęć w NEF (żeby nie robić bez sensu zdjęć na ilość tylko myśleć nad kadrami i kasować je na bieżąco),
    3. uwielbiam zabawę z balansem bieli, podglądem głębi ostrości, światłoczułością, ostrością, delikatną obróbką NEF (bez 'psucia' grafiką komputerową, wybacza u mnie nieuniknione błędy), kadrowaniem
    4. Wogóle to uwielbiam powoli tak pierdołowato wręcz zabierać się do zrobienia zdjęcia, przetrzeć ściereczką wszystkie szkiełka od 2 stron oraz używać dmuchawki bo przecież nie może być żadnej kropki na szkle
    5. Znając puszkę tzn. obsługę i jej zachowanie o wiele przyjemniej robi się tez zdjęcia, właśnie dlatego nie przesiadam się na inny model..
    6. Średnio raz na rok dokupuję kolejne szkło by cieszyć się nowymi możliwościami i rozwijać umiejętności fotografowania.

    Reasumując kupiłbym tańsza puszkę i a kasę odkładałbym na zakupy dobrych szkiełek.

    życzę przemyślanego zakupu
    Ostatnio edytowane przez tigre251 ; 12-07-2008 o 05:57
    Nie do zajechania D70, jakiś KIT, RAW i DxO11
    Lumix GH5, 12mm Leica Summilux 1.4, 200-800mm Leica, Zhiyun Crane 3-Axis

    Miałem i sprzedałem D700, 24-70N/2.8, 50mm 1.8, SB-800, tę małą lampę Nikona, SB-400

  3. #3

    Domyślnie

    tigre251, z przyjemnością czytałem Twojego posta. Głos rozsądku (którego mi brakuje ).
    Pozdrawiam, Piotr

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2008
    Miasto
    Sandomierz
    Posty
    55

    Domyślnie

    na początek nie pchał bym sie w d200/300 tylko kupił d80 z dobrymi jasnymi szkłami, sam się wpakowałem na początek przygody z lustrem w d200, puszka jest spoko, szybka ergonomiczna itp. ale potrzeba naprawde duzo czasu zeby ogarnać jej możliwości, podobnie jak tigre251 radził bym zakup tanszej puszki i lepszej szklarni, teraz wiem co mówie i tak bym pewnie zrobił gdybym dziś miał dylemat miedzi d80/d200, kiedys tej ogłady brakowalo.... pozdrawiam i udanych zakupów.
    D50 | T 55-200

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar MARIUSZ Ł.
    Dołączył
    07 2008
    Miasto
    Zachodniopomorskie.
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam, stoję przed podobnym dylematem co "nileppez" z tym że ja już miałem lustrzankę, kupiłem ja trzy lata temu i po roku sprzedałem, powód brak czasu. Obecnie mam dużo wolnego czsu i zastanawiam się nad zakupem D80, D300 z przewagą na D300 plus dobre szkła.Jak pisze "nileppez" kupić raz a porządnie bo nie wiadomo jak bedzie później ze środkami.Moje subiektywne zdanie jest takie że chyba lepiej teraz kupić D300 i porządne szkła tym bardziej, że nie wiadomo czy w przyszlosci bede mogl sobie pozwolic na taki zakup.
    Decyzję o kupnie podejmiesz i tak sam po głębokim zapewne zastanowieniu się nad tym co portzebujesz, ale jak piszą koledzy trzeba trochę rozsadku w podejmowaniu decyzji a niektórym z nas (u mnie jest chyba podobnie) tego rozsadku zaczyna brakować przy podejmowaniu takich decyzji.
    Pozdrawiam i życzę przemyślanego zakupu.
    Sony A7, Kit 28-70, 35/2,8,
    "Gdybym potrafił opowiedzieć historię słowami, nie musiałbym dzwigać aparatu fotograficznego." Lewis Hine

  6. #6

    Domyślnie

    nileppez, d80+ dobre szkła. pozatym nie napisałeś jakie masz fundusze na to jak napiszesz można coś policzyć. d300 dla osoby zaczynającej zabawę z lustrzanką, jest fajnym sprzetem, ale to jak dać komuś po zrobieniu prawa jazdy jezdzic bardzoo dobrym autem - jezdzic bedzie ale trudno powiedzieć o efektach tego lepiej nie rzucać się odrazu 'na głęboką wodę', a tu odrazu można kupić lepsze szkła przy d80
    trochę złomu w dużym plecaczku.

  7. #7
    Vodafone
    Gość

    Domyślnie

    Skoro masz kasę na D300 to go kup... warto

  8. #8
    nileppez
    Gość

    Domyślnie

    tigre w tym co napisałeś jest rzeczywiście dużo racjonalnych argumentów przemawiających jednak za d80 i chyba ku temu sie jednak sklonie.A jakie szkla byście polecili (dodam ze nie będę na nich oszczędzał)

  9. #9

    Domyślnie

    Wiesz co fotografujesz, więc z obiektywami nie będzie problemu. Na szklarni nie oszczędzaj.
    Co do puszki: kup na początek D70s, albo nawet lepiej D40 (nie 's'). W ogóle się megapikselami nie przejmuj! Szybko zobaczysz, czego ci brakuje (jeśli w ogóle). Wtedy przeskoczysz sobie na wyższy model, albo nie. Sprzedasz, co masz, a jak nie to strata będzie niewielka. A szkła już będą sobie czekały.
    Dxxx na początek jest bez sensu. Lepiej kup lepsze obiektywy.
    P.S. Witamy w klubie.
    Ostatnio edytowane przez lodzermensch ; 12-07-2008 o 17:22
    Dxxx Fx Fxx Pxxxx

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rymek Zobacz posta
    ..........sam się wpakowałem na początek przygody z lustrem w d200, puszka jest spoko, szybka ergonomiczna itp. ale potrzeba naprawde duzo czasu zeby ogarnać jej możliwości.......
    Nieśmiało zapytam co tam jest do ogarniania w porównaniu z tańszą lustrzanką?? Chyba wręcz przeciwnie, bo w D200 wszystko co potrzeba jest wyciągnięte na obudowę, a w tańszych puszkach trzeba MENU ogarnąć. Trochę naginana ta teoria o "ogarnianiu" D200.
    Fuji S3Pro || Nikkor 35/1.8G DX; 50/1.8D

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •